2016’da Daha Çok Göreceğimiz Bir Pazarlama Yöntemi: Basılı Yayında Artırılmış Gerçeklik 0

Pazarlama sektöründe kullanılan en havalı pazarlama stratejisi;  yabancıların “Cross Channel Marketing” dediği, bizlerin ise “Çapraz Kanallı Pazarlama” olarak çevirdiği strateji bence. Havalı isminin hakkını veren bu pazarlama stratejisi,  “aktif olarak kullanılan bir pazarlama kanalının verimliliğini artırmak için farklı bir pazarlama kanalıyla desteklenmesi” şeklinde açıklanıyor. Tanımını ilk okuduğum zaman benim de tam anlamıyla kafamda oturmayan bu strateji, kullanımı hızla artan ArtırılmışGerçeklik uygulamasının markaların dergi, gazete, afiş reklamlarında ve ambalaj tasarımlarında kullanılması ile markalar galiba şuan çapraz pazarlama yapıyor dedirtti bizlere.

Aslında artırılmış gerçeklik uygulamaları hayatımıza girdiğinden beri birçok alanda kullanıldı ve oldukça başarılı çalışmalar ortaya çıkarıldı ama benim bu yazımda üstünde durmak istediğim konu basılı yayında kullanılan artırılmış gerçeklik kavramı.

Örneklerime geçmeden önce kampanyalarda bulunan dijital içeriğin ortaya çıkması için telefonunuza ücretsiz “Blippar” uygulamasını indirmenizi tavsiye ediyorum. Uygulamayı indirdikten sonra uygulamayı açarak kameranızı aşağıdaki afişlere tutmanız artırılmış gerçeklik dünyasının içinde kendinizi bulmanızı sağlayacaktır. Söz veriyorum uygulamayı indirdiğiniz için pişman olmayacaksınız.

Öncelikle hem erkeklere hitap edelim hem de kadınlara diyerek Nissan’ın Qashqai ve Juke serileri için hazırlamış olduğu kampanya afişlerini inceleyelim istedim. Uygulamayı açıp kamerayı ilk afişe tuttuğunuz anda yeni Nissan Qashqai’nin 3 boyutlu görüntüsünün ekrana geldiğini göreceksiniz. Basılı ilanın sanal bir deneyime dönüştüğü bu kampanya sayesinde yeni Qashqai modeli ile fotoğraf çektirebilir ve ekranda 3 boyutlu olarak inceleyebilirsiniz.  İkinci afiş ise sizlere Nissan Juke modelini kendinize göre tasarlayabileceğiniz online bir platform sunuyor.

unnamed

Artırılmış gerçekliğin dergi afişlerinde kullanılmaya başlanması ile çapraz kanallı pazarlama yapan bazı markalar deneyimsel pazarlamayı da işin içine katarak tüketiciyi üç kanaldan yakalama başladı.  Maybeline bu markalardan biri. Vogue moda dergisinde yayınlanan ve aşağıda yer alan afiş kadınlara Maybeline markasının 40 farklı renkteki ojesini tırnaklarında deneme şansı veriyor. Uygulamayı açtığınızda sizden tırnaklarınızı ekranda çıkan görsele yerleştirmenizi ve oje rengini seçmenizi istiyor daha sonrasında online platformda size seçtiğiniz oje renginin elinizde nasıl durduğunu gösteren görseli oluşturuyor.

unnamed (1)

Ülkemizin sevilen markası Ülker de artırılmış gerçeklik furyasına katılanlardan. Markası Cafe Crown için hazırlanan interaktif afişte Selçuk Erdem’in karikatürleri ile işbirliğine gidilmiş. Uygulamayı açıp afişi tarattığınızda öncelikle önünüze 3 boyutlu bir Cafe Crown bardağı çıkarak sizlerden sevdiğiniz kahveyi yapmanızı istiyor daha sonrasında ise fotoğrafınızı seçtiğiniz bir Selçuk Erdem Karikatürüne entegre ederek oluşturulan görseli sosyal medya hesaplarınızda paylaşma şansı veriyor.

unnamed

Son olarak ise BBC Music Magazine’in kapak çalışmasında kullandığı artırılmış gerçekliği örnek vermek istiyorum. Afişi tarattığınız zaman “Henry Wood ile selfie çekmek için buraya dokunun” butonunun çıkması Türkiye’deki dergi kapakları için de yapılsa eminim büyük beğeni alırdı.

unnamed (2)

Pazarlama gün geçtikte daha yaratıcı ve interaktif olmaya başlarken, basılı yayınlarla yapılan reklamcılık yavaş yavaş etkisini yitiriyordu ama artırılmış gerçeklik uygulamasının basılı yayın mecrasına entegresi ile bu alana yeni bir soluk geleceğini düşünüyorum. Eğer sizde benim gibi bu konuyu ilginç bulup hakkında daha fazla örnek incelemek istiyorsanız https://blippar.com/tr/ adresine bir bakın derim.

Bir Cevap Yazın

Krispy Kreme, Dünya Diyabet Günü’nde Bedava Donut Dağıttı 0

Donut diyince akla gelen ilk markalardan biri olan ve ülkemizde de faaliyet gösteren Krispy Kreme, son reklam kampanyası kapsamında, 14 Kasım’da, Londra’da tamı tamına 36.000 adet bedava donut dağıttı. Ancak birçok insan, bu olay nedeniyle Krispy Kreme’e tepki gösterdi. Bu tepkinin sebebi ise 14 Kasım’ın Dünya Diyabet Günü olmasıydı.

Ulusal Obezite Forumu, bu kampanyanın zamanlamasıyla ilgili olarak Krispy Kreme‘e önemli sorular yöneltti. Ulusal Obezite Forumu’nun Yönetim Kurulu Başkanı Tam Fry ise konuyla ilgili olarak “Ne diyeceğimi bilemiyorum. O şekerli şeyin reklamını yapmak için Dünya Diyabet Günü’nü seçmek, ne düşüncesizce ve aptalca bir fikir!” dedi.

Bu yaşananlardan sonra Krispy Kreme’den yetkili bir kişi, “Bugün Krispy Kreme, UberEats ile birlikte bir promosyon başlattı. Ama artık bunun kötü bir şekilde zamanlanmış olduğunu biliyoruz. Umuyoruz ki, hayranlarımız sağlık bir yaşam tarzının bir parçası ve arada sırada olan bir ziyafet olarak donut’larımızın tadını çıkarmaya devam edeceklerdir.” şeklinde bir açıklama yaptı.

Sosyal medyada birçok kişi, Krispy Kreme’e bu duyarsızlığından ötürü tepki gösterdi. Hatta bu konu Twitter’da o kadar çok tartışıldı ki, #KrispyKreme ve #WorldDiabetesDay etiketleri Twitter’ın en çok konuşulan konuları arasına girdi.

Krispy Kreme Birleşik Krallık’ın resmi Twitter hesabı, Dünya Diyabet Günü‘nde donut dağıtmalarını eleştiren bir Twitter kullanıcısının attığı tweet’e “Donut’larımız ara sıra olan bir ziyafet ve biz bugün başkente biraz neşe yaymak istedik. Kötü zamanlama, artık biliyoruz.” şeklinde yanıt verdi.

Bununla birlikte bedava donut almak isteyen birçok Londralı ise internet sitesinde yaşanan teknik bir sorun nedeniyle donut alamadı. Krispy Kreme’in bu sorunla ilgili yaptığı açıklamaya göre UberEats sadece birkaç dakika içerisinde on binlerce sipariş almış ve bu da uygulamanın çökmesine neden olmuş.

Efsane Seri Deneysel Bankacılık Sona Erdi 0

Garanti Bankası’nın uzun yıllardır devam eden efsane reklam serisi Deneysel Bankacılık çekilen son filmle sürpriz bir şekilde sona erdi.

Deneysel Bankacılık, kardeşi Garanti Bankası’nda çalışan Tanju Öztürk’ün arkadaşı Şafak’la Garanti’ye rakip olmaya çalışmasını konu ediniyordu. Her biri birbirinden eğlenceli videolardan oluşan bu seride ana karakterimiz Tanju sürekli başarısız olsa da asla çalışmaktan vazgeçmiyor, hep daha iyisini üretmeye çalışıyordu.

Yıllarca en çok konuşulan dijital projelerden biri olmayı başaran Deneysel Bankacılık yayınladığı son videoyla yine kendine has üslubuyla sona geldiğini anlattı. Video hakkında spoiler vermeden sizi hüzünlü ama eğlenceli The End videosuyla baş başa bırakıyoruz.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link