Mastercard ve Pele, 22 Ülkeyi Bir Maçta Buluşturdu

Savaşlara, ülkeler arasındaki siyasi gerilimlere, kalıplaşmış düşüncelere ve yerleşik önyargılara karşın, tüm farklılıklarımıza rağmen bizi bir araya getiren ortak değerlerimiz ve tutkularımız hâlâ var. Bunlardan biri, hatta en önemlilerinden biri ise futbol. Çünkü “Futbol, asla sadece futbol değildir.” Bu sözü hatırlayan Mastercard, 22 Languages (22 Dil) adlı çalışmasında, farklı ülkelerden gelen 22 futbolseveri bir araya getirdi. Fakat olay bununla sınırlı değildi. İki takımın oyuncularına maç sonunda büyük bir sürpriz vardı. Dünyanın gelmiş geçmiş en iyi futbolcularından biri olan Pele, kazanan takımın oyuncuları için elinde 11 tane Şampiyonlar Ligi maç biletiyle onları bekliyordu.

3 dakikalık görüntülerden oluşan reklam, McCann New York ve McCann Worldgroup Europe ekiplerinin imzasını taşıyor. Video, farklı ülkelerden gelen ve doğal olarak her biri farklı kültürel kodlar taşıyan 22 futbol tutkunuyla yapılan birebir röportajlarla başlıyor. Oyuncular, kendi toplumsal kültürleri ve ülkelerinin futbola olan tutkuları üzerinden birbirlerine esprili bir şekilde takılıyor.

İngiliz olan kişi ülkesinin futbolun beşiği olmasıyla ve Almanlardan daha iyi oyuncu çıkarmakla övünürken, Nijeryalı olan dünyanın en iyi taraftarlarının kendileri olduğunu iddia ediyor. Alman oyuncu her şeyi doğru şekilde yapan bir millet olduklarını öne sürerken, başka biri İtalyanların futbol anlayışını kimsenin sevmediğinde ısrarcı olurken, İngilizlerin en büyük icadının 6 çayı olduğunu söyleyerek dalga geçiyor.

Ardından kıran kırana geçecek bir maç başlıyor ve sonunda kazanan belli oluyor. Sahadakiler az sonra olacaklardan habersiz, soyunma odasının yolunu tutarken, maçı kazanan kırmızı takım galibiyet coşkusu yaşıyor. İki takım kapıdan girer girmez, gördükleri sahne karşısında şaşkınlıktan küçük dilini yutuyor. Zira futbolun en büyük efsanesi Pele, her zamanki güler yüzüyle onları bekliyor.

“Şüphesiz ki futbolun amacı insanları bir araya getirmektir. Hepimizin hayat felsefesi farklı, kullandığı dil farklı ama duygularımız ve hislerimiz aynı.” diyen Pele bize, kültürel çeşitliliğin futbolun doğasında olduğunu gösteriyor. Mastercard tarafından seçilen tema, maçtan önce birbirilerinden hiç hoşlanmayan İtalyan ve Fransız oyuncuların bile, mücadele sonrasında birbiriyle gülüp eğlenmesiyle daha da güçlü bir şekilde yansıtılmış oluyor.

Reklam kimilerince abartılmış ve yapmacık bulunsa da sporun birleştirici tarafını göstermesi açısından, Şampiyonlar Ligi sponsoru olan Mastercard adına duygusal bir dokunuş sayılabilir. Özellikle de reklamın, rekabetin aslında çoğumuza öğretildiğinin tersine ayrıştırıcı olmadığını söylemesine odaklandığımızda, ortaya çıkan çalışmanın vermek istediği mesajda başarılı olduğunu belirtmemiz gerekiyor. Markanın mesajı etkili bir şekilde vermek için bütün dünyanın saygı duyduğu, tartışılmaz ve büyük bir figürü seçmesi de gayet doğru ve öznel bakış açılarını önleyen mantıklı bir seçim olmuş.

Mastercard
Maçın kazanan tarafı kırmızı takımın sevinç ânından bir kare.

