Ürün yerleştirmenin Türkiye’de resmi olarak 2011 Nisan ayında uygulanmaya başlanmasıyla birlikte bu alana olan ilgi de artmaya başladı. Geçtiğimiz Mayıs ayında Kadir Has Üniversitesi’nde 1.si düzenlenen ‘Ürün yerleştirme sempozyumu‘ farklı ülkelerden tecrübeli isimleri ağırladı ve sektöre ışık tuttu.

Türkiye için yeni bir reklam mecrası olarak nitelendirilse de ABD’de  yıllardır kullanılan ve bir endüstri haline gelen ürün yerleştirmenin Hollywood’da yapılan ve ilham alınması gereken en başarılı 5 örneğini derledik;

5-BACK TO THE FUTURE/ NIKE

Dünyada tüm zamanların en çok izlenen bilim kurgularından biri olan Back to the future’da kullanılan sahne Nike’ın ‘Geleceğin  ayakkabısı‘ algısını hafızalara kazıdı.

 

httpv://www.youtube.com/watch?v=28Wa5L-fkkM

4-TOP GUN / RAY-BAN

Ray-Ban’ın Top Gun filmine yerleştirdiği havacı gözlüklerinden, filmin yayınlandığı andan itibaren %40 daha fazla satması ne denli başarılı bir iş çıkardığının kanıtı.

 

3-BACK TO THE FUTURE / PEPSI

Back to the future’dan bir başka sahne… Bu kez de Pepsi kullanılmış.

httpv://www.youtube.com/watch?v=11BwLs3pHF4

 

2-SCARY MOVIE 4 / iPOD

Gelişmiş bir teknolojiyi temsilen dünyaya inen Tripod’un yerine iPod’u kullanan filmde verilmek istenen mesaj Back to the future filmindeki Nike yerleştirmesiyle aynı: Geleceğin Teknolojisi!

httpv://www.youtube.com/watch?v=2YHyEC_xG5A

1- CAST AWAY / WILSON

Tom Hanks’in oynadığı bir FedEx çalışanının, uçağının Güney Pasifik üzerindeyken düşmesi üzerine ıssız bir adada yaşamak zorunda kalışını konu alan filmin en önemli karakteri Wilson’du.

httpv://www.youtube.com/watch?v=LHtgKIFoQfE

 

Bir Cevap Yazın