İş Bankası’nın Ürün Yerleştirmedeki Stratejik Farkı

Ürün yerleştirme ülkemizde serbest olduğu andan itibaren markalar popüler dizilerde, yarışmalarda ve futbol maçlarında ürün yerleştirme yarışına girdiler.

Tabi bu kadar markanın içerisinde akıllıca bir stratejiye dayanan , yaratıcı ürün yerleştirmeler hemen göze çarparken diğerleri  tüketici için bir şey ifade etmiyor.İş Bankası son zamanlarda reytinglerde ön sıralarda olan Karadayı dizisinin 17.bölümünde  yaptığı akıllıca ürün yerleştirmeyle göze çarpan markalar arasında yerini alıyor.

Karadayı, 1970’li yıllarda suçsuz yere hapse giren babasını kurtarmaya çalışan bir oğlun haksızlıklara karşı mücadelesini konu alan, son dönemin en popüler dizilerinden. Dizinin bir dönem dizisi olması önemli, çünkü İş Bankası bu yolla ‘geçmişten günümüze kurumsal kimliğimiz ve gücümüzle her zaman yanınızdayız’ mesajını veriyor. Bunun ilk örneğini daha önce yine bir dönem dizisi olan “Öyle Bir Geçer Zaman Ki”de görmüştük.. Karadayı dizisi kısa bir sürede hatırı sayılır bir izleyici kitlesine ulaştı ve reytinglerde hep ön sıralarda yer alıyor.

İş Bankası da bu fırsatı kaçırmayarak diziye ürün yerleştirme yoluna gitmiş durumda. Ürün yerleştirme diğer ürün yerleştirmelerden farklı olarak senaryo entegrasyonu ile yapılıyor. Süreç Bülent adlı karakterin bakkala girmesiyle başlıyor. Bülent bakkala girer girmez televizyonu fark ediyor ve bakkalla televizyon  hakkında konuşmaya başlıyor.Onlar konuşurken televizyonda İş Bankası’nın hesap cüzdanı reklamı dönüyor.

httpv://www.youtube.com/watch?v=sIyf_Njphso

Tam sürecin tamamlandığını düşünürken dizinin ilerleyen dakikalarında İş Bankası’nın ürün yerleştirmesi tekrar karşımıza çıkıyor. Bakkaldan çıkan Bülent evine geliyor ve oğlu Nazif’e reklamda karşımıza çıkan kumbarayı hediye ediyor.

httpv://www.youtube.com/watch?v=_zlt3snQoc8

İş Bankası Servet Bey reklamlarının döndüğü şu günlerde yaptığı ürün yerleştirmeyle mesajını farklı bir mecrada akıllıca veriyor. Dizideki ürün yerleştirme İş Bankası’nın geçmişten günümüze yürüttüğü iletişiminde bir çok noktaya atıfta bulunuyor. Senaryo entegrasyonu, dizinin ana karakteriyle ürünün ilişkilendirilmesi, sürecin marka algısına olumlu etki etmesi gibi iyi bir ürün yerleştirmede olmazsa olmaz bir çok seçenek İş Bankası’nın ürün yerleştirmesinde karşımıza çıkıyor. Kısacası İş Bankası  ürün yerleştirmede de  farkını ortaya koyarak diğer markalara ürün yerleştirme dersi veriyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Halkla ilişkiler ve reklamcılık 3.sınıf ögrencisi.Merak eden ,sorgulayan ,eleştiren bir markaperver.Siyasal iletişim ve markalaşma konularıyla ilgileniyor.

Bir Cevap Yazın

Burger King, Suudi Arabistan’daki Kadın Şoförlere Ücretsiz Hamburger Veriyor

  • Suudi Arabistan’da geçtiğimiz seneye kadar kadınlar araba kullanamıyordu ve Burger King bu yasağın kalkmasını kutlamak için bir kampanya başlattı.
  • Burger King 24 Temmuz’a kadar Suudi Arabistan’daki kadın şoförlere bedava hamburgerleriyle destek verecek.
  • İlgili yazı; Coca-Cola’dan Suudi Arabistan’nın Kadın Şoförlerine Destek

Hatırlarsanız geçtiğimiz senenin Eylül ayında Suudi Arabistan’daki kadınların araba kullanma yasağı kalkmıştı. Bazı markalar buna yönelik bazı çalışmalar yapmışlardı. Bu kez kadın şoförlere destek Burger King’den geldi.

Burger King kadınların araba kullanmalarını kutlamak için restoranlarına araba sürerek gelen tüm kadınlara bedava hamburger veriyor.

Kampanya 24 Haziranda başlamıştı ve 24 Temmuz’da bitecek.

Burger King aynı zamanda Whopper Burger’ın ismini WhoppHer olarak değiştirdi ve hem Arapça hem İngilizce olarak “Kadınlarımızın araba sürmesini kutluyoruz” mesajını ekledi.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Güney Afrika KFC, Neymar’ın Sakatlanma Hareketiyle Dalga Geçti

2 Temmuz’da oynanan 2018 Dünya Kupası Meksika – Brezilya maçında Neymar’ın bileğine basılmasıyla yaşadığı sakatlık ve sonrasında gösterdiği tepki çok konuşulmuştu.

Maçının son bölümlerinde Neymar, Miguel Layun’un topu almak için yanına geldiği esnada, Meksikalı oyuncunun ayağına basması nedeniyle acı içinde bağırdı. Sosyal medyada birçok futbolsever, Sambacı yıldızın rakibinin kırmızı kart görmesini sağlamak için böyle bir harekette bulunduğunu iddia etti.

Bileğine basılıktan sonra Neymar çimde bağırarak birkaç kez yuvarlandı. Alışılandan fazla ve değişik tepki gösteren Neymar’ın bu hareketi hem eleştirildi hem de sosyal medyada komik taklitlere sebep oldu. Sosyal medyadan gelen tepkilerin yanı sıra Güney Afrika KFC de bu furyaya katıldı ve Neymar’ın hareketiyle dalga geçen bir reklam yayınladı.

Reklam filminde sahada sakatlanan bir futbolcunun Neymar gibi yuvarlanarak KFC restoranına kadar gittiğini görüyoruz. Futbolcunun arkasından sürekli bir kamera koşuyor ve kamera onu yakaladığında futbolcu KFC’ye gelmiş oluyor. Ardından kasadaki kadına elindeki KFC torbasını gösteriyor ve “Make a meal of it” sloganı beliriyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link