Markalar Reklamlarında ‘Duyguları’ Nasıl Kullanıyor?-1

Markaların ya da ürünlerin tüketiciye sadece fonksiyonel fayda sunduğu o günler artık geride kaldı. Hepimiz biliyoruz ki tüketicide satın alma davranışını tetikleyen en önemli etkenlerden birisi duygular. Öyle ki bizi duygulandıran şeyleri paylaşıyor ve satın alıyoruz. Sürpriz mi? Hiç değil. Satın alımlarımızda duygularımız rasyonel kararlardan önce geliyor.

1990 ve 2000’lerin ilk yıllarının espri ve alaya bağlı reklam stratejileri günümüzde yerini duygularımızı harekete geçiren alt ögelere bıraktı. Mutluluk, sıcaklık, arkadaşlık ve aşk artık reklamlarda gördüklerimizi oluşturuyor. Bu nedenle mutluluk dediğimiz zaman kendini mutluluğa konumlandıran bir kaç markayı kolaylıkla hatırlayabiliyoruz. Peki duygular reklamlarda nasıl kullanılıyor merak ettiniz mi? Gelin hep beraber inceleyelim.

Tarihsel olarak insanlar altı temel duyguyu kavrıyor bunlar: mutluluk, şaşırma, korkma, sinirlenme, tiksinme ve üzülmek.

2014’te Nörobilim ve Psikoloji Enstitüsünün yayınladığı araştırma bu duyguların sosyal iletişim ve yapılara göre kategorilere ayrılabileceğini ortaya koydu.

Bu dört kategoride markaların marka farkındalığı yaratmak için yaptığı çalışmalara bakalım:

Mutluluk:

Bu kategoride mutluluk duygusunu kullanan markaların kendilerini gülümseme, gülme, mutlu müşteri ve olumlu şeyler ile ilişkilendirilmek istediğini görüyoruz. 2010’da konu ile yapılan çalışmada New York Times’ta yer olumlu konularla ilgili makalelerin olumsuzlara göre daha fazla paylaşıldığı ortaya çıkmıştır.

Son zamanların en fazla paylaşılan reklamlarından birisi olan Android’in Friends Furever’ın reklamda yer alan aşırı sevimli hayvanların arkadaşlığı ile hepimizin içinde olumlu duygulara yol açtığını söylememek imkansız değil mi? Hepimizi gülümseyerek izledik o reklamı sonuçta. Bu reklamdan sonra Android’i nasıl hatırlıyorsunuz?

Gelin şimdi hep beraber geçtiğimiz dönemde marka sloganını “Mutluluğa Kapak Aç” yerine “Tadını Çıkar” olarak değiştiren Coca Cola’nın birbirleri ile iletişim kuran akran kişiler üzerinden yaydığı mutluluk imajına bakalım:

Üzüntü

Tüketicilerin kalbine ve duygularına dokunan reklamlar olarak değerlendirebileceğimiz bu tip reklamlar özellikle son yıllarda markalar tarafından duygusal bir bağlamda ilham veren reklamlar olmuştur. Öyle ki buna özel bir terim bile icat edilmiş durumda : Sadvertising. Özellikle reklamda bu unsurun kullanımı ile ilgili daha detaylı bilgi bulabileceğiniz yazı için sizleri şuraya alabiliriz.

Satılan ürünün türü ve niteliğinden bağımsız olarak markalar kişilerde bu tip duygular uyandırabiliyorlar. Çünkü markalar bu yolla tüketiciden doğal duygusal tepkiler alabiliyorlar. Bu nedenle yaptığı iletişim faaliyeti ile aklımıza getirdikleri ile duygusal satın alma tutumumuzu etkileyebiliyor. Arama motoru Google’dan tutun sigorta hatta bebek bezi reklamlarında bile duygulanabiliyoruz ancak bizler bu tarz reklamlara genelde bayram dönemleri nükseden “aile buluşması” temalı reklamlardan aşinayız.

Birkaç örnek bakalım:

Ziraat Sigorta:

Google:

2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın

Krispy Kreme, Dünya Diyabet Günü’nde Bedava Donut Dağıttı

Donut diyince akla gelen ilk markalardan biri olan ve ülkemizde de faaliyet gösteren Krispy Kreme, son reklam kampanyası kapsamında, 14 Kasım’da, Londra’da tamı tamına 36.000 adet bedava donut dağıttı. Ancak birçok insan, bu olay nedeniyle Krispy Kreme’e tepki gösterdi. Bu tepkinin sebebi ise 14 Kasım’ın Dünya Diyabet Günü olmasıydı.

Ulusal Obezite Forumu, bu kampanyanın zamanlamasıyla ilgili olarak Krispy Kreme‘e önemli sorular yöneltti. Ulusal Obezite Forumu’nun Yönetim Kurulu Başkanı Tam Fry ise konuyla ilgili olarak “Ne diyeceğimi bilemiyorum. O şekerli şeyin reklamını yapmak için Dünya Diyabet Günü’nü seçmek, ne düşüncesizce ve aptalca bir fikir!” dedi.

Bu yaşananlardan sonra Krispy Kreme’den yetkili bir kişi, “Bugün Krispy Kreme, UberEats ile birlikte bir promosyon başlattı. Ama artık bunun kötü bir şekilde zamanlanmış olduğunu biliyoruz. Umuyoruz ki, hayranlarımız sağlık bir yaşam tarzının bir parçası ve arada sırada olan bir ziyafet olarak donut’larımızın tadını çıkarmaya devam edeceklerdir.” şeklinde bir açıklama yaptı.

Sosyal medyada birçok kişi, Krispy Kreme’e bu duyarsızlığından ötürü tepki gösterdi. Hatta bu konu Twitter’da o kadar çok tartışıldı ki, #KrispyKreme ve #WorldDiabetesDay etiketleri Twitter’ın en çok konuşulan konuları arasına girdi.

Krispy Kreme Birleşik Krallık’ın resmi Twitter hesabı, Dünya Diyabet Günü‘nde donut dağıtmalarını eleştiren bir Twitter kullanıcısının attığı tweet’e “Donut’larımız ara sıra olan bir ziyafet ve biz bugün başkente biraz neşe yaymak istedik. Kötü zamanlama, artık biliyoruz.” şeklinde yanıt verdi.

Bununla birlikte bedava donut almak isteyen birçok Londralı ise internet sitesinde yaşanan teknik bir sorun nedeniyle donut alamadı. Krispy Kreme’in bu sorunla ilgili yaptığı açıklamaya göre UberEats sadece birkaç dakika içerisinde on binlerce sipariş almış ve bu da uygulamanın çökmesine neden olmuş.

Efsane Seri Deneysel Bankacılık Sona Erdi

Garanti Bankası’nın uzun yıllardır devam eden efsane reklam serisi Deneysel Bankacılık çekilen son filmle sürpriz bir şekilde sona erdi.

Deneysel Bankacılık, kardeşi Garanti Bankası’nda çalışan Tanju Öztürk’ün arkadaşı Şafak’la Garanti’ye rakip olmaya çalışmasını konu ediniyordu. Her biri birbirinden eğlenceli videolardan oluşan bu seride ana karakterimiz Tanju sürekli başarısız olsa da asla çalışmaktan vazgeçmiyor, hep daha iyisini üretmeye çalışıyordu.

Yıllarca en çok konuşulan dijital projelerden biri olmayı başaran Deneysel Bankacılık yayınladığı son videoyla yine kendine has üslubuyla sona geldiğini anlattı. Video hakkında spoiler vermeden sizi hüzünlü ama eğlenceli The End videosuyla baş başa bırakıyoruz.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Black Friday Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link

BLACK FRIDAY

Marketing Meetup'ta Bugün ve Yarın Tüm Biletler 42,90 €
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
Sadece ilk 50 kişi için geçerli olacaktır
close-link
€42,90 Bugün ve Yarın Marketing Meetup'ta Tüm Biletler İndirimli
Black Friday