Madison Square’de reklamcılığın altın yılları.. 1960lar ve İkinci Dünya Savaşından yeni çıkan bir ülkede yaşanan bolluk. Refah toplumun yaratılma sürecinden bahseden Amerikan drama serisi Mad Men sadece dönemin reklam sektörünün bir kesiti olmaktan ziyade döneme genel bir çerçeveden bakarak bizlere bir sahnede bile cinsiyetçiliği, alkol ve sigara tüketimini , tüketim toplumunu da anlatma konusunda oldukça başarılıydı.

Hayali bir reklam ajansı olan Sterling Cooper’de reklamcılık hayatına başlayan Don Draper ve arkadaşlarının kullandıkları yöntemlerle beraber reklamcılık bakımından değişen bir çok şeyin de olduğunu görmezden gelemeyiz elbette.

Haydi bu değişimlere biraz göz atalım:

Kreatif Reklamcı ve Diğerleri

Mad Men’den farklılaştığımız konular arasında ilk sırada her şeyiyle ajansı kurtaracak tam bir kahraman miti var. Ancak işler bu konuda biraz farklılaşmış olabilir. Dizide Sterling Cooper’in ihtiyaç duyduğu gerçek bir kahraman olan Don Draper akşamdan kalma uyansa bile sabaha konkurları kazanma konusunda rakiplerine göre oldukça şanslıydı çünkü mükemmeldi. Düşünün ki tek bir adam ve bir çok iş yerinde ekibin uyumlu çalışması sayesinde başarıya ulaşan sonuç !

mad-men

Ajanslar Ekip Halinde Çalışmanın Değerini Biliyor

Tabii ki zaman değişiyor, ırk ve cinsyet ayrımının azaldığı ajansların bir fikir geliştirme sürecinde tasarımcısından metin yazarına, stratejistinden müşteri temsilcisine kadar beraber çalışarak aslında o işin kahramanının olması konusunda hem fikiriz.

İzleyenler hatırlayacaktır; Peggy Olson’un bir ruj markası testi fikri için copywriter Freddy Rumsen’ın “Bir köpeğin piyano çaldığını görmek gibi bir şeydi” yorumunu unutmamak gerek.

Kollektif uzmanlık ve işbirliğinin değerini bilen günümüz ajanslarında aslında emek veren herkes birer kahraman.

Bir Slogandan Daha Fazlası

Reklamcılığın bir slogandan ziyade iyi bir fikire dayanması gerektiğini biliyoruz. Peggy bu konuda tam da şöyle diyor mesela : “ İyi bir fikre sahipsen slogan hiçbirşeydir.” Acı, baskı ve yeni fikirler yaratırken yaşadığın eğlencenin bütünü aslında reklamcılığın bir slogandan daha öte olduğunu özetler nitelikte. Bu Mad Men döneminde de böyleydi, şimdi de böyle..

Bugünün reklam dünyasında ajanslar müşterilerine ürün ve servisler hakkında, hedef kitle müşterisinin dikkatini çekebilecek bir çok mecrada yeni fikirler sunması gerekiyor. Basın, tanıtım, içerik pazarlama ve kampanyalarla oluşturulmuş çoklu kanal stratejileri günümüzün gerçekliğini oluşturuyor.

Sizin aklınıza neler geliyor?

Paylaş
2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın