ETİ’nin sevilen markası Puf’u hemen hemen herkes bilir. Çocukluğumuzda birçoğumuzun eğlenceli olarak gördüğü markanın şimdiki reklamları izleyenlerde büyük bir sempati uyandırmaya devam ediyor. Puflara birer karakter atayarak hazırlanan çalışmalar son zamanlarda ekranlarda dönen yediden fazla çalışma halinde izleyenlerle buluşarak markanın imajını biraz daha geliştiriyor.

http://www.youtube.com/watch?v=J9oGN5cOFqg

Peki biraz daha gerilere gidersek neler ile karşılaşırız sizce? Mesela 1986 yılında, televizyonun tek kanallı olduğu o döneme, hatta siyah beyazdan renkli yeni yeni dönmeye başladığı döneme bakarsak neler ile karşılaşırız? ETİ gibi köklü bir firmanın köklü markası Puf’un işte eski reklamı böyle bir dönemde yayınlanmıştı. Renkli televizyon döneminin ilk reklamlarından sayılan çalışmada tabi ki bugünkü kadar ileri teknolojide bir görsel unsur söz konusu değil, ancak dönem imkanları dikkate alındığında başarılı bir çalışma olduğunu söyleyebiliriz. Çalışmada bugünkünden ziyade gerçek karakterler ile karşılaşıyoruz. Çocukların sempatikliğini başarılı bir şekilde kullanan marka gençlere hitap etmeyi de es geçmemiş.

http://www.youtube.com/watch?v=r-oBa6I-dNU

Zaman geçtikçe, teknoloji geliştikçe reklam sektörü de bundan nasibini hızla alıyor aslında. Bu örnekte de gördüğümüz gibi aradan geçen zaman, birçok şeyi geliştirmiş diyebiliriz. Belki bundan 5 yıl sonra bu yıllarda yayınlanan çalışmaların görsellerini yeterli bulmayacağız. Ancak bu dönemde başarılı olan çalışmaları da ileride unutmamak gerekir.

Paylaş
ODTÜ İşletme Bölümü mezunu olan Cemil Hayri Durgun, 2012 yılından bu yana Pazarlamasyon'da yazar hayatını sürdürmekte. Bunun yanı sıra 2013 yazından beri PTV direktörlüğü ve yönetim kurulu üyeliği sorumluluklarını yerine getirmektedir. Profesyonel yaşamına PepsiCo bünyesinde pazarlama ve yeni ürün süreçlerini yönetme gibi kritik bir görevde başlayan Cemil, şimdi ise kıdemli marka müdür yardımcısı olarak İçim kahvaltılık kategorisi ekibinde görev almaktadır.

Bir Cevap Yazın