IKEA’dan İzleyenleri 25 Dakikada Gevşeten ASMR Videosu

Ev yaşamına getirdiği portatif ve işlevsel çözümlerle Evinizin her şeyi olma iddiasını sürdüren IKEA, şimdi de ASMR seslere odaklanarak çektiği ilginç bir reklamla, izleyenleri 25 dakikada sakinleştirmeyi, gevşetip rahatlatmayı hedefliyor.

Yüzünü göremediğimiz bir kadının çarşaf düzeltmesiyle başlayan videoda, Otonom Duyusal Meridyen Tepkisi olarak tanımlanan ve vücutta endorfin salgılanmasını sağlayarak rahatlatıcı bir etki oluşturan ASMR türü seslerden yararlanılmış. Odayı toparlarken yaptığı hareketlerle ASMR özelliği taşıyan sesler çıkaran kadın, aynı zamanda izleyicilere de sesleniyor ve çarşaf düzeltmenin ne kadar güzel ve gevşetici bir etkisi olduğunu, alçak ve sakin bir ses tonuyla söylüyor. Elbette bunları anlatırken dokunduğu IKEA ürününün fiyatını ve günlük yaşamınızda yaratacağı farkı belirtmeyi de ihmal etmiyor.

Küresel ölçekli yaratıcı ajans Ogilvy Mather tarafından, internette hızla yayılan ve özellikle gençlerden büyük ilgi gören ASMR dalgasından yararlanmak isteyen IKEA için hazırlanan çalışma aslında, tam da okula dönüş döneminde markanın öğrenci yurtlarına daha fazla girmesini amaçlıyor. Videoda yorgan, askılar, lamba ve daha birçok farklı nesneye temas eden kadın oyuncu, bu nesneler üzerinde elleriyle çıkardığı çeşitli sesler sayesinde izleyenlere ASMR hissi veriyor. Beyinsel orgazm olarak da adlandırılan bu durum genelde; uyku, meditasyon veya rahatlama amacıyla dinletiliyor. ASMR’nin reklamda kullanılan şekilleri dışında da farklı yöntemleri bulunuyor.

Ogilvy Mather New York Yaratıcı Yönetmeni Della Mathew ve IKEA Dış İletişim Uzmanı Kerri Homsher ise ASMR sesli videoların internette oldukça popüler hâle geldiğini ve bunda özellikle genç kitlenin etkisi olduğunu tespit ettiklerini belirtiyorlar. Öğrenci yurtlarının da gençlerin yoğun olarak yaşadığı yerler olduğunu göz önüne alınca bu noktada içeriğin ve hedeflenen kesimin tam olarak uyuştuğunu söyleyen Mathew ve Homsher, IKEA’nın insanlara günlük hayatta yardımcı olan ürünler tasarlama misyonu taşıdığını ve öğrenci yurtları için sunduğu çözümlerin de uzun bir günün ardından öğrencileri rahatlattığı düşünüldüğünde, reklamın amacına son derece uygun olduğuna dikkat çekiyorlar.

Çalışmanın takdire değer bir başka boyutu ise ne markanın ne de ajansın böyle bir içeriği sunarken, ASMR videolar çeken herhangi bir kanaat önderinden veya YouTube “fenomeninden” yararlanmaması olarak karşımıza çıkıyor. IKEA ve Ogilvy Mather bunun yerine daha fazla emek isteyen ve bence daha doğru bir yolu seçmiş. Özgün ASMR sesleri oluşturmak adına, bugüne dek yayınlanan videolar izlenmiş, hareketlere ve çıkarılan seslere odaklanılmış ve titiz bir araştırma süreciyle ciddi bir ön hazırlık yapılmış.

IKEA’nın evle özdeşleşen marka kimliğini dikkate aldığımızda, aslında markanın karakteriyle çok uyumlu bir reklamla karşı karşıya olduğumuzu söylemeliyiz. Kaldı ki pek çok reklamda agresif bir tutuma, yüksek tonda seslere ve hatta kimi zaman duygu sömürülerine maruz kalan ve bunlardan bıkan tüketicilere, sakin ve memnun edici bir tonda yaklaşılması oldukça olumlu bir deneyim vadediyor. Oddly IKEA adı altında, internette yayınlanmak üzere hazırlanan 25 dakikalık videoya ek olarak aynı seride, bu yazının aralarına serpiştirdiğimiz, tek tek ürünlere odaklanan ve süresi 30 saniye ila 1 dakika arasında değişen beş video daha bulunuyor.

Anlayacağınız IKEA yine yaratıcı ve özgün bir reklamın mimarı olmuş. Tabii bunda yaratıcı ajansı Ogilvy Mather’ın da büyük payı var. Hatırlanacağı üzere marka, kısa bir süre önce de artırılmış gerçeklik (AR) temelli bir çalışmayla karşımıza çıkmıştı. Kim bilir? Belki bir süre sonra Türkiye’de de ASMR sesli videoları görürüz de konu bizim için sadece Yataş’ın “Yataşşşşş” sesinden ibaret kalmaz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

2009 yılında Uludağ Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nden, 2015'te ise Anadolu Üniversitesi Marka İletişimi Bölümü'nden mezun olan yazar, 2013 yılından beri pazarlama ve reklamcılık üzerine çalışıyor. Geleneksel ve dijital reklam ajanslarındaki çizgi altı ve üstü çalışmalarda metin yazarlığı yapan, ulusal ve küresel ölçekte birçok markayla birlikte çalışan yazar, bir yandan da Anadolu Üniversitesi'ndeki Türk Dili ve Edebiyatı öğrenimine de devam ediyor. En büyük tutkusunun edebiyat olduğu biliniyor, şehirdeki festivalleri yakından takip ediyor. Bir gün Patagonya'ya gitmenin hayalini kuruyor.

Bir Cevap Yazın

Dünyanın En İyi 10 Öğretmeni Arasına Giren Nurten Akkuş

Pazarlamaya ait faydalı alt konuların alanında uzman konuşmacılar tarafından anlatıldığı, iş zekasına, analitiğe ve entelektüelliğe odaklanarak pazarlama ekosistemini geliştirmeyi amaçlayan bir etkinlik serisi olan Marketing Meetup‘ın beşincisi olan Marketing Meetup Experience dün gerçekleşti. Deneyim temasıyla gerçekleştirilen ve dünyanın vatandaşlığa sahip ilk robotu olan Sophia‘nın da konuk olduğu Marketing Meetup Experience etkinliğinin konuşmacılarından biri de Samsun’daki bir köy okulunda görev yapan ve Microsoft‘un kurucusu Bill Gates tarafından “dünyanın en iyi 10 öğretmeni” arasında gösterilen Nurten Akkuş.

Nurten Akkuş, dünyanın en iyi öğretmenlerinden biri olarak gösterilmesine kadar uzanan serüveninde bugüne kadar neler yaşadığını anlattı. Öğretmenliğe ilk başladığında hayata dokunmanın önemini farkettiğini belirten Akkuş, bu başarı serüveninin şu anda da görev yaptığı Samsun’daki Ayvacık Anaokulu‘nda başladığını vurguladı.

Öğretmenlerin her anlamda öğrencilere örnek olduklarına vurgu yapan Nurten Akkuş, her şeyden önce öğretmenlerin cesaretli olması gerektiğini, ancak bu sayede öğrencilerin de cesaretli olabileceğini belirtti ve ekledi:

“Bir öğretmen hayal kurmalı ki, öğrencileri de hayal kursun.”

Öğrencilerin farkındalık kazanmaları için onların birçok farklı sosyal aktivite yapmalarını sağladıklarını belirten Akkuş, ayrıca kız çocuklarının eğitime kazandırılması için çalıştıklarını ve birçok kızın bu sayede eğitime kazandırıldığını ifade etti. Ayrıca “Baba Bana Bir Masal Anlat” isimli sosyal sorumluluk kampanyası kapsamında, erkeklerin de çocuklarının eğitiminde rol alması için girişimde bulunduklarını ve toplumdaki cinsiyet eşitsizliğine dikkat çektiklerini belirtti.

Başarılarının ardından Türkiye’de birçok ödüle layık görüldüğünü belirten öğretmen, son olarak da Bill Gates tarafından, dünya genelindeki binlerce öğretmen arasında dünyanın en iyi 10 öğretmeni arasında gösterildiğini belirtti. Bununla birlikte Nurten Akkuş, İngiltere’den bir yönetmenin Türkiye’ye gelerek bir eğitim filmi çekmek için kendisiyle görüştüğünü söyledi.

Türkiye’de gerçekleştirdiği projeleri ilerleyen dönemde yurt dışında da hayata geçirmek ve dünya çocuklarına fayda sağlamak istediğini belirten Nurten Akkuş, son olarak insanın başarabileceği şeylerin hayalleriyle sınırlı olduğuna vurgu yaptı.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Abonelerinin %95’ini Elinde Tutmayı Başaran Abonelik Servisi: BarkBox

Abonelik modelinin kendine göre birtakım avantajları olsa da, bu modelde mevcut müşterileri sürekli olarak elde tutmak pek de kolay bir iş değildir. Genel olarak abonelik servislerinde, mevcut aboneleri elde tutma yüzdesi pek yüksek olmazken Bark isimli marka abonelerinin tamamına yakınının devamlılığını sağlayarak bu alanda önemli bir örnek teşkil ediyor.

Köpek sahibi olan üç kişi tarafından hayata geçirilen Bark, köpeklere yönelik ürünler tedarik eden bir firma ve bu firmanın BarkBox isimli bir abonelik servisi bulunuyor. BarkBox, faaliyetlerine başladığı 2012 yılından bu zamana dek abonelerine 10 milyonun üzerinde kutu gönderdi ve bu kutuların içerisinde toplamda 70 milyona yakın evcil hayvan oyuncağı ve maması bulunuyordu. Ancak bütün bu etkileyici rakamlara rağmen, BarkBox’ın en büyük başarısı sahip olduğu müşteriyi elde tutma oranı. Toplamda 500.000’den fazla abonesi bulunan BarkBox, abonelerinin %95’ini elde tutmayı başarıyor ve bu gerçekten muazzam bir oran.

BarkBox, her ay farklı bir temayı takip ediyor. Abonelere gönderilen kutularda doğal bileşenler kullanılarak üretilmiş olan köpek mamaları ve oyuncaklar bulunuyor. Oyuncaklarla ilgili şöyle güzel bir taraf bulunuyor: Eğer köpek oyuncağı sevmezse, oyuncak ücretsiz olarak değiştirilebiliyor. Ayrıca aboneler, çeşitli tedavilere erişim hakkı elde ediyorlar ve yapacakları alışverişlerde indirim kazanıyorlar.

Bunların yanı sıra aboneler, aldıkları kutular hakkında geri bildirim vermeleri konusunda teşvik ediliyor. Bu geri bildirimler ise her köpeğe uygun bir ürün kutusu hazırlama konusunda şirkete çok önemli fikirler sağlıyor. Yani aboneler ne kadar uzun süre hizmetten faydalanırlarsa, aldıkları kutular da o kadar kendilerine özel oluyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link