Apple, Muhammad Ali’nin Meşhur Konuşmasını iPhone X Reklamında Kullandı

iPhone ile Çekildi” isimli reklam kampanyalarına devam eden Apple, bu kapsamda son olarak “iPhone X ile Selfie’ler” isimli bir reklam kampanyası yaptı. ABD’li teknoloji devi, yeni reklam kampanyasında efsanevi boksör Muhammad Ali’den ilham aldı.

Apple, iPhone X odaklı yeni reklam filmini Muhammad Ali’nin 1963 yılında çıkarttığı komedi albümünde yer alan “I Am the Greatest” (Ben, En Mükemmelim) isimli konuşmasının üzerine kurdu. Reklam filminde, arkadan Muhammad Ali’nin kendini övdüğü meşhur konuşması akarken ekranda da birtakım kişilerin selfie’leri görülüyor.

Reklam filmindeki aniden göz kırpan fotoğraf vb. hareketli fotoğraflar da iPhone X‘te yer alan modern kamera teknolojisinin derin yönlerini yansıtıyor. Bununla birlikte reklamda gösterilen portre aydınlatmalı selfie’ler, iPhone X’in TrueDepth teknolojisini barındıran ön kamerasıyla çekilmiş olsa da, reklamın sonunda “Ek yazılım kullanılmıştır.” şeklinde bir cümlenin yer aldığını da belirtelim.

Bugüne kadar selfie çekmenin aslında insanın benliğiyle alakalı olduğuna, hatta sürekli olarak selfie çekmenin psikolojik bir soruna işaret edebileceğine dair birçok tartışma başlatıldı. Aslında Apple da bu reklamda Muhammad Ali’nin bu meşhur konuşmasını kullanarak selfie çekmenin, ego ile alakalı olduğuna dikkat çekiyor.

Efsane boksör Muhammad Ali, meşhur “I Am the Greatest” konuşmasının bir bölümünde şunları söylüyor:

“Benim tek hatam, ne kadar mükemmel olduğumu farketmemem. Çünkü ben mükemmelim! Ben en mükemmelim!”

Apple’ın iPhone X için hazırladığı yeni reklam filmi, ilk olarak geçtiğimiz pazar günü gerçekleşen NFC (National Football Conference) şampiyonluk maçları sırasında yayımlandı.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon İçerik Editörü

Bir Cevap Yazın

Feminist Gruplar Apple’a Neden Kızgınlar?

  • Apple’ın 12 Eylül’deki etkinliğinde yeni  iPhone’ları tanıtmasının ardından birçok marka, Apple’ın yeni telefonlarını çeşitli açılardan eleştirildi. 
  • SkyScanner Singapur, yeni iPhone’ların fiyatları üzerinden yaratıcı bir reklam çalışması yaparken 9gag ise Apple’ın yenilik anlayışıyla dalga geçen kısa bir video paylaşmıştı. 
  • İlgili yazı; Yeni iPhone’lar Üzerinden Prim Yapan 4 Marka

Birçoğumuzun bildiği gibi geçtiğimiz çarşamba günü Apple yeni cihazlarını yaptığı lansmanla tanıtmıştı. Daha iyi kamera, daha büyük ekran, yeterli inovasyon var mı yok mu sorusu ve yeni telefonların Türkiye’deki fiyatı ne olacak derken iPhone ile ilgili daha farklı bir tartışma daha söz konusu: Kadınların eline sığması için fazla mı büyük?

5.8″ ile 6.5 inçlik iPhone Xs modelleri son kullanıcıların büyük bir kısmında beğeniyle karşılandı fakat feminist grupların büyük bir tepkisini çekmiş durumda. Apple’ın kadınları düşünmeden telefon geliştirdiğini iddia eden farklı feminist grup liderleri, Apple’a ateş püskürerek konuyla ilgili açıklamada bulundular.

Konu hakkında konuşan ilk Caroline Criado Perez Oldu:

“iPhone 6 yüzünden RSI (mouse vb. cihazların yoğun ve dikkatsiz kullanımlarında oluşan bir hastalık) rahatsızlığına yakalanmış ve iPhone SE’ye geçmemle birlikte kurtulmuştum. Kesinlikle bu ekranlar kadınların el sağlığını etkiliyor. Kadınlar erkeklerden daha çok iPhone satın almasına rağmen, Apple’ın bunu umursamaması beni çıldırtıyor.”

Daha sonra Feminist grup liderlerinden Jess Phillips konuştu:

“Teknolojik gelişmeler ve yenilikler hep erkekleri düşünülerek yapılıyor. Şirketler artık bütün müşterilerini düşünerek ve önemseyerek bütün ürün geliştirmeyi öğrenmeli!”

Konu hakkında son olarak fikrini beyan eden, Kadın Eşitliği Partisi Başkanı Sophie Walker oldu:

“Apple’ın İngiltere merkezinde, erkeklerin kadınlara göre %24 daha fazla ödeme aldığını biliyoruz. Ayrıca erkekler kadınlardan %57 daha fazla prim alıyor. Bu durumda erkeklerin, tasarımları yaparken kadınları umursadığını düşünüyor muyum? Elbette Hayır.”

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Haftanın Gündemi #62

Pazarlama, marka ve reklam dünyasında, ulusal ve global çapta yankı bulan tüm gelişmeleri yorumladığımız Haftanın Gündemi’nde bu hafta 9 – 15 Eylül arasını konuşuyoruz.

Haftanın Gündemi’nin ses kaydına iTunes Podcast üzerinden buraya tıklayarak ulaşabilirburadan indirebilir ya da aşağıdan dinleyebilirsiniz.

 

Soru, görüş ve önerilerinizi #haftaningundemi hastagiyle bize iletebilir, bilgi@pazarlamasyon.com’a mail gönderebilirsiniz.

Keyifli seyirler.

Bu haftanın konuları:

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?