Samsung yeni telefonu Galaxy S4’ü piyasaya süreli aslında çok uzun zaman olmadı. Apple ile rekabeti dillerde olan, hatta akademik hayatta rekabet konusunun geçtiği hemen her konuda akla gelen ilk örneklerden biri olan Samsung’un, S4 tanıtımı için ne kadar yüklendiği ortada. Rekabetin had safhada yaşandığı yeni lansman dönemlerinde gelen başarılı çalışmalar, markaların müşteri tarafındaki algısını güçlendiren etkiler oluyor aslında ki Samsung da S4 için bu algıyı en yüksekte tutmak için ilginç bir çalışmaya imza attı.

Zurich Merkez Tren İstasyonu’na bir stand yerleştirdi Samsung yetkilileri. Bu standda durup 60 dakika boyunca hiç göz temasını kesmeden S4’e bakabilen kişi yeni S4’e sahip olacaktı. Herkesin aklından geçen soru; “Ne kadar zor olabilir ki 60 dakika bakmak?” idi. Tabi ki sadece bakmak olsaydı bu iş, kolay olabilirdi. Samsung yetkilileri işi biraz daha ilginç hale getirmeyi başardı; siz S4’e bakarken etrafınızdaki dünya o kadar ani tepkilere neden oluyor ki. Bir köpek çıkabiliyor aniden mesela ya da ortalık bir anda cümbüş yeri olabiliyor. Bir anda kaza yapan bir motorluya dikkat kesilmez miydiniz hiç? İşte Samsung yetkilileri bu şekilde insanları nasıl gafil avlayacaklarını bayağı iyi bulmuş. Ancak tabi çalışmanın amacına ulaşmasının yolu da bir ödülün ve kazananın olması olduğu için, bir kazanan çıkana kadar standı kaldırmadan, sabırla beklediler.

Yeni çıkan modelin lansmanı için harcanacak paranın ne kadar etkin değerlendirilebildiğine aslında en güzel örneklerden biri olarak karşımızda diyebiliriz. Apple ile aralarındaki rekabette ne kadar öne götürür Samsung’u bilinmez ancak insanlar üzerinde bıraktığı etki kesinlikle bir hayli pozitif ve eğlendirici.

Dipnot: Bu uygulama Türkiye’de ne kadar başarılı olurdu?

Paylaş
ODTÜ İşletme Bölümü mezunu olan Cemil Hayri Durgun, 2012 yılından bu yana Pazarlamasyon'da yazar hayatını sürdürmekte. Bunun yanı sıra 2013 yazından beri PTV direktörlüğü ve yönetim kurulu üyeliği sorumluluklarını yerine getirmektedir. Profesyonel yaşamına PepsiCo bünyesinde pazarlama ve yeni ürün süreçlerini yönetme gibi kritik bir görevde başlayan Cemil, şimdi ise kıdemli marka müdür yardımcısı olarak İçim kahvaltılık kategorisi ekibinde görev almaktadır.

Bir Cevap Yazın