İtalyan modasının önde gelen temsilcisi Gucci’nin Cruise 2016 dijital kampanyasının bir parçası olarak internete özel hazırladığı reklam filmi Reklam Standartları Otoritesi Advertising Standards Authority (ASA) tarafından yasaklandı.

CEO’su Marco Bizzarri olan Fransız-İtalyan ortak sahipli lüks marka Gucci internet reklam filminde yer alan modellerin ‘sağlıksızca zayıf’ olmasından dolayı gelen şikayetleri dikkate alan Reklam Standartları Otoritesi Gucci’nin reklam filmini yasaklama kararı aldı.

Geçtiğimiz yılın son ayında Times’ gazetesi websitesine bir okuyucu tarafından gönderilen şikayet mektubunda reklam filminde yer alan modellerin sağlıksız derece zayıf olduğundan bahsediyor bu reklamın sorumsuzluk olduğunu ifade ediyordu.

Gucci’nin Cruise 2016 reklamı için sezon kıyafetlerinin modeller tarafından dans eşliğinde tanıtıldığı video film de özellikle duvara yaslanmış bir şekilde dans eden uzun bir elbise giyen modelin zayıflığının bu tartışmanın fitilini ateşlediği belirtiliyor.

Gucci ise reklam filmi ile ilgili yaptığı açıklamada dans partisinin bir kesitini oluşturan videonun yaşlı ve tecrübeli bir hedef kitleye hitap ettiğini ve Times okuyucusunun da ‘yetişkin ve olgun’ okuyuculardan oluştuğunu ve bir kadının çok zayıf olması ya da olmasının da öznel bir yargı olduğunun altını çizdi.

Reklam Standartları Otoritesi reklam filminde görünen kadının çok zayıf olmasından dolayı bu imajın sorumsuzca olduğuna karar vermiş. Model hakkında ‘”Gövdesi ve kolları oldukça ince ve vücudu ve kafası ile orantılı değil.” şeklinde açıklama yapmış.

Aynı zamanda düzenleyici de Bu nedenlerle duvara yaslanmış şekilde duran modelin sağlıksız bir zayıflık imajı yarattığına ve bu reklamın sorumsuz bir reklam olduğuna karar verdik.” şeklinde açıklama yapmış.

Gucci ise tüm modellerin ‘ince bir yapıya ‘ sahip olabileceği ama onların sağlıksız olarak yorumlanmalarına gerektiğine inanmadıklarının altını çiziyor.

Reklam sonrasunda şimdiki haliyle tekrardan yayınlanamayacak ve ASA Gucci’ye reklamın gelecekte ki formu için “Reklam içinde yer alan tüm görsellerin yeniden gözden geçirilmesi” gerekliliğini ifade etmiş.

Özellikle küresel açıdan stile yön veren moda liderlerinin reklamlarda kullandığı modellerde zayıflığı ön plana çıkarması geniş bir kitlede bir stili takip etmek adına bununla beraber endüstride yer alan modeller arasında sağlıksız bir zayıflama dalgasını ortaya çıkarabiliyor. Yakın geçmişte hem ülkemiz hem de dünyada sağlıksız zayıflama ve 0 beden olma gündemi bir çok sorunu beraberinde getirmişti.

Bununla beraber moda sektöründe bu tarz reklamlar sadece Gucci tarafından değil, geçtiğimiz yıllarda modaya yön veren diğer küresel markalar Saint Laurent, Miu Miu, ve Marc Jacobs reklamları da bir çok nedenden dolayı ‘sorumsuz’ olarak kabul edilmişti.

Siz bu konuda neler düşünüyorsunuz?

Paylaş
2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın