Pazarlama sektöründe kullanılan en havalı pazarlama stratejisi;  yabancıların “Cross Channel Marketing” dediği, bizlerin ise “Çapraz Kanallı Pazarlama” olarak çevirdiği strateji bence. Havalı isminin hakkını veren bu pazarlama stratejisi,  “aktif olarak kullanılan bir pazarlama kanalının verimliliğini artırmak için farklı bir pazarlama kanalıyla desteklenmesi” şeklinde açıklanıyor. Tanımını ilk okuduğum zaman benim de tam anlamıyla kafamda oturmayan bu strateji, kullanımı hızla artan ArtırılmışGerçeklik uygulamasının markaların dergi, gazete, afiş reklamlarında ve ambalaj tasarımlarında kullanılması ile markalar galiba şuan çapraz pazarlama yapıyor dedirtti bizlere.

Aslında artırılmış gerçeklik uygulamaları hayatımıza girdiğinden beri birçok alanda kullanıldı ve oldukça başarılı çalışmalar ortaya çıkarıldı ama benim bu yazımda üstünde durmak istediğim konu basılı yayında kullanılan artırılmış gerçeklik kavramı.

Örneklerime geçmeden önce kampanyalarda bulunan dijital içeriğin ortaya çıkması için telefonunuza ücretsiz “Blippar” uygulamasını indirmenizi tavsiye ediyorum. Uygulamayı indirdikten sonra uygulamayı açarak kameranızı aşağıdaki afişlere tutmanız artırılmış gerçeklik dünyasının içinde kendinizi bulmanızı sağlayacaktır. Söz veriyorum uygulamayı indirdiğiniz için pişman olmayacaksınız.

Öncelikle hem erkeklere hitap edelim hem de kadınlara diyerek Nissan’ın Qashqai ve Juke serileri için hazırlamış olduğu kampanya afişlerini inceleyelim istedim. Uygulamayı açıp kamerayı ilk afişe tuttuğunuz anda yeni Nissan Qashqai’nin 3 boyutlu görüntüsünün ekrana geldiğini göreceksiniz. Basılı ilanın sanal bir deneyime dönüştüğü bu kampanya sayesinde yeni Qashqai modeli ile fotoğraf çektirebilir ve ekranda 3 boyutlu olarak inceleyebilirsiniz.  İkinci afiş ise sizlere Nissan Juke modelini kendinize göre tasarlayabileceğiniz online bir platform sunuyor.

unnamed

Artırılmış gerçekliğin dergi afişlerinde kullanılmaya başlanması ile çapraz kanallı pazarlama yapan bazı markalar deneyimsel pazarlamayı da işin içine katarak tüketiciyi üç kanaldan yakalama başladı.  Maybeline bu markalardan biri. Vogue moda dergisinde yayınlanan ve aşağıda yer alan afiş kadınlara Maybeline markasının 40 farklı renkteki ojesini tırnaklarında deneme şansı veriyor. Uygulamayı açtığınızda sizden tırnaklarınızı ekranda çıkan görsele yerleştirmenizi ve oje rengini seçmenizi istiyor daha sonrasında online platformda size seçtiğiniz oje renginin elinizde nasıl durduğunu gösteren görseli oluşturuyor.

unnamed (1)

Ülkemizin sevilen markası Ülker de artırılmış gerçeklik furyasına katılanlardan. Markası Cafe Crown için hazırlanan interaktif afişte Selçuk Erdem’in karikatürleri ile işbirliğine gidilmiş. Uygulamayı açıp afişi tarattığınızda öncelikle önünüze 3 boyutlu bir Cafe Crown bardağı çıkarak sizlerden sevdiğiniz kahveyi yapmanızı istiyor daha sonrasında ise fotoğrafınızı seçtiğiniz bir Selçuk Erdem Karikatürüne entegre ederek oluşturulan görseli sosyal medya hesaplarınızda paylaşma şansı veriyor.

unnamed

Son olarak ise BBC Music Magazine’in kapak çalışmasında kullandığı artırılmış gerçekliği örnek vermek istiyorum. Afişi tarattığınız zaman “Henry Wood ile selfie çekmek için buraya dokunun” butonunun çıkması Türkiye’deki dergi kapakları için de yapılsa eminim büyük beğeni alırdı.

unnamed (2)

Pazarlama gün geçtikte daha yaratıcı ve interaktif olmaya başlarken, basılı yayınlarla yapılan reklamcılık yavaş yavaş etkisini yitiriyordu ama artırılmış gerçeklik uygulamasının basılı yayın mecrasına entegresi ile bu alana yeni bir soluk geleceğini düşünüyorum. Eğer sizde benim gibi bu konuyu ilginç bulup hakkında daha fazla örnek incelemek istiyorsanız https://blippar.com/tr/ adresine bir bakın derim.

Bir Cevap Yazın