ETİ Mutluluk Kelimesini Fısıldadı

Son günlerde televizyon kanallarında gördüğümüz bir reklam tahmin ediyorum ki bir çoğumuzun içini ısıttı. En azından ben ‘’Çocukluğumun melodisi ! İşte bu! ‘’ diyerek tebessüm ettiğimi hatırlıyorum. Bahsettiğim reklam ETİ’nin reklamı  o meşhur sloganıyla çoğumuzun kalbinde yer edinen ‘’ Bisküvi Denince Akla, Hemen Onun Adı Gelir! “ETİ ETİ ETİ”.

‘’Bir Bilmecem Var’’ jingle’ı ile başlayan ETİ’nin kendine özgü mottosu geçmişimizden bugüne gelirken  meta ifadesini rafa kaldırarak duyulara seslenen bir kelimeyi efsanevi mottonun baş ucuna koydu: ‘’Mutluluk Denince Akla, Hemen Onun Adı Gelir! “ETİ ETİ ETİ”. Uzun yıllardır kulağımızın duymadığı bu jingle ‘’mutluluk’’ mottosu ile firmanın   2 Şubat tarihli yeni reklam kampanyasında karşımıza çıktı.

ETİ, bu reklam kampanyası ile aslında reklamlarda sıradan kişilerin yer alması gibi canlı bir eğilime, reklamın izleyenleri tarafından sahiplenmesi gibi çok önemli bir noktaya parmak bastı. Reklamda rolü neyse onu yapan ve hiçbir şekilde gerçek ile özdeşleştiremediğimiz star kullanımına gidilmemesi, kulaklarına kulaklık takan halktan insanların  yer alması, onların mutluluklarına bizlerinde dahil olmamızı sağladı. Yıllarca rafa kaldırılmış jingle’ın yıllar sonra ok gibi yerinden fırlayan  yeni ve  mutlu versiyonu sokaktan geçen insanlara dinlettirildi ve insanlardan sonunu tamamlamaları istendi. Cevap vermek kanımızda var! Hemen tamamladık: ‘’ ETİ, ETİ, ETİ”.

ETİ reklam filminde doğallığın bam teline basarak insanların yüzündeki yapaylıktan kilometrelerce uzak olan  mutluluğu günlük hayatın akışı içerisinde yansıttı. Reklam filmi için İstanbul’un farklı semtlerini karış karış gezen ekip, Balat’tan Küçükyalı sahiline, Zekeriyaköy’den Bağdat Caddesi’ne kadar olan yerlerde reklam serüvenini hayata geçirdi. ETİ jingle’nı kimler dinlemedi ki: demir ustası, ev hanımı, balıkçı, lise öğrencisi, berber, çiçekçi, üniversite öğrencisi, nalbur ve daha bir çok meslek grubundan insan. Hayatlarında  ilk defa kamera karşısına geçen insanların jingle’daki bilmeceyi yanıtlarken yüzlerine yansıyan doğal mutlulukları televizyon, radyo, internet gibi mecralar vasıtasıyla tüketicileriyle buluşuyor. Bu reklam filminin yaratıcı ajansı  ise birçok başarıya imza atmış Güzel Sanatlar Saatchi & Saatchi oldu.

httpv://youtu.be/aKn8KG78EUk

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Anadolu Üniversitesi İşletme Anabilim Dalı Pazarlama Bölümü yüksek lisans öğrencisi

Bir Cevap Yazın

Gucci Halüsinasyonu New York ve Milan’da İki Duvarda Hayat Buldu

Lüks moda markası denildiğinde akla gelen ilk isimlerden Gucci, 2018 İlkbahar Yaz koleksiyonunda sadece ürünleri ile değil klasik sanat eserleri temalı reklam kampanyası ile de gözleri şenlendiriyor.

#GucciHallunication adı verilen kampanya kapsamında yeni koleksiyon birçok farklı mecrada tanıtılmaya başlandı bile. İspanyol illüstratör Ignasi Monreal ile daha önce hiç denenmemiş, büyüleyici bir kampanyaya imza atan marka, Milano ve New York sokaklarına Gucci sanat eserlerini taşımak için sadece vitrinlerini değil, duvarları da Monreal’in illüstrasyonları ile kaplıyor.

Guccivari olarak nitelendirilmeyecek bir reklam mecrası olarak görebileceğimiz bu murallar New York’un Lafayette Sokağı ve Milan Corso Garibaldi’de bulunuyor. New York murali Gucci güneş gözlüğü kampanyasına dikkat çekmek için yapılmışken, Milan murali ise Jan van Eyck tarafından 1434 yılında yapılan “Arnolfini’nin Evlenmesi” isimli yağlıboya çalışma ve Hieronymus Bosch tarafından 1503 yılında yapılan ”Dünyevi Zevkler Bahçesi” isimli çalışmalardan etkilenerek hazırlanan

Aşağıda izleyebileceğiniz gerçek ötesi reklam kampanyasında ise kendimizi bir anda Gucci Sanat Galerisi’nde buluyoruz. Tüm illüstrasyonların dijital olarak yaratıldığı bu filmde tüm koleksiyon sanat eserlerine ustalıkla yerleşmenin bir yolunu buluyor.

Vaadettiği halüsinasyonu gerçek anlamda yaratan Gucci, hem moda hem de reklam tarihine geçebilecek güzellikte bir kampanyaya imza atmış. Şimdilerde iki ikon moda şehrinde yer alan murallerin 2 ay kadar yerlerinde kalacağı belirtiliyor.

 

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Youtube’dan Vlogger Logan Paul’a Sert Ceza

Youtube, geçtiğimiz ay yayınladığı intihar içerikli videoyla tüm dünyada tepki toplayan vlogger Logan Paul’un, skandallarını sürdürmesi üzerine videolarındaki reklamları geçici olarak kaldırdığını açıkladı.

İntihar Videosu Skandalı

Yaklaşık 17 milyon takipçisi olan kanalın sahibi 22 yaşındaki Logan, geçtiğimiz ay “Japonya’nın İntihar Ormanı’nda Bir Ceset Bulduk” başlıklı bir video yayınlamıştı. “İntihar Ormanı” olarak da bilinen Aokigahara Ormanı’nda çekilen videoda, intihar etmiş bir adamın görüntülerine yer vermiş ve durumla ilgili alaycı konuşmalar yapmıştı. Video dünyanın dört bir yanındaki kullanıcılardan gelen tepkiler üzerine Logan tarafından yayından kaldırılmıştı. Youtube ise yaptırım olarak Paul’un kanalını Google Önerilenler’den çıkardığını ve ortak yürütülen projelerin iptal edildiğini duyurmuştu.

Bu skandalın ardından bir özür videosu yayınlamış olsa da Logan Paul, daha sonraki videolarında uygunsuz davranışlarını sürdürdü.

Paul’un “uslanmadığına” işaret olarak, bir videoda ölü bir hamsterı elektrik tabancasıyla vurması, bir diğerinde ise gençleri bulaşık deterjanı yeme videosu çekmeye özendiriyor olması olarak gösterildi.

Yetkililerin açıklamalarına göre, Paul’un  “toplululuk ve reklamverenler için uygunsuz” davranışlarını sürdürmesi, videolarındaki reklamların kaldırılması kararını getirdi.

Bu ceza şimdiye dek Youtube tarafından Paul’a verilen en sert ceza zira SocialBlade verilerine göre Paul’un YouTube kanalından sadece reklamlar ile elde ettiği kazanç aylık 1.2 milyon doları buluyor.

Bu cezanın ne süreyle uygulanacağı henüz bilinmiyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
19 Nisan'da Uniq Istanbul'da Sophia'nın da katılımı ile Marketing Meetup'ta buluşuyoruz.
close-link