Mc Donald’s Yeni Kampanyası ile Futbolda Birliğe Vurgu Yapıyor 0

Tüm Dünyanın ortak sorunlarından birisi olabilir aslında sevdiğimiz şeyi nasıl seveceğimizi bilememek. Tam da bu nedenle Dünyanın her yerinde yapılan spor müsabakalarında bazen şiddet sporun ve spor sevgisinin önüne geçebiliyor. Özellikle futbol maçlarında taraftarların sahalara, maç öncesi ve sonrasında hem birbirlerine hem de çevreye karşı uyguladıkları şiddet maalesef günümüzde halen devam etmekte.

Maalesef özellikle ülke futbol takımlarının bir araya getirilip düzenlenen şampiyonalarda da şiddet futbolun önüne geçebiliyor.  Örneğin 2016 Avrupa Şampiyonası’na ev sahipliği yapan Fransa’da yaşanan “taraftar şiddeti” görmezden gelinemeyecek dozdaydı. Artık bir sosyal sorun haline gelmiş olan bu şiddet türünün önüne geçilmesi için barış ve birlik çağrılarının yapılması aşamasında McDonald, ulusları bir araya getirmek için çok hoş bir outdoor çalışmasına imza atmış.

mcdonalds-euros-6

BETC Paris tarafından yapılan bu reklam da taraftarlar üzerinde iki ülkenin isimlerinin bir kısmının yazıldığı yani bununla da iki ülkeyi de aynı anda desteklediği mesajını veren atkılar tutuyorlar. Örneğin, Sweden ( İsveç) ve Italy (İtalya) bir araya geliyor ve Swetaly, England (İngiltere) ve Slovakia (Slovakya) bir araya geliyor ve Englakia oluyorlar. Bunlar gibi birçok farklı ülke kombinasyonları da yapılmış durumda.

mcdonalds-euros-3

Kampanya Kim Reenberg tarafından fotoğraflanmış, Fast-food zinciri McDonalds’ın bu reklam kampanyasındaki fotoğraflarda yansıtılmasını istediği temalar ise, hoşgörü, çeşitlilik ve cömertlik. Hem zaten aynı sahaya tüm taraftarlar sevgiyi ortaklaştırdıkları ülkelerini destek için gelirken holiganizme ne gerek var ki?

mcdonalds-euros-1

Sahaların dışında meydana gelen kötü olaylara rağmen bu kampanyanın vermeye çalıştığı mesaj naif ve hoş. Ülke adları hayali olsa bile, umarız ki verilmek istenen barış ve birlik mesajları herkes ulaşır ve sadece Avrupa Şampiyonası’nda değil dünyanın her yerinde oynanacak maçlarda şiddet yerine barış egemen olur.

 

2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın

Subway Yeni ‘Food Art’ Çalışmaları ile Göz Doyuruyor 0

Fast food şirketi Subway kendisine yeni bir marka kimliği yaratıyor. Fikir New York merkezli Turner Duckworth kreatif ajansı tarafından geliştirildi.

Marka taze gıdaları odağına alan ‘food art’ çalışmaları ile gözümüzü de doyuruyor. Yaratıcılıklarını konuşturan kreatif ekip son derecede renkli çalışmalara imza atmış. Maruldan yerküre, köfte ve soğan ile gezegen gibi ilginç çalışmalar konseptin içinde mevcut.

İşte yaratıcı ve minimalliği ile dikkat çeken çalışmalardan örnekler;

 

 

 

 

Ünlü Markaların İlk Reklamları 0

Bütünleşik pazarlama iletişimi çabaları içinde yer alan reklam, bugün tüm tutundurma karması elemanları gibi, işletmelerin pazarlama amaçlarının başarılması ve karşılaşılan pazarlama sorunlarının çözümlenmesinde en önemli rollerden birini üstlenir durumda.

Peki günümüz markalarının reklam stratejileri hakkında ne düşünüyorsunuz? Klasik reklamcılığa karşı hızla yükselişe geçen modern reklamcılık, sektörde anlayışı kısa sürede ikiye bölmeyi başardı.

Hal böyle iken reklamların eski yüzleri ile yeni yüzleri arasındaki anlamsal ve biçimsel farklar kaçınılmaz bir boyutta arttı.

Bu eski-yeni karması içinde,  Türkiye’deki bilinen markaların yeni reklamları bir kenara bırakıp, unutulmuş ilk reklamlarını incelemeye ne dersiniz?

Efes Pilsen (1976) 
1
Coca-Cola (1964) 

2

Akbank (1951) 

3

Aygaz (1963) 

5

Koleston (1960)  

6

Sana (1953)

Adsız

Selpak (1971) 

8 (473 x 640)

Blendax (1970) 

4

Ülker (1970) 

Turkcell (90’lar) 

559528_383984084957995_2143945414_n

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link