Netflix Türkiye’nin Yaptığı En Başarılı 5 Yerel Reklam Kampanyası

Netflix ülkemizde hizmet vermeye başladığından beri, yapımlarını tanıtmak için birçok yerel reklam kampanyası gerçekleştirdi. Bu reklam kampanyalarının çoğu, yaratıcı ve bir o kadar da dikkat çekiciydi. Biz de bu yazımızda, sizler için Netflix Türkiye’nin yaptığı en çok öne çıkan 5 yerel reklam çalışmasını derledik.

İstanbul Boğazı’nda Narcos Reklamı

Kolombiyalı uyuşturucu baronu Pablo Escobar’ın hayatını konu alan Narcos dizisi, ilk iki sezonuyla hatrı sayılır bir izleyici kitlesine ulaşmıştı. Netflix Türkiye de dizinin üçüncü sezonunun yayımlanmasının hemen ardından Türkiye’ye özel bir reklam yaptı ve bu, Netflix Türkiye’nin yaptığı ilk dikkat çeken yerel reklam çalışmasıydı. Bu reklam kampanyası kapsamında, İstanbul Boğazı’ndan geçen bir kuru yük gemisine “Kolombiya’dan Sevgilerle” yazan bir pankart asıldı ve bu kampanya oldukça ses getirdi. Bu reklam çalışmasıyla ilgili olarak hazırladığımız habere buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Sık Kullanılan Seyahat Rotalarında Hangi Dizi Kaç Bölüm İzlenebilir?

Netflix Türkiye aylarda, Twitter üzerinde tam da yukarıdaki sorunun cevabını veren bir kampanya yürüttü. Bu sosyal medya kampanyası kapsamında, Netflix Türkiye sık kullanılan seyahat rotalarındaki yolculuk süreleriyle hangi dizinin kaç bölüm izlenebileceğini gösteren görseller paylaştı. “Metrobüsün ilk durağından son durağına kadar geçen zaman = 3 sezon Black Mirror” yazdığı bir tweet ile bu görselleri paylaşan Netflix Türkiye, bu kampanya ile yine kendine özgü yerel çalışmalardan birini hayata geçirmiş oldu. Bu sosyal medya kampanyasıyla ilgili olarak hazırladığımız habere buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

“Orklar Aramızda” İsimli Bright Reklamı

Bright çıktığı tarih itibarıyla, Netflix’in en fazla para harcadığı yapımdı. Will Smith’in başrolünde rol aldığı filmde, orkların ve insanların bir arada yaşadığı fantastik bir dünya anlatılıyordu. Netflix Türkiye de yurt dışında da çokça reklamı yapılan bu film için Türkiye’ye özel bir reklam kampanyası yapmayı ihmal etmedi. “Orklar Aramızda” isimli reklam filminde, aynı Bright filmindeki gibi orkların aramızda yaşadığı bir dünya tasvir ediliyordu. Ancak Türk mahallelerinde yaşayan bu orklar daha bizdendi. Bu reklam filmine özel olarak hazırladığımız habere buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Barış Manço’nun Dönence Şarkısının Kullanıldığı Stranger Things Tanıtımı

Kısa sürede Netflix’in en sevilen dizilerinlerinden biri haline gelmeyi başaran bilim kurgu dizisi Stranger Things’in ikinci sezonunun yayımlanmasından hemen önce, Türkiye’ye özel iki farklı reklam çalışması yapıldı. Bunlardan ilki, Barış Manço’nun “Dönence” isimli şarkısının yer aldığı ikinci sezon tanıtım fragmanıydı. Bu ülkenin gelmiş geçmiş en değerli ve en sevilen sanatçılarından birinin en çok bilinen şarkılarından birine yer verilen bu reklam çalışması, Türkiye’deki birçok Netflix takipçisi tarafından övgü almıştı. Bu reklam çalışmasıyla ilgili olarak hazırladığımız habere buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Saadettin Teksoy’lu Stranger Things Reklamı

Barış Manço’nun “Dönence” isimli şarkısının yer aldığı ikinci sezon tanıtım fragmanının yayımlanmasının ardından, Netflix Türkiye, Stranger Things’in ikinci sezonu için bir başka reklam kampanyası daha yaptı. Bu reklam kampanyası kapsamında, araştırmacı gazeteci Saadettin Teksoy’un yer aldığı bir reklam filmi hazırlandı. Üç dakika uzunluğundaki esprili tarzda hazırlanan reklam filminde, Saadettin Teksoy dizideki sıra dışı olayları araştırmaya koyulurken olaylara verdiği tepkiler ise yüzlerde bir tebessüm oluşturmayı başarıyor. Bu reklam çalışmasıyla ilgili olarak hazırladığımız habere buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon İçerik Editörü

1 Comment

Bir Cevap Yazın

Nike’ın, Ürünlerinin Yakılmasına Neden Olan Yeni Reklam Yüzü

  • Nike’ın NFL oyuncusu Colin Kaepernick’i reklam yüzü olarak kullandığı kampanyası özellikle ABD’de büyük ses getirdi.
  • Colin Kaepernick, ABD’de siyahilere yönelik olarak yapılan ırkçılık ve polis şiddeti nedeniyle, NFL maçlarından önce yapılan milli marş seramonisi sırasında diz çökerek milli marşı protesto eden ilk oyuncu.
  • Nike’ın bu reklam kampanyasının ardından, ABD’deki birçok insan, markanın çeşitli ürünlerini yakarak ve yırtarak bu duruma tepki gösterdi. Hatta Twitter’da #BoycottNike etiketiyle Nike’a karşı bir boykot kampanyası bile başlatıldı.
  • İlgili Yazı: Nike’ın, Ronaldo’nun Juventus Kariyeri İçin Paylaştığı Dev Afişler

ABD’nin en büyük spor giyim markalarından olan Nike, son yaptığı reklam kampanyasıyla bir anda dikkatleri üzerine çekti. Bunun sebebi ise markanın yeni reklam yüzü olarak NFL (ABD Ulusal Futbol Ligi) oyuncusu Colin Kaepernick’i seçmesiydi. Zira Kaepernick, son dönemde ABD’de birçok kişinin tepkisini üzerine çekmiş durumda.

Her şey Colin Kaepernick’in 2016 yılında milli marşı protesto etmesiyle başladı. Kaepernick, ABD’de siyahilere yönelik olarak yapılan ırkçılık ve polis şiddeti nedeniyle, NFL maçlarından önce yapılan milli marş seramonisi sırasında ayağa kalkmayıp diz çökerek bu durumu protesto eden ilk oyuncu. Bu durum, oyuncunun başta ABD Başkanı Donald Trump olmak üzere birçok kişi tarafından tepki görmesine neden oldu. Hatta ABD Başkanı Donald Trump, oyuncuyu sivil itaatsizlikle suçladı ve başka bir ülkeye gitmesini tavsiye etti.

San Francisco 49ers Forması Altında Milli Marşı Protesto Eden Colin Kaepernick (Sağda)

Nike’ın Colin Kaepernick ile yaptığı yeni reklam kampanyasında, Kaepernick’in bir fotoğrafı kullanıldı ve fotoğrafın üzerinde Nike’ın “Just Do It” (Sadece Yap) sloganının yanı sıra, “Bir şeye inan. Bu, her şeyi feda etmen anlamına gelse bile.” ifadesi yer aldı. Kaepernick’in son dönemde yaşadığı durumu özetleyen bu ifade, büyük anlam taşıyor. Zira Kaepernick’in ABD’de büyük ses getiren milli marş protestosunun ardından, sözleşmesi feshedilen oyuncuyla hiçbir NFL takımı sözleşme imzaladı ve oyuncunun kariyeri bitme noktasına geldi.

Spor giyim markası Nike’ın, Colin Kaepernick’e yer verdiği reklam kampanyası, sosyal medyada hem destek gördü hem de tepki topladı. Hatta ABD’deki muhafazakar insanlar ve Trump destekçileri, markanın ayakkabı ve çorap gibi ürünlerini yakarak ve yırtarak bu reklam kampanyasına olan tepkilerini gösterdiler. Örneğin bir Twitter kullanıcısı, markaya yönelik tepkisini göstermek için attığı bir tweet’te, Nike marka ayakkabılarını yaktığı bir video ile birlikte şu açıklamayı paylaştı:

“İlk olarak NFL, beni favori sporum ve ülkem arasında seçim yapmaya zorluyor. Ben ülkemi seçiyorum. Daha sonra Nike, beni favori ayakkabılarım ve ülkem arasında seçim yapmaya zorluyor. Ne zamandan beri Amerikan bayrağı ve ulusal marş saldırgan oldu?”

Aynı zamanda Twitter’da, #BoycottNike (Nike’ı Boykot Et) ve #JustBurnIt etiketleri açılarak Nike’a yönelik olarak bir boykot kampanyası bile başlatıldı. Öte yandan bu reklam kampanyasının, yarın başlayacak olan yeni NFL sezonunun hemen öncesinde yapılması da dikkat çekti. Bunların yanı sıra bu reklam kampanyasının yayımlanmasının ardından Nike’ın hisse değerleri, %2,6 oranında düştü ve bu da şirketin piyasa değerinin bir anda 3,7 milyar azalmasına neden oldu.

