Markalar Reklamlarında ‘Duyguları’ Nasıl Kullanıyor?-1 0

Markaların ya da ürünlerin tüketiciye sadece fonksiyonel fayda sunduğu o günler artık geride kaldı. Hepimiz biliyoruz ki tüketicide satın alma davranışını tetikleyen en önemli etkenlerden birisi duygular. Öyle ki bizi duygulandıran şeyleri paylaşıyor ve satın alıyoruz. Sürpriz mi? Hiç değil. Satın alımlarımızda duygularımız rasyonel kararlardan önce geliyor.

1990 ve 2000’lerin ilk yıllarının espri ve alaya bağlı reklam stratejileri günümüzde yerini duygularımızı harekete geçiren alt ögelere bıraktı. Mutluluk, sıcaklık, arkadaşlık ve aşk artık reklamlarda gördüklerimizi oluşturuyor. Bu nedenle mutluluk dediğimiz zaman kendini mutluluğa konumlandıran bir kaç markayı kolaylıkla hatırlayabiliyoruz. Peki duygular reklamlarda nasıl kullanılıyor merak ettiniz mi? Gelin hep beraber inceleyelim.

Tarihsel olarak insanlar altı temel duyguyu kavrıyor bunlar: mutluluk, şaşırma, korkma, sinirlenme, tiksinme ve üzülmek.

2014’te Nörobilim ve Psikoloji Enstitüsünün yayınladığı araştırma bu duyguların sosyal iletişim ve yapılara göre kategorilere ayrılabileceğini ortaya koydu.

Bu dört kategoride markaların marka farkındalığı yaratmak için yaptığı çalışmalara bakalım:

Mutluluk:

Bu kategoride mutluluk duygusunu kullanan markaların kendilerini gülümseme, gülme, mutlu müşteri ve olumlu şeyler ile ilişkilendirilmek istediğini görüyoruz. 2010’da konu ile yapılan çalışmada New York Times’ta yer olumlu konularla ilgili makalelerin olumsuzlara göre daha fazla paylaşıldığı ortaya çıkmıştır.

Son zamanların en fazla paylaşılan reklamlarından birisi olan Android’in Friends Furever’ın reklamda yer alan aşırı sevimli hayvanların arkadaşlığı ile hepimizin içinde olumlu duygulara yol açtığını söylememek imkansız değil mi? Hepimizi gülümseyerek izledik o reklamı sonuçta. Bu reklamdan sonra Android’i nasıl hatırlıyorsunuz?

Gelin şimdi hep beraber geçtiğimiz dönemde marka sloganını “Mutluluğa Kapak Aç” yerine “Tadını Çıkar” olarak değiştiren Coca Cola’nın birbirleri ile iletişim kuran akran kişiler üzerinden yaydığı mutluluk imajına bakalım:

Üzüntü

Tüketicilerin kalbine ve duygularına dokunan reklamlar olarak değerlendirebileceğimiz bu tip reklamlar özellikle son yıllarda markalar tarafından duygusal bir bağlamda ilham veren reklamlar olmuştur. Öyle ki buna özel bir terim bile icat edilmiş durumda : Sadvertising. Özellikle reklamda bu unsurun kullanımı ile ilgili daha detaylı bilgi bulabileceğiniz yazı için sizleri şuraya alabiliriz.

Satılan ürünün türü ve niteliğinden bağımsız olarak markalar kişilerde bu tip duygular uyandırabiliyorlar. Çünkü markalar bu yolla tüketiciden doğal duygusal tepkiler alabiliyorlar. Bu nedenle yaptığı iletişim faaliyeti ile aklımıza getirdikleri ile duygusal satın alma tutumumuzu etkileyebiliyor. Arama motoru Google’dan tutun sigorta hatta bebek bezi reklamlarında bile duygulanabiliyoruz ancak bizler bu tarz reklamlara genelde bayram dönemleri nükseden “aile buluşması” temalı reklamlardan aşinayız.

