P&G 2016 Olimpiyat Reklamı İlhamını Güçlü Annelerden Aldı! 0

Yine bir olimpiyat, yine bir P&G sponsorluğu ve tüm başarılı sporcuların arkasındaki güç anneler.

P&G’den göz yaşartma garantili duygu yüklü 2016 Rio Olimpiyat reklamı geldi. “ Annelerin Gururlu Sponsoru” mottosuyla yola çıktığı olimpiyat reklamları serisinin bu bölümünde de P&G 2012, Londra’dan sonra bu sene Rio içinde hayranlık uyandıran bir iş ortaya çıkardı.

Kampanya P&G’nin hem yaz hem de kış oyunları için 10 yıllık olimpiyat sponsorluğunun bir parçası olarak ‘thank you mom’ Teşekkürler Anne! Ana başlığını ile 2012’de başlayan Londra olimpiyatlarında kullanmaya başlamıştı. Kampanya ve sponsorluk 2020 Tokyo olimpiyatları ile sona erecek olsa da annelere saygı duruşu yapan reklamları ile P&G sonrasında da konuşulmaya devam edilecek gibi görünüyor.

Rio 2016 reklamı, online mecralarda çoktan yayınlanmaya başladı ve 30 farklı ülkede uyarlanmış versiyonları ile yayınlanmaya başlayacak.

Aslında “Teşekkürler Anne” kampanyasına asıl ilham veren geçtiğimiz yıl Kasım ayında YouGov ile beraber P&G’nin 14 ülkede 15.000 anne ile sürdürdüğü anket çalışmasıymış. Anketi cevaplayanların %97’si anneliğin yaratmış olduğu taleplere tam olarak hazır olmadıklarını belirtirken %54’ü kendi çocukları doğduktan sonra annelerinin yaptıklarını daha çok takdir ettiklerini belirtmişler. E annelerimizin “ anne olunca anlarsın” dediği kadar var demekki. Özellikle kendi çocukları ile yaşadıklarının onlara kendi annelerinin sabrını hatırlatarak kendi anneleri ile iyi empati kurmalarını sağladığını belirtmiş.

P&G Küresel Anneler Raporu:

Venus, Pampers, Always, Olay ve Gillette markaları için yapılan bu çalışma P&G global marka yetkilisi tarafından şöyle değerlendirildi.

Bu kampanya her başarılı sporcunun arkasında harika bir anne olduğu içgörüsü ile başladı, annelerin gururlu sponsoru olmak bizi doğal olarak oyunlara götürdü çünkü P&G markaları Olimpiyat serüveni yaşayan annelerin bir parçası ve bunınla beraber her gün her annenin ve onların çocuklarının da bir parçası.

Bizler annelerin hayatlarının her kesiminde nasıl güçlü olduklarını gördük. Kampanyamız boyunca herkesi annelerine güçlü çocuklar yetiştirdikleri için onlara Teşekkür etmeye davet ediyoruz.” dedi.

Londra 2012 reklamı ise şöyle:

Bizleri hayatın zorlu koşullarına hazırlayan annelerimize sevgilerle,

2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın

Ünlü Markaların İlk Reklamları 0

Bütünleşik pazarlama iletişimi çabaları içinde yer alan reklam, bugün tüm tutundurma karması elemanları gibi, işletmelerin pazarlama amaçlarının başarılması ve karşılaşılan pazarlama sorunlarının çözümlenmesinde en önemli rollerden birini üstlenir durumda.

Peki günümüz markalarının reklam stratejileri hakkında ne düşünüyorsunuz? Klasik reklamcılığa karşı hızla yükselişe geçen modern reklamcılık, sektörde anlayışı kısa sürede ikiye bölmeyi başardı.

Hal böyle iken reklamların eski yüzleri ile yeni yüzleri arasındaki anlamsal ve biçimsel farklar kaçınılmaz bir boyutta arttı.

Bu eski-yeni karması içinde,  Türkiye’deki bilinen markaların yeni reklamları bir kenara bırakıp, unutulmuş ilk reklamlarını incelemeye ne dersiniz?

Efes Pilsen (1976) 
1
Coca-Cola (1964) 

2

Akbank (1951) 

3

Aygaz (1963) 

5

Koleston (1960)  

6

Sana (1953)

Adsız

Selpak (1971) 

8 (473 x 640)

Blendax (1970) 

4

Ülker (1970) 

Turkcell (90’lar) 

559528_383984084957995_2143945414_n

10 Kasım’ın Atatürk’ü Farklı Yönleriyle Anlatan Etkileyici 10 Reklam Filmi 0

Bazı markalar 10 Kasım için etkileyici reklam filmleri hazırladılar. Sizler için bazılarını derledik;

Filli Boya 

Çizgisini hiç bozmayan Filli Boya’nın 10 Kasım için hazırladığı reklam filminde ressam bir kadın Atatürk’ün ona çağrıştırdığı kelimeleri de kullanarak kocaman bir duvarı Atatürk ile kaplıyor.

Özdilek Holding 

Reklamın başında Atatürk ile özdeşleşmiş kelimeleri onun söylediği sözleri teker teker görüyoruz. Kelimeler giderek çoğalıyor kamera uzaklaşıyor ve kelimeler Atatürk’ün yüzünü oluşturuyor. Reklamın sonunda net ve öz bir şekilde “Minnettarız” diyorlar.

Mutlu Akü 

Reklam filminde “Kolay Değil” sloganıyla Atatürk’ün yaptığı tüm zor şeyler hatırlatılmış ve fotoğraflarla birlikte video haline getirilmiş. Reklamın sonunda “Ata’mızı saygı ve özlemle anıyoruz” mesajını görüyoruz.

Karaca

Karaca reklamında siyah bir ekranla verilen yas teması ve Atatürk’ü çağrıştıran, hatırlatan kelimeleri kullanmış. Kelimelerin ve bir dakikalık saygı duruşunun önemini vurgulayan bir reklam filmi olmuş.

Borusan Holding

Borusan Holding’in reklamı, Kalbimizin her zaman Atatürk ile attığını anlatan kısa ve öz bir reklam filmi olmuş.

Koç Holding 

Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet’in her yerinde Atatürk’ten bir şeyler olduğunu ve onu unutmadığımızı dokunaklı bir reklam filmi ile hatırlatıyor.

Sabancı Holding

Sensiz 79 yıl hashtag’i ile “Seni hiç unutmadık” diyen Sabancı Holding de Atatürk’ün  en sevilen ve güzel anılarını bir video ile birleştirmiş.

Türk Telekom

Atatürk’ün videolarından kesitler ve görselleri birleştirerek bir reklam filmi oluşturan Türk Telekom, reklamın sonunda “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü Saygı ve Özlemle Anıyoruz.” diyor.

Vestel

“Bazen yalnızca durmak gerekir” diyerek reklamında siren sesi kullanan Vestel, “Saygı ve özlemle anıyoruz” diyerek reklamı bitiriyor.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link