Mercedes Küçük Hitler’i öldürdü(mü) ?

Birkaç gündür internette sık sık “Mercedes reklamında Hitler’i öldürdü.” ,“Hitler’e Mercedes çarptı.” gibi haberler dönüyor. Merak ettim izledim reklamı. Reklam Mercedes’in yeni fren teknolojisi için yapılmış. 1900’lerde bir köy içerisinden geçen Mercedes yoldan geçen çocukları fark edip önceden fren yapıyor. Ardından sokakta oynayan sarışın bir çocuğu görüyoruz. Çocuğun annesi “Adolf!” diye bağırıyor. Anlıyoruz ki Mercedes o sarışın çocuğa çarpmış. Post-packshotta  Mercedes Çarpışma Önleme Asist Programı ve slogan yer alıyor “Tehlikeleri önceden fark eder.

Reklam sona erdikten sonra bir garip oldum. Bu işte bir yanlışlık var dedim. Mercedes gibi özenli işler yapan bir marka nasıl olur da böylesine tartışma yaratacak bir işe imza atar. İşin ilginci bir Alman markası yapıyordu bu işi. Merak ettim, araştırmaya başladım. Birkaç yabancı siteye göz atınca gerçek anlaşıldı.

Bu reklamı aslında Ludwigsburg Film Akademisi öğrencileri Tobias Haase, Jan Mettler ve Lydia Lohse hazırlamış ve reklamın öncesinde “Bu reklam bir bitirme çalışmasıdır. Bu filmin Daimler Benz AG ile hiçbir bağlantısı yoktur.” açıklaması yapılmış. Bir bitirme çalışması olarak yapılan bu iş internette bir anda viral etkisi yarattı ve birkaç gün içerisinde yaklaşık 1,5 milyon kez izlendi. Böyle olunca da ortada bir anda bir bilgi kirliliği oluştu. Reklamı görenler Mercedes’i eleştiri yağmuruna tuttu. Haber siteleri biraz da tıklama almak için sansasyonel başlıklar attılar. Daimler Benz şirketi başta durumdan memnundu sanırım.  Markanın adı duyulmuştu, üstelik yeni fren teknolojilerin bedavaya tanıtmış oldular. Fakat bir süre sonra reklamın yaratacağı olumsuz çağrışımlar ağır basınca şirket reklamı “uygunsuz” olarak tanımladı. Kendisiyle bir ilgisi olmadığını açıkladı.

merce

Bu olayın bana düşündürdüğü birkaç şey var. Sizle paylaşmak isterim.

Öncelikle bir bitirme çalışmasının bu kadar kaliteli ve reklamcılık tabiriyle “temiz iş” olması beni çok şaşırttı. Bizim sektörde bile bu kadar başarılı prodüksiyonlar görmek pek nasip olmuyor. Bu açıdan tebrik edilmesi gerekir. Gelelim reklam fikrine… Reklamın duygusu üzücü öncelikle. Çarptığı çocuk Hitler de olsa bir otomobilin reklamda bir çocuğa çarpması pek hoş değil. Milyonlarca insanın ölümüne sebep olan Hitler bile olsa reklam pozitif bir duygu iletmiyor.  Sadece kendi içinde bir espri barındırıyor. Gerçi burada şunu belirtmem gerekir ki, bu reklam bir parodi olarak yapılmış yani gerçek bir reklam projesi değil. Çalışmanın sahibi Tobias Haase şöyle bir açıklama yapmış “Bu çalışmayla ‘Makinelerin ruhu olsaydı nasıl olurdu? ’ diye sorarak teknolojinin ahlakı düşüncesini keşfetmek istedik.”

1.5 milyon izlenme azımsanacak bir rakam değil. Reklam izletmenin bu kadar zor olduğu bir dönemde sadece internetteki viral etkisiyle bu rakama ulaşılmış. Hani okuldayken ya da sektörde bir marka verilip “Viral yapalım” deniyor ya, bu iş siparişle olmuyor kardeşim öyle. Viral kendiliğinden oluyor. İlla viral olsun diyince kastırınca olmuyor ne yazık ki. Bu iş bunun bir göstergesi bence. Zaten viralin ne olduğunu tanımlamak yapmaktan daha zor neredeyse.

Evet, Mercedes bedavaya kendi ismini ve yeni teknolojisini 1.5 milyon kişiye ulaştırmış oldu. Ama aynı kitleye markaya olumsuz bir çağrışım da iletilmiş oldu. Sonuçta söz konusu çalışmada çocuğa çarpan bir Mercedes otomobil yansıyor izleyenlere. Çalışmayı izleyenler 80 saniye sonunda pek de mutlu hissetmiyor. İnsanlar Hitler’i sevdiklerinden değil otomobilin bir çocuğa çarpması nedeniyle böyle hissediyor. Bu durum da markayı zora sokmuştur.

Son olarak benzer durumlarla sık sık karşılaşıyoruz ve zihinler hep aynı noktada düğümleniyor:

Reklamın iyisi kötüsü olur mu?

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümünden 2013 yılında mezun oldum. Marka İletişimi ve Stratejik Planlama üzerine çalışmalar yapıyorum. Bu topraklarda dünya markası çıkarma gönüllüsüyüm. Ayrıca siyasete, bilime ve tarihe özel bir ilgim var.

Bir Cevap Yazın

Pazarlama ve Teknoloji Dünyasında Şimdiye Dek Yapılmış En Kötü 6 Tahmin

Dönemin ünlü iş adamları ya da pazarlamacıları tarafından söylenmiş bazı sözler var ki söyleyenin ismi duyulduğu anda akıllara bu sözler geliyor. Ancak  iyi anlamda değil; kötü anlamda akıllara gelen sözlerden bahsediyorum.

1759 yılında reklamcılığın artık gelişme kat edemeyeceğini söyleyenden tutun da 1899 yılında icat edilebilecek her şeyin icat edildiğini söyleyene kadar birçok ünlü kişi tarihi yanılgıya düşmüş. Örneğin Microsoft Kurucusu Bill Gates 2004 yılında  “İki yıl sonra spam sorunu ortadan kalkacak.” demişti.

En son yapılan araştırmalar, dünya çapında gönderilen tüm e-postaların yaklaşık %92’sinin spam olduğunu ortaya koyuyor. Bill Gates’in tahminine göre günümüzden yakşalık 10 yıl  önce ortadan kalkmış olması gereken spam’lerin geldiği seviye gerçekten de korkunç.

Peki yanılgıya düşen diğer kişiler kimler? Pazarlamasyon olarak geleceği tahmin edemeyen iş adamları, pazarlamacılar ve reklamcıların sözlerini derledik. İşte tarihe kötü izler bırakan, nam-ı diğer “Epic Fail” sözler.

steve-ballmer-580

“There’s no chance that the iPhone is going to get any significant market share.”

Steve Balmer / USA Today, 2007

“iPhone’un pazardan pay kapabilmek için hiç bir şansı yok.”

ken-olsen

“There is no reason for any individual to have a computer in his home.”

Ken Olson / Digital Equipment Corporation (DEC) Kurucusu, 1977

“Bir bireyin evine bilgisayar alması için herhangi bir neden yok.”

johnson

“The trade of advertising is now so near perfection that it is not easy to propose any improvement. “

Dr. Samuel Johnson, 1759

“Reklamcılık piyasası artık mükemmelliğe öyle yakın ki herhangi bir gelişme sağlamak kolay değil.”

charles-h-duell-1

 “Everything that can be invented has been invented.”

Charles H. Duell / ABD Patent Enstitüsü Başkanı, 1899

“İcat edilebilecek her şey icat edildi.”

120919071727-ibm-ceos-tom-watson-sr-large-gallery-horizontal

“I think there is a world market for maybe five computers.”

Thomas Watson / IBM başkanı, 1943
“Tüm dünya çapında sadece 5 bilgisayarlık bir piyasa olacak.”

 

99n/36/huty/13510/16

 “Television won’t be able to hold on to any market it captures after the first six months.”

Darryl F. Zanuck / 20th Century Fox yöneticisi, 1946

“Televizyonlar altı ay içinde ortadan kalkacak. İnsanlar gece boyunca bir kutuya bakmaktan sıkılacaklardır.”

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

İlişkinizin Son Kullanma Tarihini Söyleyen Black Mirror Uygulaması Kullanıma Sunuldu

Gün geçmiyor ki, Netflix‘in popüler dizisi Black Mirror‘da rastladığımız bir teknoloji ya da uygulama gerçeğe dönüşmesin. Daha önce sizlere bu kapsamda, Pizza Hut’ın otonom pizza teslimat araçları, İsveçli seyahat şirketinin yolculara kullanma imkanı sunduğu mikroçip implantları ve Black Mirror’daki sosyal skor uygulamasının bir benzerinin Çin’de hayata geçeceğinden bahsetmiştik. Şimdi de yeni bir örnekle karşınızdayız.

Bu seferki Black Mirror teknolojisinin bir benzerini bizzat Black Mirror’ın kendisi hayata geçirdi. Black Mirror, dizinin hayranları tarafından en çok sevilen bölümlerinden biri olan, dördüncü sezonunun “Hang the DJ” isimli dördüncü bölümünde yer alan ilişki uygulamasının basit bir versiyonunu Sevgililer Günü’ne özel olarak kullanıma sundu.

Dün Black Mirror’ın resmi Twitter hesabından coach.dating isimli internet sitesinin tanıtımını yapan bir video yayımlandı. Bu internet sitesine girdiğinizde, dizide yer alan uygulamanın basit bir versiyonu sizleri karşılıyor. Dizide bu uygulama, insanları uyumluluklarına göre eşleştiriyordu ve onlara ilişkilerinin ne zaman sona ereceğini söylüyordu. İlişkileri biten kişiler ise uygulamanın belirlediği ideal eşleşmeyi bulana kadar farklı kişilerle buluşmak zorunda kalıyorlardı.

Coach Dating uygulamasının internet sitesine giriş yaptığınızda, uygulama size partnerinizle paylaşmanız gereken bir link veriyor. Bu link aracılığıyla aynı anda siteye giriş yaptığınızda ise uygulama ilişkinizin ne kadar süreceğini tahmin ediyor.

Black Mirror’ın dizinin hayranları için güzel bir Sevgililer Günü sürprizi yaptığını söyleyebiliriz. Tabii, sevgilisi olmayanlar ve ilişkisinin çok uzun sürmeyeceğini öğrenenler hariç.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
19 Nisan'da Uniq Istanbul'da Sophia'nın da katılımı ile Marketing Meetup'ta buluşuyoruz.
close-link