Nike’ın, bu reklam kampanyasını paylaşmadan önce böyle bir tepkiyle karşılaşacağını hesap etmediğini söylemek yanlış olur. Zira reklam yüzü olarak tercih ettiği sporcu, ABD’de eleştiri oklarını üzerine çekmiş bir isim. Ancak bu reklam kampanyasından dolayı, markaya tepki gösterenlerin yanı sıra, destek veren birçok insanın da olduğunu unutmamak gerek. Nike’ın bu konuda bir duruşu var ve yakın zamanda o duruşu bozacak gibi de görünmüyor. Zira marka, daha önce de Donald Trump’ın başkanlık görevini devralmasından kısa bir süre sonra, sporcudan müzisyene birçok ünlü ismi bir araya getirdiği ve eşitlik mesajı verdiği siyah beyaz bir reklam filmi yayımlamıştı.

Spor giyim markasının, bu reklam kampanyasıyla dikkatleri fazlasıyla üzerine çektiği aşikar. Ancak bu kampanyanın etkilerinin uzun vadede olumlu mu, yoksa olumsuz mu olacağını zaman gösterecek. Peki, sizce herhangi bir markanın bu tarz olaylarda tarafsız kalması mı gerekir, yoksa doğru olduğuna inandığı düşünceyi belli etmesi mi gerekir?

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Sigara Şirketleri Gençleri Etkilemek İçin Sosyal Medyayı Kullanıyor

  • Büyük tütün şirketleri gençleri etkilemek için Influencer adı verilen sosyal medyada yüksek takipçiye ulaşmış kişiler aracılığıyla gizli reklam veriyor. 
  • Tütün şirketleri, reklamları ile gençleri hedef almadıklarını ve ABD’nin televizyon ve radyo sigara reklamları da dahil olmak üzere gençlere tütünün pazarlanmasıyla ilgili 1970’lere dayanan kuralları olduğunu ve bu durumun gerçek olmadığını iddia ediyorlar. 
  • İlgili yazı; Dünyanın En Ünlü Sigara Şirketi Neden Sigarayı Bıraktırmaya Çalışıyor?

Bildiğiniz gibi hem bizim ülkemizde hem de dünyanın pek çok ülkesine sigara reklamları yasal değil. Özellikle televizyonlarda kesinlikle herhangi bir tütün mamulü reklamına yer verilmiyor. Bu durum da sigara şirketlerinin satışlarını artırabilmek için başka kanallara yönelmesini sağlıyor. Bunlardan bir tanesi de sosyal medya.

Güney Kaliforniya Üniversitesi’nde öğretim görevlisi Robert V. Kozinets tarafından yönetilen bir araştırmada, dört büyük tütün şirketinin, binlerce takipçisi olan Instagram fenomenlerine gizli reklam vererek gençleri hedefledikleri iddia edildi.

Tütün şirketleri, sosyal medya influencer’larına 40’tan fazla ülkede belgelenmiş bir pazarlama stratejisinin parçası olarak görüntülerini yayınlamak üzere Instagram, Facebook ve Twitter gibi sosyal medya platformlarında gizlice sigara içiyorlar. 

Tobacco-Free Kids isimli ABD merkezli kuruluşun yaptığı araştırmaya göre sosyal medyada üksek takipçilere ulaşan gençler sigaralı görüntülenmek için para alıyorlar ve eğitiliyorlar. Sigara ile nasıl doğal görüneceklerini, nasıl doğal fotoğraflar çekileceklerini ve markayı nasıl tanıtacaklarını öğreniyorlar. Örneğin; İtalya’da Lucky Strike’ı tanıtmak için ödeme yapanlara, sigara paketlerindeki sağlık uyarılarını fotoğraflardan uzak tutmaları söylendi. Tütün şirketleri ayrıca taraflar ve yarışmalar düzenledi ve katılımcıları içeriği sosyal medyada paylaşmaya teşvik etti.

Ancak tütün şirketleri, reklamları ile gençleri hedef almadıklarını ve ABD’nin televizyon ve radyo sigara reklamları da dahil olmak üzere gençlere tütünün pazarlanmasıyla ilgili 1970’lere dayanan kuralları olduğunu iddia ediyor.

Bu araştırmalardan çıkan sonuca göre ise şu anda en çok Z kuşağı tehlikede. Çünkü Influencer’lara yoğun ilgi gösteren ve onlardan çok etkilenen bu kuşak henüz 20’li yaşlarına bile ulaşmamış olmasına rağmen tütün kullanımına farkında olmadan özendiriliyorlar. Şu anki X ve Y kuşağının çocukluğunda aynı reklamlara televizyondan maruz kaldıklarını düşündüğümüzde aslında hiçbir şeyin değişmemiş olduğu sonucuna varabiliriz çünkü o dönemde de şu an Z kuşağı için Influencer’lar ne ise özellikle X kuşağı için televizyonlar da o derece güven veriyordu.

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz, gelecek nesil için endişeli misiniz yoksa bu durumun kısa zamanda olumlu sonuçlanacağını mı düşünüyorsunuz?

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?