2020 Yaz Olimpiyatları: Rihanna vs Müezzin

Malumunuz ülkemiz 2020 Yaz Olimpiyat oyunları aday ülkelerinden ve olimpiyat meşalesini yakacak ülkenin açıklanmasına az bir zaman kaldı. 7 Eylül’ü merakla bekliyoruz hepimiz. İçimdeki ses, sonucun Japonya lehine sonuçlanacağını söylese de gönlüm tabi ki Türkiye’den yana.

Daha önce 2010 Dünya Basketbol Şampiyonası gibi önemli organizasyonlara ev sahipliği yapan ülkemize Olimpiyat ruhunun iyi geleceğini düşünüyorum. Zira  sporun barışçıl ruhuna oldukça ihtiyacımız var.

Ülkemiz adına iyi dileklerde bulunduktan sonra konumuza dönelim. İstanbul ile birlikte  adaylığını açıklayan diğer şehirler Tokyo ve Madrid. Aday şehirlerin tanıtım filmlerini zaten izledik ama benim, Türkiye’nin tanıtım filmiyle ilgili bazı sorunlarım var. Daha doğrusu beni rahatsız eden bazı noktalar… Bu noktaları belirtmek istiyorum. Tabi önce şunu söyleyeyim de filmi hazırlayanlara haksızlık etmiş olmayayım; Filmleri duygusal olmayıp tamamen objektif bir şekilde izlemeye çalıştım ve  3 şehir arasında en beğendiğim tanıtım filmi İstanbul’un. Buna rağmen bana göre filmin bütününü bozan ve rahatsız eden bazı yanlışlar var. Önce filmi tekrar izleyelim;

http://www.youtube.com/watch?v=EpvKadugvos

Filmde kullanılan, Rihanna’nın Diamonds şarkısı yapılabilecek en kötü seçimlerden. Görüntülerin nispeten yavaşlığına karşı şarkı oldukça hareketli. İnsan videoyu izlerken sesin başka yerden geldiğini düşünüyor. Asıl felaket ise filmin hem şarkı hem ezanla başlaması. Bir yandan Rihanna “Shine bright like a diamond” diyor diğer yandan müezzin ezan okuyor ve namaz kılan bir adam görüntüsü. Üstelik aynı hata iki kez yapılmış, 02.37. saniyede tekrar aynı durumla karşılaşıyoruz.

Şarkı seçimi neresinden tutsak elimizde kalacak türden çünkü uyumsuzluk sürekli devam ediyor. Rihanna’nın “mutlu olmayı seçiyorum” sözü ile kahve hazırlayan çocuğun dünyanın tüm dertlerini sırtına almış, kara kara ne yapacağını düşünen yüz ifadesi de yine birbiriyle “uyum” içerisinde.

Aklımda soru işareti uyandıran diğer konu da 37. saniyede beliren, ne yaptığı anlaşılmayan kırmızılı kızın kim olduğu. Üzerindeki kırmızı kıyafet milli takım üniforması ise bu kız bir milli  atlet. Eğer öyleyse şehrin ara sokaklarında hızla koşmasının nedeni nedir? Antrenman mı yapıyor ya da birinden mi kaçıyor? Bunu hiçbir zaman öğrenemeyeceğiz çünkü kendisini ikinci kez gördüğümüzde  de hala koşuyor ve görünüşe bakılırsa ulaştığı bir yer yok. En iyi ihtimalle filmde verilmek istenen mesaj şehrin her yerinin spor yapmak için çok müsait olduğu, her an herkesi spor yaparken görebileceğimizdir ki bu da hiç inandırıcı olmaz.

Tanıtım filmiyle ilgili olumsuz düşüncelerim bunlar. Saydıklarım haricinde filmin geneli güzel olmuş. İstanbul’un güzelliklerine ve kültürüne de değinilmiş. En beğendiğim nokta ise basketbol ya da voleybol oynayan sporcuların yanı sıra, iskelede ayağını suya değdiren çocuk, oltasını çeviren balıkçı ya da dükkanın kepenklerini açan çocuğun görüntüleri gibi fiili olarak spor yapmayan ama bazı spor dallarına göndermede bulunan ya da beden gücüne vurgu yapan görüntüler.

