En Özel An Yaşadığımız An! [Reklam Değerlendirmesi]

Bizim milletimiz güzel olanı hep başkasına, misafire saklar. Evine gelen misafire imkanlarını seferber eder. Evin en büyük ve rahat odası onlarındır. Oraya normal zamanda girilmez. Kesinlikle yasaktır. Sadece misafir geldiğinde açılır kapısı. En güzel yemekler sadece onlara yapılır. Sırf bu yüzden çocuklar misafirleri sever. Aynı şekilde en güzel yemek takımları, yurt dışından gelen viskiler, yıllarca saklanan şaraplar… Hepsi kullanılmak için misafirleri veya özel bir zamanı bekler. Bu durum sadece bize mi özgüdür bilmiyorum ama çok ilginç doğrusu. Ben millet olarak bu durumu biraz fazla abarttığımızı ve bu alışkanlık yüzünden kaybettiğimiz çok şey olduğuna inanıyorum. Hayatı ıskalıyoruz bu yüzden.

Karaca Porselen benim de küçükken valide sultanım aracılığıyla çok zaman deneyimlemiş olduğum bu durumdan etkileyici bir içgörü çıkartarak “güzel şeyleri kullanmak için özel zamanları bekleme” düşüncesini reklam filmlerine taşımış.

Reklam filminde evlenmek üzere olan kızına annesi bir yemek takımı hediye ediyor. Kız da bu takımı ilk olarak annesinin ziyaretinde olmak üzere misafirleri için kullanacağını söylüyor. Anne ise kızına karşı çıkarak şu etkileyici konuşmayı yapıyor.

–          “Bitanem, giderken benim sana verebileceğim en değerli şey mutlu anıların, yeni yuvanda yenilerini kurman için. O yüzden güzel olan ne varsa kullan. Özel bir zamanı, özel bir misafiri bekleme. Başbaşa yediğini her yemek en özel yemeğiniz olsun. Her saniyeyi kalbinizin tahtında yaşayın tatlım.”

httpv://www.youtube.com/watch?v=gHt2s2M1VEg

Tek kelimeyle harika. Özenle kaleme alınmış, etkileyici bir metin. Özellikle reklamda kullanılan dramatik müzikle birlikte etki birkaç kat daha artıyor bu sahnede.  Müzik sözcüklerle başarılı bir uyum oluşturmuş. Finali dış ses yapıyor ve işi bitiriyor. “En özel an yaşadığınız an”.  Sonunda hedef kitlesinin bam teline dokunan etkileyici bir reklam ortaya çıkıyor. Markayı tüketicinin zihninde bir adım öne çıkarııyor. Hayatı ıskalamamaları için cesaretlendiriyor. Tüketicisine anlamlı bir öğüt sunuyor, anne aracılığıyla.

Aslında reklam filmi ilk olarak Kasım 2012’de gösterildi. O dönem özellikle sosyal medyada güçlü bir etki oluşturmayı başardı. Onlarca kişi reklamı çok beğendiğini hatta her izlediğinde duygulandığını söyledi. Birkaç tane örnek paylaştım burada.

 dervish

Başarılı reklam izlenir

Bu aralar yeniden yayınlanmaya başlandı. Stratejik planlama üzerine çalışmalar yapan biri olarak reklamda içgörünün önemine sonsuz inanan biriyim. Hedef kitlenizin hayatını yansıtan, doğru içgörüyü bulduğunuzda başarı neredeyse garanti. Neredeyse diyorum çünkü prodüksiyon kalitesi de çok önemli. Uygulamanın başarısı fikrin gücünü kat kat arttırır her zaman. Bu reklamda da yakalanan harika içgörü, doğru cast ve müzik seçimiyle birleşerek ortaya tüketicinin kayıtsız kalamadığı, hatta tekrar tekrar izlemek istediği bir hikaye çıkarmış.Stratejik Planlama konusunda Türkiye’deki en yetkin insanlardan birinin imzası var zaten bu reklamın altında da, Haluk Sicimoğlu. O yüzden kimse reklam izlemiyor deniyor ya bence o kadar da karamsar olmayalım. Başarılı bir iş çıkardıysanız gayette izleniyor. Zamanında Cem Yılmaz’ın Opet reklamları için herkes reklam arası verilsin isterdi mesela.

Şunu da belirtmek isterim ki marka önce Yaprak Dökümü ardından Öyle Bir Geçer Zamanki adlı dizilere başarılı sponsorluklar gerçekleştirdi. Hedef kitlesi açısından uyumluluk gösterebilecek programlardı. Hatta  Öyle Bir Geçer Zamanki dizisinde dönem konseptine uygun mağazasıyla ürün yerleştirme de yapmıştı. Hata ve hatta dizinin baş rol karakteri Cemile Hanım için “Cemile Serisi” adlı bir seri çıkardı.

cemileserisi

Son olarak reklamın künyesini vererek bitireyim. Geç oldu ama Karaca Porselen ve Alice BBDO olmak üzere emeği geçen herkesi tebrik ederim.

Reklamveren : Karaca Porselen

Reklamveren yetkilileri : Fatih Karaca, Hasan Hemşindereli, Sultan Köse

Reklam ajansı : Alice BBDO

Yaratıcı grup : BBDO kreatif ekip

Müşteri ilişkileri : Aslı Önal, Aylin Tüzüner

Stratejik planlama : Haluk Sicimoğlu

Yönetmen : Özer Fevzioğlu

Yapımevi : Traffic Film

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümünden 2013 yılında mezun oldum. Marka İletişimi ve Stratejik Planlama üzerine çalışmalar yapıyorum. Bu topraklarda dünya markası çıkarma gönüllüsüyüm. Ayrıca siyasete, bilime ve tarihe özel bir ilgim var.

Bir Cevap Yazın

Gucci Halüsinasyonu New York ve Milan’da İki Duvarda Hayat Buldu

Lüks moda markası denildiğinde akla gelen ilk isimlerden Gucci, 2018 İlkbahar Yaz koleksiyonunda sadece ürünleri ile değil klasik sanat eserleri temalı reklam kampanyası ile de gözleri şenlendiriyor.

#GucciHallunication adı verilen kampanya kapsamında yeni koleksiyon birçok farklı mecrada tanıtılmaya başlandı bile. İspanyol illüstratör Ignasi Monreal ile daha önce hiç denenmemiş, büyüleyici bir kampanyaya imza atan marka, Milano ve New York sokaklarına Gucci sanat eserlerini taşımak için sadece vitrinlerini değil, duvarları da Monreal’in illüstrasyonları ile kaplıyor.

Guccivari olarak nitelendirilmeyecek bir reklam mecrası olarak görebileceğimiz bu murallar New York’un Lafayette Sokağı ve Milan Corso Garibaldi’de bulunuyor. New York murali Gucci güneş gözlüğü kampanyasına dikkat çekmek için yapılmışken, Milan murali ise Jan van Eyck tarafından 1434 yılında yapılan “Arnolfini’nin Evlenmesi” isimli yağlıboya çalışma ve Hieronymus Bosch tarafından 1503 yılında yapılan ”Dünyevi Zevkler Bahçesi” isimli çalışmalardan etkilenerek hazırlanan

Aşağıda izleyebileceğiniz gerçek ötesi reklam kampanyasında ise kendimizi bir anda Gucci Sanat Galerisi’nde buluyoruz. Tüm illüstrasyonların dijital olarak yaratıldığı bu filmde tüm koleksiyon sanat eserlerine ustalıkla yerleşmenin bir yolunu buluyor.

Vaadettiği halüsinasyonu gerçek anlamda yaratan Gucci, hem moda hem de reklam tarihine geçebilecek güzellikte bir kampanyaya imza atmış. Şimdilerde iki ikon moda şehrinde yer alan murallerin 2 ay kadar yerlerinde kalacağı belirtiliyor.

 

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Youtube’dan Vlogger Logan Paul’a Sert Ceza

Youtube, geçtiğimiz ay yayınladığı intihar içerikli videoyla tüm dünyada tepki toplayan vlogger Logan Paul’un, skandallarını sürdürmesi üzerine videolarındaki reklamları geçici olarak kaldırdığını açıkladı.

İntihar Videosu Skandalı

Yaklaşık 17 milyon takipçisi olan kanalın sahibi 22 yaşındaki Logan, geçtiğimiz ay “Japonya’nın İntihar Ormanı’nda Bir Ceset Bulduk” başlıklı bir video yayınlamıştı. “İntihar Ormanı” olarak da bilinen Aokigahara Ormanı’nda çekilen videoda, intihar etmiş bir adamın görüntülerine yer vermiş ve durumla ilgili alaycı konuşmalar yapmıştı. Video dünyanın dört bir yanındaki kullanıcılardan gelen tepkiler üzerine Logan tarafından yayından kaldırılmıştı. Youtube ise yaptırım olarak Paul’un kanalını Google Önerilenler’den çıkardığını ve ortak yürütülen projelerin iptal edildiğini duyurmuştu.

Bu skandalın ardından bir özür videosu yayınlamış olsa da Logan Paul, daha sonraki videolarında uygunsuz davranışlarını sürdürdü.

Paul’un “uslanmadığına” işaret olarak, bir videoda ölü bir hamsterı elektrik tabancasıyla vurması, bir diğerinde ise gençleri bulaşık deterjanı yeme videosu çekmeye özendiriyor olması olarak gösterildi.

Yetkililerin açıklamalarına göre, Paul’un  “toplululuk ve reklamverenler için uygunsuz” davranışlarını sürdürmesi, videolarındaki reklamların kaldırılması kararını getirdi.

Bu ceza şimdiye dek Youtube tarafından Paul’a verilen en sert ceza zira SocialBlade verilerine göre Paul’un YouTube kanalından sadece reklamlar ile elde ettiği kazanç aylık 1.2 milyon doları buluyor.

Bu cezanın ne süreyle uygulanacağı henüz bilinmiyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
19 Nisan'da Uniq Istanbul'da Sophia'nın da katılımı ile Marketing Meetup'ta buluşuyoruz.
close-link