Bütünleşik Reklamcılık 0

Reklam dünyası alabildiğine geniş, varabildiğine de engin bir dünya aslında. Bu dünyada var olmak için ona ayak uydurmak gerekli haliyle. Günümüzün hızlı değişimi, reklam dünyasının da bir parçası haline geliyor doğal olarak. Özellikle son dönemde yeni bir konsept bu hızlı değişimin bir parçası olarak dikkatimizi çekiyor; ‘Integrated Advertising’ yani ‘Bütünleşik Reklamcılık’. Peki bu kavram bize neyi ifade ediyor?

Günümüzün en güzel bilgi kaynaklarından biri olan Wikipedia’yı açtığımızda şu ifade ile karşılaşıyoruz: “Bütünleşik Reklamcılık/Pazarlama; markanın vermek istediği ana amacın etrafında oluşturulan tutarlı ve aynı tonda sürüdürülen mesajın, farklı iletişim kanalları üzerinden bir çatı altında verilmesidir. Bu kanallar ise reklam, satış promosyonları, halkla ilişkiler, direk pazarlama, online iletişim ve sosyal medya gibi farklı kanallar olup, bunların bir arada yönetilmesi ile hem tutarlı bir yapı oluşturmak hem de maliyet etkin bir şekilde hazırlanan iletişimin hayata getirilmesini sağlamaktır ana amaç.”

Wikipedia bu kadar uzun açıklarken kısaca ne diyebiliriz? ‘Farklı iletişim kanallarını entegre ederek, markanın mesajını tutarlı ve etkin bir hale getirmek’.

Bunu yapmanın birçok yolu var elbetteki, ancak günümüzün popüler bir terimi olma yolunda hızlı ve emin adımlarla ilerleyen ‘Bütünleşik Reklamcılık’, şimdiden tüm ajansların dikkatini çekmiş durumda. Birçok ajans artık bu alanda hizmet sunmaya özen gösteriyor. Markalara sundukları çözümlerde bu kavramın önemini anlatmanın yanı sıra yeni stratejilerinde de ‘Bütünleşik Reklamcılık’ kavramını merkeze alıp değerlendirmelerde bulunuyor.

İşte BBR Saatchi&Saatchi bununla ilgili çok güzel bir çalışma yapmış. ‘Stop motion’ tekniği ile hazırlanan çalışmada ‘Bütünleşik Reklamcılık’ kavramının ne olduğundan bahsederken bir yandan da kendi ajans reklamlarını yapmayı ihmal etmemişler.

httpv://www.youtube.com/watch?v=TRfjP_4pc4U

 

ODTÜ İşletme Bölümü mezunu olan Cemil Hayri Durgun, 2012 yılından bu yana Pazarlamasyon'da yazar hayatını sürdürmekte. Bunun yanı sıra 2013 yazından beri PTV direktörlüğü ve yönetim kurulu üyeliği sorumluluklarını yerine getirmektedir. Profesyonel yaşamına PepsiCo bünyesinde pazarlama ve yeni ürün süreçlerini yönetme gibi kritik bir görevde başlayan Cemil, şimdi ise kıdemli marka müdür yardımcısı olarak İçim kahvaltılık kategorisi ekibinde görev almaktadır.

Bir Cevap Yazın

Subway Yeni ‘Food Art’ Çalışmaları ile Göz Doyuruyor 0

Fast food şirketi Subway kendisine yeni bir marka kimliği yaratıyor. Fikir New York merkezli Turner Duckworth kreatif ajansı tarafından geliştirildi.

Marka taze gıdaları odağına alan ‘food art’ çalışmaları ile gözümüzü de doyuruyor. Yaratıcılıklarını konuşturan kreatif ekip son derecede renkli çalışmalara imza atmış. Maruldan yerküre, köfte ve soğan ile gezegen gibi ilginç çalışmalar konseptin içinde mevcut.

İşte yaratıcı ve minimalliği ile dikkat çeken çalışmalardan örnekler;

 

 

 

 

Ünlü Markaların İlk Reklamları 0

Bütünleşik pazarlama iletişimi çabaları içinde yer alan reklam, bugün tüm tutundurma karması elemanları gibi, işletmelerin pazarlama amaçlarının başarılması ve karşılaşılan pazarlama sorunlarının çözümlenmesinde en önemli rollerden birini üstlenir durumda.

Peki günümüz markalarının reklam stratejileri hakkında ne düşünüyorsunuz? Klasik reklamcılığa karşı hızla yükselişe geçen modern reklamcılık, sektörde anlayışı kısa sürede ikiye bölmeyi başardı.

Hal böyle iken reklamların eski yüzleri ile yeni yüzleri arasındaki anlamsal ve biçimsel farklar kaçınılmaz bir boyutta arttı.

Bu eski-yeni karması içinde,  Türkiye’deki bilinen markaların yeni reklamları bir kenara bırakıp, unutulmuş ilk reklamlarını incelemeye ne dersiniz?

Efes Pilsen (1976) 
1
Coca-Cola (1964) 

2

Akbank (1951) 

3

Aygaz (1963) 

5

Koleston (1960)  

6

Sana (1953)

Adsız

Selpak (1971) 

8 (473 x 640)

Blendax (1970) 

4

Ülker (1970) 

Turkcell (90’lar) 

559528_383984084957995_2143945414_n

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link