Güçlü İçgörü Hikaye Yaratır!

Bu yılın başında yürürlüğe giren -sisteme yatırılan her 100 liraya 25 lira devlet katkısını öngören- Bireysel Emeklilik Sistemi’ndeki değişiklik sigorta sektörünü hayli hareketlendirdi. Birbiri ardına bu konuyla ilgili kampanyaları duyuran reklam filmlerini yayınlandı. Sigorta şirketleri farklı promosyonlar uygulayarak müşteri kazanmaya çalıştılar. Reklamlarına hayran olduğum Anadolu Hayat Emeklilik’den yaratıcı bir çalışma beklerken İş Bankası reklamında  bir promosyon ile karşımıza çıktılar sadece. Ayrı bir reklam filmi hazırlamadılar bile. Doğrusu yakıştıramadım.

 httpv://www.youtube.com/watch?v=uA4WB3KIgIs

Bu konuda yayınlanan reklam filmleri arasında en çok dikkatimi çeken Yapı Kredi Emeklilik’in yeni yayınlanan reklam filmi. Genç yaşta bir taksici iken emeklilik hayalini anlatmaya başlayan ve reklam filminde yıllarca aynı emelilik hayalini anlatan taksici Ahmet abi, emekli olduğunda hala hayaline ulaşamamış durumdadır.

Reklamda işlenen içgörü özellikle dikkatimi çekti. Reklamdaki karakter Ahmet abi yıllar boyu emekli olduğunda sahil kasabasında bir ev satın almak istediğini, bahçede meyve, sebze yetiştirmek istediğini, eşiyle birlikte balık ızgara yapıp akşamları yürüyüş  yapacağını söylüyor taksideki müşterilerine .

httpv://www.youtube.com/watch?v=auLMqAx5wrw

Günümüz Türkiye’sinde ve belki de dünyada ortak bir gelecek hayali olarak değerlendirebiliriz reklama konu alan bu hayali. Sıradan insanların böyle hayalleri her zaman vardı. Yıllarca Hollywood’da karşımıza çıkan türden bahçeli evler falan. Reklamda kullanılan karakterin taksici olduğunu düşünürsek hedef kitlenin C2-D SES grubuna mensup 25-35 yaş arası erkek olduğu görünüyor. Bu da gösteriyor ki marka geniş kitlelere ulaşmak amacında.

Aslında bu tip bir yaşam tarzı ve emeklilik hayali günümüz gençleri için gayet geçerli bencede.  Hatta belkide hayattaki en büyük amacımız böyle bir hayata ve eve sahip olmak. Özellikle şehirlerdeki koşuşturmacadan daha yolun başındayken kaçmak istiyoruz. Böylesine bir yaşam tarzını istememizin diğer bir sebebi de sağlıklı bir yaşam sürmek istememiz. Kendi bahçemizde kendi yetiştirdiğimiz sebze, meyve ve belkide hayvansal gıdalarla beslenmek istiyoruz. Stresten uzak durmaya çalışıyoruz. Emekliliğin 65 yaşına kadar uzatılması biz gençleri SGK dışında özel emeklilik sistemlerine daha çok yöneltti. Şöyle bir kanıt göstereyim hemen. 15 Şubat 2013′e kadar BES sisteme kayıt yaptıranların içerisinde 18-34 yaş arası gençlerin sayısı 60 bin 760 kişiye yükselirken, bu grup toplam katılımcıların yüzde 41‘ini oluşturdu.

İşte bu durumu iyi gözlemlemişe benziyor Yapı Kredi Emeklilik. Özellikle gençleri kurdukları hayallere ulaşmanın yolunun kendilerinden geçtiğine inandırmaya çalışıyor. Sağlam bir içgörüden yola çıkılarak hazırlanan bu reklamın tüketicide nasıl bir karşılık bulacağını merak ediyorum doğrusu. İçgörünün dışında prodüksiyonun da başarılı olduğunu söyleyebilirim.

İşlenen içgörünün etkisiyle ortaya içinde kendimizi bulduğumuz bir hikaye çıkmış ve bu hikaye reklamı izlenir kılıyor. Dolayısıyla mesajın algılanmasına yol açıyor. İşte başarılı bulduğum nokta da tam da bu. Doğru içgörü etrafında ortaya çıkarılan hikaye.

Aynı gün yayına giren BNP Paribas Cardif Emeklilik’in aynı konu ile alakalı reklamını ise beğenmedim doğrusu. Son günlerde Digiturk, Albeni ve Bellona ile süren cingıllı reklam filmleri kuşağına eklemlenmiş durumda.  Çok zorlama olmuş gibi görünüyor. Bilinirliliğinin çok az olduğunu tahmin ettiğim markanın bu tip bir strateji seçmesi sorgulanabilir. Kendisini anlatması bu iletişim bombardmanında hiç kolay değil.

httpv://www.youtube.com/watch?v=EcRRpD5Qxy4

Öncelik böyle bir konuda mı olmalıydı yoksa kendilerini net bir şekilde anlatacakları bir lansman kampanyasında mı, bir daha düşünülmeli. 2007 yılından bu yana ülkemizde olan şirket 2011 yılından bu yana da emeklilik hizmeti de vermekte. Avrupa’nın en büyük 15 sigorta şirketinden biri olan markanın daha net anlaşılır işler yapması gerekir. İşe BES kanunundaki değişiklikle ilgili bir reklamla değil öncelikle kendilerini anlatan bir reklamla başlamalıydı.

Son olarak BES düzenlenmesinin ardından sektörün durumuna göz atalım.1 Ocak 2013’te başlayan yeni döneme vatandaşların ilgisi de büyük oldu. Emeklilik Gözetim Merkezi verilerine göre 1 Ocak-1 Mart 2013 tarihleri arasında yani yeni düzenleme hayata geçtikten 2 ay sonra sisteme 202 bin yeni katılımcı dahil oldu.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümünden 2013 yılında mezun oldum. Marka İletişimi ve Stratejik Planlama üzerine çalışmalar yapıyorum. Bu topraklarda dünya markası çıkarma gönüllüsüyüm. Ayrıca siyasete, bilime ve tarihe özel bir ilgim var.

Bir Cevap Yazın

Toyota’nın Kalp Ritmini Ölçen Etkileşimli Dergi Reklamı

Özellikle artırılmış gerçeklik teknolojisinin kullanılmaya başlanmasıyla birlikte, dergi reklamları daha yaratıcı hale gelmeye başladı. Bugüne kadar birçok marka, çeşitli dergilerde artırılmış gerçeklik teknolojisinden yararlanan reklamlar yayımladı. Ancak Japon otomotiv şirketi Toyota‘nın yeni dergi reklamı, farklı yöntemlerle de yaratıcı dergi reklamları yapılabileceğini bir kez daha gösterdi.

Mashable’ın yaptığı habere göre, InStyle isimli moda ve güzellik dergisinin mart sayısında yer verilen 2018 model Toyota Camry reklamı, kullanıcıların gerçek anlamda aracın kapı kollarını tutarak reklamı açmasına ve açılan sayfada kalp atış hızlarını görmelerine imkan tanıyor.

Yukarıdaki videoda da görülebileceği gibi, reklam aynı bir üç boyutlu çocuk kitabındaki gibi açılıyor ve 2018 model Toyota Camry’nin iç kısmının görünümü ortaya çıkıyor. Aynı zamanda, reklamın açılmasıyla birlikte parfümsü bir deri kokusu da kendini gösteriyor. Kullanıcı üzerinde metal sensörler yer alan kapı kollarını tuttuğunda, merkez konsoldaki araba ekranı, basit bir grafik ekranı ve ona eşlik eden bir bip sesi ile birlikte kullanıcının kalp atış hızının ne durumda olduğunu gösteriyor.

The Drum isimli internet sitesinin bu etkileşimli Toyota Camry reklamıyla ilgili olarak yaptığı habere göre, bu dergi reklamının tasarımı, birçok dev marka için reklam kampanyaları hazırlayan global reklam ajansı Saatchi & Saatchi tarafından yapıldı. Belirtilene göre, Saatchi & Saatchi, tam 50.000 adet InStyle dergisinin içine bu reklamı yerleştirdi ve bir derginin ortasında böyle bir teknolojiye yer vermek onlar için hiç de kolay olmadı. Bu yaratıcı reklamın düzgün bir şekilde hazırlanması için 8 ay boyunca araştırma ve test yapıldı.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Türkiye’nin En Çok Konuşulan 8 Yaratıcı Viral Reklamı

Türkiye’deki başarılı viral kampanyalardan bahsetmeden önce kısaca virali tanımlamak gerekirse; kulaktan kulağa pazarama metodunun internete uyarlanmış hali diyebiliriz. Viral pazarlama hakkında daha fazla fikir edinmek isterseniz daha önce “Viral Nedir?” konu başlığı ile yazdığımız yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Şimdi gelin Türkiye’de yapılmış ve ses getiren başarılı viral kampanyalara bir göz atalım:

1. Gittigidiyor.com

“Fulya’nın intikamı” olarak bilinen ve Gittigidiyor.com‘un viral bir kampanyası olan video, bir dönemin en çok izlenen ve konuşulan videosu haline gelmişti. Fulya isimli genç bir kadının kendisini en yakın arkadaşıyla aldatan eski sevgilisinin eşyalarını Gittigidiyor üzerinden satmasını konu alan videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

2. Pegasus

Sevgilisinin canı boyoz çektiği için Pegasus‘tan uçak bileti alıp sevgilisini boyoz yemeye günübirlik İzmir’e götüren Ömer’in viral videosu da oldukça ilgi görmüştü.

3. Panda

Selin Şekerci’nin yer aldığı ve diğer dondurma reklamlarıyla dalga geçen Panda‘nın viral reklamı da oldukça ses getirmişti. “Neyin peşindesiniz, reklamların mı dondurmanın mı?” diye sorgulatan ve dondurma yemeyi abartan reklamlara harika bir gönderme yapan Panda‘nın viral reklamını aşağıdan izleyebilirsiniz.

4. Jolly Tour

Jolly Tour’un “Tatiliniz korku filmine dönüşmesin” sloganıyla yayımladığı reklam filmi, tatil için Jolly Tour‘u seçmeyen bir çiftin başından geçenleri abartılı ve absürd bir dille anlatıyor. Senede bir kere yapacağınız tatilde Jolly Tour’u seçmemeniz durumunda başınıza gelebilecekleri abartarak anlatan Jolly Tour’dan etkileyici ve başarılı bir viral kampanya örneği.

5. Garanti Bankası

Garanti Bankası internet bankacılığı kullanmayan son kişi kurmacasıyla yayınladığı viral reklam aracılığıyla internet bankacılığının kolaylığını tanıtıyor.

6. Markafoni

Markafoni’nin cesur reklam filmini izlemeye başladığınızda “Bu iş nereye gidiyor?” diye düşünebilirsiniz ancak Markafoni kıyafetine önem veren bir kadının neler yapabileceğini abartılı bir dille anlatarak alışılmadık bir viral kampanyaya imza atmıştı.

7. Eti Popkek

Eti Popkek’in “Mahmut Abi’yle Halay Öğreniyorum!” virali halayın reddedilemezliğine vurgu yaparken, Popkek’in “Kekimi ye beni yeme” sloganına da gönderme yaparak konuyu farklı bir yerden ele alıyor.

8. Samsung Tablet

Samsung’un hoş bir kıza yoldan geçen kimlerin ve nasıl baktığını kendi tabletiyle gösterdiği bir nevi sosyal deney sayılabilecek viral reklamı.

Bonus: Pronet

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018


Marketing Meetup'ta erken kayıt dönemi devam ediyor.
30 Mart'a kadar devam eden 'Last Call' kampanyasında yararlanmak için hemen kaydol.
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Marketing Meetup'ta erken kayıt dönemi devam ediyor. 30 Mart'a kadar devam eden 'Last Call' kampanyasında yararlanmak için hemen kaydol.
KAYDOL
19 Nisan, Uniq Istanbul
close-link

Son Başvuru Tarihi 2 Nisan
 

ÖDÜLLERİ İNCELE
19 Nisan, Uniq Istanbul
close-link

Pazarlama Dünyası Yeni Ödülüne Kavuşuyor
 

ÖDÜLLERİ İNCELE
19 Nisan, Uniq Istanbul
close-link

MARTECH AWARDS


MarTech Awards'ta başvurular devam ediyor. Son başvuru tarihi
2 Nisan.
Ödülleri İncele
close-link