PwC US’in hazırladığı ve IAB’nin yayınladığı “İnternet Reklamcılığı Gelir Raporu”na göre, ABD’de 2016’nın üçüncü çeyreğinde 17,6 milyar dolar değerinde reklam harcaması yapıldı. IAB, bu rakamın bugüne kadarki bir çeyrekte yapılan en yüksek üçüncü dijital reklam harcaması olduğunu belirtti.

IAB, ayrıca 2015’in üçüncü çeyreğine göre %20, 2016’nın ikinci çeyreğine göreyse %4,3 oranında bir artış olduğunu ifade etti. Ayrıca bir de IAB’nin reklam gelirlerini kayıt altına almaya başladığı 1996 yılından 2016 yılına kadar olan reklam gelirlerinin çeyrek bazda artış eğilimlerinin yer aldığı bir grafik de paylaşıldı.

dijital-reklam-harcamalari

IAB’nin Başkan Yardımcısı ve Pazarlama Kurulu Başkanı David Doty, bu raporla ilgili olarak “Mobil, dijital video ve diğer inovatif şekillerdeki reklamcılığın momentumu inkar edilemez. Bu rekor düzeyindeki üçüncü çeyrek gelir rakamları, pazarlamacıların bugünün kitleleriyle iletişim kurmak için internetin gücüne güvendiğini gösteriyor.” dedi.

PwC US’den David Silverman ise, “Dijital, reklamcıların pazarlama stratejilerinin önemli bir parçası haline geldi. İnteraktif ekranlarda medya tüketimini artırmak, kesinlikle dijitalde daha fazla yatırımı beraberinde getirecek.” şeklinde bir açıklama yaptı.

2016 yılının üçüncü çeyreğine dair bu reklam geliri, araştırmaya katılanların bir temsili örneği baz alınarak tahmin ediliyor. Veriler, doğrudan internette reklam satan firmalardan elde edilen bilgilerden derleniyor. Araştırma; web siteleri, ticari online hizmetler, ücretsiz e-posta sağlayıcıları ve online reklam satan diğer firmaların elde ettiği online reklam gelirlerine ilişkin veri içeriyor.

Bir Cevap Yazın