90’lardaki Reklam Kuşağı & Bugünün Reklamları / Gazete & E-ticaret 0

Birazdan TRT’nin 1990 yılındaki reklam kuşağını izleyeceksiniz. 12 dakikalık videoda tanıtılan ürünler ile ilgili dikkatinizi birşeylerin çekmesi gerekiyor.

httpv://www.youtube.com/watch?v=vdYK3Ge0YtA

Üzülerek belirtmeliyim ki, reklamlarımız o günden bugüne çok büyük farklılıklar göstermediğinden, dikkatinizi çeken  en büyük şeyin gazete reklamlarının sayısı olması gerekiyor. Reklamların neredeyse yarısı gazetelerin vermiş olduğu reklamlar. Bu da o dönemlerin kralının gazete olduğunun kanıtı. Peki bugün, 90’da olduğu gibi Sarı Kanaryaların bez bebeklerini veya Beşiktaş’lı Feyyaz’ın posterini hediye eden gazete reklamlarını görebiliyor muyuz?  Yanıt Hayır.

Değişen trendler hayatımızdaki gazete gücünü önemli bir şekilde azalttı ve azaltmaya devam ediyor. Bu trendler bugünün dünyasının kralını E-ticaret olarak belirledi. Daha önce hiç görmediğimiz e-ticaret reklamları son birkaç yıldır televizyonlarda cirit atmaya başladı, artarak da devam edecek.

httpv://www.youtube.com/watch?v=tGNZh8bWoS8

httpv://www.youtube.com/watch?v=mqFT_utedC0

Bir ülkede musluktan ne aktığını görmek çok zor bir durum değil. Sadece televizyonun karşısında 1 saat oturmanız ve dikkatle izlemeniz gerekiyor. 1990’da nasıl bu büyük  pastadan pay kapmak isteyen gazeteler sıra sıra reklam verdiyse, 2013’de de milyarlarca liralık yeni pastadan pay kapmak isteyen internet yatırımları reklamların yarısından çoğunu işgal edecek. Şu an insanların kendilerine sorması gereken soru ise: ‘Ben e-ticaretin neresindeyim?’ olmalı.

Sahi e-ticaret’in neresindesiniz?

Pazarlama alanında Türkiye'nin en çok okunan blogu : Pazarlamasyon'un kurucusu.

Bir Cevap Yazın

Subway Yeni ‘Food Art’ Çalışmaları ile Göz Doyuruyor 0

Fast food şirketi Subway kendisine yeni bir marka kimliği yaratıyor. Fikir New York merkezli Turner Duckworth kreatif ajansı tarafından geliştirildi.

Marka taze gıdaları odağına alan ‘food art’ çalışmaları ile gözümüzü de doyuruyor. Yaratıcılıklarını konuşturan kreatif ekip son derecede renkli çalışmalara imza atmış. Maruldan yerküre, köfte ve soğan ile gezegen gibi ilginç çalışmalar konseptin içinde mevcut.

İşte yaratıcı ve minimalliği ile dikkat çeken çalışmalardan örnekler;

 

 

 

 

Ünlü Markaların İlk Reklamları 0

Bütünleşik pazarlama iletişimi çabaları içinde yer alan reklam, bugün tüm tutundurma karması elemanları gibi, işletmelerin pazarlama amaçlarının başarılması ve karşılaşılan pazarlama sorunlarının çözümlenmesinde en önemli rollerden birini üstlenir durumda.

Peki günümüz markalarının reklam stratejileri hakkında ne düşünüyorsunuz? Klasik reklamcılığa karşı hızla yükselişe geçen modern reklamcılık, sektörde anlayışı kısa sürede ikiye bölmeyi başardı.

Hal böyle iken reklamların eski yüzleri ile yeni yüzleri arasındaki anlamsal ve biçimsel farklar kaçınılmaz bir boyutta arttı.

Bu eski-yeni karması içinde,  Türkiye’deki bilinen markaların yeni reklamları bir kenara bırakıp, unutulmuş ilk reklamlarını incelemeye ne dersiniz?

Efes Pilsen (1976) 
1
Coca-Cola (1964) 

2

Akbank (1951) 

3

Aygaz (1963) 

5

Koleston (1960)  

6

Sana (1953)

Adsız

Selpak (1971) 

8 (473 x 640)

Blendax (1970) 

4

Ülker (1970) 

Turkcell (90’lar) 

559528_383984084957995_2143945414_n

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link