Marka deneyimi yaşatmak kişilerde marka bilinirliği ve nihayetinde marka sadakati oluşturmanın temel bileşenlerinden birisidir. Evlerimize İsveç’in sade şık mobilya tarzını taşıyan global marka IKEA’da marka deneyiminin öneminin farkına varmış olacak ki Rusya’da faaliyet gösteren Instinct isimli bir ajans ile ’Instead of Cafes’ isimli yaratıcı bir kampanyaya imza atmış.

Instead Of  Cafe (Cafe Yerine) kampanyası aslında Rus halkının tasarruf yapmak için restoranlara gitmeyi bırakmasından ilhamla oluşturulmuş… Kampanyada IKEA Rus halkına pahalı restoranlara rezervasyon yaptırmak yerine Moskova ve St. Petersburg’ta yer alan IKEA mağazalarına gelmelerini söylüyor. IKEA mutfakların onlara yaşatacağı deneyimin restorandan daha iyi olacağını kanıtlamayı amaçlayan kampanya bu iki şehirde ‘Cafe Yerine ‘zincirleri açmış.

Moskova ve St. Petersburg’ta açılan bu yeni ‘Instead of Cafe’ mutfakları aslında her türlü etkinlik için kişilere farklı konseptler sunacak tarzda döşeniyor. Yani isterseniz çocuğunuz için bir doğum günü organizasyonu yapabilir, başbaşa yemek yiyebilir ya da aileniz ile beraber vakit geçirebilirsiniz. Farklı ihitayçlar için hazırlanan bu IKEA mutfaklarında bir organizsyon yaptırmak için aralarından seçim yaparak rezervasyon yapmanız yeterli.

Kampanya o kadar ilgi görmüş ki kampanya süresinde IKEA Instead of Cafe mutfaklarında birbirinden güzel yemekler yapılmış,  60.000 ziyaretçi eğlence dolu deneyimler yaşamış, yemek fotoğrafları ile beraber deneyimlerini paylaşmaya hevesli katılımcılar 5.000 Instagram fotoğrafı paylaşırken, rezervasyon için IKEA web sitesine yaklaşık 490.000 ziyaretçi uğramış.

IKEA bu kampanyada ki başarısını aslında kendi mobilyaları kadar sade ve akıllıca bir plana sadık kalarak yakalamış. Rusya’da halkın restoranlara pahalılıkları dolayısla gitmeyişini kendi mutfaklarını tanıtmak için bir fırsata çevirmiş ve mutfak ürünlerini ile hem müşterilerine deneyim yaşatmış, hem mutfak ürünlerini onlarla beraber hedef kitlesine tanıtmış.

Reklamda IKEA’nın etkinlik temelli olarak kullanıcılar için mutfakları önceden seçmiş ancak oluşturduğu mutfak tasarımlarını etkinlikler ile nasıl bütünleştirdiğini detaylı bir şekilde açıklamamış.

Global olarak tanınan ve sevilen bir marka olan IKEA bu başarısını bu sevgiyi tasarımda sadelik ve şıklığı deneyim ile başarılı bir şekilde birleştirmeye borçlu görünüyor. Tüm bunlarla beraber temel olarak fikir ve kampanyaya odaklandığımızda ortaya genel olarak başarılı bir kampanya çıktığını düşünüyorum. Sizler ne dersiniz?

 

 

 

Paylaş
2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın