Hayalet Metro: Hayalet Avcıları Filmi İçin Hazırlanan İnteraktif Reklam 0

Madrid’teki Alonso Martinez Metro İstasyonu’nda sıradan bir gün. İnsanlar, metronun gelmesini bekliyorlar. Ve en sonunda istasyona yaklaşan metronun sesi duyuluyor. Ses gittikçe yaklaşıyor, metronun fren sesi, hatta kapı açılma sesi bile duyuluyor. Ancak ortada metro falan yok. Bunların akabinde metronun kapıları kapanıyor ve metro, istasyondan ayrılıyor. Bu sırada yolcular, kafaları karışmış ve biraz da ürpermiş bir şekilde birbirlerine bakarak olayı anlamlandırmaya çalışıyorlar. Metro, istasyondan uzaklaştıktan sonra, bir an için etrafı derin bir sessizlik kaplıyor ve ardından ürpertici bir şarkı çalmaya başlıyor. Şarkı, ürpertici girşin ardında hareketleniyor ve bu sırada istasyondaki bilgilendirme ekranında “Geliyorlar” (Ya Vienen) yazısı görünüyor. Son olarak ekranda beliren “Ghostbusters”, yani Türkçe ismiyle “Hayalet Avcıları” filminin logosuyla birlikteyse durum anlaşılıyor.

Bu, tabii ki geçtiğimiz yıl vizyona giren Hayalet Avcıları filminin reklam çalışmasından başka bir şey değildi. Shackleton isimli İspanyol ajansın hazırladığı interaktif reklam, istasyonun çeşitli yerlerine yerleştirilen 40 adet hoparlörden daha önceden kaydedilmiş metro seslerinin surround bir şekilde verilmesiyle ortaya çıkarıldı. Aslında son derece basit bir fikirden yola çıkılarak hazırlanan, ancak buna rağmen çok iyi bir etki yaratan bu reklam çalışması, sosyal medyada da birçok kişi tarafından beğenildi ve paylaşıldı.

Shackleton’un bu reklam çalışması, geçtiğimiz günlerde gerçekleşen Cannes Lions 2017 festivalinde Silver Lion ödülü kazandı. Bu arada Cannes Lions 2017’de ödül alan reklamları derlediğimiz yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Pazarlamasyon İçerik Editörü

Bir Cevap Yazın

Efsane Seri Deneysel Bankacılık Sona Erdi 0

Garanti Bankası’nın uzun yıllardır devam eden efsane reklam serisi Deneysel Bankacılık çekilen son filmle sürpriz bir şekilde sona erdi.

Deneysel Bankacılık, kardeşi Garanti Bankası’nda çalışan Tanju Öztürk’ün arkadaşı Şafak’la Garanti’ye rakip olmaya çalışmasını konu ediniyordu. Her biri birbirinden eğlenceli videolardan oluşan bu seride ana karakterimiz Tanju sürekli başarısız olsa da asla çalışmaktan vazgeçmiyor, hep daha iyisini üretmeye çalışıyordu.

Yıllarca en çok konuşulan dijital projelerden biri olmayı başaran Deneysel Bankacılık yayınladığı son videoyla yine kendine has üslubuyla sona geldiğini anlattı. Video hakkında spoiler vermeden sizi hüzünlü ama eğlenceli The End videosuyla baş başa bırakıyoruz.

Organ Bağışı Konusunda Farkındalık Yaratan ‘Kumaş Nakilli’ Kampanya 0

Kendinden sonra başkalarına hayata tutunma şansı vermenin en güzel yolu olan organ bağışı maalesef birçok ülkede yeterli miktarda değil. (Buna ülkemizde dahil.)

Öyle ki ülkenin gelişmişlik seviyesi ne olursa olsun bağış miktarı çok düşük miktarlarda kalabiliyor. Örneğin Japonya’da rakam milyon kişi başına 0.7 iken ABD’de milyon kişi başına 28.5 ülkemizde ise milyon kişi başına 0.2’lerde seyrediyor.

140.000 hastanın organ nakli beklediği ancak yeterli sayıda donör olmadığı için sadece 300 kişinin tedavi olduğu Japonya’da reklam ve PR şirketi Dentsu Japan

Japonya’da Dentsu kreatifleri organ bağışı konusunda Japon halkını bilinçlendirmek için kıyafetlerimizi tema olarak kullanmış.

Second Life Fashion” (İkinci Hayat Modası) olarak adlandırılan kampanya temel olarak, organ nakli ile yeniden hayata başlayabilmenin aslında eskiyen kıyafetlerimize ‘kumaş nakli’ (yama) yaparak onlara yeniden giyme şansı vermemiz kadar kolay olduğunu anlatmaya çalışıyor.

Kenarda köşede unutulan, çöpe atılan kıyafetler kampanya kapsamında ücretsiz onarılarak onlara yeni kumaşlarla yeni şanslar verilmiş. Örneğin; kolunda yırtık olan bir lacivert gömlek, ekoseli bir gömleğin kol kumaşı ile birleştirilmiş ve ön kısmında sorun olan bir kumaş cekete bir basketbol ceketi parçası ilave edilmiş.

Yapılan çalışmalarla hepsi birbirinden ayrı, rengarenk ‘kumaş nakilli’ bu özel kıyafetlerle hedef kitlede organ nakli konusunda bilinç yaratılmaya çalışılmış.

Ücretsiz tamir edilen kıyafetlerin hepsine “Kalbim İkinci Hayat Modası ile Beraber” etiketleri takılan bu özel kıyafetler Second Life’ın daha önce yaptığı “Second Life Toys” adlı projenin devamı niteliğinde.

Sizlerde başkalarına hayata tutunma umudu vermek isterseniz www.siznebekliyorsunuz.com ‘dan organ bağışı konusunda detaylı bilgi alabilir, gönüllü olabilirsiniz.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link