Gucci’nin Yeni Reklamı Modellerin ‘Aşırı Zayıflığı’ Nedeniyle Yasaklandı! 0

İtalyan modasının önde gelen temsilcisi Gucci’nin Cruise 2016 dijital kampanyasının bir parçası olarak internete özel hazırladığı reklam filmi Reklam Standartları Otoritesi Advertising Standards Authority (ASA) tarafından yasaklandı.

CEO’su Marco Bizzarri olan Fransız-İtalyan ortak sahipli lüks marka Gucci internet reklam filminde yer alan modellerin ‘sağlıksızca zayıf’ olmasından dolayı gelen şikayetleri dikkate alan Reklam Standartları Otoritesi Gucci’nin reklam filmini yasaklama kararı aldı.

Geçtiğimiz yılın son ayında Times’ gazetesi websitesine bir okuyucu tarafından gönderilen şikayet mektubunda reklam filminde yer alan modellerin sağlıksız derece zayıf olduğundan bahsediyor bu reklamın sorumsuzluk olduğunu ifade ediyordu.

Gucci’nin Cruise 2016 reklamı için sezon kıyafetlerinin modeller tarafından dans eşliğinde tanıtıldığı video film de özellikle duvara yaslanmış bir şekilde dans eden uzun bir elbise giyen modelin zayıflığının bu tartışmanın fitilini ateşlediği belirtiliyor.

Gucci ise reklam filmi ile ilgili yaptığı açıklamada dans partisinin bir kesitini oluşturan videonun yaşlı ve tecrübeli bir hedef kitleye hitap ettiğini ve Times okuyucusunun da ‘yetişkin ve olgun’ okuyuculardan oluştuğunu ve bir kadının çok zayıf olması ya da olmasının da öznel bir yargı olduğunun altını çizdi.

Reklam Standartları Otoritesi reklam filminde görünen kadının çok zayıf olmasından dolayı bu imajın sorumsuzca olduğuna karar vermiş. Model hakkında ‘”Gövdesi ve kolları oldukça ince ve vücudu ve kafası ile orantılı değil.” şeklinde açıklama yapmış.

Aynı zamanda düzenleyici de Bu nedenlerle duvara yaslanmış şekilde duran modelin sağlıksız bir zayıflık imajı yarattığına ve bu reklamın sorumsuz bir reklam olduğuna karar verdik.” şeklinde açıklama yapmış.

Gucci ise tüm modellerin ‘ince bir yapıya ‘ sahip olabileceği ama onların sağlıksız olarak yorumlanmalarına gerektiğine inanmadıklarının altını çiziyor.

Reklam sonrasunda şimdiki haliyle tekrardan yayınlanamayacak ve ASA Gucci’ye reklamın gelecekte ki formu için “Reklam içinde yer alan tüm görsellerin yeniden gözden geçirilmesi” gerekliliğini ifade etmiş.

Özellikle küresel açıdan stile yön veren moda liderlerinin reklamlarda kullandığı modellerde zayıflığı ön plana çıkarması geniş bir kitlede bir stili takip etmek adına bununla beraber endüstride yer alan modeller arasında sağlıksız bir zayıflama dalgasını ortaya çıkarabiliyor. Yakın geçmişte hem ülkemiz hem de dünyada sağlıksız zayıflama ve 0 beden olma gündemi bir çok sorunu beraberinde getirmişti.

Bununla beraber moda sektöründe bu tarz reklamlar sadece Gucci tarafından değil, geçtiğimiz yıllarda modaya yön veren diğer küresel markalar Saint Laurent, Miu Miu, ve Marc Jacobs reklamları da bir çok nedenden dolayı ‘sorumsuz’ olarak kabul edilmişti.

Siz bu konuda neler düşünüyorsunuz?

2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın

Nielsen’den Dijital Reklam Yatırımları İçin Güvenilir Ölçüm Sistemi 0

Nielsen’in globalde yapmış olduğu bir araştırmaya göre; dijital kampanyaların %56’sı hiç görülmüyor, görüntülenen %44’lük dilimin ise %37’si hedef kitlesini kaçırıyor.

Bu sonuçtan yola çıkarak markaların dijital bütçelerini çok daha dikkatli kullanmaları gerektiğini düşünen Nielsen, dijital kampanyaların ratingini en doğru şekilde ölçmek üzere geliştirdiği Digital Ad Ratings çözümünü hizmete sundu.

