Facebook ile birlikte dünya çapındaki dijital reklam gelirlerinin büyük kısmını alan Google, geçtiğimiz günlerde ilginç sayılabilecek bir hamleyle kendi internet tarayıcısı olan Chrome’a bir reklam filtresi entegre etmeyi planladığını duyurdu. Şirket, bu reklam filtresiyle “Coalition for Better Ads” (Daha İyi Reklamlar Koalisyonu) tarafından çok kullanışsız olarak kabul edilen reklam formatlarının gösterilmesini engelleyecek. Teknoloji devinin reklam filtresini 2018 yılında kullanıma sunacağı belirtiliyor.

Google, ekranı büyük ölçüde kaplayan ve pop-up gibi kullanıcıları rahatsız eden reklam formatlarını engellemeye çalışırken birçok internet sitesi de bu reklam formatlarını kullanıyor. Bununla birlikte, bu reklam formatları, yüksek görünürlüğe sahip oldukları için birçok pazarlamacının taleplerini de karşılıyorlar.

Ancak çoğu internet reklamcısı ise kötü reklamların endüstri için bir risk oluşturduğunun farkında. Ne kadar çok internet kullanıcısı, kullanıcı deneyimini olumsuz etkileyen bu reklamlardan rahatsız olursa Adblock Plus gibi üçüncü taraf reklam engelleme yazılımlarının kullanımı da o kadar artar. Tabii ki, bu da reklam verenlerin ve yayıncıların karşılaşmak istemedikleri bir durum. İşte Google da Chrome’a bir reklam filtresi entegre ederek en büyük gelir kalemlerinden biri olan dijital reklamların önünü kapatıyor gibi görünse de aslında bu iş için kabul edilebilir bir standart belirleyerek daha fazla insanın reklam engelleme yazılımı kullanmasının önüne geçmek istiyor.

Bir yanda bunlar olurken bir yanda da işin farklı bir boyutu var. Adblock Plus vb. popüler reklam engelleme yazılımları, belli bir ücret karşılığında şirketlerin en düşük seviyede rahatsız edici reklamlarının filtrelerinden geçmelerine izin veriyor. IAB (Interactive Advertising Bureau), bu düzenlemeyi bir para sızdırma yöntemi olarak değerlendirirken Google ise daha önce bu durumu eleştirmişti. Google’ın bu konudaki tutumu da kendi müşterilerine böyle bir ayrıcalık tanımayacağını işaret etse de bu konuda kesin konuşmamak lazım.

Geçtiğimiz sene İsveç ve Fransa başta olmak üzere birçok ülkede reklam engelleme yazılımlarına karşı ortak bir tavır alınsa da bu sorun hala çözülebilmiş değil. Google’ın reklam filtresi uygulamasına ise bir kesim olumlu yaklaşırken başka bir kesim ise bu uygulamadan endişe duyduğunu belirtiyor. Şirket, önümüzdeki yıl bu uygulamayı yürürlüğe koyduğunda işlerin daha iyiye mi, yoksa daha kötüye mi gideceğini hep birlikte göreceğiz.

Bir Cevap Yazın