Güçlü İçgörü Hikaye Yaratır! 0

Bu yılın başında yürürlüğe giren -sisteme yatırılan her 100 liraya 25 lira devlet katkısını öngören- Bireysel Emeklilik Sistemi’ndeki değişiklik sigorta sektörünü hayli hareketlendirdi. Birbiri ardına bu konuyla ilgili kampanyaları duyuran reklam filmlerini yayınlandı. Sigorta şirketleri farklı promosyonlar uygulayarak müşteri kazanmaya çalıştılar. Reklamlarına hayran olduğum Anadolu Hayat Emeklilik’den yaratıcı bir çalışma beklerken İş Bankası reklamında  bir promosyon ile karşımıza çıktılar sadece. Ayrı bir reklam filmi hazırlamadılar bile. Doğrusu yakıştıramadım.

 httpv://www.youtube.com/watch?v=uA4WB3KIgIs

Bu konuda yayınlanan reklam filmleri arasında en çok dikkatimi çeken Yapı Kredi Emeklilik’in yeni yayınlanan reklam filmi. Genç yaşta bir taksici iken emeklilik hayalini anlatmaya başlayan ve reklam filminde yıllarca aynı emelilik hayalini anlatan taksici Ahmet abi, emekli olduğunda hala hayaline ulaşamamış durumdadır.

Reklamda işlenen içgörü özellikle dikkatimi çekti. Reklamdaki karakter Ahmet abi yıllar boyu emekli olduğunda sahil kasabasında bir ev satın almak istediğini, bahçede meyve, sebze yetiştirmek istediğini, eşiyle birlikte balık ızgara yapıp akşamları yürüyüş  yapacağını söylüyor taksideki müşterilerine .

httpv://www.youtube.com/watch?v=auLMqAx5wrw

Günümüz Türkiye’sinde ve belki de dünyada ortak bir gelecek hayali olarak değerlendirebiliriz reklama konu alan bu hayali. Sıradan insanların böyle hayalleri her zaman vardı. Yıllarca Hollywood’da karşımıza çıkan türden bahçeli evler falan. Reklamda kullanılan karakterin taksici olduğunu düşünürsek hedef kitlenin C2-D SES grubuna mensup 25-35 yaş arası erkek olduğu görünüyor. Bu da gösteriyor ki marka geniş kitlelere ulaşmak amacında.

Aslında bu tip bir yaşam tarzı ve emeklilik hayali günümüz gençleri için gayet geçerli bencede.  Hatta belkide hayattaki en büyük amacımız böyle bir hayata ve eve sahip olmak. Özellikle şehirlerdeki koşuşturmacadan daha yolun başındayken kaçmak istiyoruz. Böylesine bir yaşam tarzını istememizin diğer bir sebebi de sağlıklı bir yaşam sürmek istememiz. Kendi bahçemizde kendi yetiştirdiğimiz sebze, meyve ve belkide hayvansal gıdalarla beslenmek istiyoruz. Stresten uzak durmaya çalışıyoruz. Emekliliğin 65 yaşına kadar uzatılması biz gençleri SGK dışında özel emeklilik sistemlerine daha çok yöneltti. Şöyle bir kanıt göstereyim hemen. 15 Şubat 2013′e kadar BES sisteme kayıt yaptıranların içerisinde 18-34 yaş arası gençlerin sayısı 60 bin 760 kişiye yükselirken, bu grup toplam katılımcıların yüzde 41‘ini oluşturdu.

İşte bu durumu iyi gözlemlemişe benziyor Yapı Kredi Emeklilik. Özellikle gençleri kurdukları hayallere ulaşmanın yolunun kendilerinden geçtiğine inandırmaya çalışıyor. Sağlam bir içgörüden yola çıkılarak hazırlanan bu reklamın tüketicide nasıl bir karşılık bulacağını merak ediyorum doğrusu. İçgörünün dışında prodüksiyonun da başarılı olduğunu söyleyebilirim.

İşlenen içgörünün etkisiyle ortaya içinde kendimizi bulduğumuz bir hikaye çıkmış ve bu hikaye reklamı izlenir kılıyor. Dolayısıyla mesajın algılanmasına yol açıyor. İşte başarılı bulduğum nokta da tam da bu. Doğru içgörü etrafında ortaya çıkarılan hikaye.

Aynı gün yayına giren BNP Paribas Cardif Emeklilik’in aynı konu ile alakalı reklamını ise beğenmedim doğrusu. Son günlerde Digiturk, Albeni ve Bellona ile süren cingıllı reklam filmleri kuşağına eklemlenmiş durumda.  Çok zorlama olmuş gibi görünüyor. Bilinirliliğinin çok az olduğunu tahmin ettiğim markanın bu tip bir strateji seçmesi sorgulanabilir. Kendisini anlatması bu iletişim bombardmanında hiç kolay değil.

httpv://www.youtube.com/watch?v=EcRRpD5Qxy4

Öncelik böyle bir konuda mı olmalıydı yoksa kendilerini net bir şekilde anlatacakları bir lansman kampanyasında mı, bir daha düşünülmeli. 2007 yılından bu yana ülkemizde olan şirket 2011 yılından bu yana da emeklilik hizmeti de vermekte. Avrupa’nın en büyük 15 sigorta şirketinden biri olan markanın daha net anlaşılır işler yapması gerekir. İşe BES kanunundaki değişiklikle ilgili bir reklamla değil öncelikle kendilerini anlatan bir reklamla başlamalıydı.

Son olarak BES düzenlenmesinin ardından sektörün durumuna göz atalım.1 Ocak 2013’te başlayan yeni döneme vatandaşların ilgisi de büyük oldu. Emeklilik Gözetim Merkezi verilerine göre 1 Ocak-1 Mart 2013 tarihleri arasında yani yeni düzenleme hayata geçtikten 2 ay sonra sisteme 202 bin yeni katılımcı dahil oldu.

Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümünden 2013 yılında mezun oldum. Marka İletişimi ve Stratejik Planlama üzerine çalışmalar yapıyorum. Bu topraklarda dünya markası çıkarma gönüllüsüyüm. Ayrıca siyasete, bilime ve tarihe özel bir ilgim var.

Bir Cevap Yazın

Marketing Meetup Super Early Bird Biletlerinde Son Gün 15 Ekim! 0

ZEKÂ, GELECEĞİN İŞ DÜNYASINI NASIL DEĞİŞTİRECEK?

Marketing Meetup, teknoloji, pazarlama, IT ve dijital dünyayı bir araya getiren, klişeleşmiş konular yerine  iş zekâsına, analitiğe ve entelektüelliğe odaklanan yeni nesil bir buluşma serisidir.

Pazarlama, teknoloji ve gündeme dair birçok konunun, alanında uzman konuşmacılar tarafından anlatıldığı, pazarlama ekosistemini geliştirmeyi amaçlayan bir buluşma serisi olan Marketing Meetup’ın dördüncü buluşması ‘Intelligence’ yani ‘Zeka’ temasıyla profesyonellerle bir araya geliyor.

Bilindiği üzere ‘Yapay Zeka‘ hakkında haberler, öngörüler sık sık gündeme geliyor. Elon Musk, Mark Zuckerberg ve Microsoft’un CEO’su Satya Nadella’ya kadar birçok önemli kişinin ‘Yapay Zeka’ya dair tezleri bulunuyor. Bizler de etkinliğimiz de ‘Zeka‘ ve ‘‘Yapay Zeka’nın” iş dünyasına neler getireceğine dair konulara değineceğiz.

Neden mi “ZEK” konuşacağız? Çünkü,

  • 2011 yılından beri yapay zeka alanında 140 şirket satışı gerçekleşti. Bu satın almaların ise 40’ı geçen yıl gerçekleşti.
  • Forrester’a göre ise 2025’de yapay zeka sistemleri ve otonom sistemler sadece ABD’de yüzde 7’lik bir iş kaybına neden olacak.
  • CEO’ların %73’ü şirketlerin geleceğinde yapay zekanın kilit rol oynayacağını öngörüyor.

Dördüncü buluşmada kimler mi var? Hepsiburada’dan Yüce Zerey, CNN Türk’ten Deniz Bayramoğlu, Prof. Dr. Uğur Batı, Bülent Fidan ve daha bir çok profesyonel bu etkinlikte sizlerle olacak.

15 Ekim Super Early Bird fiyatlarımızda son gün. Geç kalmak istemiyorsanız 30 Kasım’da İTÜ Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde yapacağımız bu etkinliğe sizlerde buradan kaydolabilirsiniz.

Son etkinliğimizin nasıl geçtiğini merak ediyorsanız;

 

 

Coca-Cola’dan El Yapımı Kanaviçe Billboardlar 0

Coca-Cola, Sırbistan’da el emeği ile işlenmiş reklam panoları hazırlayarak değişik bir pazarlama stili ortaya koydu.

McCann Belgrade tarafından hazırlanan kampanyada, yerel gelenekleri korumak için ev içine ait örgü işlerini billboardlara taşıdı. Sırbistan’ın yerli halkı tarafından yapılan reklam panoları dokuma, oya işi ve kanaviçe gibi bolca emek ve uğraş isteyen yöntemlerle yapıldı. Coca-Cola teması ile yapılan el emeği işler şehrin çeşitli yerlerine asıldı. Ortaya çıkan görüntüler ise gerçekten muhteşem bir emek ve saygının olduğunu gösteriyor.

Ayrıca Coca-Cola kampanya dahilinde 12 bölümden oluşan bir yemek fuarı düzenledi. Geleneksel Hint yemekleri ve Coca-Cola ile birlikte düzenlenen etkinlikte ülke çapında tanınmış şefler ziyaretçilere birbirinden lezzetli yemekler sundu. Kampanyayı tanıtıcı Taste The Feeling videosunu buradan izleyebilirsiniz.

Coca-Cola geçtiğimiz günlerde de dünyanın ilk 3D robotik billboard’unu hayata geçirmiş ve yine oldukça başarılı bir çalışmaya imza atmıştı.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link