Gap’in Bebek Emziren Bir Kadını Gösteren Reklamı Olumlu Tepki Aldı

Günümüzde markaların, herhangi bir reklam kampanyası hazırlarlarken her detaya dikkat edilmesi ve reklamın yayımlanacağı bölgelerdeki insanların hassasiyetlerinin göz önünde bulundurulması gerekiyor. Zira reklamda yer alan ve insanların hassas olduğunu düşündükleri herhangi bir unsur, olumsuz bir tepkiye neden olabiliyor. Ancak ABD’li giyim markası Gap son reklamıyla insanlar için hassas olan bir konuya değinmesine rağmen, genel olarak olumlu tepkiler aldı.

Business Insider’ın yaptığı habere göre, Gap bu ay içinde rahatlık odaklı yeni bir kıyafet koleksiyonu çıkardı ve bu yeni koleksiyonun tanıtımı için doğal olarak yeni bir reklam kampanyası başlatıldı. Bu reklam kampanyasında evde dinlenen, bir köpek ile oynayan ve de bebek emziren bir grup kadının görüntülerine yer verildi. Bebek emziren kadının fotoğrafı, Gap’in Instagram hesabında paylaşıldı. Ancak nedense markanın internet sitesinde ve de Twitter ve Facebook hesaplarında bu fotoğrafa yer verilmedi.

Gap (@gap)’in paylaştığı bir gönderi ()

Bebek emziren kadının fotoğrafı, Instagram’da çok sayıda olumlu yorum aldı. Bir Instagram kullanıcısı, fotoğrafın altına #NormalizeBreastfeeding (Emzirmeyi Normalleştir) etiketiyle birlikte “Sadece bebeğini doyuran bir anne. Emzirmeyi destekleyen bir mağazadan alışveriş yaptığım için çok mutluyum.” şeklinde bir yorum yaptı.

İşin ilginç yanı, daha önce yapılan bazı emzirme temalı reklamlar insanlar tarafından hoş karşılanmamıştı. Örneğin, Nisan 2017’de kişisel bakım ürünleri markası Dove, Birleşik Krallık’ta yaptığı bir reklamı, internette eleştirilere maruz kalmasının ardından yayından kaldırmıştı. Bebek emziren bir kadının görüntüsünün yer aldığı reklamda, “%75 ortalık bir yerde bebek emzirmenin sorun olmadığını söylüyor. %25 ise yanlış olduğunu söylüyor.” şeklinde bir mesaj veriliyordu. İnsanlar bunun, halka açık bir yerde bebek emziren kadınların utanması gerektiğini ima eden bir reklam olduğunu düşündüler ve tepki gösterdiler. Gap ise bu reklamıyla kadın müşterilerinin ilgisini çekmeyi başardı ve övgü aldı.

Gap markası son yıllarda sıkıntılarla mücadele ediyor. Satışların hızlı düştüğü ve bu nedenle önümüzdeki üç yıl içerisinde bazı mağazaların kapatılacağı duyuruldu. Hatta bu ay içerisinde şirketin CEO’su görevinden istifa etti.

Bunların yanı sıra Gap’in, yanlış stratejilerle insanların ilgisini çekmekte başarısız olduğu da ifade ediliyor. Marka, geçtiğimiz ocak ayında yeni bir kıyafet ve aksesuar koleksiyonu çıkardı ve bu koleksiyondaki ürünlerden bazılarının fiyatları 200 doları buluyordu. Business Insider’ın belirttiğine göre, Gap’in fiyatları yükseltme stratejisi, potansiyel müşterilerin uzaklaşmasıyla sonlanabilir.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon Pazarlama, Sosyal medya, Marka Yönetimi, Pazarlama İletişimi, Dijital Pazarlama ve İş Dünyası konularına odaklı bilgi kaynağı.

Bir Cevap Yazın

IKEA’dan Donald Trump ve Kim Jong-Un’a “Silahlarla Savaşmayın, Mobilya Yapın” Çağrısı

12 Haziran 2018, ABD Başkanı Donald Trump ile Kuzey Kore lideri Kim Jong-Un arasında Kuzey Kore’nin nükleer silahlandırılması konusundaki tarihi toplantısına ithafen IKEA bir Facebook postu yayınladı. 

Marka, vidaları sıkıştırmaya yarayan bir alyan anahtarı fotoğrafının yanınada “inşaat silahı 0 Dolar” şeklinde bir espri ile birlikte postun altında da “Mobilya yapalım, savaşmayalım” postu paylaştı.

IKEA tek bir alyan anahtarıyla çok anlamlı bir post yayınlayarak savaşa ve silahlanmaya karşı olduğunu belirtti. ABD Başkanı Donald Trump ile Kuzey Kore lideri Kim Jong-Un’a bedava olan alyan anahtarıyla savaşmak yerine mobilya yapmalarını teklif etti.

İlgi gören Facebook postunun altına Jin Spade’dan ilginç ve güzel bir yorum gelmiş: “Ya Ikea bir ülke olsaydı?”. Ardından Ikea da bu yoruma cevap vermekte gecikmemiş ve; “Alyan anahtarının yardımıyla bir şeylerin dağılmadığından emin olacağız.”

IKEA ilginç ve zekice reklam kampanyaları ile sık sık gündeme gelen bir marka ancak bu sefer herhangi bir ürününü tanıtmak yerine dünya barışına katkıda bulunmak istemiş. Siz ne düşünüyorsunuz, beğendiniz mi?

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Yalancının Mumu: Yalan İfadelerle Tüketiciyi Kandırmanın Cezasını Çeken Markalar

  • Tüketicinin beğenisine sunduğunuz her ürün ve hizmetin biraz pazarlamanın sihirli dokunuşuna ihtiyacı vardır elbet. Ama ya o ince ayarlanması gereken dozu biraz fazla kaçırdıysanız ne olacak?
  • Redbull kanatlandırmıyor, New Balance giyerek kilo veremiyorsunuz. Tüketiciyi kandırmanın, yanlış reklam beyanında bulunmanın bedelini ağır ödeyen markalardan örnekler aşağıda;
  • Benzer yazılar için Pazarlamada Algı ve İtibar Yönetimi

Markanızın ününü ve müşterinizin size güvenini zedelemekle sonuçlanabilecek bu hatalardan birkaç tanesine hep beraber göz atalım;

Airborne’un yaptığı:  Uydurma bir tedavi yöntemi

1990’larda piyasaya vitamin ve mineral takviyeleri çıkaran Airborne, piyasada bir anda yaygın hastalıklardan olan grip ve soğuk algınlığını engelleme ve etkilerini hafifletme vaadleri ile çıktı. Peki gerçekten öyle miydi? Daha sağlıklı ve güvenilir yiyecekler için toplum faydasını koruyan organizasyon Center for Science in the Public Interest (CSPI) tarafından yapılan araştırma bu iddiaların altını dolduracak gerçek bir bilimsel kanıt bulunmadığını keşfedince Airborne 23.3 milyon dolarlık bir tazminat ödemeye mahkum oldu.

Splenda: Şekerden yapılmıyor

Neredeyse her yerde şeker alternatifi olarak gördüğümüz Splenda ise “ Şekerden yapıldı, bu nedenle tadı şeker gibi” mottosu ile 2000’lerde yayılırken ve müşterilerini doğal olduğuna inandırırken Şeker Birliği aslında Splenda’nın şekerden yapılmadığını , yoğun bir kimyasal içerik içerdiğini keşfetti ve şirkete dava açtı. Gizlilik kararı ile sürdürülen davada 2007’de uzlaşma sağlandı.

New Balance kilo vermenize yardım etmiyor

2011’de New Balance yeni ayakkabı serisini kas aktivasyonunu ve kalori yakımını sağlar ifadeleri ile tanıtırken bu ifadelerin halkı kandırmak ve yanlış beyanda bulunmak olduğunu düşünüyor muydu? Hayır. Sonradan yapılan birçok araştırma normal yürüyüş ayakkabıları ile karşılaştırıldığında New Balance serisinin insan sağlığına ekstra bir faydası bulunmadığını hatta kas zedelenmesine bile neden olacağını kanıtladı.

Redbull kanatlandırmıyor

Bu vakanın ilgi çekici olmasının nedeni ise bunu zaten biliyor olmamız. Amerikan bir tüketicinin 10 senedir ürünü tükettiğini, ancak ne zihinsel ne de fiziksel olarak performans artışı yaşamadığını ve şirketin bu sloganla rakiplerini geri bırakmayı amaçladığını iddia ederek şirkete dava açması sonucu, Redbull davacı tarafla 13 milyon dolarlık bir anlaşma yaparak uzlaşı sağlamak durumunda kaldı. Ama bugünlerde hala bu sloganı duyuyoruz değil mi?

Volkswagen çevre için kılını kıpırdatmıyor

2016 yılında Federal Trade Commission (FTC)  tarafından markaya acılan dava markanın aslında temiz, dizel enerji tükettiğini reklamlarda ifade etmesi ama gerçekte bunun tam tersinin çıkmış olması. Emisyon testlerinde 7 yıl boyunca hile yaptığı anlaşılan markanın hala halk gözünde itibarını düzeltmek için ne kadar uğraştığına şahit oluyoruz.

Sizin aklınıza gelen başka hangi örnekler var?

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link