Yeni Rakı, milli içkimiz olan rakının aslında bilinen en başarılı ve en yetkin ismi. Kökleri, vakur duruşu, muhabbet aracılığı ve aslında başlı başına bir kültür abidesi olması nedeniyle, Türk sofralarının baş tacı olan Yeni Rakı, son alkol düzenlemeleri çerçevesinde reklam dünyasına veda etmek mecburiyetinde kaldı. Yıllardır yavaş yavaş daralan oyun alanlarında başarılı, yaratıcı çalışmalara imza atan marka son çalışmasında da buruk bir tat bıraktı damaklarımızda.

Vedasını yapmak için üç farklı mekanda eş zamanlı bir çalışma oluşturan Yeni Rakı, bu çalışmayı yine herkesi bir araya toplayarak gerçekleştiriyor. Oluşturulan metinle vedalarını daha bir anlamlı kılan Yeni Rakı, Türkiye’de bir daha belki yapamayacakları çalışmalara, izleyenlerine veda ediyor. Ancak tabi ki bu durum sadece reklam dünyasını etkileyecek bir düzenleme ile oluşan bir durum. Yeni Rakı yine sofralarımızın baş tacı olmaya devam edecektir uzunca bir süre. İşte Yeni Rakı’nın veda konuşması:

“ilkin bire,
birinci yeniye
beyaz peynire,
hüzünlendiren neyzene,
sarma saran teyzene,
yakup’a, refik’e, arap şükrü’ye,
can eriğe, beyaz leblebiye,
dönülmez akşamlara,
ışıldayan mehtaplara,
uçuşan martılara,
veysellere, aşıklara,
asaflara,
sahaflara,
velilere orhanlara,
uzakta kalanlara,
yakında bulunanlara,
olmazı olduranlara, gözleri dolduranlara,
ulu çınarlara,
dev nazımlara,
ince kıyım salataya, ince uzun galata’ya,
iki ‘t’ li attila’ya,
tek ‘y’ li süreya’ya,
özleyip gelenlere,
sabırla bekleyenlere,
çok sevenlere,
çok sevilenlere,
kaçan gemilere,
batan güneşlere,
boğaz’a,
kavuna,
kebaba,
kordon boyuna
anlara, anılara,
anlayana, anlatana,
konuşmadan anlaşana,
geride kalan yıllara,
yüzyıllara,
beş yüz yıla,
beş yüz yıldır hep yeni kalanlara, hep yeni kal kardeşim…”

http://www.youtube.com/watch?v=jgyjr_Zei4w

Paylaş
ODTÜ İşletme Bölümü mezunu olan Cemil Hayri Durgun, 2012 yılından bu yana Pazarlamasyon'da yazar hayatını sürdürmekte. Bunun yanı sıra 2013 yazından beri PTV direktörlüğü ve yönetim kurulu üyeliği sorumluluklarını yerine getirmektedir. Profesyonel yaşamına PepsiCo bünyesinde pazarlama ve yeni ürün süreçlerini yönetme gibi kritik bir görevde başlayan Cemil, şimdi ise kıdemli marka müdür yardımcısı olarak İçim kahvaltılık kategorisi ekibinde görev almaktadır.

Bir Cevap Yazın