İnsanlara Tuvaletlerini Yaparken Reklam Gösteren Akıllı Pisuvar

Günümüzde markalar, potansiyel müşterilerine ulaşabilmek için birçok farklı kanal üzerinden reklam yapıyorlar ve gün geçtikçe bu kanallara yenileri ekleniyor. Reklamlar, istemesek de artık hayatımızın ciddi bir parçası haline gelirken şirketler ise insanlara nasıl daha fazla reklam gösterebilecekleri konusunda kafa patlatıyorlar. Kimi zaman ise bunun sonucunda oldukça ilginç sonuçlar ortaya çıkabiliyor.

Mr.Friendly isimli Hollanda merkezli tuvalet girişimi, reklamları sokuşturabilecekleri yeni ve son derece ilginç bir mecra buldu. Hollandalı girişimin bulduğu bu yeni mecra, umumi tuvaletlerde yer alan pisuvarlar. Tuhaf sayılabilecek bir alanda çalışmalarını sürdüren bu şirket, üzerinde bir ekran bulunan ve insanlar tuvaletlerini yaparken onlara çeşitli reklamlar gösteren bir akıllı pisuvar geliştirdi. İşin ilginç kısmı ise bu akıllı pisuvar, sensörlerle donatılmış durumda ve bu sensörler sayesinde birinin tuvaletini yaptığını algıladığında reklam göstermeye başlıyor. Yani bu cihaz, sadece birisi tuvaletini yaparken reklam göstermeye odaklanmış durumda.

Bununla birlikte Mr.Friendly isimli şirket, akıllı pisuvarlarda gösterdiği reklamları uzaktan kontrol edebilmek amacıyla bir “bulut kontrol merkezi” de kurdu. Şirket, internet sitesinde yer verdiği açıklamada, akıllı pisuvarlarda gösterilen reklamlar için bir kişinin 40 saniye boyunca dikkatini bu reklamlara vereceğini garanti ediyor. Mr.Friendly’nin internet sitesinde yer alan ilginç açıklamada ayrıca şunlar ifade ediliyor:

“Mr.Friendly, bir kişinin bilgi almaya en açık olduğu zamanda iletişime geçmek için bir yol bulmanın önemini anlıyor. Bunu yapmak için en iyi an ise bir kişinin başka bir şey yapmak için kaçamayacağı ve sadece sizin mesajınıza odaklanabileceği andır. Bu nadiren gerçekleşir, özellikle de meşgul, modern dünyamızda.”

Yani kısacası Mr.Friendly, insanların reklamlara dikkatini vermesi için en iyi yolun, insanların en savunmasız anlarında reklamları dayatmanın olduğunu düşünüyor. Tüm bunların yanı sıra şirket, bu akıllı pisuvarların uygun maliyetli olduğunu ve hiç koku yaymadığını belirtiyor. Ancak şirketin internet sitesinde pisuvarların fiyatıyla ilgili herhangi bir bilgi yer almıyor.

Umarım insanlara zorla reklam izlettirmeye dayalı bu tuhaf reklam fikri tutmaz. Aksi takdirde, ilerleyen yıllarda erkeklerin umumi tuvaletleri kullanırken pek rahat olacağını sanmıyorum. İşin kötüsü, bu tarz tuhaf reklam fikirleri ilerleyen dönemde daha fazla karşımıza çıkacak gibi görünüyor.

 

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon İçerik Editörü

Bir Cevap Yazın

Acaba Severek Paylaştığınız O GIF Reklam Olabilir mi?

Bayılarak izlediğimiz, ancak reklam mecrası olarak tüketmediğimiz çok az şeyden birisi de GIF’ler.  Eğlenceli olduğunu düşündüğümüz için paylaştığımız GIF’ler aslında reklam olabilir mi?

Son zamanlarda reklam verenlerin gözdesi olan GIF’ler  şimdilerde Amazon, Converse, Gatorade ve Pepsi’nin yeni içeceği Bubly gibi bir çok marka tarafından kullanılıyor ve sosyal medya kullanıcıları da onların birer reklam olduğunu bilmeden paylaşıyorlar bile.

Strong Work Out GIF by Amazon - Find & Share on GIPHY

Özellikle kullanıcılara kendini ifade etmenin eğlenceli bir yolu olarak pazarlanan GIF’ler bir zamanların 6 saniyelik videoları olan Vine’ların yerini almış durumda.

Prime Day GIF by Amazon - Find & Share on GIPHY

Yaptığınız reklam filmini kısaltabilirsiniz ancak bazı mecralarda yer almanız ve daha fazla paylaşılmanız için belki de bundan daha daha kısasına ve daha yaratıcı bir versiyona sahip olmanız gerekiyor. GIF’ler tam da bu alandaki boşluğu doldurdukları için reklam verenler arasında trend haline geliyor.

Neil Patrick Harris Wow GIF by bubly - Find & Share on GIPHY

Buna en iyi örnekler arasında Pepsi’nin Neil Patrick Harris’in yer aldığı yeni mineralli su markası Bubly için yaptığı GIF reklamları verilebilir. Birden fazla farklı duygunun canlandırıldığı GIF’lerde Harris’i dans ederken, kızarken ya da şaşırırken görebiliyoruz.

Neil Patrick Harris Cheers GIF by bubly - Find & Share on GIPHY

Reklamcılığın geleceği olarak görülen GIF’ler aynı zamanda ünlü sneaker markası Converse’in de yakın kadrajına girmişti. Özellikle satışlarının en yoğun olduğu “Okula Dönüş” kampanyası için Netflix dizisi Stranger Things’in yıldızı Millie Bobby Brown ile okula geri dönüşün hissettirdikleri temalı “Back To School Feels” projesinde işbirliği yapmıştı.

Millie Bobby Brown Ugh GIF by Converse - Find & Share on GIPHY

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Komedi Dizisi, Drone’larla Hayranlarına Bedava Pizza Dağıttı

Geçtiğimiz günlerde Game of Thrones‘u da yayımlayan televizyon kanalı HBO‘nun sevilen komedi dizisi Silicon Valley’in, beşinci sezonu için hazırladığı açılış jeneriğinde 2016 yılındaki ABD başkanlık seçimlerindeki Facebook – Rusya bağlantısına ince bir göndermede bulunduğundan sizlere bahsetmiştik. Sevilen dizi şimdi de hayranlarını memnun edecek bir kampanya yaptı.

PSFK’in yaptığı habere göre, Silicon Valley dizisi, beşinci sezonunun başlangıcını kutlamak için hayranlarına ücretsiz pizza yolladı. Üstelik bunun için sosyal medya ağları ve talep üzerine teslimat kullanarak markaların eşsiz ve merak uyandıran bir kullanıcı deneyimi oluşturmasına yardımcı olan teslimat ajansı Fooji ile iş birliği yaptı.

Fooji; New York, San Francisco ve Los Angeles şehirlerinde 90 restoranla çalışmak için EatStreet isimli online yemek sipariş servisi ile ortak çalışan bir şirket. Bununla birlikte şirket, San Francisco ve Los Angeles’ta drone’lar konusunda uzmanlığı bulunan Drone Dudes isimli şirketle yaptığı iş birliği sayesinde, pasta siparişlerini drone’lar aracılığıyla teslim ediyor. New York’ta ise güvenlik mevzuatı nedeniyle drone kullanımı yasak olduğu için bu hizmet verilemiyor.

Silicon Valley dizisi, beşinci sezonunun ilk bölümünün yayımlandığı günde, hayranlarına #Sliceline etiketiyle birlikte bir pizza emojisiyle tweet atarak bedava pizza sipariş etme imkanı sundu. Siparişi onaylanan şanslı Silicon Valley takipçilerine ise ücretsiz pizzaları gönderildi. (Spoiler Uyarısı!) Bu kampanyanın diziyle bağlantısına gelecek olursak; dizinin ana karakterlerinden biri, Sliceline isimli bir pizza teslimat uygulamasını iflas ettiriyor.

HBO’nun Silicon Valley dizisinin yeni sezonu için yaptığı bu yaratıcı tanıtım kampanyası, doğal olarak özellikle bedava pizzasını alan kişiler tarafından oldukça beğenildi. Bunun yanı sıra kampanya, dizinin sosyal medyada ses getirmesini de sağladı ve sonuç olarak kampanya amacına ulaşmış oldu.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link