2016’da Daha Çok Göreceğimiz Bir Pazarlama Yöntemi: Basılı Yayında Artırılmış Gerçeklik 0

Pazarlama sektöründe kullanılan en havalı pazarlama stratejisi;  yabancıların “Cross Channel Marketing” dediği, bizlerin ise “Çapraz Kanallı Pazarlama” olarak çevirdiği strateji bence. Havalı isminin hakkını veren bu pazarlama stratejisi,  “aktif olarak kullanılan bir pazarlama kanalının verimliliğini artırmak için farklı bir pazarlama kanalıyla desteklenmesi” şeklinde açıklanıyor. Tanımını ilk okuduğum zaman benim de tam anlamıyla kafamda oturmayan bu strateji, kullanımı hızla artan ArtırılmışGerçeklik uygulamasının markaların dergi, gazete, afiş reklamlarında ve ambalaj tasarımlarında kullanılması ile markalar galiba şuan çapraz pazarlama yapıyor dedirtti bizlere.

Aslında artırılmış gerçeklik uygulamaları hayatımıza girdiğinden beri birçok alanda kullanıldı ve oldukça başarılı çalışmalar ortaya çıkarıldı ama benim bu yazımda üstünde durmak istediğim konu basılı yayında kullanılan artırılmış gerçeklik kavramı.

Örneklerime geçmeden önce kampanyalarda bulunan dijital içeriğin ortaya çıkması için telefonunuza ücretsiz “Blippar” uygulamasını indirmenizi tavsiye ediyorum. Uygulamayı indirdikten sonra uygulamayı açarak kameranızı aşağıdaki afişlere tutmanız artırılmış gerçeklik dünyasının içinde kendinizi bulmanızı sağlayacaktır. Söz veriyorum uygulamayı indirdiğiniz için pişman olmayacaksınız.

Öncelikle hem erkeklere hitap edelim hem de kadınlara diyerek Nissan’ın Qashqai ve Juke serileri için hazırlamış olduğu kampanya afişlerini inceleyelim istedim. Uygulamayı açıp kamerayı ilk afişe tuttuğunuz anda yeni Nissan Qashqai’nin 3 boyutlu görüntüsünün ekrana geldiğini göreceksiniz. Basılı ilanın sanal bir deneyime dönüştüğü bu kampanya sayesinde yeni Qashqai modeli ile fotoğraf çektirebilir ve ekranda 3 boyutlu olarak inceleyebilirsiniz.  İkinci afiş ise sizlere Nissan Juke modelini kendinize göre tasarlayabileceğiniz online bir platform sunuyor.

unnamed

Artırılmış gerçekliğin dergi afişlerinde kullanılmaya başlanması ile çapraz kanallı pazarlama yapan bazı markalar deneyimsel pazarlamayı da işin içine katarak tüketiciyi üç kanaldan yakalama başladı.  Maybeline bu markalardan biri. Vogue moda dergisinde yayınlanan ve aşağıda yer alan afiş kadınlara Maybeline markasının 40 farklı renkteki ojesini tırnaklarında deneme şansı veriyor. Uygulamayı açtığınızda sizden tırnaklarınızı ekranda çıkan görsele yerleştirmenizi ve oje rengini seçmenizi istiyor daha sonrasında online platformda size seçtiğiniz oje renginin elinizde nasıl durduğunu gösteren görseli oluşturuyor.

unnamed (1)

Ülkemizin sevilen markası Ülker de artırılmış gerçeklik furyasına katılanlardan. Markası Cafe Crown için hazırlanan interaktif afişte Selçuk Erdem’in karikatürleri ile işbirliğine gidilmiş. Uygulamayı açıp afişi tarattığınızda öncelikle önünüze 3 boyutlu bir Cafe Crown bardağı çıkarak sizlerden sevdiğiniz kahveyi yapmanızı istiyor daha sonrasında ise fotoğrafınızı seçtiğiniz bir Selçuk Erdem Karikatürüne entegre ederek oluşturulan görseli sosyal medya hesaplarınızda paylaşma şansı veriyor.

unnamed

Son olarak ise BBC Music Magazine’in kapak çalışmasında kullandığı artırılmış gerçekliği örnek vermek istiyorum. Afişi tarattığınız zaman “Henry Wood ile selfie çekmek için buraya dokunun” butonunun çıkması Türkiye’deki dergi kapakları için de yapılsa eminim büyük beğeni alırdı.

unnamed (2)

Pazarlama gün geçtikte daha yaratıcı ve interaktif olmaya başlarken, basılı yayınlarla yapılan reklamcılık yavaş yavaş etkisini yitiriyordu ama artırılmış gerçeklik uygulamasının basılı yayın mecrasına entegresi ile bu alana yeni bir soluk geleceğini düşünüyorum. Eğer sizde benim gibi bu konuyu ilginç bulup hakkında daha fazla örnek incelemek istiyorsanız https://blippar.com/tr/ adresine bir bakın derim.

Bir Cevap Yazın

Mobil Video Reklam Harcamaları, İkinci Çeyrekte %142 Arttı 0

Video içeriğin son senelerde büyük bir yükselişe geçtiği herkes tarafından bilinen bir gerçek. Tabii, buna bağlı olarak video reklam harcamaları da arttı. Smaato isimli mobil reklam şirketinin hazırladığı yeni rapor da mobil platformlarda video reklamın en hızlı büyüyen reklam formatı olduğuna işaret ediyor.

