En Özel An Yaşadığımız An! [Reklam Değerlendirmesi] 0

Bizim milletimiz güzel olanı hep başkasına, misafire saklar. Evine gelen misafire imkanlarını seferber eder. Evin en büyük ve rahat odası onlarındır. Oraya normal zamanda girilmez. Kesinlikle yasaktır. Sadece misafir geldiğinde açılır kapısı. En güzel yemekler sadece onlara yapılır. Sırf bu yüzden çocuklar misafirleri sever. Aynı şekilde en güzel yemek takımları, yurt dışından gelen viskiler, yıllarca saklanan şaraplar… Hepsi kullanılmak için misafirleri veya özel bir zamanı bekler. Bu durum sadece bize mi özgüdür bilmiyorum ama çok ilginç doğrusu. Ben millet olarak bu durumu biraz fazla abarttığımızı ve bu alışkanlık yüzünden kaybettiğimiz çok şey olduğuna inanıyorum. Hayatı ıskalıyoruz bu yüzden.

Karaca Porselen benim de küçükken valide sultanım aracılığıyla çok zaman deneyimlemiş olduğum bu durumdan etkileyici bir içgörü çıkartarak “güzel şeyleri kullanmak için özel zamanları bekleme” düşüncesini reklam filmlerine taşımış.

Reklam filminde evlenmek üzere olan kızına annesi bir yemek takımı hediye ediyor. Kız da bu takımı ilk olarak annesinin ziyaretinde olmak üzere misafirleri için kullanacağını söylüyor. Anne ise kızına karşı çıkarak şu etkileyici konuşmayı yapıyor.

–          “Bitanem, giderken benim sana verebileceğim en değerli şey mutlu anıların, yeni yuvanda yenilerini kurman için. O yüzden güzel olan ne varsa kullan. Özel bir zamanı, özel bir misafiri bekleme. Başbaşa yediğini her yemek en özel yemeğiniz olsun. Her saniyeyi kalbinizin tahtında yaşayın tatlım.”

httpv://www.youtube.com/watch?v=gHt2s2M1VEg

Tek kelimeyle harika. Özenle kaleme alınmış, etkileyici bir metin. Özellikle reklamda kullanılan dramatik müzikle birlikte etki birkaç kat daha artıyor bu sahnede.  Müzik sözcüklerle başarılı bir uyum oluşturmuş. Finali dış ses yapıyor ve işi bitiriyor. “En özel an yaşadığınız an”.  Sonunda hedef kitlesinin bam teline dokunan etkileyici bir reklam ortaya çıkıyor. Markayı tüketicinin zihninde bir adım öne çıkarııyor. Hayatı ıskalamamaları için cesaretlendiriyor. Tüketicisine anlamlı bir öğüt sunuyor, anne aracılığıyla.

Aslında reklam filmi ilk olarak Kasım 2012’de gösterildi. O dönem özellikle sosyal medyada güçlü bir etki oluşturmayı başardı. Onlarca kişi reklamı çok beğendiğini hatta her izlediğinde duygulandığını söyledi. Birkaç tane örnek paylaştım burada.

 dervish

Başarılı reklam izlenir

Bu aralar yeniden yayınlanmaya başlandı. Stratejik planlama üzerine çalışmalar yapan biri olarak reklamda içgörünün önemine sonsuz inanan biriyim. Hedef kitlenizin hayatını yansıtan, doğru içgörüyü bulduğunuzda başarı neredeyse garanti. Neredeyse diyorum çünkü prodüksiyon kalitesi de çok önemli. Uygulamanın başarısı fikrin gücünü kat kat arttırır her zaman. Bu reklamda da yakalanan harika içgörü, doğru cast ve müzik seçimiyle birleşerek ortaya tüketicinin kayıtsız kalamadığı, hatta tekrar tekrar izlemek istediği bir hikaye çıkarmış.Stratejik Planlama konusunda Türkiye’deki en yetkin insanlardan birinin imzası var zaten bu reklamın altında da, Haluk Sicimoğlu. O yüzden kimse reklam izlemiyor deniyor ya bence o kadar da karamsar olmayalım. Başarılı bir iş çıkardıysanız gayette izleniyor. Zamanında Cem Yılmaz’ın Opet reklamları için herkes reklam arası verilsin isterdi mesela.

Şunu da belirtmek isterim ki marka önce Yaprak Dökümü ardından Öyle Bir Geçer Zamanki adlı dizilere başarılı sponsorluklar gerçekleştirdi. Hedef kitlesi açısından uyumluluk gösterebilecek programlardı. Hatta  Öyle Bir Geçer Zamanki dizisinde dönem konseptine uygun mağazasıyla ürün yerleştirme de yapmıştı. Hata ve hatta dizinin baş rol karakteri Cemile Hanım için “Cemile Serisi” adlı bir seri çıkardı.

cemileserisi

Son olarak reklamın künyesini vererek bitireyim. Geç oldu ama Karaca Porselen ve Alice BBDO olmak üzere emeği geçen herkesi tebrik ederim.

