Meksika’da son zamanlarda artan cinsel taciz olaylarına dikkat çekmek için ilginç bir uygulama başlatıldı. Ülkenin başkenti olan Mexico City’deki bir metroda koltuklardan biri erkek gövdesine dönüştürüldü. Ancak işin daha da ilginç yanı, gövdede erkek cinsel organının da bulunması oldu.

Koltuk deneyi isimli kampanya ile verilmek istenen mesaj ise koltukların rahatsız olduğu, ancak Meksikalı kadınların her gün yüzleştiği cinsel taciz kadar rahat edici olmadığıydı. Bu kampanyayla ilgili yayınlanan videoda, insanların koltukta erkek gövdesi karşısındaki şaşkınlık dolu bakışları ve bu durumdan hoşnut olmadıkları rahatlıkla görülebiliyor.

Bu kampanya, Meksika hükümeti tarafından Mexico City’de yaşayan kadınların %65’inin cinsel tacize maruz kaldığını ortaya çıkaran araştırmanın sonucunda başlatıldı. Ülkenin başketindeki toplu taşıma araçlarında yaşanan cinsel taciz olaylarına dikkat çekmek için başlatılan kampanya ile insanların bu durum karşısındaki farkındalığının artırılması amaçlanıyor. İzlenen yol oldukça garip olsa da internet ortamında hızla yayılması, kampanyanın biraz olsun amacına ulaştığını gösteriyor.

 

Bir Cevap Yazın