Alkollü içecek üreten firmaların yasal engellemelerden dolayı televizyonlarda reklam vermekte zorlanması, hedef kitlesine ulaşma gayesinde önlerine çıkan en büyük sorunlardan biri. Markaların bu sorunu aşmakta en yoğun kullandığı yöntem ise elbette viral video. Hem düşük maliyet hem geniş kitlelere çabuk ulaşma hemde uzun süre akılda kalıcı olması nedeniyle bu yöntem en verimli yollardan biri.

Kendi içinde birçok dinamiği barındıran viral videoda akılda kalıcığı sağlayan unsur bir anlamda viral videonun fikir temelleriyle alakalı olsa da, firmanın sürekli aynı noktaya vurgu yapması ve kendini o organizasyonla akıllara getirmeye çalışması, akılda kalıcılığı bir seviye üste çıkaran adımlardan biri.

Bu hususta karşımıza çıkan firma ise Heineken. 1994 yılından beri Şampiyonlar Ligine sponsor olan, kendini futbolla özdeşleştirmeye çalışan ve çoğunlukla futbol temalı viral video ve uygulama geliştiren Heineken, futbol ve bira denildiğinde akla gelen ilk firmalardan biri. Şimdiye kadar yüzlerce viral video çalışması izleyen biri olarak şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki, hatırladığım ve dikkatimi çeken en iyi 5 viral video çalışmasının en az üçü Heineken’e ait. İşte Heineken’in her biri ayrı yazı konusu olabilecek nitelikteki dikkat çeken viral video ve uygulamaları:

 

Bir Cevap Yazın