Fifa yıllardır bizi futbol oyunlarına bağımlı kılmayı başaran en iyi oyunlardan biri diyebiliriz. 1980’lere damgasını vuran oyunlar olan Sensible Soccer, Kick Off, Matchday Soccer’ın geliştirilmiş hali olarak piyasaya EA imzası ile giren oyunun serisinin 1993 yılında başlamasıyla futbol oyunları sektöründe yeni bir çağ başlamış oldu. Yıllarca krallığını sarsılmaz bir şekilde sağlamlaştıran Fifa’nın en büyük rakibi Pro Evolution Soccer (PES)’in pazara girmesiyle aslında kendini daha da geliştirmek zorunda kalması oyunseverlerin işine yaradı diyebiliriz.

1993 yılından bu yana başarılı işlere imza atan Fifa’nın son oyunu Fifa 14 de satışa çıkmasıyla birlikte yoğun bir reklam trafiği ile karşımıza geldi. En büyük rakipleri PES ile aralarındaki kıran kırana rekabette kendi saflarına yeni oyuncuları çekmek ve kendi tanıtımını en iyi şekilde yapmak için bir video hazırlattı. Videoda dünyaca ünlü futbol yıldızı Messi de boy gösterirken Fifa’nın son çıkan oyununu deneyenlerin puanlamalarından örnekler vererek aslında ne kadar başarılı bir iş ortaya çıkardıklarını da göstermeyi ihmal etmemişler. Oyundan kareler ve oyuncu yorumlarıyla zenginleştirilen videoda Fifa’nın yeni işiyle de bir hayli başarı yakalayacağını söyleyebiliriz.

http://www.youtube.com/watch?v=fYyUqnwdQIw

Paylaş
ODTÜ İşletme Bölümü mezunu olan Cemil Hayri Durgun, 2012 yılından bu yana Pazarlamasyon'da yazar hayatını sürdürmekte. Bunun yanı sıra 2013 yazından beri PTV direktörlüğü ve yönetim kurulu üyeliği sorumluluklarını yerine getirmektedir. Profesyonel yaşamına PepsiCo bünyesinde pazarlama ve yeni ürün süreçlerini yönetme gibi kritik bir görevde başlayan Cemil, şimdi ise kıdemli marka müdür yardımcısı olarak İçim kahvaltılık kategorisi ekibinde görev almaktadır.

Bir Cevap Yazın