Bir Yönetmenin Kız Arkadaşının İkinci El Arabası İçin Çektiği ve Viral Olan Reklam 0

İkinci el bir ürünü satmak, zaman zaman oldukça uğraştırıcı ve sinir bozucu olabilir. Genelde bununla ilgili en büyük sorun ise diğer ilanlar arasında öne çıkmaktır. Peki, bu sorunun üstesinden gelmek için satışa sunulan ikinci el bir ürün için reklam filmi çekmek nasıl bir fikir? Teoride saçma gelebilir; ama geçtiğimiz günlerde yaşanan bir olay, bu fikrin pratikte oldukça işe yarayabileceğini gösterdi.

PetaPixel’in yaptığı habere göre Max Lanman isimli yönetmenin kız arkadaşı, 1996 model Hond Accord’unu satmak istiyordu. Lanman da onun işini kolaylaştırmak amacıyla araba için bir reklam filmi çekti. Tabii Lanman bunun tek başına gerçekleştirmedi, reklam filmi bir ekip tarafından hazırlandı. Lanman reklam filmini yazıp yönetmenin haricinde, bir de drone ile yapılan havadan çekimleri gerçekleştirdi. Bunun yanında ekipte görüntü yönetmeni, aktris, ses sanatçısı, reklam filmine orijinal bir fon müziği yapmak için besteci ve ses tasarımcısı yer alıyordu.

Sonuç olarak reklam filmi beklenilenin de üstünde bir etki yarattı. Reklam filminin videosu viral oldu ve video, Youtube’da en trend videolar arasına girdi. eBay üzerinde satışa çıkarılan araba için 80’den fazla teklif verildi ve arabanın satış fiyatı 20.000 doları geçti. Ancak nedense bu açık artırma iptal edildi ve yeni bir açık artırma başlatıldı. Şu anda yeni başlatılan açık artırmada araba için 41 teklif verilmiş ve arabanın satış fiyatı yaklaşık olarak 2.000 dolar.

Arabaların değerleriyle ilgili yaklaşık olarak fiyat veren Kelley Blue Book’a göre Lanman’ın kız arkadaşının 1996 model Honda Accord’unun değeri yaklaşık olarak 1.500 dolar. Aracın açık artırmadaki mevcut satış fiyatı düşünüldüğünde bu reklam filminin gerçekten etkili olduğu söylenebilir. Tabii, reklam filmi için harcanan emeğin maddi karşılığının arabanın değerinin kat kat üstünde olduğu düşünülürse ikinci el bir ürünün satışı için reklam filmi çekmek sadece sevgiliniz bir yönetmen ise mantıklı hale geliyor.

Pazarlamasyon İçerik Editörü

Bir Cevap Yazın

Efsane Seri Deneysel Bankacılık Sona Erdi 0

Garanti Bankası’nın uzun yıllardır devam eden efsane reklam serisi Deneysel Bankacılık çekilen son filmle sürpriz bir şekilde sona erdi.

Deneysel Bankacılık, kardeşi Garanti Bankası’nda çalışan Tanju Öztürk’ün arkadaşı Şafak’la Garanti’ye rakip olmaya çalışmasını konu ediniyordu. Her biri birbirinden eğlenceli videolardan oluşan bu seride ana karakterimiz Tanju sürekli başarısız olsa da asla çalışmaktan vazgeçmiyor, hep daha iyisini üretmeye çalışıyordu.

Yıllarca en çok konuşulan dijital projelerden biri olmayı başaran Deneysel Bankacılık yayınladığı son videoyla yine kendine has üslubuyla sona geldiğini anlattı. Video hakkında spoiler vermeden sizi hüzünlü ama eğlenceli The End videosuyla baş başa bırakıyoruz.

Organ Bağışı Konusunda Farkındalık Yaratan ‘Kumaş Nakilli’ Kampanya 0

Kendinden sonra başkalarına hayata tutunma şansı vermenin en güzel yolu olan organ bağışı maalesef birçok ülkede yeterli miktarda değil. (Buna ülkemizde dahil.)

Öyle ki ülkenin gelişmişlik seviyesi ne olursa olsun bağış miktarı çok düşük miktarlarda kalabiliyor. Örneğin Japonya’da rakam milyon kişi başına 0.7 iken ABD’de milyon kişi başına 28.5 ülkemizde ise milyon kişi başına 0.2’lerde seyrediyor.

140.000 hastanın organ nakli beklediği ancak yeterli sayıda donör olmadığı için sadece 300 kişinin tedavi olduğu Japonya’da reklam ve PR şirketi Dentsu Japan

Japonya’da Dentsu kreatifleri organ bağışı konusunda Japon halkını bilinçlendirmek için kıyafetlerimizi tema olarak kullanmış.

Second Life Fashion” (İkinci Hayat Modası) olarak adlandırılan kampanya temel olarak, organ nakli ile yeniden hayata başlayabilmenin aslında eskiyen kıyafetlerimize ‘kumaş nakli’ (yama) yaparak onlara yeniden giyme şansı vermemiz kadar kolay olduğunu anlatmaya çalışıyor.

Kenarda köşede unutulan, çöpe atılan kıyafetler kampanya kapsamında ücretsiz onarılarak onlara yeni kumaşlarla yeni şanslar verilmiş. Örneğin; kolunda yırtık olan bir lacivert gömlek, ekoseli bir gömleğin kol kumaşı ile birleştirilmiş ve ön kısmında sorun olan bir kumaş cekete bir basketbol ceketi parçası ilave edilmiş.

Yapılan çalışmalarla hepsi birbirinden ayrı, rengarenk ‘kumaş nakilli’ bu özel kıyafetlerle hedef kitlede organ nakli konusunda bilinç yaratılmaya çalışılmış.

Ücretsiz tamir edilen kıyafetlerin hepsine “Kalbim İkinci Hayat Modası ile Beraber” etiketleri takılan bu özel kıyafetler Second Life’ın daha önce yaptığı “Second Life Toys” adlı projenin devamı niteliğinde.

Sizlerde başkalarına hayata tutunma umudu vermek isterseniz www.siznebekliyorsunuz.com ‘dan organ bağışı konusunda detaylı bilgi alabilir, gönüllü olabilirsiniz.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link