Tüm Dünyanın ortak sorunlarından birisi olabilir aslında sevdiğimiz şeyi nasıl seveceğimizi bilememek. Tam da bu nedenle Dünyanın her yerinde yapılan spor müsabakalarında bazen şiddet sporun ve spor sevgisinin önüne geçebiliyor. Özellikle futbol maçlarında taraftarların sahalara, maç öncesi ve sonrasında hem birbirlerine hem de çevreye karşı uyguladıkları şiddet maalesef günümüzde halen devam etmekte.

Maalesef özellikle ülke futbol takımlarının bir araya getirilip düzenlenen şampiyonalarda da şiddet futbolun önüne geçebiliyor.  Örneğin 2016 Avrupa Şampiyonası’na ev sahipliği yapan Fransa’da yaşanan “taraftar şiddeti” görmezden gelinemeyecek dozdaydı. Artık bir sosyal sorun haline gelmiş olan bu şiddet türünün önüne geçilmesi için barış ve birlik çağrılarının yapılması aşamasında McDonald, ulusları bir araya getirmek için çok hoş bir outdoor çalışmasına imza atmış.

mcdonalds-euros-6

BETC Paris tarafından yapılan bu reklam da taraftarlar üzerinde iki ülkenin isimlerinin bir kısmının yazıldığı yani bununla da iki ülkeyi de aynı anda desteklediği mesajını veren atkılar tutuyorlar. Örneğin, Sweden ( İsveç) ve Italy (İtalya) bir araya geliyor ve Swetaly, England (İngiltere) ve Slovakia (Slovakya) bir araya geliyor ve Englakia oluyorlar. Bunlar gibi birçok farklı ülke kombinasyonları da yapılmış durumda.

mcdonalds-euros-3

Kampanya Kim Reenberg tarafından fotoğraflanmış, Fast-food zinciri McDonalds’ın bu reklam kampanyasındaki fotoğraflarda yansıtılmasını istediği temalar ise, hoşgörü, çeşitlilik ve cömertlik. Hem zaten aynı sahaya tüm taraftarlar sevgiyi ortaklaştırdıkları ülkelerini destek için gelirken holiganizme ne gerek var ki?

mcdonalds-euros-1

Sahaların dışında meydana gelen kötü olaylara rağmen bu kampanyanın vermeye çalıştığı mesaj naif ve hoş. Ülke adları hayali olsa bile, umarız ki verilmek istenen barış ve birlik mesajları herkes ulaşır ve sadece Avrupa Şampiyonası’nda değil dünyanın her yerinde oynanacak maçlarda şiddet yerine barış egemen olur.

 

Paylaş
2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın