Özel günlerin markalar için önemli bir iletişim fırsatı olarak görülmesi her sene markaların daha yenilikçi ve ilgi çekici reklam çalışmaları ile karşımıza çıkmasını sağlıyor. 2016 Babalar Günü’nde de gelenek bozulmadı ve hedef kitlesi babalarımız olan banka, otomobil ve erkek giyim markaları başta olmak üzere birçok markanın Babalar Günü çalışması hafta boyunca takip edildi.

Bu sene benim en başarılı bulduğum Babalar Günü reklamı Fiat Egea’nın “Ezber Bozan Babalar” adlı çalışması oldu. Fiat Egea’nın Erdal BEŞİKÇİOĞLU ile hazırlamış olduğu “Ezber Bozan Sedan” kampanyasının oldukça başarılı bir şekilde Babalar Günü kampanyasına entegre edilmesi, mesaj iletimi ve marka ile ilişkilendirme konularında en başarılı olanlardan. Özel gün reklamlarındaki en büyük sorun; izleyicinin anlatılan hikâyeye odaklanması ve çoğu zaman markanın arka planda kalarak hatırlanmaması. Fiat bu sorunu özel gün mesajını, genel marka mesajı ile birleştirerek çözmüş gibi görünüyor.

Bir diğer başarılı bulduğum çalışma ise Ford’un “Bizi Hayata Hazırlayan Şampiyon Babalar” reklamı oldu.  Fiat reklamında olduğu gibi bu çalışma da ana temayı reklamın başında belli edenlerden. Mustang modeli ve marka logosunun başta görülmesi ile Ford’un Babalar Günü mesajı vereceğini anlıyoruz.  WOM etkisi yaratma açısından bakarsak, bu çalışmanın diğer çalışmalardan bir adım önde olduğunu söyleyebiliriz. Hikâyenin güçlü olması ve gerçek hayattan başarılı insanlar ile çalışması; “başarı” kavramının başarılı bir baba-oğul’u aracı kaynak olarak kullanarak Ford’un marka algısına transfer edilmesini sağlıyor. Görsel içerikli ve hızlı bir reklam olması da izleyici ekran başında tutan ve tekrar izleme isteği uyandıran etkenler olarak öne çıkıyor.

Bu sene Babalar Günü için aynı reklam stratejisini kullanarak çalışma hazırlayan iki büyük marka var; Yapı Kredi ve Pegasus. Son dönemlerde özel günlerde marka çalışanları ve aileleri ile hazırlanan videoların reklam çalışmalarında kullanılması oldukça yaygınlaştı.

Özellikle çocukların kullanıldığı çalışmaların inandırıcılık yönünden güçlü olması markaların ilgisini çekmiş durumdu. Yapı kredi markası daha duygu temalı bir çalışma gerçekleştirirken, markanın yaptığı iş ile ilişkilendirilme açısından biraz zayıf kalmış gibi görünüyor fakat Pegasus markasının verilen mesajın marka ile ilişkilendirilme konusunu daha çok dikkate aldığını söyleyebiliriz. Pegasus’un kampanyayı interaktif alana taşıyarak Instagram hesabından #BabamBiKahraman etiketi ile yaptığı yarışmanın da bu sene interaktif alanda yapılan çalışmalar arasında oldukça kreatif olduğunu söyleyebiliriz.

 

2016 Babalar günü için ilk yayınlanan video Garanti Bonus markasının “İlham Kaynağımız Babalarımız” adlı çalışması oldu. Garanti, geçtiğimiz sene Emre ALTUĞ ile çalışarak vermek istediği mesajı babalar gününe özel hazırlanan jingle ile gerçekleştirmişti. Bu sene ünlü kullanmak yerine; hedef kitlenin kendine benzeteceği karakterler ve hikâyeler ile iletişim kurmayı tercih etti. İnandırıcılık ve mesaj iletimi konularında bu tercihinin daha yerinde olduğunu söyleyebiliriz fakat reklamın sonuna kadar reklam veren markanın Garanti olduğunun çok anlaşılmadığını düşünüyorum. Her ne kadar Garanti’nin rengi olan yeşil yoğun olarak reklamda kullanılsa da marka ile birlikte hatırlanan bir çalışma olma yönünden diğer çalışmaların biraz gerisinde kalıyor. Tabi ki şüphesiz bu bir yönetim tercihi.

Son olarak erkek giyim markalarının hazırladığı iletişim çalışmalarına baktığımızda, bu sene Karaca ve Koton’un babalar günü için iletişim çalışması yaptığını görüyoruz. Pierre Cardin markasının oldukça beğenilen iletişim çalışması kadar etki yaratmasa da, izleyici tarafından bu iki çalışmanın da güzel tepki ile karşılandığını düşünüyorum.

 

Bir Cevap Yazın