Dijital reklam yatırımları için güvenilir ölçüm…

Bugün 23 ülkede kullanılan ve 2016 yılında Türkiye pazarına giren Digital Ad Ratings, dijital reklam yatırımları için şeffaf ve optimize edilebilir şekilde bağımsız ve güvenilir rating ölçümü sağlıyor. Dijital kampanyaların hedef kitleye ulaşma oranlarını, rating ölçümünü bilgisayar, mobil (akıllı telefon ve tablet / tarayıcı ve uygulama içi) gibi tüm cihazlar üzerinden yapan ve farklı cihazlar arasında hedef kitleyi tekil olarak raporlayabilen ürün, sektörün tek hedef kitle ölçüm aracı olarak dikkat çekiyor. Reklamların görülebilirlik (viewability) oranlarını da ölçen Digital Ad Ratings, ayrıca bot kaynaklı ve sahte olan gösterimleri ayırt edip raporlayarak marka güvenliğini de ön planda tutuyor. Media Rating Council’in akredite ettiği Digital Ad Ratings, reklamveren ve yayıncılar için somut ve güvenilir bir dijital yatırım geri dönüşü sağlıyor.

Digital Ad Ratings nasıl çalışıyor?

1- Etiketleme: Reklam kampanyasının farklı cihazlarda ölçülmesi sağlanıyor.

2- Sayım: Toplam gösterimin sayılması gerçekleştiriliyor.

3- Eşleştirme: Üçüncü parti veri sağlayıcılar üzerinden gösterimler tüketicilerin demografik özellikleri ile eşleştiriliyor. Türkiye’de eşleştirme işlemi yaklaşık 41 milyonluk bir veri kaynağı aracılığı ile gerçekleşiyor.

4- Ayarlama: Nielsen’in çapraz-platform paneli kullanılarak hedef kitle ölçümü için veriler kalibre ediliyor.

5- Raporlama: Yayıncı ve demografiye göre hedef kitle ve görünürlük raporları günlük olarak yayınlanıyor.

Digital Ad Ratings büyük yararlar sağlıyor…

Digital Ad Ratings, hem yayıncı hem ajans hem de markanın hayatına önemli katkılar sağlıyor. Dijital hedef kitlenizin çapraz platform (bilgisayar, akıllı telefon ve tablet) verilerine ulaşım, kampanyanın büyüklüğünden bağımsız günlük raporlama; yüksek kalitede, işlem yapmaya ve optimizasyona izin veren, eyleme geçilebilir ölçümleme, üçüncü parti veri sağlayıcıları üzerinden hedef kitlenin detaylı demografik raporlaması, geliştirilmiş fonksiyon ve görselleştirme ile dinamik ve kolay kullanıcı deneyimi gibi yararlar sunuyor.

Coca-Cola’dan Telaffuzu Ödeme Olarak Kabul Eden Dünyanın İlk Otomatı 0

Coca-Cola İsveç, bu yaz şişe kolalarını 90’dan fazla tatil yöresini tanıtan ambalajlarla birlikte sundu. Doğal olarak bu tatil yöreleri arasında İsveç’te bulunan bazı yerlere de yer verildi. İşte kampanyanın ilginç yanı burada ortaya çıkıyor.

İsveç’te çok sayıda yerel lehçe bulunuyor ve bu lehçelerin her biri farklı fonetiklere ve dilbilgisel özelliklere sahip olmalarından dolayı İsveçliler için bile karmaşık olabiliyor. Coca-Cola İsveç de buradan yola çıkarak lehçeyi ödeme olarak kabul eden bir otomatik satış makinesini İsveç’in başkenti Stockholm’de yer alan Stureplan isimli meydana yerleştirerek insanların kullanımına sundu.

Dialekt-o-maten ismindeki bu otomat, kullanıcının sesini, hatta dildeki şiveyi algılayabilme yeteneğine sahip. Bu teknoloji, kullanıcının orijinal lehçeyi ne kadar doğru telaffuz ettiklerini belirleyebilmek için kullanıcının ses, konuşma temposu ve tonlamasını bir değerlendirmeye tabi tutuyor.

Birçok meraklı hayran ve gazeteci, Coca-Cola’nın bu ilginç otomatik satış makinesini ilk elden deneyimleyebilmeleri için davet edildi. Söylemeleri istenen ifadeleri iyi telaffuz eden katılımcılar ise otomattan bedava Coca-Cola almayı başardılar.

Kampanya kapsamında “Smögen”, en popüler ve telaffuzu en kolay lehçe olarak ön plana çıkarken “Abisko” en az popüler olan lehçe ve “Vadstena” ise telaffuzu en zor lehçe olarak dikkat çekti.

Coca-Cola, bu tarz farklı pazarlama kampanyalarıyla dikkat çeken markaların başında geliyor. Örneğin, dev içecek markası yine bu yaza özel olarak “Share a Coke” isimli kampanyası kapsamında isme özel şarkılar hazırlamış ve Romanya’da festival bileti olarak kullanılabilen pet şişe ambalajlarını kullanıma sunmuştu.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Hemen Kaydolun
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link