En Özel An Yaşadığımız An! [Reklam Değerlendirmesi] 0

Bizim milletimiz güzel olanı hep başkasına, misafire saklar. Evine gelen misafire imkanlarını seferber eder. Evin en büyük ve rahat odası onlarındır. Oraya normal zamanda girilmez. Kesinlikle yasaktır. Sadece misafir geldiğinde açılır kapısı. En güzel yemekler sadece onlara yapılır. Sırf bu yüzden çocuklar misafirleri sever. Aynı şekilde en güzel yemek takımları, yurt dışından gelen viskiler, yıllarca saklanan şaraplar… Hepsi kullanılmak için misafirleri veya özel bir zamanı bekler. Bu durum sadece bize mi özgüdür bilmiyorum ama çok ilginç doğrusu. Ben millet olarak bu durumu biraz fazla abarttığımızı ve bu alışkanlık yüzünden kaybettiğimiz çok şey olduğuna inanıyorum. Hayatı ıskalıyoruz bu yüzden.

Karaca Porselen benim de küçükken valide sultanım aracılığıyla çok zaman deneyimlemiş olduğum bu durumdan etkileyici bir içgörü çıkartarak “güzel şeyleri kullanmak için özel zamanları bekleme” düşüncesini reklam filmlerine taşımış.

Reklam filminde evlenmek üzere olan kızına annesi bir yemek takımı hediye ediyor. Kız da bu takımı ilk olarak annesinin ziyaretinde olmak üzere misafirleri için kullanacağını söylüyor. Anne ise kızına karşı çıkarak şu etkileyici konuşmayı yapıyor.

–          “Bitanem, giderken benim sana verebileceğim en değerli şey mutlu anıların, yeni yuvanda yenilerini kurman için. O yüzden güzel olan ne varsa kullan. Özel bir zamanı, özel bir misafiri bekleme. Başbaşa yediğini her yemek en özel yemeğiniz olsun. Her saniyeyi kalbinizin tahtında yaşayın tatlım.”

httpv://www.youtube.com/watch?v=gHt2s2M1VEg

Tek kelimeyle harika. Özenle kaleme alınmış, etkileyici bir metin. Özellikle reklamda kullanılan dramatik müzikle birlikte etki birkaç kat daha artıyor bu sahnede.  Müzik sözcüklerle başarılı bir uyum oluşturmuş. Finali dış ses yapıyor ve işi bitiriyor. “En özel an yaşadığınız an”.  Sonunda hedef kitlesinin bam teline dokunan etkileyici bir reklam ortaya çıkıyor. Markayı tüketicinin zihninde bir adım öne çıkarııyor. Hayatı ıskalamamaları için cesaretlendiriyor. Tüketicisine anlamlı bir öğüt sunuyor, anne aracılığıyla.

Aslında reklam filmi ilk olarak Kasım 2012’de gösterildi. O dönem özellikle sosyal medyada güçlü bir etki oluşturmayı başardı. Onlarca kişi reklamı çok beğendiğini hatta her izlediğinde duygulandığını söyledi. Birkaç tane örnek paylaştım burada.

 dervish

Başarılı reklam izlenir

Bu aralar yeniden yayınlanmaya başlandı. Stratejik planlama üzerine çalışmalar yapan biri olarak reklamda içgörünün önemine sonsuz inanan biriyim. Hedef kitlenizin hayatını yansıtan, doğru içgörüyü bulduğunuzda başarı neredeyse garanti. Neredeyse diyorum çünkü prodüksiyon kalitesi de çok önemli. Uygulamanın başarısı fikrin gücünü kat kat arttırır her zaman. Bu reklamda da yakalanan harika içgörü, doğru cast ve müzik seçimiyle birleşerek ortaya tüketicinin kayıtsız kalamadığı, hatta tekrar tekrar izlemek istediği bir hikaye çıkarmış.Stratejik Planlama konusunda Türkiye’deki en yetkin insanlardan birinin imzası var zaten bu reklamın altında da, Haluk Sicimoğlu. O yüzden kimse reklam izlemiyor deniyor ya bence o kadar da karamsar olmayalım. Başarılı bir iş çıkardıysanız gayette izleniyor. Zamanında Cem Yılmaz’ın Opet reklamları için herkes reklam arası verilsin isterdi mesela.

Şunu da belirtmek isterim ki marka önce Yaprak Dökümü ardından Öyle Bir Geçer Zamanki adlı dizilere başarılı sponsorluklar gerçekleştirdi. Hedef kitlesi açısından uyumluluk gösterebilecek programlardı. Hatta  Öyle Bir Geçer Zamanki dizisinde dönem konseptine uygun mağazasıyla ürün yerleştirme de yapmıştı. Hata ve hatta dizinin baş rol karakteri Cemile Hanım için “Cemile Serisi” adlı bir seri çıkardı.

cemileserisi

Son olarak reklamın künyesini vererek bitireyim. Geç oldu ama Karaca Porselen ve Alice BBDO olmak üzere emeği geçen herkesi tebrik ederim.

Reklamveren : Karaca Porselen

Reklamveren yetkilileri : Fatih Karaca, Hasan Hemşindereli, Sultan Köse

Reklam ajansı : Alice BBDO

Yaratıcı grup : BBDO kreatif ekip

Müşteri ilişkileri : Aslı Önal, Aylin Tüzüner

Stratejik planlama : Haluk Sicimoğlu

Yönetmen : Özer Fevzioğlu

Yapımevi : Traffic Film

Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümünden 2013 yılında mezun oldum. Marka İletişimi ve Stratejik Planlama üzerine çalışmalar yapıyorum. Bu topraklarda dünya markası çıkarma gönüllüsüyüm. Ayrıca siyasete, bilime ve tarihe özel bir ilgim var.

Bir Cevap Yazın

Nielsen’den Dijital Reklam Yatırımları İçin Güvenilir Ölçüm Sistemi 0

Nielsen’in globalde yapmış olduğu bir araştırmaya göre; dijital kampanyaların %56’sı hiç görülmüyor, görüntülenen %44’lük dilimin ise %37’si hedef kitlesini kaçırıyor.

Bu sonuçtan yola çıkarak markaların dijital bütçelerini çok daha dikkatli kullanmaları gerektiğini düşünen Nielsen, dijital kampanyaların ratingini en doğru şekilde ölçmek üzere geliştirdiği Digital Ad Ratings çözümünü hizmete sundu.

Dijital reklam yatırımları için güvenilir ölçüm…

Bugün 23 ülkede kullanılan ve 2016 yılında Türkiye pazarına giren Digital Ad Ratings, dijital reklam yatırımları için şeffaf ve optimize edilebilir şekilde bağımsız ve güvenilir rating ölçümü sağlıyor. Dijital kampanyaların hedef kitleye ulaşma oranlarını, rating ölçümünü bilgisayar, mobil (akıllı telefon ve tablet / tarayıcı ve uygulama içi) gibi tüm cihazlar üzerinden yapan ve farklı cihazlar arasında hedef kitleyi tekil olarak raporlayabilen ürün, sektörün tek hedef kitle ölçüm aracı olarak dikkat çekiyor. Reklamların görülebilirlik (viewability) oranlarını da ölçen Digital Ad Ratings, ayrıca bot kaynaklı ve sahte olan gösterimleri ayırt edip raporlayarak marka güvenliğini de ön planda tutuyor. Media Rating Council’in akredite ettiği Digital Ad Ratings, reklamveren ve yayıncılar için somut ve güvenilir bir dijital yatırım geri dönüşü sağlıyor.

Digital Ad Ratings nasıl çalışıyor?

1- Etiketleme: Reklam kampanyasının farklı cihazlarda ölçülmesi sağlanıyor.

2- Sayım: Toplam gösterimin sayılması gerçekleştiriliyor.

3- Eşleştirme: Üçüncü parti veri sağlayıcılar üzerinden gösterimler tüketicilerin demografik özellikleri ile eşleştiriliyor. Türkiye’de eşleştirme işlemi yaklaşık 41 milyonluk bir veri kaynağı aracılığı ile gerçekleşiyor.

4- Ayarlama: Nielsen’in çapraz-platform paneli kullanılarak hedef kitle ölçümü için veriler kalibre ediliyor.

5- Raporlama: Yayıncı ve demografiye göre hedef kitle ve görünürlük raporları günlük olarak yayınlanıyor.

Digital Ad Ratings büyük yararlar sağlıyor…

Digital Ad Ratings, hem yayıncı hem ajans hem de markanın hayatına önemli katkılar sağlıyor. Dijital hedef kitlenizin çapraz platform (bilgisayar, akıllı telefon ve tablet) verilerine ulaşım, kampanyanın büyüklüğünden bağımsız günlük raporlama; yüksek kalitede, işlem yapmaya ve optimizasyona izin veren, eyleme geçilebilir ölçümleme, üçüncü parti veri sağlayıcıları üzerinden hedef kitlenin detaylı demografik raporlaması, geliştirilmiş fonksiyon ve görselleştirme ile dinamik ve kolay kullanıcı deneyimi gibi yararlar sunuyor.

Coca-Cola’dan Telaffuzu Ödeme Olarak Kabul Eden Dünyanın İlk Otomatı 0

Coca-Cola İsveç, bu yaz şişe kolalarını 90’dan fazla tatil yöresini tanıtan ambalajlarla birlikte sundu. Doğal olarak bu tatil yöreleri arasında İsveç’te bulunan bazı yerlere de yer verildi. İşte kampanyanın ilginç yanı burada ortaya çıkıyor.

İsveç’te çok sayıda yerel lehçe bulunuyor ve bu lehçelerin her biri farklı fonetiklere ve dilbilgisel özelliklere sahip olmalarından dolayı İsveçliler için bile karmaşık olabiliyor. Coca-Cola İsveç de buradan yola çıkarak lehçeyi ödeme olarak kabul eden bir otomatik satış makinesini İsveç’in başkenti Stockholm’de yer alan Stureplan isimli meydana yerleştirerek insanların kullanımına sundu.

Dialekt-o-maten ismindeki bu otomat, kullanıcının sesini, hatta dildeki şiveyi algılayabilme yeteneğine sahip. Bu teknoloji, kullanıcının orijinal lehçeyi ne kadar doğru telaffuz ettiklerini belirleyebilmek için kullanıcının ses, konuşma temposu ve tonlamasını bir değerlendirmeye tabi tutuyor.

Birçok meraklı hayran ve gazeteci, Coca-Cola’nın bu ilginç otomatik satış makinesini ilk elden deneyimleyebilmeleri için davet edildi. Söylemeleri istenen ifadeleri iyi telaffuz eden katılımcılar ise otomattan bedava Coca-Cola almayı başardılar.

Kampanya kapsamında “Smögen”, en popüler ve telaffuzu en kolay lehçe olarak ön plana çıkarken “Abisko” en az popüler olan lehçe ve “Vadstena” ise telaffuzu en zor lehçe olarak dikkat çekti.

Coca-Cola, bu tarz farklı pazarlama kampanyalarıyla dikkat çeken markaların başında geliyor. Örneğin, dev içecek markası yine bu yaza özel olarak “Share a Coke” isimli kampanyası kapsamında isme özel şarkılar hazırlamış ve Romanya’da festival bileti olarak kullanılabilen pet şişe ambalajlarını kullanıma sunmuştu.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Hemen Kaydolun
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link