Mercedes Küçük Hitler’i öldürdü(mü) ? 0

Birkaç gündür internette sık sık “Mercedes reklamında Hitler’i öldürdü.” ,“Hitler’e Mercedes çarptı.” gibi haberler dönüyor. Merak ettim izledim reklamı. Reklam Mercedes’in yeni fren teknolojisi için yapılmış. 1900’lerde bir köy içerisinden geçen Mercedes yoldan geçen çocukları fark edip önceden fren yapıyor. Ardından sokakta oynayan sarışın bir çocuğu görüyoruz. Çocuğun annesi “Adolf!” diye bağırıyor. Anlıyoruz ki Mercedes o sarışın çocuğa çarpmış. Post-packshotta  Mercedes Çarpışma Önleme Asist Programı ve slogan yer alıyor “Tehlikeleri önceden fark eder.

Reklam sona erdikten sonra bir garip oldum. Bu işte bir yanlışlık var dedim. Mercedes gibi özenli işler yapan bir marka nasıl olur da böylesine tartışma yaratacak bir işe imza atar. İşin ilginci bir Alman markası yapıyordu bu işi. Merak ettim, araştırmaya başladım. Birkaç yabancı siteye göz atınca gerçek anlaşıldı.

Bu reklamı aslında Ludwigsburg Film Akademisi öğrencileri Tobias Haase, Jan Mettler ve Lydia Lohse hazırlamış ve reklamın öncesinde “Bu reklam bir bitirme çalışmasıdır. Bu filmin Daimler Benz AG ile hiçbir bağlantısı yoktur.” açıklaması yapılmış. Bir bitirme çalışması olarak yapılan bu iş internette bir anda viral etkisi yarattı ve birkaç gün içerisinde yaklaşık 1,5 milyon kez izlendi. Böyle olunca da ortada bir anda bir bilgi kirliliği oluştu. Reklamı görenler Mercedes’i eleştiri yağmuruna tuttu. Haber siteleri biraz da tıklama almak için sansasyonel başlıklar attılar. Daimler Benz şirketi başta durumdan memnundu sanırım.  Markanın adı duyulmuştu, üstelik yeni fren teknolojilerin bedavaya tanıtmış oldular. Fakat bir süre sonra reklamın yaratacağı olumsuz çağrışımlar ağır basınca şirket reklamı “uygunsuz” olarak tanımladı. Kendisiyle bir ilgisi olmadığını açıkladı.

merce

Bu olayın bana düşündürdüğü birkaç şey var. Sizle paylaşmak isterim.

Öncelikle bir bitirme çalışmasının bu kadar kaliteli ve reklamcılık tabiriyle “temiz iş” olması beni çok şaşırttı. Bizim sektörde bile bu kadar başarılı prodüksiyonlar görmek pek nasip olmuyor. Bu açıdan tebrik edilmesi gerekir. Gelelim reklam fikrine… Reklamın duygusu üzücü öncelikle. Çarptığı çocuk Hitler de olsa bir otomobilin reklamda bir çocuğa çarpması pek hoş değil. Milyonlarca insanın ölümüne sebep olan Hitler bile olsa reklam pozitif bir duygu iletmiyor.  Sadece kendi içinde bir espri barındırıyor. Gerçi burada şunu belirtmem gerekir ki, bu reklam bir parodi olarak yapılmış yani gerçek bir reklam projesi değil. Çalışmanın sahibi Tobias Haase şöyle bir açıklama yapmış “Bu çalışmayla ‘Makinelerin ruhu olsaydı nasıl olurdu? ’ diye sorarak teknolojinin ahlakı düşüncesini keşfetmek istedik.”

1.5 milyon izlenme azımsanacak bir rakam değil. Reklam izletmenin bu kadar zor olduğu bir dönemde sadece internetteki viral etkisiyle bu rakama ulaşılmış. Hani okuldayken ya da sektörde bir marka verilip “Viral yapalım” deniyor ya, bu iş siparişle olmuyor kardeşim öyle. Viral kendiliğinden oluyor. İlla viral olsun diyince kastırınca olmuyor ne yazık ki. Bu iş bunun bir göstergesi bence. Zaten viralin ne olduğunu tanımlamak yapmaktan daha zor neredeyse.

Evet, Mercedes bedavaya kendi ismini ve yeni teknolojisini 1.5 milyon kişiye ulaştırmış oldu. Ama aynı kitleye markaya olumsuz bir çağrışım da iletilmiş oldu. Sonuçta söz konusu çalışmada çocuğa çarpan bir Mercedes otomobil yansıyor izleyenlere. Çalışmayı izleyenler 80 saniye sonunda pek de mutlu hissetmiyor. İnsanlar Hitler’i sevdiklerinden değil otomobilin bir çocuğa çarpması nedeniyle böyle hissediyor. Bu durum da markayı zora sokmuştur.

