IKEA’dan İzleyenleri 25 Dakikada Gevşeten ASMR Videosu

Ev yaşamına getirdiği portatif ve işlevsel çözümlerle Evinizin her şeyi olma iddiasını sürdüren IKEA, şimdi de ASMR seslere odaklanarak çektiği ilginç bir reklamla, izleyenleri 25 dakikada sakinleştirmeyi, gevşetip rahatlatmayı hedefliyor.

Yüzünü göremediğimiz bir kadının çarşaf düzeltmesiyle başlayan videoda, Otonom Duyusal Meridyen Tepkisi olarak tanımlanan ve vücutta endorfin salgılanmasını sağlayarak rahatlatıcı bir etki oluşturan ASMR türü seslerden yararlanılmış. Odayı toparlarken yaptığı hareketlerle ASMR özelliği taşıyan sesler çıkaran kadın, aynı zamanda izleyicilere de sesleniyor ve çarşaf düzeltmenin ne kadar güzel ve gevşetici bir etkisi olduğunu, alçak ve sakin bir ses tonuyla söylüyor. Elbette bunları anlatırken dokunduğu IKEA ürününün fiyatını ve günlük yaşamınızda yaratacağı farkı belirtmeyi de ihmal etmiyor.

Küresel ölçekli yaratıcı ajans Ogilvy Mather tarafından, internette hızla yayılan ve özellikle gençlerden büyük ilgi gören ASMR dalgasından yararlanmak isteyen IKEA için hazırlanan çalışma aslında, tam da okula dönüş döneminde markanın öğrenci yurtlarına daha fazla girmesini amaçlıyor. Videoda yorgan, askılar, lamba ve daha birçok farklı nesneye temas eden kadın oyuncu, bu nesneler üzerinde elleriyle çıkardığı çeşitli sesler sayesinde izleyenlere ASMR hissi veriyor. Beyinsel orgazm olarak da adlandırılan bu durum genelde; uyku, meditasyon veya rahatlama amacıyla dinletiliyor. ASMR’nin reklamda kullanılan şekilleri dışında da farklı yöntemleri bulunuyor.

Ogilvy Mather New York Yaratıcı Yönetmeni Della Mathew ve IKEA Dış İletişim Uzmanı Kerri Homsher ise ASMR sesli videoların internette oldukça popüler hâle geldiğini ve bunda özellikle genç kitlenin etkisi olduğunu tespit ettiklerini belirtiyorlar. Öğrenci yurtlarının da gençlerin yoğun olarak yaşadığı yerler olduğunu göz önüne alınca bu noktada içeriğin ve hedeflenen kesimin tam olarak uyuştuğunu söyleyen Mathew ve Homsher, IKEA’nın insanlara günlük hayatta yardımcı olan ürünler tasarlama misyonu taşıdığını ve öğrenci yurtları için sunduğu çözümlerin de uzun bir günün ardından öğrencileri rahatlattığı düşünüldüğünde, reklamın amacına son derece uygun olduğuna dikkat çekiyorlar.

Çalışmanın takdire değer bir başka boyutu ise ne markanın ne de ajansın böyle bir içeriği sunarken, ASMR videolar çeken herhangi bir kanaat önderinden veya YouTube “fenomeninden” yararlanmaması olarak karşımıza çıkıyor. IKEA ve Ogilvy Mather bunun yerine daha fazla emek isteyen ve bence daha doğru bir yolu seçmiş. Özgün ASMR sesleri oluşturmak adına, bugüne dek yayınlanan videolar izlenmiş, hareketlere ve çıkarılan seslere odaklanılmış ve titiz bir araştırma süreciyle ciddi bir ön hazırlık yapılmış.

IKEA’nın evle özdeşleşen marka kimliğini dikkate aldığımızda, aslında markanın karakteriyle çok uyumlu bir reklamla karşı karşıya olduğumuzu söylemeliyiz. Kaldı ki pek çok reklamda agresif bir tutuma, yüksek tonda seslere ve hatta kimi zaman duygu sömürülerine maruz kalan ve bunlardan bıkan tüketicilere, sakin ve memnun edici bir tonda yaklaşılması oldukça olumlu bir deneyim vadediyor. Oddly IKEA adı altında, internette yayınlanmak üzere hazırlanan 25 dakikalık videoya ek olarak aynı seride, bu yazının aralarına serpiştirdiğimiz, tek tek ürünlere odaklanan ve süresi 30 saniye ila 1 dakika arasında değişen beş video daha bulunuyor.

Anlayacağınız IKEA yine yaratıcı ve özgün bir reklamın mimarı olmuş. Tabii bunda yaratıcı ajansı Ogilvy Mather’ın da büyük payı var. Hatırlanacağı üzere marka, kısa bir süre önce de artırılmış gerçeklik (AR) temelli bir çalışmayla karşımıza çıkmıştı. Kim bilir? Belki bir süre sonra Türkiye’de de ASMR sesli videoları görürüz de konu bizim için sadece Yataş’ın “Yataşşşşş” sesinden ibaret kalmaz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

2009 yılında Uludağ Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nden, 2015'te ise Anadolu Üniversitesi Marka İletişimi Bölümü'nden mezun olan yazar, 2013 yılından beri pazarlama ve reklamcılık üzerine çalışıyor. Geleneksel ve dijital reklam ajanslarındaki çizgi altı ve üstü çalışmalarda metin yazarlığı yapan, ulusal ve küresel ölçekte birçok markayla birlikte çalışan yazar, bir yandan da Anadolu Üniversitesi'ndeki Türk Dili ve Edebiyatı öğrenimine de devam ediyor. En büyük tutkusunun edebiyat olduğu biliniyor, şehirdeki festivalleri yakından takip ediyor. Bir gün Patagonya'ya gitmenin hayalini kuruyor.

