Daha doğrusu, cevabını vermek istediğim soru; Maruz kaldığımız reklam filmlerindeki izletici unsurlar nelerdir?

Merak

 

Ford Fiesta 1.0 lt EcoBoost reklam filminde, iki sumo güreşçisinin, birbirlerine çok yakın park edilmiş arabaların arasından Ford Fiesta’ya binmeye çalışırken gösterdiği hoyrat davranışları gösterilmektedir. Reklamın olay örgüsündeki merak unsuru, sumo güreşçilerinin dar alanda ne yapacaklarına dair iken; izleyeciler açısından, çekimlerden habersiz halkın tepkileri de, ayrıca merak unsuru oluşturmuş ve reklamın eğlence seviyesini artırmıştır. Kısacası, halk ile etkileşimi yüksek ve zıt unsurlar üzerinden merak yaratan bir reklam filmi görmekteyiz. Filmin sonunda ise; herşeyin arabanın “edge protector” ( kenar koruma) özelliğini göstermek üzere kurgulandığına tanıklık ediyoruz.

Neden merak edilir?

İlgi çektiği için

 

Volvo Trucks reklam filminde,  dünyaca ünlü aktör Jean-Claude Van Damme’ ın konsentre haldeki ifadesini görüyor ve vücudu üzerindeki kontrolü nasıl kazandığını dinliyoruz. İzlemeye ve dinlemeye devam ediyoruz, çünkü Van Damme gibi popüler insanların hareketleri, eylemleri, projeleri  her daim ilgi çekici olmuştur. Reklam filminin sonunda ise; filmin, kamyonda bulunan  “dynamic steering” ( dinamik direksiyon) özelliğini vurgulamak için çekildiğini görüyoruz.

Neden ilgi çeker?

Ya farklı olduğu için, ya da kendinden bir şey bulduğun için.

Farklı olan nedir?

Herkesçe bilinen olgu,duygu ve düşünceleri farklı bir bakış açısıyla ele almak veya bu üç oluşum içerisinde olağandışı bağıntılamalar yapmaktır.

 

 

Yukarıdaki Wolkswagen reklam filminde, 2012 model Passat arabalarının , “star wars” çağrışımı kullanılarak tanıtıldığını görüyoruz. Darth Wader kostümünü giyen çoçuğun, film boyunca “gücü” (force) kullanabilmek için uğraştığını, ancak sürekli hayal kırıklığına uğradığını görüyoruz. Eve gelen babanın, Passat uzaktan kumanda sistemini kullanmasıyla beraber, çocuk da “gücü” kullandığını düşünerek hem şaşırıyor hem de mutlu oluyor. Reklam filminin olay örgüsündeki bağıntısız unsurların bağıntılanması; filme farklılık kazandırarak, izleyicide ilgi yaratıyor.

Kendinden bulduğun şey nedir?

İnsanın yaşanmışlığına dair bir iz bulunduran, tanıdık olgu, olay ve düşüncelerin yansıtılmasıdır.

 

Ford Türkiye reklam filminde, Anadolu kültürüne has olan aile, yardımseverlik, düğün konvoyu, karda kayma( profesyonel ekipman olmadan, pratik çözümlerle kızak yapma) gibi unsurların, Anadolunun farklı yörelerinin fiziki yapılarıyla harmanlanmasını izliyoruz. Tüm unsurlar Türkiye’ye ait ve Türkiye’de yaşayan insanlar için tanıdık. Reklam filmi, Ford marka araçların dayanıklılığını, könforunu, yol tutuşunu, iç genişliğini ve daha benzeri özelliklerini anlatmak için kurgulanmış ve bu kurgu “ acaba bir sonraki sahnede ‘bizim’ hangi özelliğimizi gösterecek” şeklinde bir ilgi yaratıyor.

Paylaş
Pazarlamasyon' da marka ve reklamcılık üzerine yazılar yazan Oğuz Kaan Mavice, Boğaziçi Üniversitesi sosyoloji bölümü mezunu.

Bir Cevap Yazın