Coca Cola geçtiğimiz günlerde tek marka stratejisinden sonra yine çarpıcı bir karar alarak küresel anlamda paketlerini değiştirme yoluna gitti.

Küresel olarak uygulanacak bu yeni paketlerin hepsi Coca Cola imzasını ve bazıları da “Tadını Çıkar” kampanyasına özel kırmızı bir disk taşıyacaklar.

Bu yeni tasarım Coke, Diet Coke, Coke Zero ve ilk olarak Arjantin’de tanıtılmış , şişesi tamamen geri dönüştürülebilen Coca-Cola Life için geçerli olacak.

Mayıs’ın ilk haftasında ilk olarak Meksika’lı kola severler buluşacak ve sonrasında 2016 ve 2017 bıyunca tüm küresel kola severler artık bu yeni şişeler ile kola tüketmeye başlayacaklar.

Bu arada özellikle Kuzey Amerika’da Diet kolanın büyük bir tüketim kitlesi olduğu için tek marka stratejisine Diet Coke’da dahil edilmiş. Coca Cola kıdemli pazarlama yöneticisi Marcos de Quinto

“Paketleme bizim en görünür ve en değerli varlıklarımızdan biri” Coca Cola Red Disc ise markanın muhteşem tadı, ve ferahlatıcılığı ile beraber yıldız elementi” dedi. Bu yeni paketleme tarzının markanın “tek marka “ stratejisinde yeni bir adım olacağı şeklinde değerlendirmeler yapılıyor.

355ml_Cans_OneBrand_lineup

Bu yılın ilk aylarında de Quinto Ad Age’le yaptığı röportajda “Coca Cola marka olarak hep çok sevildi ama bazı anlarda müşterilerimiz bu kadar şekerin zaralı olduğunu ve düşürülmesini istediler. Diet Coke her zaman Taylor Swift ve moda tasarımcıları ile anıldı Coke Zero ise Nascar ve kolej basketbolu ile ama artık Coca Cola herkes için.” derken Coca Cola herkes için bir marka olarak aslında Coke Zero ve Diet Coke’u alt markaları değil sadece elementleri olarak konumlandırıyor.

Aslında tam da kola tüketiminin 30 yılın en az olduğu dönemde bu ölçekte bir küresel markanın tek marka imajını güçlendirmek adına yeni paketleme işlemine gitmesinin büyük bir iş olduğunu da belirtmek gerek.

Marka kendisindeki bu değişimi Meksika’da bir etkinlik ile Pazartesi günü duyururken bunun şirket için tarihsel bir değişim olduğunu belirtti.

“Markaları tasarım bağlamında birleştirmek 130 yıllık tarihimizde bir ilk ve ikonik Coca Cola görsel kimliği tüm ürünler arasında paylaştırılacak.” dedi.

Markanın bu küresel tasarım için tğm dünyadan 6 tane farklı tasarım ajansı ile beraber çalışılmış.

Coca Cola Tadını çıkar kampanyası ile beraber tek marka paketleme işlemi ile tüm ürünlerini tek çatıda birleştirerek kafa karışıklığını da engellemeyi amaçlıyor. Tadını Çıkar kampanyası 195 pazarda 12 TV reklamı ile devam ediyor.

Paylaş
2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın