Markaların Babalar Günü Karnesi! 0

Özel günlerin markalar için önemli bir iletişim fırsatı olarak görülmesi her sene markaların daha yenilikçi ve ilgi çekici reklam çalışmaları ile karşımıza çıkmasını sağlıyor. 2016 Babalar Günü’nde de gelenek bozulmadı ve hedef kitlesi babalarımız olan banka, otomobil ve erkek giyim markaları başta olmak üzere birçok markanın Babalar Günü çalışması hafta boyunca takip edildi.

Bu sene benim en başarılı bulduğum Babalar Günü reklamı Fiat Egea’nın “Ezber Bozan Babalar” adlı çalışması oldu. Fiat Egea’nın Erdal BEŞİKÇİOĞLU ile hazırlamış olduğu “Ezber Bozan Sedan” kampanyasının oldukça başarılı bir şekilde Babalar Günü kampanyasına entegre edilmesi, mesaj iletimi ve marka ile ilişkilendirme konularında en başarılı olanlardan. Özel gün reklamlarındaki en büyük sorun; izleyicinin anlatılan hikâyeye odaklanması ve çoğu zaman markanın arka planda kalarak hatırlanmaması. Fiat bu sorunu özel gün mesajını, genel marka mesajı ile birleştirerek çözmüş gibi görünüyor.

Bir diğer başarılı bulduğum çalışma ise Ford’un “Bizi Hayata Hazırlayan Şampiyon Babalar” reklamı oldu.  Fiat reklamında olduğu gibi bu çalışma da ana temayı reklamın başında belli edenlerden. Mustang modeli ve marka logosunun başta görülmesi ile Ford’un Babalar Günü mesajı vereceğini anlıyoruz.  WOM etkisi yaratma açısından bakarsak, bu çalışmanın diğer çalışmalardan bir adım önde olduğunu söyleyebiliriz. Hikâyenin güçlü olması ve gerçek hayattan başarılı insanlar ile çalışması; “başarı” kavramının başarılı bir baba-oğul’u aracı kaynak olarak kullanarak Ford’un marka algısına transfer edilmesini sağlıyor. Görsel içerikli ve hızlı bir reklam olması da izleyici ekran başında tutan ve tekrar izleme isteği uyandıran etkenler olarak öne çıkıyor.

Bu sene Babalar Günü için aynı reklam stratejisini kullanarak çalışma hazırlayan iki büyük marka var; Yapı Kredi ve Pegasus. Son dönemlerde özel günlerde marka çalışanları ve aileleri ile hazırlanan videoların reklam çalışmalarında kullanılması oldukça yaygınlaştı.

Özellikle çocukların kullanıldığı çalışmaların inandırıcılık yönünden güçlü olması markaların ilgisini çekmiş durumdu. Yapı kredi markası daha duygu temalı bir çalışma gerçekleştirirken, markanın yaptığı iş ile ilişkilendirilme açısından biraz zayıf kalmış gibi görünüyor fakat Pegasus markasının verilen mesajın marka ile ilişkilendirilme konusunu daha çok dikkate aldığını söyleyebiliriz. Pegasus’un kampanyayı interaktif alana taşıyarak Instagram hesabından #BabamBiKahraman etiketi ile yaptığı yarışmanın da bu sene interaktif alanda yapılan çalışmalar arasında oldukça kreatif olduğunu söyleyebiliriz.

 

2016 Babalar günü için ilk yayınlanan video Garanti Bonus markasının “İlham Kaynağımız Babalarımız” adlı çalışması oldu. Garanti, geçtiğimiz sene Emre ALTUĞ ile çalışarak vermek istediği mesajı babalar gününe özel hazırlanan jingle ile gerçekleştirmişti. Bu sene ünlü kullanmak yerine; hedef kitlenin kendine benzeteceği karakterler ve hikâyeler ile iletişim kurmayı tercih etti. İnandırıcılık ve mesaj iletimi konularında bu tercihinin daha yerinde olduğunu söyleyebiliriz fakat reklamın sonuna kadar reklam veren markanın Garanti olduğunun çok anlaşılmadığını düşünüyorum. Her ne kadar Garanti’nin rengi olan yeşil yoğun olarak reklamda kullanılsa da marka ile birlikte hatırlanan bir çalışma olma yönünden diğer çalışmaların biraz gerisinde kalıyor. Tabi ki şüphesiz bu bir yönetim tercihi.

Son olarak erkek giyim markalarının hazırladığı iletişim çalışmalarına baktığımızda, bu sene Karaca ve Koton’un babalar günü için iletişim çalışması yaptığını görüyoruz. Pierre Cardin markasının oldukça beğenilen iletişim çalışması kadar etki yaratmasa da, izleyici tarafından bu iki çalışmanın da güzel tepki ile karşılandığını düşünüyorum.

 

Bir Cevap Yazın

Emojilerden Yemek Oluşturarak Çocukların Beslenmesini Destekleyen Yardım Kampanyası 0

Zorluklar içinde yaşayan bir canlıya yardım etmenin binlerce çeşidini bulabiliriz, yeter ki gerçekten isteyelim. No Kid Hungry isimli bir yardım kuruluşu da küçük çocukların beslenmesine yardım edebilmek için oldukça çekici bir yardım kampanyası hazırlamış:  Emoji-yemekler.

