Microsoft yeni ürünü Surface Pro 4 ‘ün pazarlama stratejisini rakibi Apple’ın klavye ekleyerek ‘bilgisayardan farksız’ dediği Ipad ile sert bir karşılaştırma silsilesi üzerine kurmuş gibi görünüyor. Öyle ki Siri ve Cortana’nın parti yaptığı son reklam filminde bu durum net bir şekilde görülebiliyor.

“Surface daha fazla iş yapar, aynı sizin gibi” mottosuna sahip olan marka son reklam filmi ile de  Apple’ın Ipad Pro’sunun oldukça gereksiz bir harcama olduğunu, Surface Pro 4 ‘ün ise daha  fazla fonksiyona sahip olduğunu anlatıyor.

“Senin herhangi bir şeyi bilgisayar olarak adlandırman onun bilgisayar tanımına uyduğu anlamına gelmez. Cortana, güçlü Intel Core işlemcisi, gerçek tuşlardan oluşan çıkarılabilen klavyesi, dokunmatik ekran ve full Office desteği ile Surface Pro 4’ün bilgisayar tanımına uyduğunu biliyor. Geri kalan her şeyse sadece partiye geç kaldı.”

Tanımına sahip olan Surface reklamının iki başrol oyuncusu markaların sesli asistanları Siri ve Cortana. Microsoft Apple Ipad Pro’nun ‘eklenen yeni klavyesi ile bilgisayardan farksız’ şeklindeki iddialı söylemini Siri’nin klavyesini kutlamak için verilen bir partide Cortana ile karşılıklı konuşması esnasında çürütüyor.

Surface Pro 4 için yapılan web sitesi de genelde Surface Pro 4’ün sahip olduğu özelliklerinin genelde Apple ürünleriyle (bazen Macbook bazen de Ipad Pro) karşılaştırılmasına dayanıyor.

Windows Office desteği, ekran kalitesi ve tüm gün çalışmanıza olanak veren pil süresi gibi rakibinde olmayan özelliklerine odaklanarak Unique Selling Proposition olarak bilinen ve rakipte olmayanlara odaklanarak kişileri bağlı oldukları markadan vazgeçirmeyi hedefleyen stratejiyi hem web sitesinde hem de reklam filmlerinde sert bir tonda olsa da uyguluyor.

 

Paylaş
2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın