Apple, “Mobil Uygulamaların Olmadığı Bir Dünya”yı Anlatıyor

Bir an düşünün. Akıllı telefonunuz elinizde, şarjınız da var ama cihazınızdaki bütün uygulamalar bir anda siliniyor ve tekrar yükleyemiyorsunuz. Adeta “varlık içinde yokluk” çekiyorsunuz, ne hissederdiniz? Apple‘ın, binlerce yazılım geliştiriciyi atölye çalışmaları ve yazılım oturumlarına davet ederek kendi mühendisleriyle buluşturmak amacıyla düzenlediği Dünya Geliştiricileri Konferansı (Worldwide Developer Conference – WWDC) için hazırladığı reklam filminde bize, yazılım geliştiricilerin olmadığı bir dünyayı distopik ve gülümseten bir kara mizah anlayışıyla gösteriyor.

Reklam filmi, Apple Veri Merkezi’nde yeni işe alınan bir yazılım geliştiricinin ilk iş gününde kendisini koca koca sunucuların olduğu büyük bir odada mütevazı bir çalışma masasında bulmasıyla başlıyor. Bu sırada, çalışma alanı ve mesai düzeni hakkında bilgiler veren biri de kendisine eşlik ediyor. Buraya kadar her şey normal. Fakat macera, adamın priz ararken yanlış fişi çekerek bütün sunucuları kapatmasıyla başlıyor.

En heyecanlı yerinde yarım kalan oyunlar, mobil uygulamaların peşi sıra silinmesiyle başlayan büyük panik, karanlığa gömülen akıllı saatler, mobil cihaz ekranlarında yol gösteren haritaların bir anda yok olmasıyla yaşanan trafik kazaları, yanlış kapıyı çalanlarla devam eden trajikomik kaos, olağanüstü hâl ilanlarıyla daha da artıyor. Olan biteni kıyamet (appocalypse) olarak yorumlayan felâket tellalları da elbette eksik olmuyor. Ucuz taklitlerle karaborsaya düşen sosyal medya platformları mezatta satılıyor. Çekiçle şeker kıranların Candy Crush özleminden tutun da Tinder vitrinlerine çıkan kaslı vücutlara, Farmville’in yokluğunda manav reyonunu açanlara kadar ne ararsanız bu pazar yerinde satılıyor. Apple Veri Merkezi’ndeki çalışan ise kopardığı kıyametten habersiz, masasındaki çiçeği suluyor.

Apple’ın distopik dünyasında Tinder da yerini alıyor.

Reklam, birçok açıdan başarılı bir çalışma olarak öne çıkıyor. İlk etapta, reklam filminin gayet sıradan bir şekilde başlaması ve basit bir hatayla başlayan olaylar zinciri, izleyicilerin ilgisini tam zamanında çekiyor. Sonraki adımda ise seyircilerin “Mobil uygulamalar olmasaydı hayatımız nasıl olurdu?” sorusunu sormasını sağlıyor ve hayatımıza giren bu büyük kolaylıklardan aslında vazgeçemeyeceğimiz mesajı veriliyor. Marka bunu yaparken komik bir üslup kullanıyor ve ne istatistiklerle kafa karıştırıyor ne de ünlü birini kullanarak işin kolayına kaçıyor. Hatta tersine, belki de en zor işlerden birine soyunarak insanı gülümsetirken düşündürmeye çalışıyor.

Sosyal medya platformlarının fiziksel mekânlardaki olası karşılıklarını alaya alarak mobil uygulamalar olmadan önceki döneme göndermelerde bulunuyor. Reklamın tam da bu bölümünde Tinder sahnesinde kadınlar yerine erkeklerin vitrine çıkarılması, markanın olası cinsiyetçi tepkileri ve kadın vücudunun nesneleştirilmesi eleştirilerine alınan bir önlem olduğunu da söyleyebilirim. Elbette bu güzel kurgunun reklamın temel amacını yansıtması ve bunu kapanıştaki ifadeyle güçlendirmesi de marka adına bir mutlu son olarak karşımıza çıkıyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

2009 yılında Uludağ Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nden, 2015'te ise Anadolu Üniversitesi Marka İletişimi Bölümü'nden mezun olan yazar, 2013 yılından beri pazarlama ve reklamcılık üzerine çalışıyor. Geleneksel ve dijital reklam ajanslarındaki çizgi altı ve üstü çalışmalarda metin yazarlığı yapan, ulusal ve küresel ölçekte birçok markayla birlikte çalışan yazar, bir yandan da Anadolu Üniversitesi'ndeki Türk Dili ve Edebiyatı öğrenimine de devam ediyor. En büyük tutkusunun edebiyat olduğu biliniyor, şehirdeki festivalleri yakından takip ediyor. Bir gün Patagonya'ya gitmenin hayalini kuruyor.

Bir Cevap Yazın

Nike, İnsanlara Yeni Ayakkabısını Video Oyununda Denettiriyor

Son zamanlarda büyük markalar, özellikle potansiyel müşterilerinin bir parçası olduğu reklam kampanyaları yapmaya özen gösteriyorlar. Zira bu tarz etkileşimli reklam kampanyaları hem daha dikkat çekici hem de daha akılda kalıcı oluyor. Son olarak bu tarz bir reklam kampanyasını ise spor giyim markası Nike yaptı.

AdWeek’in yaptığı habere göre, Nike Çin ve Wieden + Kennedy Shanghai reklam ajansı ortaklığıyla meydana getirilen reklam kampanyası, Nike’ın yeni “Epic React” isimli spor ayakkabı modelinin ayırt edici özelliklerine dikkat çekmeyi amaçlıyordu. Matematiksel formüller kullanılarak tasarlanan Nike Epic React, markanın canlı, yumuşak, hafif ve dayanıklı olarak tanımladığı bir teknoloji barındırıyor. Daha önce sizlerle paylaştığımız Nike Epic React ile ilgili yazıya buraya tıklayarak ulaşabilir ve bu yenilikçi ayakkabı ile ilgili detayları öğrenebilirsiniz.

Çin’de gerçekleştirilen bu reklam kampanyası kapsamında, insanların Nike Epic React’ı “Reactland” isimli bir video oyununda test etmesine imkan tanıyan bir donanım meydana getirildi. Oyunu deneyimleyecek olan katılımcılar spor ayakkabılarını giydikten sonra kendi görünüşlerinin dijital ortama aktarılması ve oyun içerisinde kendi görünümlerinde bir oyun karakteri oluşturulması için bir kameranın karşısına geçiyorlar.

Oyun karakteri oluşturulduktan sonra ise katılımcılar dev bir ekranın önünde yer alan koşu bandına çıkıyorlar. Daha sonra da koşu bandında koşmaya başlayarak oyundaki karakterlerini yönlendiriyorlar. Katılımcılar, koşu bandında koşarak oyundaki karakterlerinin ilerlemesini ve ellerindeki kontrol cihazı sayesinde ise karakterlerinin zıplamasını sağlıyorlar.

Bu eğlenceli deneyimin sonunda, bu deneyimi sosyal medyada paylaşabilmeleri için katılımcılarla kendi oynanış videolarından 10 saniyelik bir kesit paylaşıldı. Bu oyun; Çin’in Şangay, Pekin, Guangzhou ve Çengdu şehirlerinde yer alan belirli mağazalarda ziyaretçilerin beğenisine sunuluyor. Oyunlaştırma odaklı bu etkileşimli reklam kampanyasının, bir ürünü tanıtmanın için son derece eğlenceli ve akılda kalıcı bir yolu olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Lexus, Müşterilerinin Teşekkür Mektuplarıyla Origami Heykeli Yaptı

Japon otomotiv şirketi Toyota‘nın sahibi olduğu lüks otomobil markası Lexus, Japon kağıt katlama sanatı olan origamiyi kullanarak ilginç bir pazarlama kampanyasının altına imza attı. PSFK’in yaptığı habere göre, Japon otomobil markası müşterilerinin yetkili satış bayilerine gönderdikleri 2.000 teşekkür mektubunu origami aracılığıyla “Mektuplar” ismini verdiği bir sanat kurulumuna dönüştürdü.

Lexus bu pazarlama çalışması kapsamında, her bir mektubu bir origami küresine dönüştürme görevini Michael Murphy isimli sanatçıya verdi. Mektuplardan yapılmış küreler, yandan bakıldığında 2018 model Lexus LS sedan aracın şeklini oluşturacak şekilde yerleştirildi. Bu sanat kurulumuna başka bir açıdan bakıldığında ise kürelerin Lexus logosunu meydana getirdiği farkediliyor.

Bu sanat kurulumu, insanların Lexus yetkili satış bayilerindeki olumlu deneyimlerini ön plana çıkarmayı amaçlayan bir pazarlama kampanyasının bir parçası. Bu pazarlama kampanyası için meydana getirilen Mektuplar isimli bu sanat kurulumu, şu sıralarda Hulu ve Pandora’nın da aralarında yer aldığı çeşitli dijital platformlarda yayımlanan reklam filminde de yer alıyor.

Lüks otomobil markası Lexus, ayrıca resmi YouTube hesabından yapımına yaklaşık olarak 200 saat harcanan bu sanat kurulumunun nasıl meydana getirildiğini gösteren bir video da paylaştı.

Bunların yanı sıra şirket, Mektuplar adını verdiği bu sanat kurulumunun taşınabilir olarak tasarlandığını ve şirket ve bayi etkinliklerinde sergilenmesinin kararlaştırıldığını belirtti.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018


Marketing Meetup'ta erken kayıt dönemi devam ediyor.
30 Mart'a kadar devam eden 'Last Call' kampanyasında yararlanmak için hemen kaydol.
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Marketing Meetup'ta erken kayıt dönemi devam ediyor. 30 Mart'a kadar devam eden 'Last Call' kampanyasında yararlanmak için hemen kaydol.
KAYDOL
19 Nisan, Uniq Istanbul
close-link


Teknolojiyi pazarlamaya en yaratıcı ve
verimli şekilde uygulayan markalar 
MarTech Awards ile ödüllendiriliyor.
ÖDÜLLERİ İNCELE
19 Nisan, Uniq Istanbul
close-link
Bu Etkinlikte Olmalıyım
close-link