IKEA ‘Mağaza Mutfaklarını’ Ailenizle Vakit Geçirebilmeniz için Kullanıma Açtı !

Marka deneyimi yaşatmak kişilerde marka bilinirliği ve nihayetinde marka sadakati oluşturmanın temel bileşenlerinden birisidir. Evlerimize İsveç’in sade şık mobilya tarzını taşıyan global marka IKEA’da marka deneyiminin öneminin farkına varmış olacak ki Rusya’da faaliyet gösteren Instinct isimli bir ajans ile ’Instead of Cafes’ isimli yaratıcı bir kampanyaya imza atmış.

Instead Of  Cafe (Cafe Yerine) kampanyası aslında Rus halkının tasarruf yapmak için restoranlara gitmeyi bırakmasından ilhamla oluşturulmuş… Kampanyada IKEA Rus halkına pahalı restoranlara rezervasyon yaptırmak yerine Moskova ve St. Petersburg’ta yer alan IKEA mağazalarına gelmelerini söylüyor. IKEA mutfakların onlara yaşatacağı deneyimin restorandan daha iyi olacağını kanıtlamayı amaçlayan kampanya bu iki şehirde ‘Cafe Yerine ‘zincirleri açmış.

Moskova ve St. Petersburg’ta açılan bu yeni ‘Instead of Cafe’ mutfakları aslında her türlü etkinlik için kişilere farklı konseptler sunacak tarzda döşeniyor. Yani isterseniz çocuğunuz için bir doğum günü organizasyonu yapabilir, başbaşa yemek yiyebilir ya da aileniz ile beraber vakit geçirebilirsiniz. Farklı ihitayçlar için hazırlanan bu IKEA mutfaklarında bir organizsyon yaptırmak için aralarından seçim yaparak rezervasyon yapmanız yeterli.

Kampanya o kadar ilgi görmüş ki kampanya süresinde IKEA Instead of Cafe mutfaklarında birbirinden güzel yemekler yapılmış,  60.000 ziyaretçi eğlence dolu deneyimler yaşamış, yemek fotoğrafları ile beraber deneyimlerini paylaşmaya hevesli katılımcılar 5.000 Instagram fotoğrafı paylaşırken, rezervasyon için IKEA web sitesine yaklaşık 490.000 ziyaretçi uğramış.

IKEA bu kampanyada ki başarısını aslında kendi mobilyaları kadar sade ve akıllıca bir plana sadık kalarak yakalamış. Rusya’da halkın restoranlara pahalılıkları dolayısla gitmeyişini kendi mutfaklarını tanıtmak için bir fırsata çevirmiş ve mutfak ürünlerini ile hem müşterilerine deneyim yaşatmış, hem mutfak ürünlerini onlarla beraber hedef kitlesine tanıtmış.

Reklamda IKEA’nın etkinlik temelli olarak kullanıcılar için mutfakları önceden seçmiş ancak oluşturduğu mutfak tasarımlarını etkinlikler ile nasıl bütünleştirdiğini detaylı bir şekilde açıklamamış.

Global olarak tanınan ve sevilen bir marka olan IKEA bu başarısını bu sevgiyi tasarımda sadelik ve şıklığı deneyim ile başarılı bir şekilde birleştirmeye borçlu görünüyor. Tüm bunlarla beraber temel olarak fikir ve kampanyaya odaklandığımızda ortaya genel olarak başarılı bir kampanya çıktığını düşünüyorum. Sizler ne dersiniz?

 

 

 

2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın

Krispy Kreme, Dünya Diyabet Günü’nde Bedava Donut Dağıttı

Donut diyince akla gelen ilk markalardan biri olan ve ülkemizde de faaliyet gösteren Krispy Kreme, son reklam kampanyası kapsamında, 14 Kasım’da, Londra’da tamı tamına 36.000 adet bedava donut dağıttı. Ancak birçok insan, bu olay nedeniyle Krispy Kreme’e tepki gösterdi. Bu tepkinin sebebi ise 14 Kasım’ın Dünya Diyabet Günü olmasıydı.

Ulusal Obezite Forumu, bu kampanyanın zamanlamasıyla ilgili olarak Krispy Kreme‘e önemli sorular yöneltti. Ulusal Obezite Forumu’nun Yönetim Kurulu Başkanı Tam Fry ise konuyla ilgili olarak “Ne diyeceğimi bilemiyorum. O şekerli şeyin reklamını yapmak için Dünya Diyabet Günü’nü seçmek, ne düşüncesizce ve aptalca bir fikir!” dedi.

Bu yaşananlardan sonra Krispy Kreme’den yetkili bir kişi, “Bugün Krispy Kreme, UberEats ile birlikte bir promosyon başlattı. Ama artık bunun kötü bir şekilde zamanlanmış olduğunu biliyoruz. Umuyoruz ki, hayranlarımız sağlık bir yaşam tarzının bir parçası ve arada sırada olan bir ziyafet olarak donut’larımızın tadını çıkarmaya devam edeceklerdir.” şeklinde bir açıklama yaptı.

Sosyal medyada birçok kişi, Krispy Kreme’e bu duyarsızlığından ötürü tepki gösterdi. Hatta bu konu Twitter’da o kadar çok tartışıldı ki, #KrispyKreme ve #WorldDiabetesDay etiketleri Twitter’ın en çok konuşulan konuları arasına girdi.

Krispy Kreme Birleşik Krallık’ın resmi Twitter hesabı, Dünya Diyabet Günü‘nde donut dağıtmalarını eleştiren bir Twitter kullanıcısının attığı tweet’e “Donut’larımız ara sıra olan bir ziyafet ve biz bugün başkente biraz neşe yaymak istedik. Kötü zamanlama, artık biliyoruz.” şeklinde yanıt verdi.

Bununla birlikte bedava donut almak isteyen birçok Londralı ise internet sitesinde yaşanan teknik bir sorun nedeniyle donut alamadı. Krispy Kreme’in bu sorunla ilgili yaptığı açıklamaya göre UberEats sadece birkaç dakika içerisinde on binlerce sipariş almış ve bu da uygulamanın çökmesine neden olmuş.

Efsane Seri Deneysel Bankacılık Sona Erdi

Garanti Bankası’nın uzun yıllardır devam eden efsane reklam serisi Deneysel Bankacılık çekilen son filmle sürpriz bir şekilde sona erdi.

Deneysel Bankacılık, kardeşi Garanti Bankası’nda çalışan Tanju Öztürk’ün arkadaşı Şafak’la Garanti’ye rakip olmaya çalışmasını konu ediniyordu. Her biri birbirinden eğlenceli videolardan oluşan bu seride ana karakterimiz Tanju sürekli başarısız olsa da asla çalışmaktan vazgeçmiyor, hep daha iyisini üretmeye çalışıyordu.

Yıllarca en çok konuşulan dijital projelerden biri olmayı başaran Deneysel Bankacılık yayınladığı son videoyla yine kendine has üslubuyla sona geldiğini anlattı. Video hakkında spoiler vermeden sizi hüzünlü ama eğlenceli The End videosuyla baş başa bırakıyoruz.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Black Friday Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link

BLACK FRIDAY

Marketing Meetup'ta Bugün Tüm Biletler 42,90 €
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
Kalan Kontenjan: 22
close-link
€42,90 Bugün Marketing Meetup'ta Tüm Biletler İndirimli
Black Friday