Son olarak benzer durumlarla sık sık karşılaşıyoruz ve zihinler hep aynı noktada düğümleniyor:

Reklamın iyisi kötüsü olur mu?

Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümünden 2013 yılında mezun oldum. Marka İletişimi ve Stratejik Planlama üzerine çalışmalar yapıyorum. Bu topraklarda dünya markası çıkarma gönüllüsüyüm. Ayrıca siyasete, bilime ve tarihe özel bir ilgim var.

Bir Cevap Yazın

IKEA, Ürün Kataloglarının Çalınmasını Önlemek İçin Sahte Dergi Kapakları Hazırladı 0

Bu zamana kadar IKEA‘nın ilginç reklam hamleleriyle karşılaştık. Mesela markanın, Balenciaga’nın 2145 dolarlık çantasına yaptığı gönderme ve bunun akabinde 99 cent’lik IKEA çantasından yapılan absürt ürünler bunlardan ikisiydi. Şimdi ise İsveçli mobilya üreticisi, ürün kataloğuyla ilgili enteresan bir reklam yaptı.

Bildiğiniz gibi IKEA, her sene bir ürün kataloğu çıkartıyor. Son olarak 2018 yılı kataloğunu tanıtmak için 2 kere dünya hafıza şampiyonu olan Yanjaa Wintersoul ile iş birliğine giden markanın yeni reklamında da özenle hazırlanan bu ürün kataloğunun insanlar tarafından ne kadar ilgi gördüğünden ve bu yüzden çalınabileceğinden bahsediliyor. Şirketin bunun için bulduğu çözüm ise sahte dergi kapakları! Şöyle ki; insanların, başkasının IKEA kataloğunu çalmasını önlemek için bazı sahte dergi kapakları tasarlanmış ve bu dergi kapakları, kataloğu insanların gerçekten ilgisini çekmeyecek, sıkıcı konularla ilgili bir dergiymiş gibi gösteriyor.

IKEA’nın “The Changing Catalogue”, yani “Değişen Katalog” ismiyle duyurduğu bu kampanya için bir de reklam filmi çekilmiş. Reklamda verilmek istenen mesaj, çok eğlenceli bir dille anlatılıyor. Bu reklam filmini aşağıdan izleyebilirsiniz.

IKEA kataloğunun çalınmasını önlemek isteyenler için IKEA İtalya‘nın internet sitesinde, hazırlanan 10 farklı sahte dergi kapağı tasarımı sergileniyor ve bunlar indirilebiliyor. İlgili sayfaya buradan ulaşabilirsiniz.

Ağustos Ayında YouTube’da En Çok İzlenen 10 Reklam 0

Youtube Ads Leaderboard Türkiye sonuçlarına göre Ağustos ayının en çok izlenen reklamları açıklandı.

Google’ın her ay düzenli olarak analiz ettiği Youtube Ads Leaderboard, Türkiye’den Youtube’u ziyaret eden kullanıcıların bir önceki ay içerisinde hangi markaların reklamlarıyla daha çok ilgilendiğine dair sonuçları ortaya koymayı hedefliyor.

Markaların popülerlik oranlarına göre liste sıralaması oluşturuluyor. Listede yer alacak olan reklamlar görüntüleme, izlenme, reklam, kazanılan izlemeler oranı gibi kriterler göz önünde bulundurularak belirleniyor.

Youtube Ads Leaderboard’ın belirlediği Ağustos 2017 döneminde yer alan markalar şöyle yer alıyor:

1. Mercedes-Benz Türkiye – Mercedes-Benz Türk’le benzersiz 50 sene

2. Apple Türkiye – iPhone 7 The Rock x Siri: Güne hükmet

3. Garanti Bankası – 12 Dev Adam’a EuroBasket 2017’de #DevDestek!

4. Vodafone Türkiye / VFreeZone – BauSuperMassive’den Naru neye hazırlanıyor? İzle, öğren!

5. Samsung Türkiye – Gıdalarınız kendini bozmasın

6. Unilever Türkiye / Algida Türkiye – Classics havanı yükseltir

7. Unilever Türkiye / Aslan Max TV- Max’ın yeni maceraları Aslan Max YouTube kanalında!

8. Unilever Türkiye / Magnum – Yeni Magnum Dark Bitter

9. Turkcell – Türkiye’nin en geniş frekans aralığı Turkcell’den!

 

10. Johnson’s Baby Türkiye – Sesimi aç ve makyaj sırlarım için gözünü dört aç!

 

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
%65'e Varan İndirimle Kaydolun
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link