Mobilya Sektöründe Reklamlar 0

Mobilya denince insanların aklında  yalnızca bir yöne odaklanan fikir söz konusu mudur? Ya da belirli bir şart, değişmez algı, alışkanlıktan gelen bazı marka bağımlılığı, sadakat ? Hangisine göre hareket ederiz dersiniz ? Bilinen bir markaya mı yöneliriz yoksa mobilyacılar çarşısından bütçemize uygun dediğimiz kısımda mı işimizi hallederiz. Bunların net bir cevabı yoktur evet. Ama şöyle bir gerçek vardır ki, aldığımız diğer ürünlerde olduğu gibi bu sektör için de reklamların etkisi yadsınamaz.

Neler mi var bu sektörün reklamlarında ?

http://www.youtube.com/watch?v=BvFsEy6124s

Doğtaş reklamlarının pazarlanmasını bir bütün halinde “Doğtaş’ın Gerçek İnsanları” yazımızda görebilirsiniz. Buradaki mesaj biz ‘hayatınızın içindeyiz”. Marka bize, ben size en yakın olanım, hep sizinle birlikteyim demeye çalışıyor.

http://www.youtube.com/watch?v=jM5uvF4BTBA

Bir diğer marka , Bellona’nın reklam yüzü Şevval Sam reklamlarda ürünün özelliğinden çok kendi özelliğini gösteriyor. Ve bakın ben şarkıyı mobilya reklamına da uygun söylüyorum diyor. Ama belli bir özellik, algılatılmaya çalışılan durum söz konusu değil. Bazı kesim için bu gerekli de değil. Çünkü marka ismi ile her şeyi anlatmaya yetiyor.

Bilmeyenler için rakibi gibi görünse de, kardeş marka olan İstikbal ise, şu reklamıyla karşımıza çıkıyor.

http://www.youtube.com/watch?v=9ESPXh-p3kI

Reklamda İstikbal gösteriyor ki fiyatlarında bin lira indirim bile yapabilecek kadar babayiğit bir marka. Aynı zamanda bu indirime rağmen fiyat konusunda rakiplerinden oldukça üst seviyelerde. Fakat saygınlığını ve bilinirliğini korumakta. O anki her işini bırakıp indirimden yararlanmaya koşacak kişilerin varlığını göstererek markanın ne kadar değerli olduğu anlatılmak istenmiş.

http://www.youtube.com/watch?v=Acsu8uqtUjE

Burada şunu sormak istiyorum. Yukarıdaki reklam çıktığında ekrana hiç  bakmadan, yalnızca reklamı dinleseniz bu reklamın yine de bir mobilya reklamı olduğunu düşünür müsünüz?  Ben kendi adıma düşünmem. Ruh eşini anlatan bir kadının nereden esinlenip de olayı  mobilyaya bağladığını algılamak zor olur. Sözler güzel, mobilya güzel, fakat bağlantı kopuk. Farklı olmanın yanlış algılandığı yerdeyiz.

 Bu listeye daha farklı reklamlar eklenebilir. Yazımızda biz reklamları biraz tüketici gözü ile değerlendirdik. Fakat burada önemli olan tabii ki bu reklamlar, şirketlerin stratejilerine cevap verebiliyor mu? Örneğin hedeflendiği gibi markaya katkı yapabiliyor mu veya satışlarda istenilen artışı sağlayabiliyor mu? Bu soruların cevapları olumlu olacak ki, markalar yukarıdaki tarzda çalışmalara onay veriyorlar. Eğer aksi bir durum söz konusu ise zaten, yine çuval dolusu para boş yere saçılıyor demektir.

Esasen gönlünü pazarlamaya vermiş bu genç düz yazıya da bir o kadar meraklıdır, yazmayı sever,etrafındaki her olay, her nesnede pazarlamayı arar, bulur, yorumlar.

Bir Cevap Yazın

Subway Yeni ‘Food Art’ Çalışmaları ile Göz Doyuruyor 0

Fast food şirketi Subway kendisine yeni bir marka kimliği yaratıyor. Fikir New York merkezli Turner Duckworth kreatif ajansı tarafından geliştirildi.

Marka taze gıdaları odağına alan ‘food art’ çalışmaları ile gözümüzü de doyuruyor. Yaratıcılıklarını konuşturan kreatif ekip son derecede renkli çalışmalara imza atmış. Maruldan yerküre, köfte ve soğan ile gezegen gibi ilginç çalışmalar konseptin içinde mevcut.

İşte yaratıcı ve minimalliği ile dikkat çeken çalışmalardan örnekler;

 

 

 

 

Ünlü Markaların İlk Reklamları 0

Bütünleşik pazarlama iletişimi çabaları içinde yer alan reklam, bugün tüm tutundurma karması elemanları gibi, işletmelerin pazarlama amaçlarının başarılması ve karşılaşılan pazarlama sorunlarının çözümlenmesinde en önemli rollerden birini üstlenir durumda.

Peki günümüz markalarının reklam stratejileri hakkında ne düşünüyorsunuz? Klasik reklamcılığa karşı hızla yükselişe geçen modern reklamcılık, sektörde anlayışı kısa sürede ikiye bölmeyi başardı.

Hal böyle iken reklamların eski yüzleri ile yeni yüzleri arasındaki anlamsal ve biçimsel farklar kaçınılmaz bir boyutta arttı.

Bu eski-yeni karması içinde,  Türkiye’deki bilinen markaların yeni reklamları bir kenara bırakıp, unutulmuş ilk reklamlarını incelemeye ne dersiniz?

Efes Pilsen (1976) 
1
Coca-Cola (1964) 

2

Akbank (1951) 

3

Aygaz (1963) 

5

Koleston (1960)  

6

Sana (1953)

Adsız

Selpak (1971) 

8 (473 x 640)

Blendax (1970) 

4

Ülker (1970) 

Turkcell (90’lar) 

559528_383984084957995_2143945414_n

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link