Smaato, bu yılın ikinci çeyreğinde sunduğu 1,5 trilyondan fazla reklam etkisini incelediğini ve bunun sonucunda mobil video reklam harcamalarının yılın ilk çeyreğindekine göre %142 arttığı kanısına ulaştığını belirtiyor. Bununla birlikte, 2016 yılının son çeyreğindeki mobil video reklam harcamaları baz alındığında ise bu yılın ilk çeyreğindeki mobil video reklam harcamalarındaki artış oranı sadece %14’tü. Üstelik yılın son çeyreğinin, genel anlamda reklam harcamalarının en fazla yapıldığı dönem olduğunu da ekleyelim.

2016’nın Son Çeyreği ve 2017’nin İkinci Çeyreği Arasındaki Mobil Video Reklam Harcamalarındaki Artış

TechCruch’ın Smaato’nun bu raporuyla ilgili yaptığı habere göre native reklamlar da çeyrekten çeyreğe %50 oranında büyüdü. Rapora göre en popüler video reklam formatı, video içi tam ekran reklamlar oldu. Rapor kapsamında ödüllü video reklam (izlediğiniz takdirde oyun içi ya da uygulama içi ödüller sunan reklamlar) formatlarına da göz atıldı. Burada da reklam etkisinin %96, harcama miktarının ise %153 oranında arttığı gözlemlendi.

Bunların yanı sıra rapor, video harici mobil reklam harcamalarına da değiniyor. Rapora göre Smaato platformu aracılığıyla yapılan reklam harcamalarının %57’si Android platformunda gerçekleştiriliyor. Buna rağmen iOS kullanıcıları, yayıncılar için kullanıcı başına neredeyse iki kat fazla gelir üretiyor. Çapraz platformlar baz alındığında ise uygulama içi reklamlar, toplam mobil reklam harcamasının %94’ünü oluşturuyor ve bu yeni bir rekor.

Nielsen’den Dijital Reklam Yatırımları İçin Güvenilir Ölçüm Sistemi 0

Nielsen’in globalde yapmış olduğu bir araştırmaya göre; dijital kampanyaların %56’sı hiç görülmüyor, görüntülenen %44’lük dilimin ise %37’si hedef kitlesini kaçırıyor.

Bu sonuçtan yola çıkarak markaların dijital bütçelerini çok daha dikkatli kullanmaları gerektiğini düşünen Nielsen, dijital kampanyaların ratingini en doğru şekilde ölçmek üzere geliştirdiği Digital Ad Ratings çözümünü hizmete sundu.

Dijital reklam yatırımları için güvenilir ölçüm…

Bugün 23 ülkede kullanılan ve 2016 yılında Türkiye pazarına giren Digital Ad Ratings, dijital reklam yatırımları için şeffaf ve optimize edilebilir şekilde bağımsız ve güvenilir rating ölçümü sağlıyor. Dijital kampanyaların hedef kitleye ulaşma oranlarını, rating ölçümünü bilgisayar, mobil (akıllı telefon ve tablet / tarayıcı ve uygulama içi) gibi tüm cihazlar üzerinden yapan ve farklı cihazlar arasında hedef kitleyi tekil olarak raporlayabilen ürün, sektörün tek hedef kitle ölçüm aracı olarak dikkat çekiyor. Reklamların görülebilirlik (viewability) oranlarını da ölçen Digital Ad Ratings, ayrıca bot kaynaklı ve sahte olan gösterimleri ayırt edip raporlayarak marka güvenliğini de ön planda tutuyor. Media Rating Council’in akredite ettiği Digital Ad Ratings, reklamveren ve yayıncılar için somut ve güvenilir bir dijital yatırım geri dönüşü sağlıyor.

Digital Ad Ratings nasıl çalışıyor?

1- Etiketleme: Reklam kampanyasının farklı cihazlarda ölçülmesi sağlanıyor.

2- Sayım: Toplam gösterimin sayılması gerçekleştiriliyor.

3- Eşleştirme: Üçüncü parti veri sağlayıcılar üzerinden gösterimler tüketicilerin demografik özellikleri ile eşleştiriliyor. Türkiye’de eşleştirme işlemi yaklaşık 41 milyonluk bir veri kaynağı aracılığı ile gerçekleşiyor.

4- Ayarlama: Nielsen’in çapraz-platform paneli kullanılarak hedef kitle ölçümü için veriler kalibre ediliyor.

5- Raporlama: Yayıncı ve demografiye göre hedef kitle ve görünürlük raporları günlük olarak yayınlanıyor.

Digital Ad Ratings büyük yararlar sağlıyor…

Digital Ad Ratings, hem yayıncı hem ajans hem de markanın hayatına önemli katkılar sağlıyor. Dijital hedef kitlenizin çapraz platform (bilgisayar, akıllı telefon ve tablet) verilerine ulaşım, kampanyanın büyüklüğünden bağımsız günlük raporlama; yüksek kalitede, işlem yapmaya ve optimizasyona izin veren, eyleme geçilebilir ölçümleme, üçüncü parti veri sağlayıcıları üzerinden hedef kitlenin detaylı demografik raporlaması, geliştirilmiş fonksiyon ve görselleştirme ile dinamik ve kolay kullanıcı deneyimi gibi yararlar sunuyor.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Hemen Kaydolun
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link