Mastercard ve Pele, 22 Ülkeyi Bir Maçta Buluşturdu

Savaşlara, ülkeler arasındaki siyasi gerilimlere, kalıplaşmış düşüncelere ve yerleşik önyargılara karşın, tüm farklılıklarımıza rağmen bizi bir araya getiren ortak değerlerimiz ve tutkularımız hâlâ var. Bunlardan biri, hatta en önemlilerinden biri ise futbol. Çünkü “Futbol, asla sadece futbol değildir.” Bu sözü hatırlayan Mastercard, 22 Languages (22 Dil) adlı çalışmasında, farklı ülkelerden gelen 22 futbolseveri bir araya getirdi. Fakat olay bununla sınırlı değildi. İki takımın oyuncularına maç sonunda büyük bir sürpriz vardı. Dünyanın gelmiş geçmiş en iyi futbolcularından biri olan Pele, kazanan takımın oyuncuları için elinde 11 tane Şampiyonlar Ligi maç biletiyle onları bekliyordu.

3 dakikalık görüntülerden oluşan reklam, McCann New York ve McCann Worldgroup Europe ekiplerinin imzasını taşıyor. Video, farklı ülkelerden gelen ve doğal olarak her biri farklı kültürel kodlar taşıyan 22 futbol tutkunuyla yapılan birebir röportajlarla başlıyor. Oyuncular, kendi toplumsal kültürleri ve ülkelerinin futbola olan tutkuları üzerinden birbirlerine esprili bir şekilde takılıyor.

İngiliz olan kişi ülkesinin futbolun beşiği olmasıyla ve Almanlardan daha iyi oyuncu çıkarmakla övünürken, Nijeryalı olan dünyanın en iyi taraftarlarının kendileri olduğunu iddia ediyor. Alman oyuncu her şeyi doğru şekilde yapan bir millet olduklarını öne sürerken, başka biri İtalyanların futbol anlayışını kimsenin sevmediğinde ısrarcı olurken, İngilizlerin en büyük icadının 6 çayı olduğunu söyleyerek dalga geçiyor.

Ardından kıran kırana geçecek bir maç başlıyor ve sonunda kazanan belli oluyor. Sahadakiler az sonra olacaklardan habersiz, soyunma odasının yolunu tutarken, maçı kazanan kırmızı takım galibiyet coşkusu yaşıyor. İki takım kapıdan girer girmez, gördükleri sahne karşısında şaşkınlıktan küçük dilini yutuyor. Zira futbolun en büyük efsanesi Pele, her zamanki güler yüzüyle onları bekliyor.

“Şüphesiz ki futbolun amacı insanları bir araya getirmektir. Hepimizin hayat felsefesi farklı, kullandığı dil farklı ama duygularımız ve hislerimiz aynı.” diyen Pele bize, kültürel çeşitliliğin futbolun doğasında olduğunu gösteriyor. Mastercard tarafından seçilen tema, maçtan önce birbirilerinden hiç hoşlanmayan İtalyan ve Fransız oyuncuların bile, mücadele sonrasında birbiriyle gülüp eğlenmesiyle daha da güçlü bir şekilde yansıtılmış oluyor.

Reklam kimilerince abartılmış ve yapmacık bulunsa da sporun birleştirici tarafını göstermesi açısından, Şampiyonlar Ligi sponsoru olan Mastercard adına duygusal bir dokunuş sayılabilir. Özellikle de reklamın, rekabetin aslında çoğumuza öğretildiğinin tersine ayrıştırıcı olmadığını söylemesine odaklandığımızda, ortaya çıkan çalışmanın vermek istediği mesajda başarılı olduğunu belirtmemiz gerekiyor. Markanın mesajı etkili bir şekilde vermek için bütün dünyanın saygı duyduğu, tartışılmaz ve büyük bir figürü seçmesi de gayet doğru ve öznel bakış açılarını önleyen mantıklı bir seçim olmuş.

Mastercard
Maçın kazanan tarafı kırmızı takımın sevinç ânından bir kare.

Ne diyelim? Ünlü kullanımının böylesi olacaksa, elbette başımızın üstünde yeri var. Darısı, sırf ünlülerin şöhretinden yararlanarak markasını parlatabileceğini sanıp anlamsız ve yaratıcı tarafı olmayan reklamlar yapmaktan gocunmayan tüm ekiplerin başına.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

2009 yılında Uludağ Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nden, 2015'te ise Anadolu Üniversitesi Marka İletişimi Bölümü'nden mezun olan yazar, 2013 yılından beri pazarlama ve reklamcılık üzerine çalışıyor. Geleneksel ve dijital reklam ajanslarındaki çizgi altı ve üstü çalışmalarda metin yazarlığı yapan, ulusal ve küresel ölçekte birçok markayla birlikte çalışan yazar, bir yandan da Anadolu Üniversitesi'ndeki Türk Dili ve Edebiyatı öğrenimine de devam ediyor. En büyük tutkusunun edebiyat olduğu biliniyor, şehirdeki festivalleri yakından takip ediyor. Bir gün Patagonya'ya gitmenin hayalini kuruyor.

Bir Cevap Yazın

Subliminal Mesaj Veren 10 Şaşırtıcı Reklam Afişi

Beş duyumuzun ötesine geçerek doğrudan bilinçaltımıza ulaşmayı hedefleyen mesajlara subliminal (bilinçaltı) mesajlar deniyor.  Günümüzde film, dizi, şarkıların yanında reklamlarda da kullanılan bu mesajlardan kaçınabilmek pek mümkün değil. Subliminal mesaj içeren reklam afişlerinden bazılarını sizler için topladık

1. Sarı Sayfalar’daki Görsel


En eski ve dikkat çekici örneklerden biri bu sarı sayfalar ilanı. Zemin kaplama hizmetiyle ilgili olan ilandaki kadın görseli ters çevrildiğinde bambaşka bir görsel mesaj ortaya çıkıyor.

2. Çikolata Markası Toblerone’un Logosundaki Hayvan

 

 

 

 

 

 

Logoya dikkatli bakıldığında, dağın içine gizlenmiş ayı figürü görülebiliyor.  Ayı figürü markaya ev sahipliği yapan Bern şehrinin sembolü ve markanın ismine şehrin adı yerleştirilmiş.

3. Coca Cola Reklamına Gizlenmiş Kadın

İlk bakışta buz olarak gördüğümüz şey biraz daha dikkatli bakılınca çıplak bir kadın görseline dönüşebiliyor.

4. Kuzuların Sessizliği Filminin Afişindeki Kadınlar

Filmin afişindeki kelebeğin başına daha yakından bakıldığında , çıplak kadınların oluşturduğu bir kafatası şekli görülüyor. Philippe Halsman’a ait bir fotoğraf çalışmasından alıntılanmış.

5. Hamburgerin İçindeki Dolar Banknotu

Hamburgerin arasındaki marulların kenarına iliştirilmiş dolar banknotu açıkça seçilebiliyor

6. Pepsi Kutularındaki Yazı

Bu Pepsi serisinin kutuları alt alta koyulduğunda ortaya SEX yazısı çıkıyor

7. Starbucks Amblemindeki Deniz Kızı Başka Bir Şeyi Mi Çağrıştırıyor?

Logoya dikkatlice bakıldığında, ortadaki denizkızı figürünün elleriyle bir şey kaldırdığını görüyoruz. İlk başta bir balık gibi görünüyorken dikkatlice baktığımızda kendi bacaklarını tuttuğunu fark edebiliyoruz.

8. Kappa Amblemindeki Çıplak Kadın

Amblemin yarısını kapattığımızda bir başka cinsellik çağrışımlı subliminal görselle karşılaşıyoruz.

9. Aslan Kral Filminin Afişindeki Kadın Vücudu

Afişteki aslan yüzüne gizlenmiş kadın vücudunu görmek zor olmuyor

10. Disney Afişindeki Miki Fare

Masum bir sarılma gibi görünüyor, ta ki yakından bakana dek.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Prezervatif Satın Almaya Utananlar İçin Okey’den En Okey Albümler Çözümü

Toplumumuzda cinsellik konuşulmayan, ayıplanan bir olgu olduğu için cinselliğe dair ne varsa bir utanç kaynağı oluyor ne yazık ki. Dolayısıyla prezervatif almak da pek çok insanı utandırıyor, elinde prezervatifle kasaya gitmek etrafındakilerle bakışmak, kasiyere ürünü uzatmak vs çok zor olabiliyor.

Prezervatif markası Okey de bunun için ürünlerine değişik bir kılıf hazırlamış: Albüm kutuları. Evet kulağa ilginç geliyor… Okey prezervatifleri satın almaya utananlar için ürünlerini göndermeli isimlerden oluşturduğu albümlerin içerisine yerleştirecek. Böylece sanki bir müzik albümü alıyormuşsunuz gibi prezervatif alışverişinizi yapabileceksiniz.

Okey Rötar için “Ben Biraz Gecikeceğim İstanbul”, Ritim için “Benim Sevdam 120 BPM”, Sıcak Temas için “İçi Beni Yakar Dışı Seni” gibi isimlerle market raflarında yer alan En Okey Albümler, prezervatif almaktan utananları bekliyor.

Künye:

Reklamveren Eczacıbaşı Tüketim Ürünleri
Reklamveren Yetkilisi Mert Kokulu, Nihat Volkan Ramazan, Evrim Kayataş
Reklam Ajansı C-Section
ECD Enis Orhun
Yaratıcı Yönetmen Güldeniz Şeşen Bilginer
Yaratıcı Grup Başkanı Kutsal Bayraktar
Yazar Doğukan Doğan, Yener Namaz
Sanat Yönetmeni Kadir Konakçı
Müşteri İlişkileri Direktörü Özlem Ünlüçay
Müşteri İlişkileri Ezgi Çınar
Prodüktör Beril Koç

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?