Borcam Mirası Nerelere Gidecek?

Paşabahçeyi Türkiye’de duymayanımız, evimizde herhangi bir ürününü kullanmayanımız herhalde çok zor bulunur. Paşabahçe, Atatürk’ ün Türkiye’de cam sanayisini kurma ve geliştirme talimatları doğrultusunda 1935 yılında kurulan, bugünkü adıyla Şişecam Topluluğu’nun en bilinen markası. Geniş ürün portföyüyle, sektörde Dünyada 3. büyük, Avrupa’da ise 2. büyük kuruluş konumunda bulunuyor.

İşte o ürün çeşitlerinden  biri var ki, yıllarca evden eve mutfaktan mutfağa seri üretim, üretimin yanında seri hediye olarak dolandı durdu. Yüksek ısıya dayanıklılığıyla Türk piyasasına oldukça hızlı bir girişle başarıyı yakalayan Borcam için, son dönem reklam kampanyası hariç, yıllar var ki bu ürün kapsamında görsel bir pazarlama stratejisine yönelinmemişti.

Peki ne oldu da Paşabahçe Borcam ürününü ön plana alma yolunda böyle bir reklam hazırladı dersiniz? Nitekim Borcam yıllardan beri belli müşteri portföyüyle ilerleyen bir ürünken, bu kadar tanıdık, bu kadar bilindik bir ürünü tekrar öne alma çabalarının elbette bir nedeni var. Burada üzerinde durulan, Borcam markasının yeni ve daha modern modellerinin de aslında var olduğu ve kullanım genişletme çabalarına gidildiğinin işaretleridir. Nitekim klasik ovalimsi kalın cam tabaklar, aslında artık o eski hallerinden biraz daha farklı. Fakat en büyük sorun da şu ki, o farktan ya da farklılıktan yılların Borcam kullanıcılarının çoğu, Borcam’ı hediye devretmek suretiyle bir devinim içinde algıladıklarından haberdar değil veya gereksiz görüyor. Yani aslında Borcam satışları tahmin edildiği ölçüde fazla değil, hatta geniş pazar oranına göre düşünüldüğünde az bile olduğunu düşünüyorum. Satış başarısından ziyade, çıkışından bu yana piyasada olan Borcam elden ele dönüp duruyor yalnızca o kadar.

Bu devinim ne kadar sürer, daha evlerimize ne kadar bir Borcam stoğu birikir bilinmez ama Paşabahçenin de bu durumdan rahatsız olduğu ortada. Artık ilk Borcam mıdır yoksa son Borcam mıdır evlerimizdeki bilememekle birlikte, ben bu furyanın Türkiye’den öylece çıkıp gitmesini çok da kolay bulanlardan değilim açıkcası. Nitekim Yiğit Özgür’ ün karikatüründe de çok hoş belirttiği gibi, Borcam’ın üretimi bitse dahi Türkiyeyi dolaşımı konusunda tereddütlerim var.

O1uVi

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon Genel Yayın Yönetmeni. Dijital iletişim ve pazarlama alanlarında araştırmalar yürütmekle birlikte, web teknolojilerini de bir o kadar yakından takip ediyor.

Bir Cevap Yazın

Cannes Lions’dan Türkiye’ye 1 Altın 2 Bronz Aslan

4129Grey, Print & Publishing kategorisinde Uluslararası Af Örgütü (Amnesty) için yaptığı The Insiders projesiyle Cannes Lions Uluslararası Yaratıcılık Festivali’nden Altın Aslan ödülünü kaptı. The Insiders (İçeriden), Twitter’ın “Tweet to Unlock” özelliğinden faydalanıyor ve bunu Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nde dikkat çeken bir kampanyaya dönüştürüyor.

Festivalin ikinci gününde Altın Aslan ile ödüllendirilen 4129Grey imzalı The Insiders üçüncü günde ise hem Direct hem de PR kategorilerinde kısa listeye kalma başarısı gösterdi.

4129Grey’in Altın Aslan’ı haricinde Türkiye’den katılan iki proje daha festivalde Bronz Aslan aldı.

Massive Shelf, Tape Measure, Chrome Hanger

Ajans: Medina Turgul DDB
Reklamveren: Koçtaş
Kategori: Outdoor
Ödül: Bronz Aslan

Fear & Fantasy Festival

Ajans: TBWA\ISTANBUL /Kino İstanbul
Reklamveren: Fear & Fantasy İstanbul
Kategori: Design
Ödül: Bronz Aslan

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

İzlanda Coca Cola Dünya Kupası Reklamını İzlanda Milli Takım Kalecisi Thór Halldórsson Yönetiyor!


Bayram’a karışan Dünya Kupası coşkusu tüm hızıyla devam ederken, karşılaştırmalar kadar heyecan verici detaylar da yavaş yavaş ortaya çıkıyor.

Bu detaylardan bir tanesi de Coca Cola’nın İzlanda reklam filmi ile ortaya çıktı. Dünya Kupası’nda yarışan en küçük ülke olan İzlanda’nın futbol takımı oyuncularının birçoğu futbol kariyerlerinden önce birçok farklı alanda da yeteneklerini sergileme imkanı bulmuşlar. Öyle ki Coca Cola’nın Dünya Kupası’na özel İzlanda reklam filminin yönetmeni de İzlanda milli takımının kalecisi Thór Halldórsson olmuş.

İzlanda milli takımı kalecisi Hannes Thór Halldórsson 2018 Dünya Kupası döneminde kalesini korurken, öncesinde kendi ülkesinde yayına girecek olan Coca Cola reklamını yönetmiş. Futbolu profesyonel bir kariyer olarak görmeden önce Halldórsson film yönetmeni olarak çalışıyormuş. Hatta teknik direktör Halgrimsson’da milli takımı yönetmediği vakitlerde diş hekimliği yapıyor.

Filmde baskın tema Euro 2016’da efsaneleşerek bir milli takım geleneği haline gelen Viking alkışının baştan sona tüm İzlanda halkını günlük yaşamda nasıl sarıp, tek bir noktada bir araya getirdiği olurken, hangi takımı tutuyorsanız tutun, o efsanevi alkışın ritmi sizi reklam boyunca sizi de sarıyor.

Sanıyorum asıl güzel olan da birçok ülkenin milli takımında ülkesini temsil eden milyon dolarlık futbolculara karşın İzlanda gibi daha küçük yüzölçümlü ülkelerin oyuncularının futbolla beraber başka meslek dallarında da başarılı olması.

Öyle ki kale bekçisi Halldórsson bundan dört yıl kadar önce profesyonel bir yönetmenken ikinci iş olarak futbolla ilgileniyormuş. Şimdilerde kariyerini bir Danimarka takımı olan Randers FC’da sürdüren Halldórsson, İzlanda’da yayına girecek bu reklam filmi için bir istisna yaparak yönetmen koltuğuna geri dönmüş ve halkı Dünya Kupası coşkusu ile birleştirecek çok güzel bir işe imza atmış.

Sanırım en iyisi de güzelce kurgulanmış bu reklam filminde birleştirici unsurlarla beraber İzlanda’nın doğal güzelliklerini de seyretmek  oldu. Peki siz ne düşünüyorsunuz?

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Haftanın En Çok Okunan 10 İçeriği

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link