Birkaç örnek bakalım:

Ziraat Sigorta:

Google:

2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın

IKEA, Ürün Kataloglarının Çalınmasını Önlemek İçin Sahte Dergi Kapakları Hazırladı 0

Bu zamana kadar IKEA‘nın ilginç reklam hamleleriyle karşılaştık. Mesela markanın, Balenciaga’nın 2145 dolarlık çantasına yaptığı gönderme ve bunun akabinde 99 cent’lik IKEA çantasından yapılan absürt ürünler bunlardan ikisiydi. Şimdi ise İsveçli mobilya üreticisi, ürün kataloğuyla ilgili enteresan bir reklam yaptı.

Bildiğiniz gibi IKEA, her sene bir ürün kataloğu çıkartıyor. Son olarak 2018 yılı kataloğunu tanıtmak için 2 kere dünya hafıza şampiyonu olan Yanjaa Wintersoul ile iş birliğine giden markanın yeni reklamında da özenle hazırlanan bu ürün kataloğunun insanlar tarafından ne kadar ilgi gördüğünden ve bu yüzden çalınabileceğinden bahsediliyor. Şirketin bunun için bulduğu çözüm ise sahte dergi kapakları! Şöyle ki; insanların, başkasının IKEA kataloğunu çalmasını önlemek için bazı sahte dergi kapakları tasarlanmış ve bu dergi kapakları, kataloğu insanların gerçekten ilgisini çekmeyecek, sıkıcı konularla ilgili bir dergiymiş gibi gösteriyor.

IKEA’nın “The Changing Catalogue”, yani “Değişen Katalog” ismiyle duyurduğu bu kampanya için bir de reklam filmi çekilmiş. Reklamda verilmek istenen mesaj, çok eğlenceli bir dille anlatılıyor. Bu reklam filmini aşağıdan izleyebilirsiniz.

IKEA kataloğunun çalınmasını önlemek isteyenler için IKEA İtalya‘nın internet sitesinde, hazırlanan 10 farklı sahte dergi kapağı tasarımı sergileniyor ve bunlar indirilebiliyor. İlgili sayfaya buradan ulaşabilirsiniz.

Ağustos Ayında YouTube’da En Çok İzlenen 10 Reklam 0

Youtube Ads Leaderboard Türkiye sonuçlarına göre Ağustos ayının en çok izlenen reklamları açıklandı.

Google’ın her ay düzenli olarak analiz ettiği Youtube Ads Leaderboard, Türkiye’den Youtube’u ziyaret eden kullanıcıların bir önceki ay içerisinde hangi markaların reklamlarıyla daha çok ilgilendiğine dair sonuçları ortaya koymayı hedefliyor.

Markaların popülerlik oranlarına göre liste sıralaması oluşturuluyor. Listede yer alacak olan reklamlar görüntüleme, izlenme, reklam, kazanılan izlemeler oranı gibi kriterler göz önünde bulundurularak belirleniyor.

Youtube Ads Leaderboard’ın belirlediği Ağustos 2017 döneminde yer alan markalar şöyle yer alıyor:

1. Mercedes-Benz Türkiye – Mercedes-Benz Türk’le benzersiz 50 sene

2. Apple Türkiye – iPhone 7 The Rock x Siri: Güne hükmet

3. Garanti Bankası – 12 Dev Adam’a EuroBasket 2017’de #DevDestek!

4. Vodafone Türkiye / VFreeZone – BauSuperMassive’den Naru neye hazırlanıyor? İzle, öğren!

5. Samsung Türkiye – Gıdalarınız kendini bozmasın

6. Unilever Türkiye / Algida Türkiye – Classics havanı yükseltir

7. Unilever Türkiye / Aslan Max TV- Max’ın yeni maceraları Aslan Max YouTube kanalında!

8. Unilever Türkiye / Magnum – Yeni Magnum Dark Bitter

9. Turkcell – Türkiye’nin en geniş frekans aralığı Turkcell’den!

 

10. Johnson’s Baby Türkiye – Sesimi aç ve makyaj sırlarım için gözünü dört aç!

 

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
%65'e Varan İndirimle Kaydolun
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link