Markaların Babalar Günü Karnesi!

Özel günlerin markalar için önemli bir iletişim fırsatı olarak görülmesi her sene markaların daha yenilikçi ve ilgi çekici reklam çalışmaları ile karşımıza çıkmasını sağlıyor. 2016 Babalar Günü’nde de gelenek bozulmadı ve hedef kitlesi babalarımız olan banka, otomobil ve erkek giyim markaları başta olmak üzere birçok markanın Babalar Günü çalışması hafta boyunca takip edildi.

Bu sene benim en başarılı bulduğum Babalar Günü reklamı Fiat Egea’nın “Ezber Bozan Babalar” adlı çalışması oldu. Fiat Egea’nın Erdal BEŞİKÇİOĞLU ile hazırlamış olduğu “Ezber Bozan Sedan” kampanyasının oldukça başarılı bir şekilde Babalar Günü kampanyasına entegre edilmesi, mesaj iletimi ve marka ile ilişkilendirme konularında en başarılı olanlardan. Özel gün reklamlarındaki en büyük sorun; izleyicinin anlatılan hikâyeye odaklanması ve çoğu zaman markanın arka planda kalarak hatırlanmaması. Fiat bu sorunu özel gün mesajını, genel marka mesajı ile birleştirerek çözmüş gibi görünüyor.

Bir diğer başarılı bulduğum çalışma ise Ford’un “Bizi Hayata Hazırlayan Şampiyon Babalar” reklamı oldu.  Fiat reklamında olduğu gibi bu çalışma da ana temayı reklamın başında belli edenlerden. Mustang modeli ve marka logosunun başta görülmesi ile Ford’un Babalar Günü mesajı vereceğini anlıyoruz.  WOM etkisi yaratma açısından bakarsak, bu çalışmanın diğer çalışmalardan bir adım önde olduğunu söyleyebiliriz. Hikâyenin güçlü olması ve gerçek hayattan başarılı insanlar ile çalışması; “başarı” kavramının başarılı bir baba-oğul’u aracı kaynak olarak kullanarak Ford’un marka algısına transfer edilmesini sağlıyor. Görsel içerikli ve hızlı bir reklam olması da izleyici ekran başında tutan ve tekrar izleme isteği uyandıran etkenler olarak öne çıkıyor.

Bu sene Babalar Günü için aynı reklam stratejisini kullanarak çalışma hazırlayan iki büyük marka var; Yapı Kredi ve Pegasus. Son dönemlerde özel günlerde marka çalışanları ve aileleri ile hazırlanan videoların reklam çalışmalarında kullanılması oldukça yaygınlaştı.

Özellikle çocukların kullanıldığı çalışmaların inandırıcılık yönünden güçlü olması markaların ilgisini çekmiş durumdu. Yapı kredi markası daha duygu temalı bir çalışma gerçekleştirirken, markanın yaptığı iş ile ilişkilendirilme açısından biraz zayıf kalmış gibi görünüyor fakat Pegasus markasının verilen mesajın marka ile ilişkilendirilme konusunu daha çok dikkate aldığını söyleyebiliriz. Pegasus’un kampanyayı interaktif alana taşıyarak Instagram hesabından #BabamBiKahraman etiketi ile yaptığı yarışmanın da bu sene interaktif alanda yapılan çalışmalar arasında oldukça kreatif olduğunu söyleyebiliriz.

 

2016 Babalar günü için ilk yayınlanan video Garanti Bonus markasının “İlham Kaynağımız Babalarımız” adlı çalışması oldu. Garanti, geçtiğimiz sene Emre ALTUĞ ile çalışarak vermek istediği mesajı babalar gününe özel hazırlanan jingle ile gerçekleştirmişti. Bu sene ünlü kullanmak yerine; hedef kitlenin kendine benzeteceği karakterler ve hikâyeler ile iletişim kurmayı tercih etti. İnandırıcılık ve mesaj iletimi konularında bu tercihinin daha yerinde olduğunu söyleyebiliriz fakat reklamın sonuna kadar reklam veren markanın Garanti olduğunun çok anlaşılmadığını düşünüyorum. Her ne kadar Garanti’nin rengi olan yeşil yoğun olarak reklamda kullanılsa da marka ile birlikte hatırlanan bir çalışma olma yönünden diğer çalışmaların biraz gerisinde kalıyor. Tabi ki şüphesiz bu bir yönetim tercihi.

Son olarak erkek giyim markalarının hazırladığı iletişim çalışmalarına baktığımızda, bu sene Karaca ve Koton’un babalar günü için iletişim çalışması yaptığını görüyoruz. Pierre Cardin markasının oldukça beğenilen iletişim çalışması kadar etki yaratmasa da, izleyici tarafından bu iki çalışmanın da güzel tepki ile karşılandığını düşünüyorum.

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Bir Cevap Yazın

“Reklam Böyle Olur” Dedirten 14 Yaratıcı Gerilla Pazarlama Örneği

  • Pazarlamanın yaratıcı yüzü olarak adlandırabileceğimiz gerilla pazarlama çalışmaları, son derece dikkat çekici olması nedeniyle diğer pazarlama faaliyetlerinden ayrılıyor.
  • Bu yazımızda sizlerle Axe, Discovery Channel, National Geographic, Duracell ve Colgate gibi markaların çalışmalarının da yer aldığı 14 yaratıcı gerilla pazarlama örneğini paylaşıyoruz.
  • İlgili Yazı: İstanbul’da Yapılırsa Trafiği Kesin Kilitleyecek 15 Gerilla Pazarlama Örneği

Televizyonda, internet ortamında ya da sokakta gördüğümüz neredeyse tüm reklamlar, birçok açıdan birbirlerine benziyorlar. Ve bu da bu reklamların akılda kalıcı olmasının önüne geçiyor. Ancak ülkemizde pek örneğine rastlamadığımız yaratıcı gerilla pazarlama faaliyetleri, bu işlerin aslında nasıl yapılması gerektiğini bizlere çok güzel bir şekilde gösteriyor. WordStream şirketinin derlediği bazı dikkat çekici gerilla pazarlama çalışmalarını aşağıda sizlerle paylaşıyoruz.

Axe

Axe‘ın vücut spreyi için yapılan reklamda, hemen hemen her büyük binada görmeye alışık olduğumuz sıradan “çıkış adamı” işareti ile alakalı özel çıkartmalar kullanılmış. Eklenen çıkartmalar tanıdık çıkış adamı hakkında bir hikaye oluşturuyor. Bunca zaman aslında o adamın yangından kaçmadığını nereden bilebilirdik ki?!

Discovery Channel

Discovery Channel, bir köpek balığı tarafından ısırılmış gibi görünen bu sörf tahtalarını plajlar boyunca yerleştirerek 1988 yılından beri yayımlanan Shark Week isimli programının reklamını yaptı.

Tabut Şeklinde Plaj Havlusu

Bu sıra dışı plaj havlusu, plajda güneşlenen kişilere son derece zekice bir uyarıda bulunuyor. Tabut şeklindeki plaj havlusunun üzerinde, “Güneşe aşırı maruz kalma, her gün 20 kişiyi öldüren cilt kanserine neden olur. Kendini koru.” şeklinde bir yazı yer alıyor.

Swiss Skydive Paraşüt Okulu

Swiss Skydive isimli paraşüt okulu, yukarıdaki görselde gördüğünüz oldukça yüksekten çekilmiş fotoğrafı asansörlerin zeminine yerleştirdi ve bu şekilde asansöre binen kişilere, biraz olsun Swiss Skydive deneyimini yaşatmak istedi.

İşaretsiz Şehir Haritası

Alzheimer farkındalığını artırma amacı güden bir organizasyon, şehir haritalarını içeren dahice bir pazarlama stratejisi meydana getirdi. Turistlere verilen bedava Hamburg şehir haritalarında hiçbir açıklayıcı işaret yoktu. Turistler haritayı açtıklarında, sadece işaretlenmemiş yollardan oluşan bir karmaşa gördüler. Ve bu da Alzheimer hastalığı ile ilişkili yanlış yerleştirme hissini ve kafa karışıklığını yansıttı.

King Kong 3D

King Kong 3D için yapılan bu gerilla pazarlama çalışmasında, insanlar fotoğraf çekip sosyal medyada deneyimlerini paylaştılar.

Maximum Ride

Yukarıda bahsettiğimiz asansör reklamına benzer olarak, “Maximum Ride” (Maksimum Yolculuk) isimli kitap serisi için yapılan bu reklam da optik yanılsamada bir araç olarak dış mekan merdiveninin kenarını kullanıyor.

Mr. Clean

Yaya geçitleri, sık sık gerilla pazarlamacılar tarafından kullanılan bir başka kentsel yapıdır. Bu örnekte ise Mr. Clean, temizlik gücünü bir yaya geçidinde gösteriyor.

National Geographic

Bu gerilla reklamda, National Geographic bu mükemmel fotoğrafı yakalamanın ne kadar zor olduğunu insanlara hatırlatıyor. Yerdeki yazıda, “Bu fotoğraf çekmek için ne gerekiyor?” şeklinde bir soru ve “Bir kamerayla üç yıl boyunca burada dur.” şeklinde bir cevap yer alıyor.

UNICEF

UNICEF, bu gerilla pazarlama çalışmasıyla şehir sakinlerine, temiz içme suyuna erişimi olmayan dünya genelindeki milyonlarca insanı hatırlatıyor.

Duracell

Pil markası Duracell, ışıklandırılmış alanlara el feneri görselleri ekleyerek kullanıcılara Duracell’in gücünü hatırlatıyor.

Cover Girl

Cover Girl isimli güzellik ürünleri markası, Lash Blast Mascara ürününü taklit etmek için son derece akıllıca bir şekilde bir turnikeyi kullanıyor.

Colgate

Ağız bakım ürünleri üreticisi Colgate, dondurmaların içerisine diş fırçası şeklinde ahşap çubuklar yerleştirerek çocuklara ve yetişkinlere diş fırçalamanın önemini hatırlatıyor.

Campaing Against Landmines

Campaing Against Landmines (Kara Mayınlarına Karşı Kampanya) tarafından gerçekleştirilen bu rahatsız edici, ama etkili gerilla pazarlama çalışmasında, kara mayınlarının dehşetine ve savaştan zarar görmüş ülkelerde masum kurbanların yaralanmalarına dikkat çekmek için restoranlardaki ketçap paketleri kullanılıyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Henry Ford’dan 10 Önemli Başarı Dersi

  • Dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden biri olan Ford Motor Company’nin kurucusu olan Henry Ford, ulaşım endüstrisinde bir devrim yarattı ve bu şekilde adını dünya tarihindeki en başarılı iş adamları arasına yazdırdı.
  • Ancak bu büyük başarısına rağmen, Henry Ford da bazı başarısızlıklar yaşadı ve bunlardan kendine bazı dersler çıkardı.
  • Bu yazımızda sizlerle Henry Ford’un çıkardığı ve iş dünyasında başarılı olmak isteyenlerin mutlaka dikkat etmesi gereken 10 dersi paylaşıyoruz.
  • İlgili Yazı: Pazarlamanın Evrimi ve Henry Ford Etkisi

Dünyanın en köklü otomobil üreticilerinden biri olan ABD merkezli Ford Motor Company‘nin kurucusu olan Henry Ford, hiç şüphesiz dünyanın gelmiş geçmiş en başarılı iş adamlarından biridir. Henry Ford’un öngörüsü ulaşım endüstrisinde bir devrim yarattı ve birçok insanın ilk otomobillerini satın almasına imkan tanıdı. Kendisi genç yaşlardan itibaren mekanik ile çok ilgiliydi, babasının kendisine vermiş olduğu bir cep saatini yeniden monte ettiğinde ise sadece 15 yaşındaydı.

Henry Ford, kendi kişisel deneylerini, geniş Ford imparatorluğunun başlangıçı olan benzinli motorlar üzerinde başlattı. Fabrikasında Büyük Buhran’a dayanmaktan yüksek bir iş hacmi oranıyla uğraşmaya kadar, Henry Ford tüm bunların inanılmaz ve tarihi başarılarına eklediği birkaç başarısızlık yaşamak zorunda da kaldı. Ve yıllar önce onun başına gelen hayat derslerinin birçoğu, bugün hala sizin için bir yol gösterici görevi görebilir. KnowStartup isimli internet sitesinin paylaştığı yazıya göre, tarihin görüp görebileceği en büyük iş adamlarından biri olan Henry Ford’dan alınabilecek 10 başarı dersi şu şekilde:

Başkalarından Tavsiye İsteyin

Henry Ford’un yaptığı en büyük hatalardan biri, en güvenilir danışmanlarından bazılarını dinlememesiydi. Oğlunun da dahil olduğu birçok kişi, diğer otomobillerin artan popülaritesi konusunda kendisini uyardı, ancak Henry Ford bu değişikliklere iyi adapte olamadı. Hayatının sonunda kendisi varlıklı bir adam olmasına rağmen, Ford Motor Company otomobil endüstrisinde ilk sırada değildi. Buna rağmen Ford Motor Company kesinlikle ilk günlerinde sahip olduğu saygınlıktan hiçbir şey kaybetmedi.

Öğrenmeyi Bırakan Kimse Yaşlıdır

Akıl boşa harcanmayacak kadar önemli bir şeydir. Bu yüzden gelişim yıllarımız boyunca öğrenmeye odaklanmalıyız, ki bu da bizi düşünmeye yönledirir. Ve bir kez düşünmeyi öğrenmeyi öğrendiğimizde, bu yeteneği asla kaybetmemeliyiz. Hem başarılardan hem de başarısızlıklardan sürekli yaşam boyu öğrenme, sadece başarıyı teşvik etmekle kalmaz, aynı zamanda bizi genç tutar. Bugün benzer deneyimleri paylaşan sayısız arkadaş ve takipçilerden öğrendiğimiz bilgi tabanını önemli ölçüde artırabiliriz. Bu maliyetsiz, ama değerle dolu bir eğitimdir.

