Herkesin hayalini kurduğu ve emekliliğinde yerleşeceği bir sahil kasabası vardır. Sessiz, sakin, huzurlu ve mutlu bir gelecek için çalışırız hepimiz. Belli bir yaşa geldikten sonra köşemize çekilip torunlarımızı sevmek isteriz. Ama genellikle işler planlanan şekilde gitmez ve hayaller suya düşer.

İşte bu içgörüyle yola çıkan Yapı Kredi, Bireysel Emeklilik Sistemini anlatan oldukça başarılı bir reklam filmi hazırlamış. Reklamın başarısı ise hedef kitleye doğrudan seslenen dahası hedef kitlenin ruhuna dokunan bir iş olmasında.

Reklamdaki asıl vurucu nokta son sahnedeki “Yok İsmail, Sarıyer’e, eve…” cümlesi. Filmde baş karakter olan Ahmet Abi’nin yaşadığı o hayal kırıklığı anını emeklilik yaşında olanlar çok büyük ihtimalle onlarca kez yaşamışlardır, henüz o yaşta olmayanlar ve bunun gibi hayallerle yaşayanlar ise bu hayallerin gerçekleşmeme ihtimalinden korkuyorlar. İşte tam olarak bu korkuya seslenen reklamın asıl içgörüsü bu hayal kırıklığı.

Film için şunu da söylemek gerekir ki fikrin güzelliği kadar uygulamasının da oldukça başarılı olması. Şimdiye kadar sağlam fikir üzerine oturtulmuş ancak kötü uygulamalı ya da tam tersi olarak zayıf fikir üzerine oturtulmuş sırf uygulaması sağlam diye iş yapan filmler gördük. Ancak bu filmde kurgusundan metnine ve akıcılığına kadar her şey tam kıvamında olmuş. Şüphesiz benim şimdiye kadar izlediğim en iyi emeklilik reklamı. Siz ne dersiniz?

http://www.youtube.com/watch?v=auLMqAx5wrw&sns=tw

Bir Cevap Yazın