Nefes darlığı çeken babaların çocukları tarafından çeşitli aktiviteler yapmaya davet edildiği “Hadi baba” kamu spotu, Batmanlı Dahiliye Uzmanı Mehmet Fırat’ın Başbakanlık İletişim Merkezi’ne (BİMER) şikayeti üzerine yayından kaldırılıyor.

İnsanları sağlıklı yaşama teşvik etmek, sigaradan soğutmak için yayınlanan kamu spotu bunu yaparken  baba – çocuk ilişkisini kullanıyordu. Spotta “Bu değerli anları daha güzel yaşayabilmek için sigarayı bırakın” ifadeleri kullanılıyordu. O açıdan bakıldığında spot amaca çok uygun görülse de duruma insan sağlığı açısından bakan Dahiliye Uzmanı Mehmet Fırat, spotu BİMER’e şikayet etti.

Fırat, BİMER’e gönderdiği yazıda, “Kalp ve akciğer hastalarının en önemli belirtisi, nefes darlığıdır. Birçok kalp hastasında nefes darlığı, kriz belirtisi veya kalp damar daralmasının belirtisidir. Bu durumda yapılacak ilk iş mutlak istirahat ve en küçük harekete bile zorlamamaktır. Yorgunluğa bağlı nefes darlığı ile ‘anjinal’ nefes darlığını ayıramayan birinin, yakınını efora teşviki cinayet ile eşdeğerdir. Bu ayrımı yapması mümkün olmayan bir toplulukta bu reklamın çok ciddi bir zarar içerdiğini belirterek reklamın kaldırılmasını istiyorum” diyerek spota farklı bir açıdan yaklaşmış. Fırat’ın görüşünü doğru bulan Sağlık İletişimi Daire Başkanlığı’nın Fırat’a verdiği yanıtta, kamu spotunun Babalar Günü hassasiyetiyle hazırlandığına dikkat çekilirken, babasıyla sağlıklı zaman geçirmek isteyen gençlerin arzularına vurgu yapıldığı belirtilmiş. Sonuç olarak da kamu spotunun 15 Aralıktan itibaren yayından kaldırılıyor.

Bir Cevap Yazın