Bir Cevap Yazın

Jaguar’ın Rakiplerini “Kolay Lokma” Olarak Gördüğü Reklam Kampanyası

Bugüne kadar markaların rakiplerine sataştığı birçok reklam kampanyasıyla karşılaştık. Bu tarz reklamlar yapmayı tercih eden markaların başında Burger King geliyor. Fast food restoran zinciri, geçtiğimiz sene çok kısa bir zaman aralığı içerisinde bu tarz üç tane reklam kampanyasına imza atmıştı. Bunların ilkinde popüler korku filmi “It” üzerinden McDonald’s’a sataşan marka, Cadılar Bayramı için hazırladığı reklam filminde de yine palyaçolar üzerinden McDonald’s’ı kötülemişti. Burger King, bu kapsamdaki bir diğer reklam filminde ise mutsuz Wendy’s müşterilerinin tweet’lerini kullanarak reklam yapmıştı.

Bu haberimizde ise sizlere bir otomobil markasının uzun süre önce gerçekleştirdiği ve zekice bir şekilde rakiplerini tiye aldığı bir reklam kampanyasından bahsedeceğiz. Söz konusu reklam kampanyasının sahibi, Birleşik Krallık merkezli lüks otomobil markası Jaguar. Bu yaratıcı reklam kampanyasında Jaguar, Almanya’nın önemli otomobil markalarından üçü olan Mercedes-Benz, BMW ve Audi‘yi hedef alıyor.

Reklam kampanyası kapsamında, bu üç önemli otomobil üreticisinin logoları son derece lezzetli görünen yiyeceklere dönüştürüldü. Mercedes-Benz’in logosu bir tür hamur işi olan kişin üç büyük diliminin ortasındaki boşlukla tasvir edilirken BMW’nin yuvarlak logosu ise genel olarak yaban mersini ve krema ile yapılan bir tatlı olarak resmedildi. Audi’nin iç içe geçmiş dört halkadan oluşan meşhur logosu ise pretzel isimli bir tür ekmek olarak yeniden oluşturuldu.

Üç farklı otomobil üreticisinin logolarının üç farklı yiyecek şeklinde yeniden yorumlandığı bu basılı reklam kampanyasında, Jaguar’ın üç farklı otomobili tanıtıldı. Her markanın logosunun altında farkl ı bir Jaguar modelinin yer aldığı reklam kampanyasında Jaguar XJR, Jaguar XFR-S ve Jaguar F-Type R Coupe araçları boy gösterdi.

Bu basılı reklam kampanyası, ABD merkezli Y&R (Young & Rubicam) isimli global reklam ajansının Toronto’da yer alan ekibi tarafından, Israel Diaz isimli yaratıcı yönetmenin idaresi altında ortaya çıkarıldı. Bununla birlikte Israel Diaz’ın daha önce, aralarında Ford ve Kia‘nın bulunduğu çeşitli otomobil şirketleriyle iş yaptığını belirtelim.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Zara’nın Türkiye’deki Son Durumu Belli Oldu

Geçtiğimiz günlerde Zara’nın Türkiye’deki mağazalarını kapatacağına yönelik iddiaları sizlerle paylaşmıştık. İddiaya göre Zara Türkiye’deki tüm mağazalarını kapatarak fiziksel alışverişe son verecek ve sadece online sitesi üzerinden alışveriş ile yoluna devam edecekti.

Bu iddialar ortaya atıldıktan sonra Zara’dan net bir cevap gelmemişti. “Bu konuda yorum yapmak istemiyoruz” dediklerine yönelik iddialar vardı ancak Zara’nın veya bünyesinde bulunduğu Inditex grubunun bu konuda resmi bir açıklaması olmamıştı.

Zara’ya yönelik iddialarda son durum belli oldu. Business HT’nin haberine göre Zara konsept değiştirerek faaliyetlerine devam etmeyi planlıyor. Bazı kaynaklar Zara’nın kimi mağazalarını kapatarak daha büyük alanlı mağazalarla tüketiciye ulaşmaya devam edeceğini belirtti. Böylelikle Zara daha az fakat daha büyük mağazalarla Türkiye’de varlığını sürdürecek.

Kaynakların verdiği bilgiye göre Zara bu yeni stratejisi kapsamında İstanbul’un önemli alışveriş merkezlerinden biri olan İstinye Park’ta Sato adlı bir şirket ile birlikte spor salonu Hill Side’ın bulunduğu yeri kiraladı.

Zara’dan hala resmi bir açıklama gelmemesi işlerin yolunda olmadığına dair şüphelere yer açsa da Zara Türkiye’de çok sevilen mağaza zincirlerinden biri. Bakalım gelişmeler ne gösterecek, son durum ne olacak?

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link