ETİ Mutluluk Kelimesini Fısıldadı 0

Son günlerde televizyon kanallarında gördüğümüz bir reklam tahmin ediyorum ki bir çoğumuzun içini ısıttı. En azından ben ‘’Çocukluğumun melodisi ! İşte bu! ‘’ diyerek tebessüm ettiğimi hatırlıyorum. Bahsettiğim reklam ETİ’nin reklamı  o meşhur sloganıyla çoğumuzun kalbinde yer edinen ‘’ Bisküvi Denince Akla, Hemen Onun Adı Gelir! “ETİ ETİ ETİ”.

‘’Bir Bilmecem Var’’ jingle’ı ile başlayan ETİ’nin kendine özgü mottosu geçmişimizden bugüne gelirken  meta ifadesini rafa kaldırarak duyulara seslenen bir kelimeyi efsanevi mottonun baş ucuna koydu: ‘’Mutluluk Denince Akla, Hemen Onun Adı Gelir! “ETİ ETİ ETİ”. Uzun yıllardır kulağımızın duymadığı bu jingle ‘’mutluluk’’ mottosu ile firmanın   2 Şubat tarihli yeni reklam kampanyasında karşımıza çıktı.

ETİ, bu reklam kampanyası ile aslında reklamlarda sıradan kişilerin yer alması gibi canlı bir eğilime, reklamın izleyenleri tarafından sahiplenmesi gibi çok önemli bir noktaya parmak bastı. Reklamda rolü neyse onu yapan ve hiçbir şekilde gerçek ile özdeşleştiremediğimiz star kullanımına gidilmemesi, kulaklarına kulaklık takan halktan insanların  yer alması, onların mutluluklarına bizlerinde dahil olmamızı sağladı. Yıllarca rafa kaldırılmış jingle’ın yıllar sonra ok gibi yerinden fırlayan  yeni ve  mutlu versiyonu sokaktan geçen insanlara dinlettirildi ve insanlardan sonunu tamamlamaları istendi. Cevap vermek kanımızda var! Hemen tamamladık: ‘’ ETİ, ETİ, ETİ”.

ETİ reklam filminde doğallığın bam teline basarak insanların yüzündeki yapaylıktan kilometrelerce uzak olan  mutluluğu günlük hayatın akışı içerisinde yansıttı. Reklam filmi için İstanbul’un farklı semtlerini karış karış gezen ekip, Balat’tan Küçükyalı sahiline, Zekeriyaköy’den Bağdat Caddesi’ne kadar olan yerlerde reklam serüvenini hayata geçirdi. ETİ jingle’nı kimler dinlemedi ki: demir ustası, ev hanımı, balıkçı, lise öğrencisi, berber, çiçekçi, üniversite öğrencisi, nalbur ve daha bir çok meslek grubundan insan. Hayatlarında  ilk defa kamera karşısına geçen insanların jingle’daki bilmeceyi yanıtlarken yüzlerine yansıyan doğal mutlulukları televizyon, radyo, internet gibi mecralar vasıtasıyla tüketicileriyle buluşuyor. Bu reklam filminin yaratıcı ajansı  ise birçok başarıya imza atmış Güzel Sanatlar Saatchi & Saatchi oldu.

httpv://youtu.be/aKn8KG78EUk

Anadolu Üniversitesi İşletme Anabilim Dalı Pazarlama Bölümü yüksek lisans öğrencisi

Bir Cevap Yazın

Efsane Seri Deneysel Bankacılık Sona Erdi 0

Garanti Bankası’nın uzun yıllardır devam eden efsane reklam serisi Deneysel Bankacılık çekilen son filmle sürpriz bir şekilde sona erdi.

Deneysel Bankacılık, kardeşi Garanti Bankası’nda çalışan Tanju Öztürk’ün arkadaşı Şafak’la Garanti’ye rakip olmaya çalışmasını konu ediniyordu. Her biri birbirinden eğlenceli videolardan oluşan bu seride ana karakterimiz Tanju sürekli başarısız olsa da asla çalışmaktan vazgeçmiyor, hep daha iyisini üretmeye çalışıyordu.

Yıllarca en çok konuşulan dijital projelerden biri olmayı başaran Deneysel Bankacılık yayınladığı son videoyla yine kendine has üslubuyla sona geldiğini anlattı. Video hakkında spoiler vermeden sizi hüzünlü ama eğlenceli The End videosuyla baş başa bırakıyoruz.

Organ Bağışı Konusunda Farkındalık Yaratan ‘Kumaş Nakilli’ Kampanya 0

Kendinden sonra başkalarına hayata tutunma şansı vermenin en güzel yolu olan organ bağışı maalesef birçok ülkede yeterli miktarda değil. (Buna ülkemizde dahil.)

Öyle ki ülkenin gelişmişlik seviyesi ne olursa olsun bağış miktarı çok düşük miktarlarda kalabiliyor. Örneğin Japonya’da rakam milyon kişi başına 0.7 iken ABD’de milyon kişi başına 28.5 ülkemizde ise milyon kişi başına 0.2’lerde seyrediyor.

140.000 hastanın organ nakli beklediği ancak yeterli sayıda donör olmadığı için sadece 300 kişinin tedavi olduğu Japonya’da reklam ve PR şirketi Dentsu Japan

Japonya’da Dentsu kreatifleri organ bağışı konusunda Japon halkını bilinçlendirmek için kıyafetlerimizi tema olarak kullanmış.

Second Life Fashion” (İkinci Hayat Modası) olarak adlandırılan kampanya temel olarak, organ nakli ile yeniden hayata başlayabilmenin aslında eskiyen kıyafetlerimize ‘kumaş nakli’ (yama) yaparak onlara yeniden giyme şansı vermemiz kadar kolay olduğunu anlatmaya çalışıyor.

Kenarda köşede unutulan, çöpe atılan kıyafetler kampanya kapsamında ücretsiz onarılarak onlara yeni kumaşlarla yeni şanslar verilmiş. Örneğin; kolunda yırtık olan bir lacivert gömlek, ekoseli bir gömleğin kol kumaşı ile birleştirilmiş ve ön kısmında sorun olan bir kumaş cekete bir basketbol ceketi parçası ilave edilmiş.

Yapılan çalışmalarla hepsi birbirinden ayrı, rengarenk ‘kumaş nakilli’ bu özel kıyafetlerle hedef kitlede organ nakli konusunda bilinç yaratılmaya çalışılmış.

Ücretsiz tamir edilen kıyafetlerin hepsine “Kalbim İkinci Hayat Modası ile Beraber” etiketleri takılan bu özel kıyafetler Second Life’ın daha önce yaptığı “Second Life Toys” adlı projenin devamı niteliğinde.

Sizlerde başkalarına hayata tutunma umudu vermek isterseniz www.siznebekliyorsunuz.com ‘dan organ bağışı konusunda detaylı bilgi alabilir, gönüllü olabilirsiniz.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link