Umarım gülen taraf Türkiye olur ve Olimpiyat heyecanı bu topraklarda da yaşanır.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Bir Cevap Yazın

Cannes Lions’dan Türkiye’ye 1 Altın 2 Bronz Aslan

4129Grey, Print & Publishing kategorisinde Uluslararası Af Örgütü (Amnesty) için yaptığı The Insiders projesiyle Cannes Lions Uluslararası Yaratıcılık Festivali’nden Altın Aslan ödülünü kaptı. The Insiders (İçeriden), Twitter’ın “Tweet to Unlock” özelliğinden faydalanıyor ve bunu Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nde dikkat çeken bir kampanyaya dönüştürüyor.

Festivalin ikinci gününde Altın Aslan ile ödüllendirilen 4129Grey imzalı The Insiders üçüncü günde ise hem Direct hem de PR kategorilerinde kısa listeye kalma başarısı gösterdi.

4129Grey’in Altın Aslan’ı haricinde Türkiye’den katılan iki proje daha festivalde Bronz Aslan aldı.

Massive Shelf, Tape Measure, Chrome Hanger

Ajans: Medina Turgul DDB
Reklamveren: Koçtaş
Kategori: Outdoor
Ödül: Bronz Aslan

Fear & Fantasy Festival

Ajans: TBWA\ISTANBUL /Kino İstanbul
Reklamveren: Fear & Fantasy İstanbul
Kategori: Design
Ödül: Bronz Aslan

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

İzlanda Coca Cola Dünya Kupası Reklamını İzlanda Milli Takım Kalecisi Thór Halldórsson Yönetiyor!


Bayram’a karışan Dünya Kupası coşkusu tüm hızıyla devam ederken, karşılaştırmalar kadar heyecan verici detaylar da yavaş yavaş ortaya çıkıyor.

Bu detaylardan bir tanesi de Coca Cola’nın İzlanda reklam filmi ile ortaya çıktı. Dünya Kupası’nda yarışan en küçük ülke olan İzlanda’nın futbol takımı oyuncularının birçoğu futbol kariyerlerinden önce birçok farklı alanda da yeteneklerini sergileme imkanı bulmuşlar. Öyle ki Coca Cola’nın Dünya Kupası’na özel İzlanda reklam filminin yönetmeni de İzlanda milli takımının kalecisi Thór Halldórsson olmuş.

İzlanda milli takımı kalecisi Hannes Thór Halldórsson 2018 Dünya Kupası döneminde kalesini korurken, öncesinde kendi ülkesinde yayına girecek olan Coca Cola reklamını yönetmiş. Futbolu profesyonel bir kariyer olarak görmeden önce Halldórsson film yönetmeni olarak çalışıyormuş. Hatta teknik direktör Halgrimsson’da milli takımı yönetmediği vakitlerde diş hekimliği yapıyor.

Filmde baskın tema Euro 2016’da efsaneleşerek bir milli takım geleneği haline gelen Viking alkışının baştan sona tüm İzlanda halkını günlük yaşamda nasıl sarıp, tek bir noktada bir araya getirdiği olurken, hangi takımı tutuyorsanız tutun, o efsanevi alkışın ritmi sizi reklam boyunca sizi de sarıyor.

Sanıyorum asıl güzel olan da birçok ülkenin milli takımında ülkesini temsil eden milyon dolarlık futbolculara karşın İzlanda gibi daha küçük yüzölçümlü ülkelerin oyuncularının futbolla beraber başka meslek dallarında da başarılı olması.

Öyle ki kale bekçisi Halldórsson bundan dört yıl kadar önce profesyonel bir yönetmenken ikinci iş olarak futbolla ilgileniyormuş. Şimdilerde kariyerini bir Danimarka takımı olan Randers FC’da sürdüren Halldórsson, İzlanda’da yayına girecek bu reklam filmi için bir istisna yaparak yönetmen koltuğuna geri dönmüş ve halkı Dünya Kupası coşkusu ile birleştirecek çok güzel bir işe imza atmış.

Sanırım en iyisi de güzelce kurgulanmış bu reklam filminde birleştirici unsurlarla beraber İzlanda’nın doğal güzelliklerini de seyretmek  oldu. Peki siz ne düşünüyorsunuz?

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Haftanın En Çok Okunan 10 İçeriği

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link