Ne diyelim? Ünlü kullanımının böylesi olacaksa, elbette başımızın üstünde yeri var. Darısı, sırf ünlülerin şöhretinden yararlanarak markasını parlatabileceğini sanıp anlamsız ve yaratıcı tarafı olmayan reklamlar yapmaktan gocunmayan tüm ekiplerin başına.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

2009 yılında Uludağ Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nden, 2015'te ise Anadolu Üniversitesi Marka İletişimi Bölümü'nden mezun olan yazar, 2013 yılından beri pazarlama ve reklamcılık üzerine çalışıyor. Geleneksel ve dijital reklam ajanslarındaki çizgi altı ve üstü çalışmalarda metin yazarlığı yapan, ulusal ve küresel ölçekte birçok markayla birlikte çalışan yazar, bir yandan da Anadolu Üniversitesi'ndeki Türk Dili ve Edebiyatı öğrenimine de devam ediyor. En büyük tutkusunun edebiyat olduğu biliniyor, şehirdeki festivalleri yakından takip ediyor. Bir gün Patagonya'ya gitmenin hayalini kuruyor.

Bir Cevap Yazın

Türkiye’nin En Çok Konuşulan 8 Yaratıcı Viral Reklamı

Türkiye’deki başarılı viral kampanyalardan bahsetmeden önce kısaca virali tanımlamak gerekirse; kulaktan kulağa pazarama metodunun internete uyarlanmış hali diyebiliriz. Viral pazarlama hakkında daha fazla fikir edinmek isterseniz daha önce “Viral Nedir?” konu başlığı ile yazdığımız yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Şimdi gelin Türkiye’de yapılmış ve ses getiren başarılı viral kampanyalara bir göz atalım:

1. Gittigidiyor.com

“Fulya’nın intikamı” olarak bilinen ve Gittigidiyor.com‘un viral bir kampanyası olan video, bir dönemin en çok izlenen ve konuşulan videosu haline gelmişti. Fulya isimli genç bir kadının kendisini en yakın arkadaşıyla aldatan eski sevgilisinin eşyalarını Gittigidiyor üzerinden satmasını konu alan videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

2. Pegasus

Sevgilisinin canı boyoz çektiği için Pegasus‘tan uçak bileti alıp sevgilisini boyoz yemeye günübirlik İzmir’e götüren Ömer’in viral videosu da oldukça ilgi görmüştü.

3. Panda

Selin Şekerci’nin yer aldığı ve diğer dondurma reklamlarıyla dalga geçen Panda‘nın viral reklamı da oldukça ses getirmişti. “Neyin peşindesiniz, reklamların mı dondurmanın mı?” diye sorgulatan ve dondurma yemeyi abartan reklamlara harika bir gönderme yapan Panda‘nın viral reklamını aşağıdan izleyebilirsiniz.

4. Jolly Tour

Jolly Tour’un “Tatiliniz korku filmine dönüşmesin” sloganıyla yayımladığı reklam filmi, tatil için Jolly Tour‘u seçmeyen bir çiftin başından geçenleri abartılı ve absürd bir dille anlatıyor. Senede bir kere yapacağınız tatilde Jolly Tour’u seçmemeniz durumunda başınıza gelebilecekleri abartarak anlatan Jolly Tour’dan etkileyici ve başarılı bir viral kampanya örneği.

5. Garanti Bankası

Garanti Bankası internet bankacılığı kullanmayan son kişi kurmacasıyla yayınladığı viral reklam aracılığıyla internet bankacılığının kolaylığını tanıtıyor.

6. Markafoni

Markafoni’nin cesur reklam filmini izlemeye başladığınızda “Bu iş nereye gidiyor?” diye düşünebilirsiniz ancak Markafoni kıyafetine önem veren bir kadının neler yapabileceğini abartılı bir dille anlatarak alışılmadık bir viral kampanyaya imza atmıştı.

7. Eti Popkek

Eti Popkek’in “Mahmut Abi’yle Halay Öğreniyorum!” virali halayın reddedilemezliğine vurgu yaparken, Popkek’in “Kekimi ye beni yeme” sloganına da gönderme yaparak konuyu farklı bir yerden ele alıyor.

