Marka Algısı Hiçe mi Sayılıyor ? 0

httpv://www.youtube.com/watch?v=jpW184LQSKA

 Cem Yılmaz & İş Bankası – Servet Bey ile İlk Reklam Filmi

Cem Yılmaz son 15 yılda tam 7 firmaya reklam yüzü oldu, Panasonic ile başlayan reklam serüveni sırasıyla Mavi Jeans,Telsim,Doritos ve Opet ile devam etti. 2007 yılından bu yana çalıştığı Türk Telekom ile anlaşmasının sona ermesinin ardından ise İş Bankası‘na transfer oldu.
 

Türkiye İş Bankası 88. yılı’nı kutluyor. Gerek gazetelere ve dergilere verdikleri tam sayfa ilanlarla, gerekse sosyal medya ürettikleri çalışmalarla 88 yıldır sürdürdükleri hizmetlerin karşılığını aldıkları müşterilerine teşekkür eden Türkiye İş Bankası, Mehmet Ali Alabora ile sürdürdüğü reklam çalışmalarında değişikliğe gitti. Türk Telekom ile bir çok çalışmaya imza atan Cem Yılmaz, Türkiye İş Bankası’nın yeni reklam yüzü olarak karşımıza çıktı. Cem Yılmaz kuşkusuz Türkiye’nin en çok tanınan ve bilinen yüzü, yaptığı filmleri ve gösterileri bir yana dursun reklam filmleri dahi milyonlarca kez izleniyor. Bu avantajı kullanmak isteyen markalar da Cem Yılmaz ile çalışmayı seçiyor.

httpv://www.youtube.com/watch?v=BJLWehOrLdA

 Cem Yılmaz & Türk Telekom – Avrupa’ya Fiber

Fakat çok kısa bir süre önce Türk Telekom ile televizyonlarda ve diğer medya araçlarında boy gösteren Cem Yılmaz, markanın oldukça tanınır bir yüzü haline gelmiş ve marka ile oldukça özdeşleşmişti. Öyle ki, televizyonda sesinin duyulması dahi bunun bir Türk Telekom reklamı olduğuna işaret ediyordu tüketiciler için. Bunun dışında, Cem Yılmaz‘ın genel olarak bu iki firmada kullandığı karakter ve ses tonlaması da aynı yönde seyrediyor. Tabii ki bu Cem Yılmaz’ın stili ve bunu tercih etmek onun en doğal hakkı. Fakat bunu düşünecek olan firma olmalıydı. Mehmet Ali Alabora ile oldukça bütünleşen İş Bankası öyle gözüküyorki 88.yılımızı popüler ve reklamları milyonlarca kez izlenen bir ünlü ile yapmalıyız diye düşündü ve tercihini de Türkiye’nin bir numaralı stand-up sanatçısından yana kullandı.

Reklam şimdiden sosyal medyada en çok konuşulan konular arasına girmeyi başardı, ve bu da Cem Yılmaz’ın bir reklam yüzü olarak ne kadar başarılı olduğunun bir kanıtı. Fakat hem nörolojik hem de duygusal olarak zihinlerdeki Türk Telekom algısını yıkmak biraz zor olacak gibi gözüküyor.

Nitekim reklamcılar kanadı da Twitter’da reklama ve bu transfere eleştiriler getirmekte. Genel olarak “Marka Algısı” üzerine yoğunlaşan eleştiriler, İş Bankası’nın Cem Yılmaz ile en çok izlenilen reklamlara sahip olacağını fakat marka algısı üzerine herhangi bir ilerleme kaydedemeyeceğini belirtiyor. Reklamın daha çok Cem Yılmaz markasına hizmet ettiğini, İş Bankası’nın burada arka planda kaldığından bahsediliyor. Eleştiriler önümüzdeki günlerde pozitif ve negatif olarak devam edecektir, fakat gerçek olan bir şey var reklam profesyonellerinin haricinde reklam oldukça tutuldu ve sosyal medyada güzel tepkiler aldı.

İnternet yayıncılığı, içerik yönetimi üzerine çalışmalar yapar.

Bir Cevap Yazın

Organ Bağışı Konusunda Farkındalık Yaratan ‘Kumaş Nakilli’ Kampanya 0

Kendinden sonra başkalarına hayata tutunma şansı vermenin en güzel yolu olan organ bağışı maalesef birçok ülkede yeterli miktarda değil. (Buna ülkemizde dahil.)

Öyle ki ülkenin gelişmişlik seviyesi ne olursa olsun bağış miktarı çok düşük miktarlarda kalabiliyor. Örneğin Japonya’da rakam milyon kişi başına 0.7 iken ABD’de milyon kişi başına 28.5 ülkemizde ise milyon kişi başına 0.2’lerde seyrediyor.

140.000 hastanın organ nakli beklediği ancak yeterli sayıda donör olmadığı için sadece 300 kişinin tedavi olduğu Japonya’da reklam ve PR şirketi Dentsu Japan

Japonya’da Dentsu kreatifleri organ bağışı konusunda Japon halkını bilinçlendirmek için kıyafetlerimizi tema olarak kullanmış.

Second Life Fashion” (İkinci Hayat Modası) olarak adlandırılan kampanya temel olarak, organ nakli ile yeniden hayata başlayabilmenin aslında eskiyen kıyafetlerimize ‘kumaş nakli’ (yama) yaparak onlara yeniden giyme şansı vermemiz kadar kolay olduğunu anlatmaya çalışıyor.

Kenarda köşede unutulan, çöpe atılan kıyafetler kampanya kapsamında ücretsiz onarılarak onlara yeni kumaşlarla yeni şanslar verilmiş. Örneğin; kolunda yırtık olan bir lacivert gömlek, ekoseli bir gömleğin kol kumaşı ile birleştirilmiş ve ön kısmında sorun olan bir kumaş cekete bir basketbol ceketi parçası ilave edilmiş.

Yapılan çalışmalarla hepsi birbirinden ayrı, rengarenk ‘kumaş nakilli’ bu özel kıyafetlerle hedef kitlede organ nakli konusunda bilinç yaratılmaya çalışılmış.

Ücretsiz tamir edilen kıyafetlerin hepsine “Kalbim İkinci Hayat Modası ile Beraber” etiketleri takılan bu özel kıyafetler Second Life’ın daha önce yaptığı “Second Life Toys” adlı projenin devamı niteliğinde.

Sizlerde başkalarına hayata tutunma umudu vermek isterseniz www.siznebekliyorsunuz.com ‘dan organ bağışı konusunda detaylı bilgi alabilir, gönüllü olabilirsiniz.

Subway Yeni ‘Food Art’ Çalışmaları ile Göz Doyuruyor 0

Fast food şirketi Subway kendisine yeni bir marka kimliği yaratıyor. Fikir New York merkezli Turner Duckworth kreatif ajansı tarafından geliştirildi.

Marka taze gıdaları odağına alan ‘food art’ çalışmaları ile gözümüzü de doyuruyor. Yaratıcılıklarını konuşturan kreatif ekip son derecede renkli çalışmalara imza atmış. Maruldan yerküre, köfte ve soğan ile gezegen gibi ilginç çalışmalar konseptin içinde mevcut.

İşte yaratıcı ve minimalliği ile dikkat çeken çalışmalardan örnekler;

 

 

 

 

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link