Bir Reklam Filmi Neden İzlenir?

 

Daha doğrusu, cevabını vermek istediğim soru; Maruz kaldığımız reklam filmlerindeki izletici unsurlar nelerdir?

Merak

 

Ford Fiesta 1.0 lt EcoBoost reklam filminde, iki sumo güreşçisinin, birbirlerine çok yakın park edilmiş arabaların arasından Ford Fiesta’ya binmeye çalışırken gösterdiği hoyrat davranışları gösterilmektedir. Reklamın olay örgüsündeki merak unsuru, sumo güreşçilerinin dar alanda ne yapacaklarına dair iken; izleyeciler açısından, çekimlerden habersiz halkın tepkileri de, ayrıca merak unsuru oluşturmuş ve reklamın eğlence seviyesini artırmıştır. Kısacası, halk ile etkileşimi yüksek ve zıt unsurlar üzerinden merak yaratan bir reklam filmi görmekteyiz. Filmin sonunda ise; herşeyin arabanın “edge protector” ( kenar koruma) özelliğini göstermek üzere kurgulandığına tanıklık ediyoruz.

Neden merak edilir?

İlgi çektiği için

 

Volvo Trucks reklam filminde,  dünyaca ünlü aktör Jean-Claude Van Damme’ ın konsentre haldeki ifadesini görüyor ve vücudu üzerindeki kontrolü nasıl kazandığını dinliyoruz. İzlemeye ve dinlemeye devam ediyoruz, çünkü Van Damme gibi popüler insanların hareketleri, eylemleri, projeleri  her daim ilgi çekici olmuştur. Reklam filminin sonunda ise; filmin, kamyonda bulunan  “dynamic steering” ( dinamik direksiyon) özelliğini vurgulamak için çekildiğini görüyoruz.

Neden ilgi çeker?

Ya farklı olduğu için, ya da kendinden bir şey bulduğun için.

Farklı olan nedir?

Herkesçe bilinen olgu,duygu ve düşünceleri farklı bir bakış açısıyla ele almak veya bu üç oluşum içerisinde olağandışı bağıntılamalar yapmaktır.

 

 

Yukarıdaki Wolkswagen reklam filminde, 2012 model Passat arabalarının , “star wars” çağrışımı kullanılarak tanıtıldığını görüyoruz. Darth Wader kostümünü giyen çoçuğun, film boyunca “gücü” (force) kullanabilmek için uğraştığını, ancak sürekli hayal kırıklığına uğradığını görüyoruz. Eve gelen babanın, Passat uzaktan kumanda sistemini kullanmasıyla beraber, çocuk da “gücü” kullandığını düşünerek hem şaşırıyor hem de mutlu oluyor. Reklam filminin olay örgüsündeki bağıntısız unsurların bağıntılanması; filme farklılık kazandırarak, izleyicide ilgi yaratıyor.

Kendinden bulduğun şey nedir?

İnsanın yaşanmışlığına dair bir iz bulunduran, tanıdık olgu, olay ve düşüncelerin yansıtılmasıdır.

 

Ford Türkiye reklam filminde, Anadolu kültürüne has olan aile, yardımseverlik, düğün konvoyu, karda kayma( profesyonel ekipman olmadan, pratik çözümlerle kızak yapma) gibi unsurların, Anadolunun farklı yörelerinin fiziki yapılarıyla harmanlanmasını izliyoruz. Tüm unsurlar Türkiye’ye ait ve Türkiye’de yaşayan insanlar için tanıdık. Reklam filmi, Ford marka araçların dayanıklılığını, könforunu, yol tutuşunu, iç genişliğini ve daha benzeri özelliklerini anlatmak için kurgulanmış ve bu kurgu “ acaba bir sonraki sahnede ‘bizim’ hangi özelliğimizi gösterecek” şeklinde bir ilgi yaratıyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon' da marka ve reklamcılık üzerine yazılar yazan Oğuz Kaan Mavice, Boğaziçi Üniversitesi sosyoloji bölümü mezunu.

Bir Cevap Yazın

Kiğılı’dan Sevgililer Günü İçin Sosyal Deney

Kiğılı bu Sevgililer Günü için yaptığı sosyal deney videosunu sosyal medyadan yayınladı. #SeniGordugumZaman isimli sosyal deneyde Kiğılı özel günlerde güzel ve şık giyinmenin ne kadar önemli olduğuna vurgu yapıyor.

Hazırlanan videoda kadınlar ve erkeklere ilk tanıştıkları anlarla ilgili sorular soruluyor. İlk olarak erkeklere sorulan soruların aynıları sonradan kadınlara da soruluyor. “İlk buluşmada ne yediniz”, “nerede tanıştınız”, “evlilik teklifi nasıl geldi” gibi sorulara yanıt vermesi istenen çiftlere son olarak, “onu ilk gördüğünüz zaman ne giyiyordu” diye soruluyor. Kadınlar sorunun cevabını net bir şekilde verebilirken, erkekler bu soruyu o kadar rahat yanıtlayamıyorlar. Kiğılı bu sosyal deney videosunu, “Tüm özel anlarda olduğu gibi bu Sevgililer Günü’nde de ne giydiğiniz hatırlanacak” mesajıyla sonlandırıyor.

Marka, aynı konsept çatısı altında bir de sosyal medya da bir yarışma düzenliyor. instagtagram.com/kigiligiyim adresinde düzenlenen yarışmada, takipçilerin yarışma postunun altına sevgilisini etiketleyip, ilk tanıştıkları gün üzerinde ne olduğunu yorum olarak paylaşması bekleniyor. Hediye olarak ise 4 adet 500 TL’lik hediye çekinden birini kazanma şansı sunuluyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Markaların İçimizi Isıtan Sevgililer Günü Reklamları

Markalar, sevgililer günü gibi özel günleri severler. Her yıl şubat ayıyla başlayan Sevgililer Günü telaşı, bu yıl da markaların eğlenceli, renkli kampanya ve indirimleriyle Sevgililer Günü arifesine hareketlilik katmaya devam ediyor.

Hepsi ayrı ayrı bir hikayeyi anlatan reklam filmleri ile markalar ister yalnız ol, ister sevgili, ister platonik, aşka dair hislerini kimseyi ayırt etmeden bu Sevgililer Günü’nde de bizimle paylaştılar. Bakalım ortaya nasıl tarzlar çıkmış. İşte o yüreğimizi ısıtan reklam filmleri;

1. Enza Home

2. Cardfinans

3. Defacto

4. GittiGidiyor

5. Media Markt

6. Kiğılı

7. ATÜ Duty Free

8. Vestel

9. Pandora

10. Patırtı.com

Pazarlama ve iş dünyasına ait önemli gelişmeleri, her hafta düzenli olarak sizlere gönderiyoruz. Sizde haftanın gelişmelerinden haber olmak istiyorsanız buradan mail listemize kayıt olabilirsiniz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
19 Nisan'da Uniq Istanbul'da Sophia'nın da katılımı ile Marketing Meetup'ta buluşuyoruz.
close-link