Reklamveren : Karaca Porselen

Reklamveren yetkilileri : Fatih Karaca, Hasan Hemşindereli, Sultan Köse

Reklam ajansı : Alice BBDO

Yaratıcı grup : BBDO kreatif ekip

Müşteri ilişkileri : Aslı Önal, Aylin Tüzüner

Stratejik planlama : Haluk Sicimoğlu

Yönetmen : Özer Fevzioğlu

Yapımevi : Traffic Film

Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümünden 2013 yılında mezun oldum. Marka İletişimi ve Stratejik Planlama üzerine çalışmalar yapıyorum. Bu topraklarda dünya markası çıkarma gönüllüsüyüm. Ayrıca siyasete, bilime ve tarihe özel bir ilgim var.

Bir Cevap Yazın

Efsane Seri Deneysel Bankacılık Sona Erdi 0

Garanti Bankası’nın uzun yıllardır devam eden efsane reklam serisi Deneysel Bankacılık çekilen son filmle sürpriz bir şekilde sona erdi.

Deneysel Bankacılık, kardeşi Garanti Bankası’nda çalışan Tanju Öztürk’ün arkadaşı Şafak’la Garanti’ye rakip olmaya çalışmasını konu ediniyordu. Her biri birbirinden eğlenceli videolardan oluşan bu seride ana karakterimiz Tanju sürekli başarısız olsa da asla çalışmaktan vazgeçmiyor, hep daha iyisini üretmeye çalışıyordu.

Yıllarca en çok konuşulan dijital projelerden biri olmayı başaran Deneysel Bankacılık yayınladığı son videoyla yine kendine has üslubuyla sona geldiğini anlattı. Video hakkında spoiler vermeden sizi hüzünlü ama eğlenceli The End videosuyla baş başa bırakıyoruz.

Organ Bağışı Konusunda Farkındalık Yaratan ‘Kumaş Nakilli’ Kampanya 0

Kendinden sonra başkalarına hayata tutunma şansı vermenin en güzel yolu olan organ bağışı maalesef birçok ülkede yeterli miktarda değil. (Buna ülkemizde dahil.)

Öyle ki ülkenin gelişmişlik seviyesi ne olursa olsun bağış miktarı çok düşük miktarlarda kalabiliyor. Örneğin Japonya’da rakam milyon kişi başına 0.7 iken ABD’de milyon kişi başına 28.5 ülkemizde ise milyon kişi başına 0.2’lerde seyrediyor.

140.000 hastanın organ nakli beklediği ancak yeterli sayıda donör olmadığı için sadece 300 kişinin tedavi olduğu Japonya’da reklam ve PR şirketi Dentsu Japan

Japonya’da Dentsu kreatifleri organ bağışı konusunda Japon halkını bilinçlendirmek için kıyafetlerimizi tema olarak kullanmış.

Second Life Fashion” (İkinci Hayat Modası) olarak adlandırılan kampanya temel olarak, organ nakli ile yeniden hayata başlayabilmenin aslında eskiyen kıyafetlerimize ‘kumaş nakli’ (yama) yaparak onlara yeniden giyme şansı vermemiz kadar kolay olduğunu anlatmaya çalışıyor.

Kenarda köşede unutulan, çöpe atılan kıyafetler kampanya kapsamında ücretsiz onarılarak onlara yeni kumaşlarla yeni şanslar verilmiş. Örneğin; kolunda yırtık olan bir lacivert gömlek, ekoseli bir gömleğin kol kumaşı ile birleştirilmiş ve ön kısmında sorun olan bir kumaş cekete bir basketbol ceketi parçası ilave edilmiş.

Yapılan çalışmalarla hepsi birbirinden ayrı, rengarenk ‘kumaş nakilli’ bu özel kıyafetlerle hedef kitlede organ nakli konusunda bilinç yaratılmaya çalışılmış.

Ücretsiz tamir edilen kıyafetlerin hepsine “Kalbim İkinci Hayat Modası ile Beraber” etiketleri takılan bu özel kıyafetler Second Life’ın daha önce yaptığı “Second Life Toys” adlı projenin devamı niteliğinde.

Sizlerde başkalarına hayata tutunma umudu vermek isterseniz www.siznebekliyorsunuz.com ‘dan organ bağışı konusunda detaylı bilgi alabilir, gönüllü olabilirsiniz.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link