Bugünün Büyük Markaları 1950’de Var Olsaydı, Reklamları Nasıl Görünürdü?

Tesla, Airbnb, Spotify ve Snapchat gibi günümüzün popüler teknoloji markalarının bundan yaklaşık 50 yıl önce de var olduğunu ve ürünlerini ya da hizmetlerini o zamanın teknolojik şartlarına uygun şekilde sundukları bir dünya hayal edin. Sizce böyle bir dünyada, bu dev markaların reklamları nasıl olurdu?

Sanat eserleri, mücevherler, koleksiyon ürünleri, hatta mobilyalar için bir pazar yeri olan Invaluable, tam da bu hayalden yola çıkarak teknoloji alanında faaliyet gösteren günümüzün popüler markaları için 1950’li yılları baz alarak nostaljik basılı reklamlar hazırladı. Şirket bu çalışmasıyla ilgili olarak Design Taxi’ye yaptığı açıklamada, “Baskının, reklamcılığın en etkili biçimlerinden biri olarak kullanıldığı zamanın, çok uzun süre önce olmadığını hayal etmek çok zor.” dedi.

O günlerde dünya, tabir-i caizse İkinci Dünya Savaşı’nın ardından yeniden kuruluyordu. Bu yüzden reklamlarda da hayatı daha kolay hale getirme yerine, bir “ideal toplum” portresi çizmeye odaklanılıyordu. Ancak bu nostaljik basılı reklamlarda ise daha çok ürünlerin ya da hizmetlerin hayatı kolaylaştırma yönüne vurgu yapılmış.

Airbnb, Lyft, Snapchat, Spotify ve Tesla markalarının, 1950’li yıllara göre hazırlanmış reklamlarına aşağıdan göz atabilirsiniz.

Airbnb

Bu reklamların arasında, belki de en normali Airbnb’nin reklamı. İnternet olmadığı için işlerin bugünkü kadar büyümeyeceği kesin, ancak o zamanlarda böyle bir sistemin kurulması imkansız değildi.

Lyft

Aynı Uber gibi bir ulaşım uygulaması olan Lyft’in reklamında, iPhone benzeri bir cep telefonunun olması dikkat çekiyor. Ama tek bir farkla… Bu cep telefonunun bir anteni bulunuyor. Sonuçta 1950’li yıllardan bahsediyoruz.

Snapchat

Lyft reklamının aksine, Snapchat reklamında cep telefonu işin içine hiç katılmamış. Bunun yerine o yıllara uygun olarak bir fotoğraf makinesi ile selfie çekiliyor. Ancak burada Snapchat ismiyle neyin pazarlandığı pek belli değil.

Spotify

Spotify reklamında “Sınırsız müzik, parmaklarınızın ucunda!” sloganı kullanılmış. Ancak o plaklarla sınırsız müziği nasıl sağlayacakları tam bir muamma.

Tesla

Tesla’nın “Geleceğe Sür” sloganıyla hazırlanan reklamında “James Bond’a uygun bir otomobil, tamamen sizin olabilir. Bu gösterişli makine, gerçekten kendi kendine gidebiliyor.” şeklinde bir açıklamaya yer verilmiş.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon Pazarlama, Sosyal medya, Marka Yönetimi, Pazarlama İletişimi, Dijital Pazarlama ve İş Dünyası konularına odaklı bilgi kaynağı.

Bir Cevap Yazın

Cannes Lions’dan Türkiye’ye 1 Altın 2 Bronz Aslan

4129Grey, Print & Publishing kategorisinde Uluslararası Af Örgütü (Amnesty) için yaptığı The Insiders projesiyle Cannes Lions Uluslararası Yaratıcılık Festivali’nden Altın Aslan ödülünü kaptı. The Insiders (İçeriden), Twitter’ın “Tweet to Unlock” özelliğinden faydalanıyor ve bunu Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nde dikkat çeken bir kampanyaya dönüştürüyor.

Festivalin ikinci gününde Altın Aslan ile ödüllendirilen 4129Grey imzalı The Insiders üçüncü günde ise hem Direct hem de PR kategorilerinde kısa listeye kalma başarısı gösterdi.

4129Grey’in Altın Aslan’ı haricinde Türkiye’den katılan iki proje daha festivalde Bronz Aslan aldı.

Massive Shelf, Tape Measure, Chrome Hanger

Ajans: Medina Turgul DDB
Reklamveren: Koçtaş
Kategori: Outdoor
Ödül: Bronz Aslan

Fear & Fantasy Festival

Ajans: TBWA\ISTANBUL /Kino İstanbul
Reklamveren: Fear & Fantasy İstanbul
Kategori: Design
Ödül: Bronz Aslan

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

İzlanda Coca Cola Dünya Kupası Reklamını İzlanda Milli Takım Kalecisi Thór Halldórsson Yönetiyor!


Bayram’a karışan Dünya Kupası coşkusu tüm hızıyla devam ederken, karşılaştırmalar kadar heyecan verici detaylar da yavaş yavaş ortaya çıkıyor.

Bu detaylardan bir tanesi de Coca Cola’nın İzlanda reklam filmi ile ortaya çıktı. Dünya Kupası’nda yarışan en küçük ülke olan İzlanda’nın futbol takımı oyuncularının birçoğu futbol kariyerlerinden önce birçok farklı alanda da yeteneklerini sergileme imkanı bulmuşlar. Öyle ki Coca Cola’nın Dünya Kupası’na özel İzlanda reklam filminin yönetmeni de İzlanda milli takımının kalecisi Thór Halldórsson olmuş.

İzlanda milli takımı kalecisi Hannes Thór Halldórsson 2018 Dünya Kupası döneminde kalesini korurken, öncesinde kendi ülkesinde yayına girecek olan Coca Cola reklamını yönetmiş. Futbolu profesyonel bir kariyer olarak görmeden önce Halldórsson film yönetmeni olarak çalışıyormuş. Hatta teknik direktör Halgrimsson’da milli takımı yönetmediği vakitlerde diş hekimliği yapıyor.

Filmde baskın tema Euro 2016’da efsaneleşerek bir milli takım geleneği haline gelen Viking alkışının baştan sona tüm İzlanda halkını günlük yaşamda nasıl sarıp, tek bir noktada bir araya getirdiği olurken, hangi takımı tutuyorsanız tutun, o efsanevi alkışın ritmi sizi reklam boyunca sizi de sarıyor.

Sanıyorum asıl güzel olan da birçok ülkenin milli takımında ülkesini temsil eden milyon dolarlık futbolculara karşın İzlanda gibi daha küçük yüzölçümlü ülkelerin oyuncularının futbolla beraber başka meslek dallarında da başarılı olması.

Öyle ki kale bekçisi Halldórsson bundan dört yıl kadar önce profesyonel bir yönetmenken ikinci iş olarak futbolla ilgileniyormuş. Şimdilerde kariyerini bir Danimarka takımı olan Randers FC’da sürdüren Halldórsson, İzlanda’da yayına girecek bu reklam filmi için bir istisna yaparak yönetmen koltuğuna geri dönmüş ve halkı Dünya Kupası coşkusu ile birleştirecek çok güzel bir işe imza atmış.

Sanırım en iyisi de güzelce kurgulanmış bu reklam filminde birleştirici unsurlarla beraber İzlanda’nın doğal güzelliklerini de seyretmek  oldu. Peki siz ne düşünüyorsunuz?

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link