Markaların Babalar Günü Karnesi!

Özel günlerin markalar için önemli bir iletişim fırsatı olarak görülmesi her sene markaların daha yenilikçi ve ilgi çekici reklam çalışmaları ile karşımıza çıkmasını sağlıyor. 2016 Babalar Günü’nde de gelenek bozulmadı ve hedef kitlesi babalarımız olan banka, otomobil ve erkek giyim markaları başta olmak üzere birçok markanın Babalar Günü çalışması hafta boyunca takip edildi.

Bu sene benim en başarılı bulduğum Babalar Günü reklamı Fiat Egea’nın “Ezber Bozan Babalar” adlı çalışması oldu. Fiat Egea’nın Erdal BEŞİKÇİOĞLU ile hazırlamış olduğu “Ezber Bozan Sedan” kampanyasının oldukça başarılı bir şekilde Babalar Günü kampanyasına entegre edilmesi, mesaj iletimi ve marka ile ilişkilendirme konularında en başarılı olanlardan. Özel gün reklamlarındaki en büyük sorun; izleyicinin anlatılan hikâyeye odaklanması ve çoğu zaman markanın arka planda kalarak hatırlanmaması. Fiat bu sorunu özel gün mesajını, genel marka mesajı ile birleştirerek çözmüş gibi görünüyor.

Bir diğer başarılı bulduğum çalışma ise Ford’un “Bizi Hayata Hazırlayan Şampiyon Babalar” reklamı oldu.  Fiat reklamında olduğu gibi bu çalışma da ana temayı reklamın başında belli edenlerden. Mustang modeli ve marka logosunun başta görülmesi ile Ford’un Babalar Günü mesajı vereceğini anlıyoruz.  WOM etkisi yaratma açısından bakarsak, bu çalışmanın diğer çalışmalardan bir adım önde olduğunu söyleyebiliriz. Hikâyenin güçlü olması ve gerçek hayattan başarılı insanlar ile çalışması; “başarı” kavramının başarılı bir baba-oğul’u aracı kaynak olarak kullanarak Ford’un marka algısına transfer edilmesini sağlıyor. Görsel içerikli ve hızlı bir reklam olması da izleyici ekran başında tutan ve tekrar izleme isteği uyandıran etkenler olarak öne çıkıyor.

Bu sene Babalar Günü için aynı reklam stratejisini kullanarak çalışma hazırlayan iki büyük marka var; Yapı Kredi ve Pegasus. Son dönemlerde özel günlerde marka çalışanları ve aileleri ile hazırlanan videoların reklam çalışmalarında kullanılması oldukça yaygınlaştı.

Özellikle çocukların kullanıldığı çalışmaların inandırıcılık yönünden güçlü olması markaların ilgisini çekmiş durumdu. Yapı kredi markası daha duygu temalı bir çalışma gerçekleştirirken, markanın yaptığı iş ile ilişkilendirilme açısından biraz zayıf kalmış gibi görünüyor fakat Pegasus markasının verilen mesajın marka ile ilişkilendirilme konusunu daha çok dikkate aldığını söyleyebiliriz. Pegasus’un kampanyayı interaktif alana taşıyarak Instagram hesabından #BabamBiKahraman etiketi ile yaptığı yarışmanın da bu sene interaktif alanda yapılan çalışmalar arasında oldukça kreatif olduğunu söyleyebiliriz.

 

2016 Babalar günü için ilk yayınlanan video Garanti Bonus markasının “İlham Kaynağımız Babalarımız” adlı çalışması oldu. Garanti, geçtiğimiz sene Emre ALTUĞ ile çalışarak vermek istediği mesajı babalar gününe özel hazırlanan jingle ile gerçekleştirmişti. Bu sene ünlü kullanmak yerine; hedef kitlenin kendine benzeteceği karakterler ve hikâyeler ile iletişim kurmayı tercih etti. İnandırıcılık ve mesaj iletimi konularında bu tercihinin daha yerinde olduğunu söyleyebiliriz fakat reklamın sonuna kadar reklam veren markanın Garanti olduğunun çok anlaşılmadığını düşünüyorum. Her ne kadar Garanti’nin rengi olan yeşil yoğun olarak reklamda kullanılsa da marka ile birlikte hatırlanan bir çalışma olma yönünden diğer çalışmaların biraz gerisinde kalıyor. Tabi ki şüphesiz bu bir yönetim tercihi.

Son olarak erkek giyim markalarının hazırladığı iletişim çalışmalarına baktığımızda, bu sene Karaca ve Koton’un babalar günü için iletişim çalışması yaptığını görüyoruz. Pierre Cardin markasının oldukça beğenilen iletişim çalışması kadar etki yaratmasa da, izleyici tarafından bu iki çalışmanın da güzel tepki ile karşılandığını düşünüyorum.

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Bir Cevap Yazın

İlişkinizin Son Kullanma Tarihini Söyleyen Black Mirror Uygulaması Kullanıma Sunuldu

Gün geçmiyor ki, Netflix‘in popüler dizisi Black Mirror‘da rastladığımız bir teknoloji ya da uygulama gerçeğe dönüşmesin. Daha önce sizlere bu kapsamda, Pizza Hut’ın otonom pizza teslimat araçları, İsveçli seyahat şirketinin yolculara kullanma imkanı sunduğu mikroçip implantları ve Black Mirror’daki sosyal skor uygulamasının bir benzerinin Çin’de hayata geçeceğinden bahsetmiştik. Şimdi de yeni bir örnekle karşınızdayız.

Bu seferki Black Mirror teknolojisinin bir benzerini bizzat Black Mirror’ın kendisi hayata geçirdi. Black Mirror, dizinin hayranları tarafından en çok sevilen bölümlerinden biri olan, dördüncü sezonunun “Hang the DJ” isimli dördüncü bölümünde yer alan ilişki uygulamasının basit bir versiyonunu Sevgililer Günü’ne özel olarak kullanıma sundu.

Dün Black Mirror’ın resmi Twitter hesabından coach.dating isimli internet sitesinin tanıtımını yapan bir video yayımlandı. Bu internet sitesine girdiğinizde, dizide yer alan uygulamanın basit bir versiyonu sizleri karşılıyor. Dizide bu uygulama, insanları uyumluluklarına göre eşleştiriyordu ve onlara ilişkilerinin ne zaman sona ereceğini söylüyordu. İlişkileri biten kişiler ise uygulamanın belirlediği ideal eşleşmeyi bulana kadar farklı kişilerle buluşmak zorunda kalıyorlardı.

Coach Dating uygulamasının internet sitesine giriş yaptığınızda, uygulama size partnerinizle paylaşmanız gereken bir link veriyor. Bu link aracılığıyla aynı anda siteye giriş yaptığınızda ise uygulama ilişkinizin ne kadar süreceğini tahmin ediyor.

Black Mirror’ın dizinin hayranları için güzel bir Sevgililer Günü sürprizi yaptığını söyleyebiliriz. Tabii, sevgilisi olmayanlar ve ilişkisinin çok uzun sürmeyeceğini öğrenenler hariç.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Markalar, Irkçı Reklamları Kasten mi Yapıyorlar?

Son dönemde büyük markaların ırkçı reklamlar yaptıklarına sık sık şahit olduk. Örneğin, geçtiğimiz ekim ayında kişisel bakım ürünleri markası Dove, siyahi bir kadın beyazlaştığı bir reklam paylaşmıştı. Bu olayın yaşanmasından çok kısa bir süre sonra ise bir başka kişisel bakım ürünleri markası Nivea da açık renkli teni öne çıkartan benzer bir reklam kampanyası yapmıştı. Bu yılın hemen başında da İsveçli hazır giyim markası H&M, siyahi bir çocuk mankenin giydiği kıyafetin üzerinde “Ormandaki En Havalı Maymun” yazması nedeniyle ırkçılık suçlamalarına maruz kalmıştı.

Bu kadar ırkçı reklamın art arda gelmesi ve bunların büyük markalar tarafından yapılıyor olması, bir soruyu da beraberinde getiriyor: Acaba markalar, daha fazla dikkat çekmek için kasıtlı olarak ırkçı reklamlar yapıyor olabilirler mi? Mantıklı olarak düşündüğümüzde, böylesi büyük markaların reklamları, yayınlamadan önce şirketteki birden fazla üst düzey yönetici tarafından gözden geçiriliyor ve onaylanıyor. Bununla birlikte bu markalar, son derece saygıdeğer ve büyük markalar için global çapta işler yapan reklam ve pazarlama ajanslarıyla çalışıyorlar. Örneğin, Dove’nun tepki çeken ırkçı reklamının arkasındaki ajans Ogilvy & Mather idi. Sonuç olarak reklamlardaki ırkçılık kokan detayların, bu önemli şirketlerde çalışan bu kadar nitelikli kişilerin hepsinin gözünden kaçması, çok çok düşük bir ihtimal.

Dove’nun Tepki Çeken Reklamından Bir Kare

Markaların neden böyle bir strateji izlemiş olabileceklerine değinecek olursak, bunun başlıca sebebi internette daha fazla görünürlük elde etmek olabilir. Zira günümüzde farklı farklı sektörlerden sayısız marka, yaptıkları reklamlarla insanların dikkatini kendi ürünlerine çekmeye çalışıyorlar. Ancak bu reklamların pek azı insanlara ulaşıyor. Yani bu açıdan bakacak olursak, markalar kendi sektörleri dışındaki markalarla da rekabet halindeler. Ve bu rekabet, her geçen gün daha da sıkı bir hale geliyor.

En nihayetinde bu markaların yaptıkları ırkçı reklamlar, sosyal medyada markaya karşı çok büyük bir tepkinin oluşmasına neden oluyor ve bunun hemen akabinde bu olay, dünya genelindeki birçok haber sitesi tarafından gündeme taşınıyor. Yani markalar, belki de çok büyük bir reklam bütçesiyle bile yapılamayacak bir şekilde, adlarını dünyanın birçok yerinde duyurmuş oluyorlar.

Reklamın İyi Kötüsü Olmaz (mı?)

Nivea’nın Tepki Çeken Reklamından Bir Kare

Peki, insanlar bu kadar olumsuz bir şekilde gündeme gelen bir markanın ürününü neden almak istesin? Evet, birçok insan bu gibi durumlarda sosyal medyada tepkisini dile getiriyor olabilir. Ancak bu insanların, yaşanan bu olayların üzerinden bir süre geçtikten sonra, bu markaların ürünlerini satın almadıklarının bir garantisi yok. Ayrıca bu reklamları hiçbir şekilde sorun etmeyen ya da reklamı yanlış bulsa da bu markaların ürünlerini almakta bir sakınca görmeyen büyük bir kitlenin olabileceğini de unutmamak lazım.

Eğer bu durum gerçekse, zaten markalar bu işin artısını eksinini hesaplamışlardır. Sonuç olarak sosyal medyada gösterilen onca tepkiye ve şirketin insanlarda yarattığı olumsuz izlenime rağmen, bu dolaylı olarak da olsa markanın kasasına daha fazla paranın girmesini sağlıyorsa, böyle bir yolun izlenmesi gayet normal olarak karşılanabilir. Belki de markalar, bunu reklam bütçesinden tasarruf etmenin bir yolu olarak görüyorlardır.

Tabii, bütün bunların bir varsayımdan ibaret olduğunu tekrar belirteyim. Ancak son dönemde yaşanan olaylara baktığımızda, bu varsayımın gerçek olma ihtimalinin pek de düşük olmadığını söyleyebiliriz. Sonuç olarak markalar, “Reklamın iyisi kötüsü olmaz.” sözünden yola çıkarak böyle bir strateji belirlemiş olabilirler.

Ne dersiniz? Gerçekten de reklamın iyisi kötüsü olmaz mı?

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
19 Nisan'da Uniq Istanbul'da Sophia'nın da katılımı ile Marketing Meetup'ta buluşuyoruz.
close-link