“Dünyanın her stadında futbol oynadım fakat hiç bir yerde Boca Juniors’ın Bombenera zeminine ayak bastığında hissettiğim depremi hiç bir yerde hissetmedim. Boca Juniors taraftarlarına çok yakındık ve birden bağırmaya ve zıplamaya başladılar. Duvarlar sallanmaya başladı ve hep beraber yerin altına gömüleceğimizi düşündüm.”

Futbol asla yalnızca bir oyundan ibaret değil. İçinde bir çok dinamizmi ve yoğun duyguları barındırıyor şüphesiz. Öyle anılar var ki futbola dair, yıllar geçse de kolay kolay unutulmuyor. Sir Alex Ferguson’un yıllardır unutamadığı ” Welcome to Hell ” pankartı, Liverpool taraftarının İstanbul’da ki Şampiyonlar Ligi finalinde takımları 3-0 yenikken yaptığı Asla yalnız yürümeyeceksin tezahüratı yada Ercan Taner’in Fenerbahçe Galatasaray derbisinden önce yanan meşaleler için Şu an Kadıköy yanıyor ! repliği gibi.

İşte böyle anlardan ilham alarak harekete geçen Nike, Boca Juniors taraftarının deprem etkisi yaratan hareketlerinden yola çıkarak, Boca Juniors’ın yer aldığı, Copa Argentina final maçının oynandığı San Juan stadının kolonlarına, gol esnasında çıkan titreşimi reichter ölçeği bazında ölçmek için 4 adet sismograf yerleştiriyor ve bir taraftar grubu gol esnasında kaç şiddetinde bir depreme yol açabilir sorusuna cevap arıyor:

httpv://www.youtube.com/watch?v=4w9QBylqpng

 

Bir Cevap Yazın