Herkes İçin Meydana Getir

Birçok başarılı iş adamı servetlerini zenginlere ikram etti, fakat Henry Ford herkesin ilgisini çeken ürünler meydana getirdi. Hatta fabrika işçilerinin maaşlarını, yaptıkları arabaları gerçekten karşılayabilecekleri noktaya kadar yükseltmişti. Bu, ilk yıllarında Ford Motor Company’nin başına bela olan personel değişim oranının azalmasını sağlamıştır.

Yapabileceğinizi ya da Yapamayacağınızı Düşüseniz de, Haklısınız

Uzun bir süre boyunca tüm başarıların aslında akılda başladığına inanılıyordu. Aslında genel olarak hem başarı hem de başarısızlığın, gerçekleşmeden önce ilk olarak zihinlerimizde meydana geldiği kabul edilir. Henry Ford, bu prensibe güçlü bir şekilde inandı ve günlük iş hayatı boyunca bununla yaşadı. En mükemmel erkekler ve kadınlar, aklınızdaki herhangi bir görünümüzün gerçekte kendini açıkça göstereceğini bilirler. Bu yüzden herhangi başarılı bir girişimdeki ilk amaç, bu başarıya zihinsel olarak bağlı olmaktır.

İşe Yarayan Şeye Yatırım Yapın

Henry Ford’u bu kadar başarılı yapan şey, iş fikrini alması ve onu daha da büyük bir hale getirmesiydi. Orijinal küçük fabrikasında kalsaydı, kendisi bugün bildiğimiz bir iş ikonu haline gelemezdi. Şirketini geliştirmek istediği her seferde, daha fazla ürün üretmek için çok daha büyük bir fabrikaya yatırım yaptı. Hatta işi çeşitlendirdi ve otomobilden farklı hizmetler de sunmaya başladı. Bu değişikliklerin hepsi aşırı maliyetli olsa da, Henry Ford risk almak ve işe yarayan şeylere yatırım yapmak konusunda istekliydi.

Başarısızlık, Yeniden Başlamak İçin Bir Fırsattır

Başarısızlıkla ilgili en iyi şey, kesin olmasıdır. Başarısızlık mutlaktır. Bir kez ortaya çıktı mı, olmasına izin vermek ve taze bir görünümle bir kez daha yola çıkmak konusunda özgürüz. Sosyal medya, başarısızlık meydana geldiğinde yaralarımızı sarmamız ve öğrendiğimiz derslerle yolumuza devam etmemiz için bizi teşvik edecek sorumlu ortaklar sağlar.

Yaptığınız Şey İçin Tutkunuz Olsun

İşiniz için bir şevk duymuyorsanız, yeni bir iş bulmanın zamanı gelmiş demektir. Her gün mükemmel bir iş gününe sahip olmayacak olabilirsiniz, ancak yaptığınız şey için bir tutkuya sahip olmak, her şeyi daha değerli hale getirecektir. Bu tutkuyu bulmak biraz zaman alabilir, ancak Henry Ford’un yaşam dersleri, bize bunların savaşmaya değer olduklarını gösteriyor.

Her Şey Mümkündür

Henry Ford, dünyaya her şeyin mümkün olduğunu gösterdi. Kendisi işleterek, yatırımcıları satın alarak ve her yıl onu daha büyük ve daha iyi bir hale getirerek her yönüyle ikonik bir şirket inşa etti. Araştırmasını yaptı, seri üretim hatlarını kullanan büyük iş sahiplerinden bir şeyler öğrendi ve bunları kendi ürününe uyması için adapte etti. Yenilikçi ve kişisel gelişimi destekleyen biriydi. Çalışanlarına iyi davrandı, ücretlerini artırdı ve diğerlerini de aynısını yapmaları için teşvik etti. Herhangi bir kişi gibi, mükemmel değildi, ama hikayesi bugün hala kullanılabilecek harika hayat dersleri sunuyor.

Her Zaman Yüksek Kaliteli İş Üretin

Henry Ford, bir keresinde Kalite, hiçkimse bakmadığı zaman onu doğru yapmak anlamına gelir. demişti ve bu kesinlikle doğru. Hepimiz her zaman en iyi durumda olmalıyız, sadece patronumuz ya da ebeveynlerimiz bizi izlerken değil. İyi alışkanlıklar yaratmak ve iyi insanlar haline gelmek, etik olmayan yöntemler aracılığıyla ilerlemekten çok daha önemlidir.

Hata Bulmayın, Çare Bulun

Kendi hatalarınız için suçu başka birinin üzerine atmak, çok kolaydır. Ancak hayatta öğrenebileceğiniz en tamamlayıcı becerilerden biri, kendi eylemleriniz için sorumluluk almaktır. Hatta daha da iyisi bunu bir adım daha ileriye götürün ve probleme bir çözüm bulun. Bu, size hayatta daha fazla başarıyı garanti edecektir.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link