Netflix Türkiye’nin Yaptığı En Başarılı 5 Yerel Reklam Kampanyası

Netflix ülkemizde hizmet vermeye başladığından beri, yapımlarını tanıtmak için birçok yerel reklam kampanyası gerçekleştirdi. Bu reklam kampanyalarının çoğu, yaratıcı ve bir o kadar da dikkat çekiciydi. Biz de bu yazımızda, sizler için Netflix Türkiye’nin yaptığı en çok öne çıkan 5 yerel reklam çalışmasını derledik.

İstanbul Boğazı’nda Narcos Reklamı

Kolombiyalı uyuşturucu baronu Pablo Escobar’ın hayatını konu alan Narcos dizisi, ilk iki sezonuyla hatrı sayılır bir izleyici kitlesine ulaşmıştı. Netflix Türkiye de dizinin üçüncü sezonunun yayımlanmasının hemen ardından Türkiye’ye özel bir reklam yaptı ve bu, Netflix Türkiye’nin yaptığı ilk dikkat çeken yerel reklam çalışmasıydı. Bu reklam kampanyası kapsamında, İstanbul Boğazı’ndan geçen bir kuru yük gemisine “Kolombiya’dan Sevgilerle” yazan bir pankart asıldı ve bu kampanya oldukça ses getirdi. Bu reklam çalışmasıyla ilgili olarak hazırladığımız habere buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Sık Kullanılan Seyahat Rotalarında Hangi Dizi Kaç Bölüm İzlenebilir?

Netflix Türkiye aylarda, Twitter üzerinde tam da yukarıdaki sorunun cevabını veren bir kampanya yürüttü. Bu sosyal medya kampanyası kapsamında, Netflix Türkiye sık kullanılan seyahat rotalarındaki yolculuk süreleriyle hangi dizinin kaç bölüm izlenebileceğini gösteren görseller paylaştı. “Metrobüsün ilk durağından son durağına kadar geçen zaman = 3 sezon Black Mirror” yazdığı bir tweet ile bu görselleri paylaşan Netflix Türkiye, bu kampanya ile yine kendine özgü yerel çalışmalardan birini hayata geçirmiş oldu. Bu sosyal medya kampanyasıyla ilgili olarak hazırladığımız habere buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

“Orklar Aramızda” İsimli Bright Reklamı

Bright çıktığı tarih itibarıyla, Netflix’in en fazla para harcadığı yapımdı. Will Smith’in başrolünde rol aldığı filmde, orkların ve insanların bir arada yaşadığı fantastik bir dünya anlatılıyordu. Netflix Türkiye de yurt dışında da çokça reklamı yapılan bu film için Türkiye’ye özel bir reklam kampanyası yapmayı ihmal etmedi. “Orklar Aramızda” isimli reklam filminde, aynı Bright filmindeki gibi orkların aramızda yaşadığı bir dünya tasvir ediliyordu. Ancak Türk mahallelerinde yaşayan bu orklar daha bizdendi. Bu reklam filmine özel olarak hazırladığımız habere buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Barış Manço’nun Dönence Şarkısının Kullanıldığı Stranger Things Tanıtımı

Kısa sürede Netflix’in en sevilen dizilerinlerinden biri haline gelmeyi başaran bilim kurgu dizisi Stranger Things’in ikinci sezonunun yayımlanmasından hemen önce, Türkiye’ye özel iki farklı reklam çalışması yapıldı. Bunlardan ilki, Barış Manço’nun “Dönence” isimli şarkısının yer aldığı ikinci sezon tanıtım fragmanıydı. Bu ülkenin gelmiş geçmiş en değerli ve en sevilen sanatçılarından birinin en çok bilinen şarkılarından birine yer verilen bu reklam çalışması, Türkiye’deki birçok Netflix takipçisi tarafından övgü almıştı. Bu reklam çalışmasıyla ilgili olarak hazırladığımız habere buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Saadettin Teksoy’lu Stranger Things Reklamı

Barış Manço’nun “Dönence” isimli şarkısının yer aldığı ikinci sezon tanıtım fragmanının yayımlanmasının ardından, Netflix Türkiye, Stranger Things’in ikinci sezonu için bir başka reklam kampanyası daha yaptı. Bu reklam kampanyası kapsamında, araştırmacı gazeteci Saadettin Teksoy’un yer aldığı bir reklam filmi hazırlandı. Üç dakika uzunluğundaki esprili tarzda hazırlanan reklam filminde, Saadettin Teksoy dizideki sıra dışı olayları araştırmaya koyulurken olaylara verdiği tepkiler ise yüzlerde bir tebessüm oluşturmayı başarıyor. Bu reklam çalışmasıyla ilgili olarak hazırladığımız habere buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon İçerik Editörü

1 Comment

Bir Cevap Yazın

Türkiye’nin En Çok Konuşulan 8 Yaratıcı Viral Reklamı

Türkiye’deki başarılı viral kampanyalardan bahsetmeden önce kısaca virali tanımlamak gerekirse; kulaktan kulağa pazarama metodunun internete uyarlanmış hali diyebiliriz. Viral pazarlama hakkında daha fazla fikir edinmek isterseniz daha önce “Viral Nedir?” konu başlığı ile yazdığımız yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Şimdi gelin Türkiye’de yapılmış ve ses getiren başarılı viral kampanyalara bir göz atalım:

1. Gittigidiyor.com

“Fulya’nın intikamı” olarak bilinen ve Gittigidiyor.com‘un viral bir kampanyası olan video, bir dönemin en çok izlenen ve konuşulan videosu haline gelmişti. Fulya isimli genç bir kadının kendisini en yakın arkadaşıyla aldatan eski sevgilisinin eşyalarını Gittigidiyor üzerinden satmasını konu alan videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

2. Pegasus

Sevgilisinin canı boyoz çektiği için Pegasus‘tan uçak bileti alıp sevgilisini boyoz yemeye günübirlik İzmir’e götüren Ömer’in viral videosu da oldukça ilgi görmüştü.

3. Panda

Selin Şekerci’nin yer aldığı ve diğer dondurma reklamlarıyla dalga geçen Panda‘nın viral reklamı da oldukça ses getirmişti. “Neyin peşindesiniz, reklamların mı dondurmanın mı?” diye sorgulatan ve dondurma yemeyi abartan reklamlara harika bir gönderme yapan Panda‘nın viral reklamını aşağıdan izleyebilirsiniz.

4. Jolly Tour

Jolly Tour’un “Tatiliniz korku filmine dönüşmesin” sloganıyla yayımladığı reklam filmi, tatil için Jolly Tour‘u seçmeyen bir çiftin başından geçenleri abartılı ve absürd bir dille anlatıyor. Senede bir kere yapacağınız tatilde Jolly Tour’u seçmemeniz durumunda başınıza gelebilecekleri abartarak anlatan Jolly Tour’dan etkileyici ve başarılı bir viral kampanya örneği.

5. Garanti Bankası

Garanti Bankası internet bankacılığı kullanmayan son kişi kurmacasıyla yayınladığı viral reklam aracılığıyla internet bankacılığının kolaylığını tanıtıyor.

6. Markafoni

Markafoni’nin cesur reklam filmini izlemeye başladığınızda “Bu iş nereye gidiyor?” diye düşünebilirsiniz ancak Markafoni kıyafetine önem veren bir kadının neler yapabileceğini abartılı bir dille anlatarak alışılmadık bir viral kampanyaya imza atmıştı.

7. Eti Popkek

Eti Popkek’in “Mahmut Abi’yle Halay Öğreniyorum!” virali halayın reddedilemezliğine vurgu yaparken, Popkek’in “Kekimi ye beni yeme” sloganına da gönderme yaparak konuyu farklı bir yerden ele alıyor.

8. Samsung Tablet

Samsung’un hoş bir kıza yoldan geçen kimlerin ve nasıl baktığını kendi tabletiyle gösterdiği bir nevi sosyal deney sayılabilecek viral reklamı.

Siz en çok hangisini beğendiniz?

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Bilinç Aktarımı Yoluyla Ölümsüzlük Vadeden Girişim: Nectome

Bilinç aktarımı, birçok bilim-kurgu filminde ya da dizisinde karşılaştığımız bir teknoloji. Ancak bugüne kadar, bu teknolojinin gerçeğe dönüştürülmesi için ciddi bir adım atıldığına dair herhangi bir haber kulağımıza gelmemişti. Ve şimdi bir girişim şirketi, bilinç aktarımını kısmen de olsa gerçeğe dönüştürebileceğini iddia ediyor.

Nectome isimli girişim, günün birinde insan beynini tarayarak ve muhafaza ederek bir ihtimal ölmüş bir insanın zihnini bir bilgisayar simülasyonu olarak çalıştırabileceğini açıkladı. Bununla birlikte, bu süreci gerçekleştirmek için taze bir insan beyni gerekiyor. Bu fikrin arkasındaki ekibin MIT Technology Review’e yaptığı açıklamaya göre, bu ürün %100 ölümcül.

ABD merkezli girişim hızlandırma programı ve şirketi olan Y Combinator tarafından desteklenen Nectome, ilerleyen zamanlarda beynin konektomunu (beyin içerisindeki sinirsel bağlantıların kapsamlı haritası) incelemenin mümkün olacağını ve bu sayede kişi öldükten sonra bile anılarının yeniden inşa edilmesinin sağlanabileceğini iddia ediyor.

Girişim şirketinin internet sitesinde, bu teknoloji ile ilgili olarak şu ifadeler yer alıyor:

“Beyniniz içerisindeki belirli bir anıyı başarılı bir şekilde haritalandırabildiğiniz ve yerini belirleyebildiğiniz bir dünya hayal edin. Günümüzün önde gelen nörobilim araştırması, konektomunuz muhafaza edilerek bunun mümkün olduğunu ileri sürüyor.”

BBC’nin yaptığı habere göre, bu girişim daha önce ABD Ulusal Akıl Sağlığı Enstitüsü’nden 960.000 dolar tutarında bir bağış aldı ve ABD Ulusal Akıl Sağlığı Enstitüsü, beyin muhafazasında ticari bir fırsat gördüğünü ifade etti.

Nectome, test aşamasında ölümcül derecede hasta insanlarla çalışmayı planlıyor. Şirket, mikroskobik ayrıntıda beynin dakika ayrıntılarını muhafaza etmek için bir “anı yaşatma süreci” kullanıyor. Bununla birlikte şirket, beyin muhafazasının çalışma alanını genişletmek için bu yöntemi bir tavşan üzerinde denedi ve bu çalışmasıyla bir ödül kazandı.

Ayrıca ekip, bu tekniğin daha önce yeni ölmüş bir kadın üzerinde de denendiğini de belirtti. Ancak kadının ölümünün üzerinden sadece birkaç saat geçmesine rağmen, beyin önemli ölçüde zarar görmüştü ve bu nedenle deneme başarısızlıkla sonuçlandı. Bu deneylerin bir sonraki aşamasının ise doktor destekli intihar yoluyla ölmeyi planlayan birini bulmak olduğu ifade ediliyor.

Şirket, finansman sağlama amacıyla bir bekleme listesi oluşturdu. 10.000 doları gözden çıkaran kişiler, bu bekleme listesine ekleniyorlar ve bu para, kişi istediği zaman iade edilebiliyor. MIT Technology Review’in paylaştığı bilgiye göre, şimdiye kadar 25 kişi bu parayı ödeyerek bekleme listesine adını yazdırdı.

Nectome’un gerçekleştirmek istediği şeyin yapılabilirliği konusunda derin şüpheler olsa da, şirket bu konuda epey iddialı ve kararlı görünüyor. Bunu başarıp başaramayacaklarını ise zaman gösterecek.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018


Marketing Meetup'ta erken kayıt dönemi devam ediyor.
30 Mart'a kadar devam eden 'Last Call' kampanyasında yararlanmak için hemen kaydol.
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Marketing Meetup'ta erken kayıt dönemi devam ediyor. 30 Mart'a kadar devam eden 'Last Call' kampanyasında yararlanmak için hemen kaydol.
KAYDOL
19 Nisan, Uniq Istanbul
close-link


Teknolojiyi pazarlamaya en yaratıcı ve
verimli şekilde uygulayan markalar 
MarTech Awards ile ödüllendiriliyor.
ÖDÜLLERİ İNCELE
19 Nisan, Uniq Istanbul
close-link
Bu Etkinlikte Olmalıyım
close-link