8. Samsung Tablet

Samsung’un hoş bir kıza yoldan geçen kimlerin ve nasıl baktığını kendi tabletiyle gösterdiği bir nevi sosyal deney sayılabilecek viral reklamı.

Siz en çok hangisini beğendiniz?

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Marka Logosunu Gözümüze Sokmayan Kıvrak Zeka Örneği Reklamlar

Bazı reklamlarda yaratıcılık öyle parlar ki bir şekilde denk geldiğimizde denk geldiğimize sevinebiliriz. Ve hatta o reklamların bazılarında markanın gözümüzün içine sokulmasına da pek gerek yoktur zaten. Bunun güzelliğini gören bazı markalar “unbranding dediğimiz” bu reklam türüyle başarılı işler çıkardılar.

Beklenmedik bir deneyim sunan bu işlere gelin hep beraber göz atalım;

Spotify:

2017 yılının ilk aylarında Dünyadaki büyük birçok şehirde sağ köşesinde küçük bir logo bulunan boş mor posterler görülmeye başlandı. New York metrosunda da görülen bu reklamlar, aslında sıkı müzik takipçileri için içinde bir şifre barındırıyordu: morun belirli bir tonunun kullanılması.

Bir müzik dehası olan Prince’ın kısıtlı olarak Tidal üzerinde yayınlanan bazı kayıtlarının sonunda Spotify üzerinde yayınlanmaya başlayacağını haber veren bu mor outdoor reklamlar sonunda yerini Prince’e bıraktı ve söylenti Spotify tarafından doğrulandı.

Mc Donald’s

Genç kitleyi hedefleyen kampanyada oyuncu Mindy Kaling ile anlaşan marka, kırmızı bir fon önünde markanın rengi olan sarı bir elbise giyerek “ Bazılarına göre bir yerde Coca Cola’nın tadı muhteşem ötesiymiş, durmayın Google’a sorun” diyen Kaling’in sorusuna cevabı Mc Donalds’ın yeni kampanyasını vurgulayan  “ artık her seçimi 1$ dolara alabilirsiniz.” Spotu ile bitirerek tüketicilere bir ipucu verdi.

Volkswagen

Nostalji pazarlaması dediğimizde aklımıza gelecek ilk marka olan Volkswagen 2017 yılında yaptığı “People First” isimli kampanyada Hiçbir yerde marka ya da logoyu göstermeyerek izleyiciyi kendi en güçlü olduğu dönemlerden birisine, 1960’ların hippie dünyasına götürüyor. Sadece festival döneminde genç insanların beraber eğlendiğini gördüğümüz bu reklam filminde “topluluk imajı” tüketiciye oldukça başarılı bir şekilde hatırlatılıyor.

Givenchy

Givenchy’nin yeni moda tasarımcısı Claire Waight Keller, Paris Moda Haftasında sergileyeceği ilk koleksiyonu büyük bir gizlilik içinde duyurmayı tercih etti: Paris’teki sokak lambalarına, ağaçlara, telefon kulübelerine asılan kayıt bir siyah kedi ilanı ile!

İlanda markanın logosu yer alsa da hiç kimse bahsetmediği için sadece ilanın yırtılan kısımlarındaki telefon numarasını arayanların haberinin olduğu ve içlerinden defileye davetiye kazananların olduğu markanın sosyal medya hesaplarında sonradan moda meraklılarına açıklandı.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018


Marketing Meetup'ta erken kayıt dönemi devam ediyor.
30 Mart'a kadar devam eden 'Last Call' kampanyasında yararlanmak için hemen kaydol.
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Marketing Meetup'ta erken kayıt dönemi devam ediyor. 30 Mart'a kadar devam eden 'Last Call' kampanyasında yararlanmak için hemen kaydol.
KAYDOL
19 Nisan, Uniq Istanbul
close-link


Teknolojiyi pazarlamaya en yaratıcı ve
verimli şekilde uygulayan markalar 
MarTech Awards ile ödüllendiriliyor.
ÖDÜLLERİ İNCELE
19 Nisan, Uniq Istanbul
close-link
Bu Etkinlikte Olmalıyım
close-link