Reklam dünyası alabildiğine geniş, varabildiğine de engin bir dünya aslında. Bu dünyada var olmak için ona ayak uydurmak gerekli haliyle. Günümüzün hızlı değişimi, reklam dünyasının da bir parçası haline geliyor doğal olarak. Özellikle son dönemde yeni bir konsept bu hızlı değişimin bir parçası olarak dikkatimizi çekiyor; ‘Integrated Advertising’ yani ‘Bütünleşik Reklamcılık’. Peki bu kavram bize neyi ifade ediyor?

Günümüzün en güzel bilgi kaynaklarından biri olan Wikipedia’yı açtığımızda şu ifade ile karşılaşıyoruz: “Bütünleşik Reklamcılık/Pazarlama; markanın vermek istediği ana amacın etrafında oluşturulan tutarlı ve aynı tonda sürüdürülen mesajın, farklı iletişim kanalları üzerinden bir çatı altında verilmesidir. Bu kanallar ise reklam, satış promosyonları, halkla ilişkiler, direk pazarlama, online iletişim ve sosyal medya gibi farklı kanallar olup, bunların bir arada yönetilmesi ile hem tutarlı bir yapı oluşturmak hem de maliyet etkin bir şekilde hazırlanan iletişimin hayata getirilmesini sağlamaktır ana amaç.”

Wikipedia bu kadar uzun açıklarken kısaca ne diyebiliriz? ‘Farklı iletişim kanallarını entegre ederek, markanın mesajını tutarlı ve etkin bir hale getirmek’.

Bunu yapmanın birçok yolu var elbetteki, ancak günümüzün popüler bir terimi olma yolunda hızlı ve emin adımlarla ilerleyen ‘Bütünleşik Reklamcılık’, şimdiden tüm ajansların dikkatini çekmiş durumda. Birçok ajans artık bu alanda hizmet sunmaya özen gösteriyor. Markalara sundukları çözümlerde bu kavramın önemini anlatmanın yanı sıra yeni stratejilerinde de ‘Bütünleşik Reklamcılık’ kavramını merkeze alıp değerlendirmelerde bulunuyor.

İşte BBR Saatchi&Saatchi bununla ilgili çok güzel bir çalışma yapmış. ‘Stop motion’ tekniği ile hazırlanan çalışmada ‘Bütünleşik Reklamcılık’ kavramının ne olduğundan bahsederken bir yandan da kendi ajans reklamlarını yapmayı ihmal etmemişler.

httpv://www.youtube.com/watch?v=TRfjP_4pc4U

 

Paylaş
ODTÜ İşletme Bölümü mezunu olan Cemil Hayri Durgun, 2012 yılından bu yana Pazarlamasyon'da yazar hayatını sürdürmekte. Bunun yanı sıra 2013 yazından beri PTV direktörlüğü ve yönetim kurulu üyeliği sorumluluklarını yerine getirmektedir. Profesyonel yaşamına PepsiCo bünyesinde pazarlama ve yeni ürün süreçlerini yönetme gibi kritik bir görevde başlayan Cemil, şimdi ise kıdemli marka müdür yardımcısı olarak İçim kahvaltılık kategorisi ekibinde görev almaktadır.

Bir Cevap Yazın