IKEA ‘Mağaza Mutfaklarını’ Ailenizle Vakit Geçirebilmeniz için Kullanıma Açtı !

Marka deneyimi yaşatmak kişilerde marka bilinirliği ve nihayetinde marka sadakati oluşturmanın temel bileşenlerinden birisidir. Evlerimize İsveç’in sade şık mobilya tarzını taşıyan global marka IKEA’da marka deneyiminin öneminin farkına varmış olacak ki Rusya’da faaliyet gösteren Instinct isimli bir ajans ile ’Instead of Cafes’ isimli yaratıcı bir kampanyaya imza atmış.

Instead Of  Cafe (Cafe Yerine) kampanyası aslında Rus halkının tasarruf yapmak için restoranlara gitmeyi bırakmasından ilhamla oluşturulmuş… Kampanyada IKEA Rus halkına pahalı restoranlara rezervasyon yaptırmak yerine Moskova ve St. Petersburg’ta yer alan IKEA mağazalarına gelmelerini söylüyor. IKEA mutfakların onlara yaşatacağı deneyimin restorandan daha iyi olacağını kanıtlamayı amaçlayan kampanya bu iki şehirde ‘Cafe Yerine ‘zincirleri açmış.

Moskova ve St. Petersburg’ta açılan bu yeni ‘Instead of Cafe’ mutfakları aslında her türlü etkinlik için kişilere farklı konseptler sunacak tarzda döşeniyor. Yani isterseniz çocuğunuz için bir doğum günü organizasyonu yapabilir, başbaşa yemek yiyebilir ya da aileniz ile beraber vakit geçirebilirsiniz. Farklı ihitayçlar için hazırlanan bu IKEA mutfaklarında bir organizsyon yaptırmak için aralarından seçim yaparak rezervasyon yapmanız yeterli.

Kampanya o kadar ilgi görmüş ki kampanya süresinde IKEA Instead of Cafe mutfaklarında birbirinden güzel yemekler yapılmış,  60.000 ziyaretçi eğlence dolu deneyimler yaşamış, yemek fotoğrafları ile beraber deneyimlerini paylaşmaya hevesli katılımcılar 5.000 Instagram fotoğrafı paylaşırken, rezervasyon için IKEA web sitesine yaklaşık 490.000 ziyaretçi uğramış.

IKEA bu kampanyada ki başarısını aslında kendi mobilyaları kadar sade ve akıllıca bir plana sadık kalarak yakalamış. Rusya’da halkın restoranlara pahalılıkları dolayısla gitmeyişini kendi mutfaklarını tanıtmak için bir fırsata çevirmiş ve mutfak ürünlerini ile hem müşterilerine deneyim yaşatmış, hem mutfak ürünlerini onlarla beraber hedef kitlesine tanıtmış.

Reklamda IKEA’nın etkinlik temelli olarak kullanıcılar için mutfakları önceden seçmiş ancak oluşturduğu mutfak tasarımlarını etkinlikler ile nasıl bütünleştirdiğini detaylı bir şekilde açıklamamış.

Global olarak tanınan ve sevilen bir marka olan IKEA bu başarısını bu sevgiyi tasarımda sadelik ve şıklığı deneyim ile başarılı bir şekilde birleştirmeye borçlu görünüyor. Tüm bunlarla beraber temel olarak fikir ve kampanyaya odaklandığımızda ortaya genel olarak başarılı bir kampanya çıktığını düşünüyorum. Sizler ne dersiniz?

 

 

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın

Kiğılı’dan Sevgililer Günü İçin Sosyal Deney

Kiğılı bu Sevgililer Günü için yaptığı sosyal deney videosunu sosyal medyadan yayınladı. #SeniGordugumZaman isimli sosyal deneyde Kiğılı özel günlerde güzel ve şık giyinmenin ne kadar önemli olduğuna vurgu yapıyor.

Hazırlanan videoda kadınlar ve erkeklere ilk tanıştıkları anlarla ilgili sorular soruluyor. İlk olarak erkeklere sorulan soruların aynıları sonradan kadınlara da soruluyor. “İlk buluşmada ne yediniz”, “nerede tanıştınız”, “evlilik teklifi nasıl geldi” gibi sorulara yanıt vermesi istenen çiftlere son olarak, “onu ilk gördüğünüz zaman ne giyiyordu” diye soruluyor. Kadınlar sorunun cevabını net bir şekilde verebilirken, erkekler bu soruyu o kadar rahat yanıtlayamıyorlar. Kiğılı bu sosyal deney videosunu, “Tüm özel anlarda olduğu gibi bu Sevgililer Günü’nde de ne giydiğiniz hatırlanacak” mesajıyla sonlandırıyor.

Marka, aynı konsept çatısı altında bir de sosyal medya da bir yarışma düzenliyor. instagtagram.com/kigiligiyim adresinde düzenlenen yarışmada, takipçilerin yarışma postunun altına sevgilisini etiketleyip, ilk tanıştıkları gün üzerinde ne olduğunu yorum olarak paylaşması bekleniyor. Hediye olarak ise 4 adet 500 TL’lik hediye çekinden birini kazanma şansı sunuluyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Markaların İçimizi Isıtan Sevgililer Günü Reklamları

Markalar, sevgililer günü gibi özel günleri severler. Her yıl şubat ayıyla başlayan Sevgililer Günü telaşı, bu yıl da markaların eğlenceli, renkli kampanya ve indirimleriyle Sevgililer Günü arifesine hareketlilik katmaya devam ediyor.

Hepsi ayrı ayrı bir hikayeyi anlatan reklam filmleri ile markalar ister yalnız ol, ister sevgili, ister platonik, aşka dair hislerini kimseyi ayırt etmeden bu Sevgililer Günü’nde de bizimle paylaştılar. Bakalım ortaya nasıl tarzlar çıkmış. İşte o yüreğimizi ısıtan reklam filmleri;

1. Enza Home

2. Cardfinans

3. Defacto

4. GittiGidiyor

5. Media Markt

6. Kiğılı

7. ATÜ Duty Free

8. Vestel

9. Pandora

10. Patırtı.com

Pazarlama ve iş dünyasına ait önemli gelişmeleri, her hafta düzenli olarak sizlere gönderiyoruz. Sizde haftanın gelişmelerinden haber olmak istiyorsanız buradan mail listemize kayıt olabilirsiniz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
19 Nisan'da Uniq Istanbul'da Sophia'nın da katılımı ile Marketing Meetup'ta buluşuyoruz.
close-link