Son günlerde televizyon kanallarında gördüğümüz bir reklam tahmin ediyorum ki bir çoğumuzun içini ısıttı. En azından ben ‘’Çocukluğumun melodisi ! İşte bu! ‘’ diyerek tebessüm ettiğimi hatırlıyorum. Bahsettiğim reklam ETİ’nin reklamı  o meşhur sloganıyla çoğumuzun kalbinde yer edinen ‘’ Bisküvi Denince Akla, Hemen Onun Adı Gelir! “ETİ ETİ ETİ”.

‘’Bir Bilmecem Var’’ jingle’ı ile başlayan ETİ’nin kendine özgü mottosu geçmişimizden bugüne gelirken  meta ifadesini rafa kaldırarak duyulara seslenen bir kelimeyi efsanevi mottonun baş ucuna koydu: ‘’Mutluluk Denince Akla, Hemen Onun Adı Gelir! “ETİ ETİ ETİ”. Uzun yıllardır kulağımızın duymadığı bu jingle ‘’mutluluk’’ mottosu ile firmanın   2 Şubat tarihli yeni reklam kampanyasında karşımıza çıktı.

ETİ, bu reklam kampanyası ile aslında reklamlarda sıradan kişilerin yer alması gibi canlı bir eğilime, reklamın izleyenleri tarafından sahiplenmesi gibi çok önemli bir noktaya parmak bastı. Reklamda rolü neyse onu yapan ve hiçbir şekilde gerçek ile özdeşleştiremediğimiz star kullanımına gidilmemesi, kulaklarına kulaklık takan halktan insanların  yer alması, onların mutluluklarına bizlerinde dahil olmamızı sağladı. Yıllarca rafa kaldırılmış jingle’ın yıllar sonra ok gibi yerinden fırlayan  yeni ve  mutlu versiyonu sokaktan geçen insanlara dinlettirildi ve insanlardan sonunu tamamlamaları istendi. Cevap vermek kanımızda var! Hemen tamamladık: ‘’ ETİ, ETİ, ETİ”.

ETİ reklam filminde doğallığın bam teline basarak insanların yüzündeki yapaylıktan kilometrelerce uzak olan  mutluluğu günlük hayatın akışı içerisinde yansıttı. Reklam filmi için İstanbul’un farklı semtlerini karış karış gezen ekip, Balat’tan Küçükyalı sahiline, Zekeriyaköy’den Bağdat Caddesi’ne kadar olan yerlerde reklam serüvenini hayata geçirdi. ETİ jingle’nı kimler dinlemedi ki: demir ustası, ev hanımı, balıkçı, lise öğrencisi, berber, çiçekçi, üniversite öğrencisi, nalbur ve daha bir çok meslek grubundan insan. Hayatlarında  ilk defa kamera karşısına geçen insanların jingle’daki bilmeceyi yanıtlarken yüzlerine yansıyan doğal mutlulukları televizyon, radyo, internet gibi mecralar vasıtasıyla tüketicileriyle buluşuyor. Bu reklam filminin yaratıcı ajansı  ise birçok başarıya imza atmış Güzel Sanatlar Saatchi & Saatchi oldu.

httpv://youtu.be/aKn8KG78EUk

Bir Cevap Yazın