Fikir Üretmeyen, Fikirleri Yaşatan Bir Reklamcı: Oliviero Toscani

Savaş, Aşk, Homofobi, AIDS, Irkçılık, Açlık, Para… Tüm bunların bir reklamcı için hayati önem taşıdığına bizi samimiyetle inandıran bir reklamcı: Oliviero Toscani…

Dev markalar yarattı. O markalara büyük paralar kazandırdı. Ve bunu hiç bir reklamcının cesaret edemeyeceği bir yolla gerçekleştirdi. Toscani, insanlara bir titreşim gönderdi. Reklamın, üstüne düşün sosyal yönünü parlattı. Kitleler için tasarladığı her şeyde reklam ve sanat sentezinin en şok edici, en paradoksal ve en fantastik temsillerini gerçekleştirdi.

‘’Reklam Bize Sırıtan Bir Leştir’’ kitabında hepimize bazı öğretiler sundu:

‘’ Reklama karşı Nürnberg davası açmak istiyorum. Hangi suçlamalarla mı ?

Dev boyutlu paraları boşa harcama suçu, toplumsal yararsızlık suçu, yalancılık suçu, akla karşı işlenmiş suç, dışlama ve ırkçılık suçu, dile karşı işlenen suç, yaratıcılığa karşı işlenen suç… ‘’

Bu ve buna benzer son derece ‘’ sansasyonel ‘’ görüşeleri ile karakteristik bir reklamcı profili çizdi. Onun savunduğu görüş tam olarak şuydu : Reklam ne ürün satar ne de yeni düşünceler…Sadece büyüleyici ve karmaşık bir mutluluk örneği satar.

oliviero-toscani

Oliviero Toscani ve reklam arasındaki bu simbiyotik ilişki ortaya büyüleyici güzellikte fotoğraflar ve anlamlar çıkartmıştır. Irkçılık, AIDS, İdam, Savaş, Para ve daha pek çok şey… Reklamlarında işlediği tüm bu temalar, onun kimi çevrelerce ağır eleştirilere maruz kalmasına; kimi çevrelerce de büyük bir hayranlıkla karşılanmasına neden olmuştur. Durumlar, olaylar, insanlar üzerine daha derin düşünmemizi sağlamıştır. Güzellik kavramını, alışkın olduğumuz güzellik kalıplarını, Anoreksiya kampanyası ile ters yüz etmiştir. Beyaz bir bebeği emziren siyahi bir kadın fotoğrafı ile ırkçılığı aşağılamıştır. Petrole bulanmış bir karabatakla çevre kirliğini temizlemiştir. Para ve popüler kültür tiryakiliğine ağır dersler vermiştir.

Oliviero Toscani, reklam stratejilerini toplumsal yararı olmayan, güçten,anlamdan, vurucu etkiden yoksun; hiç bir bildisi olmayan bir iletişim yolu olarak görmüştür. Reklam stratejileri habitatının gözbebeği olan ‘’ Star Stratejisi ‘’ görüşünü hiç bir zaman tam anlamı ile benimsememiştir. Sadece ‘’ imaj ‘’ ve ‘’ ürünün psikolojik faydası’’ üzerine eğilen bu stratejiye göre; ürünün gerçek işlevi önemli değildir. Önemli olan ürünün bize verdiği güven, kalite, çekicilik, huzur, haz ve elitist tavırdır. Bu görüşü yalancılık suçu olarak tanımlayan Toscani :  ‘’ Bu tembel ve obur ortam, hiç bir zaman, zengin tüketicilerin idealleştirilmiş ölçülerine göre yaşama zevkinden başka bir şey değildir.’’ der.

benetton-unhate--3-4

 

Oliviero Toscani, reklam endüstrisine, reklamcılık mesleğine etik katkılar sağlamıştır. O bir pasifist değil, aktivisttir. O hiç bir zaman pozitif ayrımcılık yapmamıştır. Ona göre gerçek sanat, gerçek hayat, gerçek olan her şey sokaklardadır. Hiç durmadan ruhumuzun, kalbimizin, insanlığımızın kıyısına hakikatler taşır. Yaşayan bu reklam efsanesi sürekli alkışı hak eden büyük bir değer…

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Bir Cevap Yazın

Kiğılı’dan Sevgililer Günü İçin Sosyal Deney

Kiğılı bu Sevgililer Günü için yaptığı sosyal deney videosunu sosyal medyadan yayınladı. #SeniGordugumZaman isimli sosyal deneyde Kiğılı özel günlerde güzel ve şık giyinmenin ne kadar önemli olduğuna vurgu yapıyor.

Hazırlanan videoda kadınlar ve erkeklere ilk tanıştıkları anlarla ilgili sorular soruluyor. İlk olarak erkeklere sorulan soruların aynıları sonradan kadınlara da soruluyor. “İlk buluşmada ne yediniz”, “nerede tanıştınız”, “evlilik teklifi nasıl geldi” gibi sorulara yanıt vermesi istenen çiftlere son olarak, “onu ilk gördüğünüz zaman ne giyiyordu” diye soruluyor. Kadınlar sorunun cevabını net bir şekilde verebilirken, erkekler bu soruyu o kadar rahat yanıtlayamıyorlar. Kiğılı bu sosyal deney videosunu, “Tüm özel anlarda olduğu gibi bu Sevgililer Günü’nde de ne giydiğiniz hatırlanacak” mesajıyla sonlandırıyor.

Marka, aynı konsept çatısı altında bir de sosyal medya da bir yarışma düzenliyor. instagtagram.com/kigiligiyim adresinde düzenlenen yarışmada, takipçilerin yarışma postunun altına sevgilisini etiketleyip, ilk tanıştıkları gün üzerinde ne olduğunu yorum olarak paylaşması bekleniyor. Hediye olarak ise 4 adet 500 TL’lik hediye çekinden birini kazanma şansı sunuluyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Markaların İçimizi Isıtan Sevgililer Günü Reklamları

Markalar, sevgililer günü gibi özel günleri severler. Her yıl şubat ayıyla başlayan Sevgililer Günü telaşı, bu yıl da markaların eğlenceli, renkli kampanya ve indirimleriyle Sevgililer Günü arifesine hareketlilik katmaya devam ediyor.

Hepsi ayrı ayrı bir hikayeyi anlatan reklam filmleri ile markalar ister yalnız ol, ister sevgili, ister platonik, aşka dair hislerini kimseyi ayırt etmeden bu Sevgililer Günü’nde de bizimle paylaştılar. Bakalım ortaya nasıl tarzlar çıkmış. İşte o yüreğimizi ısıtan reklam filmleri;

1. Enza Home

2. Cardfinans

3. Defacto

4. GittiGidiyor

5. Media Markt

6. Kiğılı

7. ATÜ Duty Free

8. Vestel

9. Pandora

10. Patırtı.com

Pazarlama ve iş dünyasına ait önemli gelişmeleri, her hafta düzenli olarak sizlere gönderiyoruz. Sizde haftanın gelişmelerinden haber olmak istiyorsanız buradan mail listemize kayıt olabilirsiniz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
19 Nisan'da Uniq Istanbul'da Sophia'nın da katılımı ile Marketing Meetup'ta buluşuyoruz.
close-link