Hürriyet ve TBWA\İSTANBUL Sesleniyor: Kadınlar Vardır ! 0

Hürriyet tarafından ‘’ Aile İçi Şiddete Son ‘’ kampanyası kapsamında; Hürriyet ve TBWA\İSTANBUL tarafından gerçekleştirilen ‘’ Şiddete Karşı Tek Ses ‘’ plakları yayında !

‘’ Kopan düğme yoksa tecavüz de yok ‘’ , ‘’ Saç yoksa günah da yok ‘’, ‘’ Boş dolmuşa niye binmiş’’… Tüm bu cümleler, kadın cinayetleri ardından okuduğumuz; başkasının ya da başkalarının yerine utandığımız cümleler…

Türkiye’de 2016 yılının ilk üç ayında 94 kadın öldürüldü. Eşleri, eski eşleri, sevgilileri, tanıdıkları, platonik aşıkları, babaları, abileri tarafından öldürüldü. Namus, tartışma, aldatılma, boşanma isteği, erkeğin reddedilmesi, kaza iddası, kadının karar ve tercihleri, erkekliğe hakaret, cinsel saldırı, kıskançlık gibi bahanelerle öldürüldü. Mahkemeler, öldürülen kadınların ardından ; ‘’ sadakat yükümlülüğüne aykırı davranıp davranmadığı’’ durumunu sorguladı. Eşini öldüren kocaya, ‘Bir daha suç işlemez’ indirimi! yaptı. Eşini öldürüp, intihar süsü veren kocaya ‘’ Haksız tahrik ve iyi hal indirimi’’ yaptı.

Kadın cinayetlerinde, kurumların bu politik; cinayeti işleyen, tecavüz eden kişi ya da kişilerin de cinsiyetçi misantropik tutumları içerisinde, Hürriyet ve TBWA\İSTANBUL farkındalık kolesterolünü yükselten bir proje ile karşımızda! Bu proje kapsamında, erkek şiddetine maruz kalan kadınların röntgenleri, plak olarak kullanıldı. Hastanelerde tedavi gören kadınların kırık kemik röntgenleri özel bir teknikle plaklara dönüştürüldü. Gerçek röntgen filmlerinden oluşturulan bu plaklara tek bir şarkı kaydedildi: ’’ Kadınlar Vardır! ” Sezen Aksu, Nilüfer, Nazan Öncel, Zuhal Olcay, Aylin Aslım, Aynur ve Rojin projenin kadın sesleri olarak bir araya geldi.

Sınırlı sayıda basılan ve satışa sunulmayan röntgen plaklar; politikacılara, sivil toplum örgütlerine, kanaat/fikir önderlerine ve gazetecilere gönderildi. Bu proje şiddete maruz kalan, susmak zorunda olan ya da zorunda bırakılan tüm kadınların sesi olması adına büyük bir öneme sahip…

PLAK-1

PLAK-5

PLAK-6

Bir Cevap Yazın

Subway Yeni ‘Food Art’ Çalışmaları ile Göz Doyuruyor 0

Fast food şirketi Subway kendisine yeni bir marka kimliği yaratıyor. Fikir New York merkezli Turner Duckworth kreatif ajansı tarafından geliştirildi.

Marka taze gıdaları odağına alan ‘food art’ çalışmaları ile gözümüzü de doyuruyor. Yaratıcılıklarını konuşturan kreatif ekip son derecede renkli çalışmalara imza atmış. Maruldan yerküre, köfte ve soğan ile gezegen gibi ilginç çalışmalar konseptin içinde mevcut.

İşte yaratıcı ve minimalliği ile dikkat çeken çalışmalardan örnekler;

 

 

 

 

Ünlü Markaların İlk Reklamları 0

Bütünleşik pazarlama iletişimi çabaları içinde yer alan reklam, bugün tüm tutundurma karması elemanları gibi, işletmelerin pazarlama amaçlarının başarılması ve karşılaşılan pazarlama sorunlarının çözümlenmesinde en önemli rollerden birini üstlenir durumda.

Peki günümüz markalarının reklam stratejileri hakkında ne düşünüyorsunuz? Klasik reklamcılığa karşı hızla yükselişe geçen modern reklamcılık, sektörde anlayışı kısa sürede ikiye bölmeyi başardı.

Hal böyle iken reklamların eski yüzleri ile yeni yüzleri arasındaki anlamsal ve biçimsel farklar kaçınılmaz bir boyutta arttı.

Bu eski-yeni karması içinde,  Türkiye’deki bilinen markaların yeni reklamları bir kenara bırakıp, unutulmuş ilk reklamlarını incelemeye ne dersiniz?

Efes Pilsen (1976) 
1
Coca-Cola (1964) 

2

Akbank (1951) 

3

Aygaz (1963) 

5

Koleston (1960)  

6

Sana (1953)

Adsız

Selpak (1971) 

8 (473 x 640)

Blendax (1970) 

4

Ülker (1970) 

Turkcell (90’lar) 

559528_383984084957995_2143945414_n

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link