Apple yıllardır ürünleri için reklamdan ziyade, tanıtım günlerini daha fazla önemsiyordu. Bunun yanı sıra hazırladığı reklamlarda genelde ürün özelliklerini ön plana çıkaran, laboratuvar ortamında çekilmiş görseller bulunuyordu. Ancak son reklam filminde Apple, iPad serisi için yeni ve çok farklı boyutta bir reklam hazırlattı.

TBWA imzası ile hazırlanan çalışmada, diğer tanıtım ve reklamlardan farklı olarak gerçek hayatta iPad’in kullanışlılığını ve nerelerde kullanıldığı anlatılmış. Mühendislerden sanatçılara, planör kullananlardan dağcılara kadar, her zaman ve her yerde iPad’in kullanılabileceği ve ne kadar verimli bir şekilde hayatımızın her anında yer aldığı vurgusu dikkat çekiyor. Reklama genel olarak baktığımızda ise iPad’in aslında kişisel bilgisayarların yerini alarak tüketicilerinin tüm bilişimsel ihtiyaçlarında yanlarında bulunduğu kurgusu üzerinde durulurken aslında Steve Jobs’ın önerdiği ‘PC sonrası dönem’ (Post-PC era) dönüşümünün tamamlandığı mesajı verilmeye çalışılıyor.

Diğer tanıtım ve reklam çalışmalarından çok daha farklı bir strateji ile konumlanan bu reklam çalışması ile iPad, hayatımızın yavaş yavaş vazgeçilmez bir aparatı olacağını da bizlerin gözü önüne seriyor.

http://vimeo.com/80247681

Paylaş
ODTÜ İşletme Bölümü mezunu olan Cemil Hayri Durgun, 2012 yılından bu yana Pazarlamasyon'da yazar hayatını sürdürmekte. Bunun yanı sıra 2013 yazından beri PTV direktörlüğü ve yönetim kurulu üyeliği sorumluluklarını yerine getirmektedir. Profesyonel yaşamına PepsiCo bünyesinde pazarlama ve yeni ürün süreçlerini yönetme gibi kritik bir görevde başlayan Cemil, şimdi ise kıdemli marka müdür yardımcısı olarak İçim kahvaltılık kategorisi ekibinde görev almaktadır.

Bir Cevap Yazın