Arçelik beyaz eşya ve ev ürünlerinde Türkiye’de ve dünyada iyi bir marka imajına sahip yetkin markalarımızdan biri olarak son televizyon reklamını da yayına soktu. Yeni 4K televizyon teknolojisinin hayatımıza entegre olmasının yanı sıra zaten yavaş yavaş sıradanlaşan sosyal televizyon kavramının da vurgulandığı yeni reklam filmi basit ve bir o kadar da ilgi çekici olmuş aslında.

Reklamda 4 genç üniversiteliyi görüyoruz. Kahramanlarımız bir Arçelik mağazasına girip yeni çıkmayı planladıkları ev için uygun bir televizyon almayı hedefliyorlar. Mağaza yetkilisinin de yardımıyla yeni Arçelik televizyonu bulan gençler tabi ki haliyle görüntü kalitesi, özellikleri vb. şeyleri incelemek istiyorlar. İncelemek için televizyonun başına oturan kahramanlarımızın her biri, bu kadar çok ve güzel özelliklerin karşısında büyülenip bir anda televizyonun kumandasının kendisinde olmasını istiyor tabi ki. Bu nedenle reklam filmi kurgusunda araları açılan gençler aynı eve çıkmaktan vazgeçtiklerini belirtiyorlar. Sempatik unsurların da yoğun olarak kullanıldığı reklamda aslında irdelenmesi gereken tek şeyin hedef kitle seçiminin tam olmaması. Türkiye demografik yapısında bu tarz bir alışveriş özgürlüğüne sahip genç sayısının çok fazla olmaması, reklamın hedef kitle seçiminin bir bakıma yanlış ya da kısıtlı kaldığını gösteriyor.

Bunun dışında Reklamevi imzası taşıyan çalışma hedef kitleyi bir kenara koyarsak sempatik unsurlar sayesinde ilgi çekici olmuş. Arçelik’in yeni televizyonundan satış rakamlarını ne kadar artırır bilinmez ama sosyal televizyon olgusunun aslında hayatımıza ne kadar önemli olduğunu gösteren güzel örneklerden biri olmuş diyebiliriz.

http://vimeo.com/73937730

Paylaş
ODTÜ İşletme Bölümü mezunu olan Cemil Hayri Durgun, 2012 yılından bu yana Pazarlamasyon'da yazar hayatını sürdürmekte. Bunun yanı sıra 2013 yazından beri PTV direktörlüğü ve yönetim kurulu üyeliği sorumluluklarını yerine getirmektedir. Profesyonel yaşamına PepsiCo bünyesinde pazarlama ve yeni ürün süreçlerini yönetme gibi kritik bir görevde başlayan Cemil, şimdi ise kıdemli marka müdür yardımcısı olarak İçim kahvaltılık kategorisi ekibinde görev almaktadır.

Bir Cevap Yazın