Hürriyet tarafından ‘’ Aile İçi Şiddete Son ‘’ kampanyası kapsamında; Hürriyet ve TBWA\İSTANBUL tarafından gerçekleştirilen ‘’ Şiddete Karşı Tek Ses ‘’ plakları yayında !

‘’ Kopan düğme yoksa tecavüz de yok ‘’ , ‘’ Saç yoksa günah da yok ‘’, ‘’ Boş dolmuşa niye binmiş’’… Tüm bu cümleler, kadın cinayetleri ardından okuduğumuz; başkasının ya da başkalarının yerine utandığımız cümleler…

Türkiye’de 2016 yılının ilk üç ayında 94 kadın öldürüldü. Eşleri, eski eşleri, sevgilileri, tanıdıkları, platonik aşıkları, babaları, abileri tarafından öldürüldü. Namus, tartışma, aldatılma, boşanma isteği, erkeğin reddedilmesi, kaza iddası, kadının karar ve tercihleri, erkekliğe hakaret, cinsel saldırı, kıskançlık gibi bahanelerle öldürüldü. Mahkemeler, öldürülen kadınların ardından ; ‘’ sadakat yükümlülüğüne aykırı davranıp davranmadığı’’ durumunu sorguladı. Eşini öldüren kocaya, ‘Bir daha suç işlemez’ indirimi! yaptı. Eşini öldürüp, intihar süsü veren kocaya ‘’ Haksız tahrik ve iyi hal indirimi’’ yaptı.

Kadın cinayetlerinde, kurumların bu politik; cinayeti işleyen, tecavüz eden kişi ya da kişilerin de cinsiyetçi misantropik tutumları içerisinde, Hürriyet ve TBWA\İSTANBUL farkındalık kolesterolünü yükselten bir proje ile karşımızda! Bu proje kapsamında, erkek şiddetine maruz kalan kadınların röntgenleri, plak olarak kullanıldı. Hastanelerde tedavi gören kadınların kırık kemik röntgenleri özel bir teknikle plaklara dönüştürüldü. Gerçek röntgen filmlerinden oluşturulan bu plaklara tek bir şarkı kaydedildi: ’’ Kadınlar Vardır! ” Sezen Aksu, Nilüfer, Nazan Öncel, Zuhal Olcay, Aylin Aslım, Aynur ve Rojin projenin kadın sesleri olarak bir araya geldi.

Sınırlı sayıda basılan ve satışa sunulmayan röntgen plaklar; politikacılara, sivil toplum örgütlerine, kanaat/fikir önderlerine ve gazetecilere gönderildi. Bu proje şiddete maruz kalan, susmak zorunda olan ya da zorunda bırakılan tüm kadınların sesi olması adına büyük bir öneme sahip…

PLAK-1

PLAK-5

PLAK-6

Bir Cevap Yazın