Instagram üzerinden sadece 10 saniyede bir çocuğun karnının doyması için bağışta bulunabilmenizi sağlayan bu kampanyaya katılabilmek için ilk olarak No Kid Hungry’nin Instagram hesabını ziyaret ediyorsunuz, hesabın hikayeler kısmında oluşturdukları 10 saniyelik videoyu izleyip yana kaydırıyorsunuz ve kendi emoji-yemeğinizi hazırlamaya başlıyorsunuz. Üstte duran boş tabağa alt kısımda yer alan yiyecek emojilerinden istediğinizi sürükleyerek kendinize has bir yemek oluşturabiliyorsunuz. Tabağa eklediğiniz her bir yiyecek emojisi sizin organizasyona bağışlayacağınız bağış miktarını belirliyor. Tabağa eklediğiniz emoji sayısı arttıkça bağış miktarınız da artıyor.

Terkedilmiş ya da yeterli beslenme desteğine sahip olamayan çocukların çektiği zorluklara dikkat çekmek amacıyla BBH New York işbirliği ile gençlere yönelik olan hazırlanan bu kampanya, No Kid Hungry’nin amaçları göz önüne alınarak gençlerin en fazla vakit geçirdiği bir sosyal mecrada bağışçı olmalarını eğlenceli bir yolla sağlamayı hedeflemiş.

Böylelikle gençler hem sayfayı ziyaret ederek konunun ciddiyeti hakkında bilgi sahibi olabiliyor hem on saniyelik eğlenceli bir video sonrasında sanal bir yemek tabağı hazırlarken eğleniyor ve işin sonunda çocukların beslenmesi için istedikleri kadar bağış yapabiliyorlar.

No Kid Hungry ‘ye yapılan bağışlardan vergi alınmıyor. Ve organizasyon yapılan bağışlarla zor durumda olan çocukların yeme ve eğitim masrafları için onların ailelerine yardımcı olmayı hedefliyor. Organizasyona göre yapılan her 20 $’lık bağış bir çocuğa 200 yemek kadar destek olabiliyor. Doğru element ve doğru kanal tercihi ile yapılan bu kampanya sosyal medyanın gençler üzerindeki gücünü yardım gibi sosyal bir konuya çekme konusunda ne kadar başarılı olunabileceğini bizlere gösteriyor.

Amazon’un Algoritması Teröristlere mi Çalışıyor? 0

Channel 4 News‘in yayınladığı habere göre, Amazon’un algoritması, kullanıcılarına bomba yapmak için tüm malzemeleri sunuyor. Tek başına satın alındığında herhangi bir zararı olmayan ürünler, reaksiyona girerek patlama yarattıkları ürünlerle birlikte ‘bunu alan bunu da aldı’ şeklinde kullanıcılara sunuluyor.

Amazonun bu algoritması kullanıcılara ilgili oldukları diğer ürünleri sunmak için kullanılıyor. Fakat bazı durumlar var ki kullanıcının aklına bazı fikirler de sokuyor. Örnek olarak ise eğer termit ve karabarut yapımında kullanılan malzemelerden birini satın alırsanız diğerlerini de size öneri olarak sunuyor. Bu önerileri takip ederek aldığınız ürünler sonucunda ev yapımı bir patlayıcı elde edebiliyorsunuz.

Hatta bunun çok daha ötesinde patlamanın etkisini artırmak için, şarapnel olarak kullanılmak amacıyla çelik misketler de kullanıcılara öneriliyor. Tabii ki Amazon’un algoritması bu ürünleri birlikte satın alan kişilerin çelik misketleri şarapnel olarak kullandığını bilmiyor. Ancak amacınız bomba yapmaksa bu öneriler size güçlü bir patlayıcı yapmayı sunuyor.

Bu öneriler sadece kimyasal maddeler ile sınırlı da değil aynı zaman da gıda üretimi için satılan (Channel 4 tarafından adı açıklanmayan) bazı maddeler de çeşitli reaksiyonlarla bir bomba malzemesine dönüşebiliyor.

Channel 4 News’in en önemli çalışması ise Birleşik Krallık kanunlarına göre bir kişi, kendi kullanımı için en fazla 100 gram karabarut satın alabiliyor iken Amazon’da toplam 45 kg karabarut üretecek malzemeden oluşan bir sepet hazırlaması.

Amazon’un bu bileşenleri sepete ekleyen müşterilerine “Bunu alan bunu da aldı” diyerek sunduğu diğer malzemeler şunlar:

  • Çelik misketler
  • Basma düğmeli şalter
  • Batarya bağlantıları ve kablolar

Bir diğer örnek ise eğer Amazondan ateşleyici kablo satın alırsanız size uzaktan kumandayla patlamaları tetiklemeyi sağlayan elektronik ateşleme sisteminin de içinde olduğu listeyi öneriyor.

Tabi ki şunu diyebiliriz ki Amazon’da satılan tüm bu ürünlerin Birleşik Krallık’da satılması ve alınması yasa dışı değil. Ancak daha önce bu malzemeleri birlikte satın aldığı için tutuklanan ve bomba yapmayı planladığı öğrenilen bazı kişiler tutuklanmıştı.

Parlamentonun İç İşleri Komitesi Başkanı Yvette Cooper elde edilen bulguların ‘rahatsız edici’ olduğunu belirtti.

Amazon ise buna karşılık olarak satılan tüm ürünlerin Birleşik Krallık yasalarına uygun olmak zorunda olduğunu, ayrıca konu hakkında inceleme yapmak isteyen polis ve diğer güvenlik güçleri ile iş birliği yapmaya hazır olduklarını belirtti.

Bahsi geçen kimyasalların adı özellikle açıklanmadı ancak uzmanlar bu kimyasalların bomba yapımında kullanıldığını doğruladı.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link
DIGITAL EXCELLENCE PROGRAM 

Dijital Mükemmelliği Yakalayın!

KAYDOL
close-link