Concepting Kavramına Volvo’dan Yenilikçi Bakış

concepting

Volvo Life Paint

İsveçli otomobil markası Volvo konumlandırma ve onun günümüz versiyonu olan Concepting ’in en başarılı örneklerinden biri. Tüketici için Volvo eşittir “güvenlik”tir. Volvo kendisini dünyanın en güvenli araçlarını üreten bir marka olarak tanımlar. İşte bu iş bunu anlatmanın günümüz reklamcılığı açısından güzide bir örneği.

Bugünlerde insanlar reklamlardan tarihte hiç olmadığı kadar kaçmaya çalışıyorlar. Youtube’da video izlerken çıkan reklamları atlamak için beklediği 3-5 saniye bile insanlara dayanılmaz gelebiliyor.

Böyle bir tutuma karşı markalar “reklam olmayan reklam” yapmaya gayret eder oldular. Bir nevi eğlenceli içerik üretmeye odaklandılar. (Bknz: Volvo Van Dame Epic Split) Markalar olarak derdinizi pat diye söylediğinizde mesajınız tüketicinin kalkanına saplanan bir ok gibi oracıkta kalıyor. Bunun yerine dolaylı  ve duygusal anlatımlar izleyicinin kalkanının biraz daha aşağıya inmesini sağlayabiliyor.

İşte günümüz reklamcılığı tam da bu tansiyon üzerinden gelişiyor. Özellikle son iki Cannes Lions’da ödül alan işleri incelediğimizde, işlerin çoğunun insanların hayatında bir fark yaratmayı amaçlayan, sosyal sorumlu markalara ait olduğunu görüyoruz. Her marka en iyi özelliğini insanların hangi sorununa çözüm olacağı konusunda konumlandırması doğrultusunda net şeyler söylemeye çalışıyor.

Markaları böyle işler yapmaya tüketiciler zorluyor. Diğer bir deyişle tüketici markalara şöyle sesleniyor: “Sen bana iyi ürün sunabilirsin ama bu yeterli değil. Dünya ve insanlar için başka neler yapabildiğin de benim için önemli. Hayatımdaki sorunlara ne gibi çözümler sunabilirsin? Bunları anlatacaksan konuşalım. Senin, adını telaffuz edemediğim teknolojik geliştirmelerini anlamak için harcayacak zamanım yok canım. Basit ve net konuş benimle.”

Volvo’nun söz konusu işine dönersek yeniden, bu iş Cannes Lions 2015’te Design kategorisinde Grand Prix aldı. Volvo’nun “güvenlik” mottosu farklı bir şekilde anlatılmak istenmiş. Kendi araçlarının yanı sıra “İnsanın trafikte olduğu diğer durumlarda da Volvo güvenliğe önem verir.” düşüncesi anlatılmaya çalışılmış.

life-paint-sprayvolvo-bisikletlife-paint

Marka teknoloji yardımıyla trafikte bisikletlilerin daha güvenli seyretmeleri için bir çaba sarf ediyor. Gece bisikletlerin diğer araç sürücüleri tarafından fark edilmeleri için karanlıkta beyaz ışık saçan bir transparan sprey boya üretiyor. Bu şekilde bisiklet kazalarının azaltılmasını sağlamaya çalışıyor.

Volvo istediği kadar çarpışma testi sunarsa sunsun etkisi git gide azalacak. Çünkü insanlar kanıtlar kadar yan göstergelere de önem veriyor. Bir Volvo kullanıcısının aracın içinde güvende olmasını bilmesinden daha önemli olan şey buna gerçekten inanıp bunu hissetmesidir. İşte bu yüzden bu tip işler tutum oluşturma konusunda çok önemli yapı taşları. Tüketicilere aynı şeyi anlatmanın birçok yolu var ve Volvo başarılı bir yol bulmuş. Çok başarılı bir iş. Ödülü fazlasıyla hak etmiş.

Nature Valley 3 Kuşak

ABD’li gıda devi General Mills, Inc. markalarından birisi olan Nature Valley için yürütülen yeni kampanya yukarıda bahsettiğim yönelimin bir başka versiyonu. Tüketicilerine sadece iyi ürün sunmanın dışında, geleceğimizle ilgili de bir derdi olduğunu ortaya koyan Nature Valley, bizi, çocukları elektronik çöllerden çekip çıkarmaya davet ediyor.

Tahıllı atıştırmalık ürünler üreten marka için Kanada’da yayınlanan reklam filminde, misafir edilen ailelerin 3 kuşağının bireylerine aynı soru yöneltiliyor: Çocukken eğlence için neler yapardınız? Tahmin edileceği üzere büyükanne ve büyükbabalar bahçeden meyve toplamak ve balık tutmak gibi aktivitelerden bahsederken babalar ve anneler bisiklete bindiklerini, beyzbol veya saklambaç oynadıklarını hatırlıyor. İş çocuklara geldiğinde ise resim tamamen değişiyor. Kampanya Kanadalı ajans Cossette‘in imzasını taşıyor.

İnsanın yaratılışında olan doğa ile yakın olma durumu, günümüzde özellikle çocuklar için yaşam alanlarının değişmesiyle uzak bir durum haline geldi. Çocuklar teknolojik aletlerin demokratikleşmesiyle birlikte teknolojiyle çok erken yaşlarda tanıştılar. Bu tanışma da teknolojik aletlerin çocukların normali olmasına neden oldu. Yavaş yavaş bu durumun pek olumlu olmadığını anlamaya başladık. Oysa biz, dijital doğanların birer Steve Jobs olacağını sanıyorduk!

Laf aramızda anne babaların bu durumda payı büyük. Çocuklarla kaliteli zaman geçirmek, bire bir iletişim kurmak, kendi çocukluğundaki gibi aktiviteler yapmak yerine en kolay olanı seçip eline cep telefonu ya da tablet verip oyalanmasını sağlamak anne ve babaların daha çok işine geliyor. Çünkü ellerinde o aletlerle çocuklar, çevreden soyutlanıp anne babalarına sözüm ona sorun çıkarmıyorlar. Ama bu aletlerle çocuklar arasındaki ilişkinin doğurduğu sorunlar çok tehlikeli. Bugün çocukların %60’ı miyopsi yani uzağı görmekte zorlanıyor. Uzun süre çok yakın ekranlara bakmaktan göz, uzağı görmekte problem yaşıyor. Yine kuru göz de problemlerden bir diğeri. Asosyal yetişmelerinden, radyasyon dalgalarından bahsetmiyorum bile. Burada çok ciddi hatalar mevcut. Anne babalar sıfatlarının gereği olarak zor olanı seçip çocuklarla daha doğal ilişkiler kurmalılar.

Neyse kamu spotu kuşağının ardından, Nature Valley markası bütün bu iç görülerden yola çıkarak bize hayat ve gelecek adına samimi tavsiyelerde bulunuyor. Bu şekilde reklam kalkanını kaldırmasına izin vermeden izleyiciye ulaşmayı başarıyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümünden 2013 yılında mezun oldum. Marka İletişimi ve Stratejik Planlama üzerine çalışmalar yapıyorum. Bu topraklarda dünya markası çıkarma gönüllüsüyüm. Ayrıca siyasete, bilime ve tarihe özel bir ilgim var.

Bir Cevap Yazın

İYİ Parti Google Reklamıyla İbrahim Tatlıses’e Gönderme Yaparsa?

24 Haziran‘daki erken seçime çok az bir süre kaldı ve partiler, seçim kampanyalarına iyice hız vermiş durumda. Seçime girecek partilerden biri olan İYİ Parti ise son günlerde yaptığı yaratıcı ve esprili hamlelerle adını ön plana çıkartıyor.

Son olarak partinin 19 Mayıs’ta yayımlanan “Yüzünü Güneşe Dön” isimli seçim şarkısı, çevrimiçi müzik platformu Spotify‘ın Türkiye listesinde ilk sıraya yerleşmişti. Bunun üzerine de İYİ Parti resmi Twitter hesabından bir tweet atarak “Yıldız Tilbe’nin Yıldızlı Şarkıları” isimli albümdeki “Yalnız Çicek” şarkısını seslendiren Aleyna Tilki‘den ve şarkının düzenlemesini yapan Emrah Karaduman‘dan özür dilemişti. Çünkü “Yüzünü Güneşe Dön” şarkısından önce zirvede “Yalnız Çiçek” şarkısı bulunuyordu.

Şimdi ise parti, esprili ve gençlere yönelik Google reklamlarıyla adından söz ettirdi. Belli anahtar kelimelerle Google’da arama yaptığınızda, karşınıza ilk olarak İYİ Parti’nin Google reklamları çıkıyor.

Bu anahtar kelimelerden biri “gençler“. Google arama motorunda “gençler” kelimesini arattığınızda sizi karşılayan İYİ Parti reklamında, “Hükümetin Unuttuğu Yaş Aralığı” ve “Artık Yalnız Değilsiniz” sloganları ön plana çıkarken bu Google reklamının alt metninde ise “İYİ Parti İktidarında Mutlu Olacağına Kesin Gözüyle Bakılacak Kişiler” şeklinde bir ifade yer alıyor.

Google’da arattığınızda karşınıza ilk olarak İYİ Parti’nin reklamının çıkmasına neden olan bir diğer anahtar kelime ise -ilginç bir şekilde- İbrahim Tatlıses. Google’da “İbrahim Tatlıses” araması yaptığınızda karşınıza çıkan İYİ Parti reklamında, “Doğalgaz mı Bağlatacaksınız” ve “İYİ Parti’yi Bekleyin” sloganları yer alırken bu Google reklamının alt metninde ise “Seçim Sonrası Her Vatandaşımız İbrahim Tatlıses Kadar Kolay Doğalgaza Erişecek” şeklinde bir açıklama bulunuyor.

Tabii ki, Google arama motorunda İbrahim Tatlıses araması yaptığınızda karşınıza böyle bir reklam çıkmasının bir anlamı var. Bu reklamın kaynağı, aslında İbrahim Tatlıses’in başına gelen ve Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İzmir mitinginde anlattığı bir olay. Yurt Gazetesi’nin paylaştığı habere göre, İbrahim Tatlıses, Recep Tayyip Erdoğan’ın İzmir mitinginde şunları dile getirmişti:

“Ben bu insanın neyine tavım, biliyor musunuz? 1992’de İdo Tatlıses doğdu. İki aylıktı. Erdoğan, belediye başkanıydı. Villamızda doğalgaz yoktu. Bağlatmaya çalıştık ama bölgede hiçbir villada doğalgaz yoktu. Dedim ki, “Sayın Başkanım, bizim evimizde, yani orada bir koca villamız var ama üşüyoruz. Dedim ki, “İdo iki aylık, üşüyor.”. 10 dakika sonra aradı, dedi ki, “Yokmuş ama ben kendi şeyimden vereceğim.”. Ve iki ay sonra doğalgazımız bağlandı ve İdo üşümekten kurtuldu.”

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

İYİ Parti Spotify’da İlk Sıraya Çıkan Şarkısı İçin Aleyna Tilki’den Özür Diledi

İYİ Parti’nin 19 Mayıs’ta yayınlanan seçim şarkısı ‘Yüzünü güneşe dön’ çevrimiçi müzik platformu Spotify’ın Türkiye listesinde birinci sıraya yükseldi.

“Bitmedi bu karanlık gece uykularım kaçarken, Huysuz yaşlı amcalar hayallerimi çalarken” sözleriyle başlayan şarkı alışılmışın epey dışında bir seçim şarkısı. Bundan sebep olsa gerek özellikle gençlerin çok ilgisini çekerek kısa zamanda oldukça fazla dinlendi ve beğeni topladı.

İYİ Parti resmi Twitter hesabından konuyla ilgili attığı Tweet’inde “19 Mayıs’ta yayınlanan Yüzünü Güneşe Dön şarkımız Spotify 1 de. Kusura bakma @aleynatilki @Emrah_Karaduman dedi.

Şarkınının klibini aşağıdan izleyebilirsiniz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Haftanın En Çok Okunan 10 İçeriği

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link