Markaların Babalar Günü Karnesi!

Özel günlerin markalar için önemli bir iletişim fırsatı olarak görülmesi her sene markaların daha yenilikçi ve ilgi çekici reklam çalışmaları ile karşımıza çıkmasını sağlıyor. 2016 Babalar Günü’nde de gelenek bozulmadı ve hedef kitlesi babalarımız olan banka, otomobil ve erkek giyim markaları başta olmak üzere birçok markanın Babalar Günü çalışması hafta boyunca takip edildi.

Bu sene benim en başarılı bulduğum Babalar Günü reklamı Fiat Egea’nın “Ezber Bozan Babalar” adlı çalışması oldu. Fiat Egea’nın Erdal BEŞİKÇİOĞLU ile hazırlamış olduğu “Ezber Bozan Sedan” kampanyasının oldukça başarılı bir şekilde Babalar Günü kampanyasına entegre edilmesi, mesaj iletimi ve marka ile ilişkilendirme konularında en başarılı olanlardan. Özel gün reklamlarındaki en büyük sorun; izleyicinin anlatılan hikâyeye odaklanması ve çoğu zaman markanın arka planda kalarak hatırlanmaması. Fiat bu sorunu özel gün mesajını, genel marka mesajı ile birleştirerek çözmüş gibi görünüyor.

Bir diğer başarılı bulduğum çalışma ise Ford’un “Bizi Hayata Hazırlayan Şampiyon Babalar” reklamı oldu.  Fiat reklamında olduğu gibi bu çalışma da ana temayı reklamın başında belli edenlerden. Mustang modeli ve marka logosunun başta görülmesi ile Ford’un Babalar Günü mesajı vereceğini anlıyoruz.  WOM etkisi yaratma açısından bakarsak, bu çalışmanın diğer çalışmalardan bir adım önde olduğunu söyleyebiliriz. Hikâyenin güçlü olması ve gerçek hayattan başarılı insanlar ile çalışması; “başarı” kavramının başarılı bir baba-oğul’u aracı kaynak olarak kullanarak Ford’un marka algısına transfer edilmesini sağlıyor. Görsel içerikli ve hızlı bir reklam olması da izleyici ekran başında tutan ve tekrar izleme isteği uyandıran etkenler olarak öne çıkıyor.

Bu sene Babalar Günü için aynı reklam stratejisini kullanarak çalışma hazırlayan iki büyük marka var; Yapı Kredi ve Pegasus. Son dönemlerde özel günlerde marka çalışanları ve aileleri ile hazırlanan videoların reklam çalışmalarında kullanılması oldukça yaygınlaştı.

Özellikle çocukların kullanıldığı çalışmaların inandırıcılık yönünden güçlü olması markaların ilgisini çekmiş durumdu. Yapı kredi markası daha duygu temalı bir çalışma gerçekleştirirken, markanın yaptığı iş ile ilişkilendirilme açısından biraz zayıf kalmış gibi görünüyor fakat Pegasus markasının verilen mesajın marka ile ilişkilendirilme konusunu daha çok dikkate aldığını söyleyebiliriz. Pegasus’un kampanyayı interaktif alana taşıyarak Instagram hesabından #BabamBiKahraman etiketi ile yaptığı yarışmanın da bu sene interaktif alanda yapılan çalışmalar arasında oldukça kreatif olduğunu söyleyebiliriz.

 

2016 Babalar günü için ilk yayınlanan video Garanti Bonus markasının “İlham Kaynağımız Babalarımız” adlı çalışması oldu. Garanti, geçtiğimiz sene Emre ALTUĞ ile çalışarak vermek istediği mesajı babalar gününe özel hazırlanan jingle ile gerçekleştirmişti. Bu sene ünlü kullanmak yerine; hedef kitlenin kendine benzeteceği karakterler ve hikâyeler ile iletişim kurmayı tercih etti. İnandırıcılık ve mesaj iletimi konularında bu tercihinin daha yerinde olduğunu söyleyebiliriz fakat reklamın sonuna kadar reklam veren markanın Garanti olduğunun çok anlaşılmadığını düşünüyorum. Her ne kadar Garanti’nin rengi olan yeşil yoğun olarak reklamda kullanılsa da marka ile birlikte hatırlanan bir çalışma olma yönünden diğer çalışmaların biraz gerisinde kalıyor. Tabi ki şüphesiz bu bir yönetim tercihi.

Son olarak erkek giyim markalarının hazırladığı iletişim çalışmalarına baktığımızda, bu sene Karaca ve Koton’un babalar günü için iletişim çalışması yaptığını görüyoruz. Pierre Cardin markasının oldukça beğenilen iletişim çalışması kadar etki yaratmasa da, izleyici tarafından bu iki çalışmanın da güzel tepki ile karşılandığını düşünüyorum.

 

Bir Cevap Yazın

Krispy Kreme, Dünya Diyabet Günü’nde Bedava Donut Dağıttı

Donut diyince akla gelen ilk markalardan biri olan ve ülkemizde de faaliyet gösteren Krispy Kreme, son reklam kampanyası kapsamında, 14 Kasım’da, Londra’da tamı tamına 36.000 adet bedava donut dağıttı. Ancak birçok insan, bu olay nedeniyle Krispy Kreme’e tepki gösterdi. Bu tepkinin sebebi ise 14 Kasım’ın Dünya Diyabet Günü olmasıydı.

Ulusal Obezite Forumu, bu kampanyanın zamanlamasıyla ilgili olarak Krispy Kreme‘e önemli sorular yöneltti. Ulusal Obezite Forumu’nun Yönetim Kurulu Başkanı Tam Fry ise konuyla ilgili olarak “Ne diyeceğimi bilemiyorum. O şekerli şeyin reklamını yapmak için Dünya Diyabet Günü’nü seçmek, ne düşüncesizce ve aptalca bir fikir!” dedi.

Bu yaşananlardan sonra Krispy Kreme’den yetkili bir kişi, “Bugün Krispy Kreme, UberEats ile birlikte bir promosyon başlattı. Ama artık bunun kötü bir şekilde zamanlanmış olduğunu biliyoruz. Umuyoruz ki, hayranlarımız sağlık bir yaşam tarzının bir parçası ve arada sırada olan bir ziyafet olarak donut’larımızın tadını çıkarmaya devam edeceklerdir.” şeklinde bir açıklama yaptı.

Sosyal medyada birçok kişi, Krispy Kreme’e bu duyarsızlığından ötürü tepki gösterdi. Hatta bu konu Twitter’da o kadar çok tartışıldı ki, #KrispyKreme ve #WorldDiabetesDay etiketleri Twitter’ın en çok konuşulan konuları arasına girdi.

Krispy Kreme Birleşik Krallık’ın resmi Twitter hesabı, Dünya Diyabet Günü‘nde donut dağıtmalarını eleştiren bir Twitter kullanıcısının attığı tweet’e “Donut’larımız ara sıra olan bir ziyafet ve biz bugün başkente biraz neşe yaymak istedik. Kötü zamanlama, artık biliyoruz.” şeklinde yanıt verdi.

Bununla birlikte bedava donut almak isteyen birçok Londralı ise internet sitesinde yaşanan teknik bir sorun nedeniyle donut alamadı. Krispy Kreme’in bu sorunla ilgili yaptığı açıklamaya göre UberEats sadece birkaç dakika içerisinde on binlerce sipariş almış ve bu da uygulamanın çökmesine neden olmuş.

Efsane Seri Deneysel Bankacılık Sona Erdi

Garanti Bankası’nın uzun yıllardır devam eden efsane reklam serisi Deneysel Bankacılık çekilen son filmle sürpriz bir şekilde sona erdi.

Deneysel Bankacılık, kardeşi Garanti Bankası’nda çalışan Tanju Öztürk’ün arkadaşı Şafak’la Garanti’ye rakip olmaya çalışmasını konu ediniyordu. Her biri birbirinden eğlenceli videolardan oluşan bu seride ana karakterimiz Tanju sürekli başarısız olsa da asla çalışmaktan vazgeçmiyor, hep daha iyisini üretmeye çalışıyordu.

Yıllarca en çok konuşulan dijital projelerden biri olmayı başaran Deneysel Bankacılık yayınladığı son videoyla yine kendine has üslubuyla sona geldiğini anlattı. Video hakkında spoiler vermeden sizi hüzünlü ama eğlenceli The End videosuyla baş başa bırakıyoruz.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Black Friday Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link

BLACK FRIDAY

Marketing Meetup'ta Bugün ve Yarın Tüm Biletler 42,90 €
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
Sadece ilk 50 kişi için geçerli olacaktır
close-link
€42,90 Bugün ve Yarın Marketing Meetup'ta Tüm Biletler İndirimli
Black Friday