Gucci’nin Yeni Reklamı Modellerin ‘Aşırı Zayıflığı’ Nedeniyle Yasaklandı!

İtalyan modasının önde gelen temsilcisi Gucci’nin Cruise 2016 dijital kampanyasının bir parçası olarak internete özel hazırladığı reklam filmi Reklam Standartları Otoritesi Advertising Standards Authority (ASA) tarafından yasaklandı.

CEO’su Marco Bizzarri olan Fransız-İtalyan ortak sahipli lüks marka Gucci internet reklam filminde yer alan modellerin ‘sağlıksızca zayıf’ olmasından dolayı gelen şikayetleri dikkate alan Reklam Standartları Otoritesi Gucci’nin reklam filmini yasaklama kararı aldı.

Geçtiğimiz yılın son ayında Times’ gazetesi websitesine bir okuyucu tarafından gönderilen şikayet mektubunda reklam filminde yer alan modellerin sağlıksız derece zayıf olduğundan bahsediyor bu reklamın sorumsuzluk olduğunu ifade ediyordu.

Gucci’nin Cruise 2016 reklamı için sezon kıyafetlerinin modeller tarafından dans eşliğinde tanıtıldığı video film de özellikle duvara yaslanmış bir şekilde dans eden uzun bir elbise giyen modelin zayıflığının bu tartışmanın fitilini ateşlediği belirtiliyor.

Gucci ise reklam filmi ile ilgili yaptığı açıklamada dans partisinin bir kesitini oluşturan videonun yaşlı ve tecrübeli bir hedef kitleye hitap ettiğini ve Times okuyucusunun da ‘yetişkin ve olgun’ okuyuculardan oluştuğunu ve bir kadının çok zayıf olması ya da olmasının da öznel bir yargı olduğunun altını çizdi.

Reklam Standartları Otoritesi reklam filminde görünen kadının çok zayıf olmasından dolayı bu imajın sorumsuzca olduğuna karar vermiş. Model hakkında ‘”Gövdesi ve kolları oldukça ince ve vücudu ve kafası ile orantılı değil.” şeklinde açıklama yapmış.

Aynı zamanda düzenleyici de Bu nedenlerle duvara yaslanmış şekilde duran modelin sağlıksız bir zayıflık imajı yarattığına ve bu reklamın sorumsuz bir reklam olduğuna karar verdik.” şeklinde açıklama yapmış.

Gucci ise tüm modellerin ‘ince bir yapıya ‘ sahip olabileceği ama onların sağlıksız olarak yorumlanmalarına gerektiğine inanmadıklarının altını çiziyor.

Reklam sonrasunda şimdiki haliyle tekrardan yayınlanamayacak ve ASA Gucci’ye reklamın gelecekte ki formu için “Reklam içinde yer alan tüm görsellerin yeniden gözden geçirilmesi” gerekliliğini ifade etmiş.

Özellikle küresel açıdan stile yön veren moda liderlerinin reklamlarda kullandığı modellerde zayıflığı ön plana çıkarması geniş bir kitlede bir stili takip etmek adına bununla beraber endüstride yer alan modeller arasında sağlıksız bir zayıflama dalgasını ortaya çıkarabiliyor. Yakın geçmişte hem ülkemiz hem de dünyada sağlıksız zayıflama ve 0 beden olma gündemi bir çok sorunu beraberinde getirmişti.

Bununla beraber moda sektöründe bu tarz reklamlar sadece Gucci tarafından değil, geçtiğimiz yıllarda modaya yön veren diğer küresel markalar Saint Laurent, Miu Miu, ve Marc Jacobs reklamları da bir çok nedenden dolayı ‘sorumsuz’ olarak kabul edilmişti.

Siz bu konuda neler düşünüyorsunuz?

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın

IKEA’dan Donald Trump ve Kim Jong-Un’a “Silahlarla Savaşmayın, Mobilya Yapın” Çağrısı

12 Haziran 2018, ABD Başkanı Donald Trump ile Kuzey Kore lideri Kim Jong-Un arasında Kuzey Kore’nin nükleer silahlandırılması konusundaki tarihi toplantısına ithafen IKEA bir Facebook postu yayınladı. 

Marka, vidaları sıkıştırmaya yarayan bir alyan anahtarı fotoğrafının yanınada “inşaat silahı 0 Dolar” şeklinde bir espri ile birlikte postun altında da “Mobilya yapalım, savaşmayalım” postu paylaştı.

IKEA tek bir alyan anahtarıyla çok anlamlı bir post yayınlayarak savaşa ve silahlanmaya karşı olduğunu belirtti. ABD Başkanı Donald Trump ile Kuzey Kore lideri Kim Jong-Un’a bedava olan alyan anahtarıyla savaşmak yerine mobilya yapmalarını teklif etti.

İlgi gören Facebook postunun altına Jin Spade’dan ilginç ve güzel bir yorum gelmiş: “Ya Ikea bir ülke olsaydı?”. Ardından Ikea da bu yoruma cevap vermekte gecikmemiş ve; “Alyan anahtarının yardımıyla bir şeylerin dağılmadığından emin olacağız.”

IKEA ilginç ve zekice reklam kampanyaları ile sık sık gündeme gelen bir marka ancak bu sefer herhangi bir ürününü tanıtmak yerine dünya barışına katkıda bulunmak istemiş. Siz ne düşünüyorsunuz, beğendiniz mi?

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Yalancının Mumu: Yalan İfadelerle Tüketiciyi Kandırmanın Cezasını Çeken Markalar

  • Tüketicinin beğenisine sunduğunuz her ürün ve hizmetin biraz pazarlamanın sihirli dokunuşuna ihtiyacı vardır elbet. Ama ya o ince ayarlanması gereken dozu biraz fazla kaçırdıysanız ne olacak?
  • Redbull kanatlandırmıyor, New Balance giyerek kilo veremiyorsunuz. Tüketiciyi kandırmanın, yanlış reklam beyanında bulunmanın bedelini ağır ödeyen markalardan örnekler aşağıda;
  • Benzer yazılar için Pazarlamada Algı ve İtibar Yönetimi

Markanızın ününü ve müşterinizin size güvenini zedelemekle sonuçlanabilecek bu hatalardan birkaç tanesine hep beraber göz atalım;

Airborne’un yaptığı:  Uydurma bir tedavi yöntemi

1990’larda piyasaya vitamin ve mineral takviyeleri çıkaran Airborne, piyasada bir anda yaygın hastalıklardan olan grip ve soğuk algınlığını engelleme ve etkilerini hafifletme vaadleri ile çıktı. Peki gerçekten öyle miydi? Daha sağlıklı ve güvenilir yiyecekler için toplum faydasını koruyan organizasyon Center for Science in the Public Interest (CSPI) tarafından yapılan araştırma bu iddiaların altını dolduracak gerçek bir bilimsel kanıt bulunmadığını keşfedince Airborne 23.3 milyon dolarlık bir tazminat ödemeye mahkum oldu.

Splenda: Şekerden yapılmıyor

Neredeyse her yerde şeker alternatifi olarak gördüğümüz Splenda ise “ Şekerden yapıldı, bu nedenle tadı şeker gibi” mottosu ile 2000’lerde yayılırken ve müşterilerini doğal olduğuna inandırırken Şeker Birliği aslında Splenda’nın şekerden yapılmadığını , yoğun bir kimyasal içerik içerdiğini keşfetti ve şirkete dava açtı. Gizlilik kararı ile sürdürülen davada 2007’de uzlaşma sağlandı.

New Balance kilo vermenize yardım etmiyor

2011’de New Balance yeni ayakkabı serisini kas aktivasyonunu ve kalori yakımını sağlar ifadeleri ile tanıtırken bu ifadelerin halkı kandırmak ve yanlış beyanda bulunmak olduğunu düşünüyor muydu? Hayır. Sonradan yapılan birçok araştırma normal yürüyüş ayakkabıları ile karşılaştırıldığında New Balance serisinin insan sağlığına ekstra bir faydası bulunmadığını hatta kas zedelenmesine bile neden olacağını kanıtladı.

Redbull kanatlandırmıyor

Bu vakanın ilgi çekici olmasının nedeni ise bunu zaten biliyor olmamız. Amerikan bir tüketicinin 10 senedir ürünü tükettiğini, ancak ne zihinsel ne de fiziksel olarak performans artışı yaşamadığını ve şirketin bu sloganla rakiplerini geri bırakmayı amaçladığını iddia ederek şirkete dava açması sonucu, Redbull davacı tarafla 13 milyon dolarlık bir anlaşma yaparak uzlaşı sağlamak durumunda kaldı. Ama bugünlerde hala bu sloganı duyuyoruz değil mi?

Volkswagen çevre için kılını kıpırdatmıyor

2016 yılında Federal Trade Commission (FTC)  tarafından markaya acılan dava markanın aslında temiz, dizel enerji tükettiğini reklamlarda ifade etmesi ama gerçekte bunun tam tersinin çıkmış olması. Emisyon testlerinde 7 yıl boyunca hile yaptığı anlaşılan markanın hala halk gözünde itibarını düzeltmek için ne kadar uğraştığına şahit oluyoruz.

Sizin aklınıza gelen başka hangi örnekler var?

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link