2016’da Daha Çok Göreceğimiz Bir Pazarlama Yöntemi: Basılı Yayında Artırılmış Gerçeklik

Pazarlama sektöründe kullanılan en havalı pazarlama stratejisi;  yabancıların “Cross Channel Marketing” dediği, bizlerin ise “Çapraz Kanallı Pazarlama” olarak çevirdiği strateji bence. Havalı isminin hakkını veren bu pazarlama stratejisi,  “aktif olarak kullanılan bir pazarlama kanalının verimliliğini artırmak için farklı bir pazarlama kanalıyla desteklenmesi” şeklinde açıklanıyor. Tanımını ilk okuduğum zaman benim de tam anlamıyla kafamda oturmayan bu strateji, kullanımı hızla artan ArtırılmışGerçeklik uygulamasının markaların dergi, gazete, afiş reklamlarında ve ambalaj tasarımlarında kullanılması ile markalar galiba şuan çapraz pazarlama yapıyor dedirtti bizlere.

Aslında artırılmış gerçeklik uygulamaları hayatımıza girdiğinden beri birçok alanda kullanıldı ve oldukça başarılı çalışmalar ortaya çıkarıldı ama benim bu yazımda üstünde durmak istediğim konu basılı yayında kullanılan artırılmış gerçeklik kavramı.

Örneklerime geçmeden önce kampanyalarda bulunan dijital içeriğin ortaya çıkması için telefonunuza ücretsiz “Blippar” uygulamasını indirmenizi tavsiye ediyorum. Uygulamayı indirdikten sonra uygulamayı açarak kameranızı aşağıdaki afişlere tutmanız artırılmış gerçeklik dünyasının içinde kendinizi bulmanızı sağlayacaktır. Söz veriyorum uygulamayı indirdiğiniz için pişman olmayacaksınız.

Öncelikle hem erkeklere hitap edelim hem de kadınlara diyerek Nissan’ın Qashqai ve Juke serileri için hazırlamış olduğu kampanya afişlerini inceleyelim istedim. Uygulamayı açıp kamerayı ilk afişe tuttuğunuz anda yeni Nissan Qashqai’nin 3 boyutlu görüntüsünün ekrana geldiğini göreceksiniz. Basılı ilanın sanal bir deneyime dönüştüğü bu kampanya sayesinde yeni Qashqai modeli ile fotoğraf çektirebilir ve ekranda 3 boyutlu olarak inceleyebilirsiniz.  İkinci afiş ise sizlere Nissan Juke modelini kendinize göre tasarlayabileceğiniz online bir platform sunuyor.

unnamed

Artırılmış gerçekliğin dergi afişlerinde kullanılmaya başlanması ile çapraz kanallı pazarlama yapan bazı markalar deneyimsel pazarlamayı da işin içine katarak tüketiciyi üç kanaldan yakalama başladı.  Maybeline bu markalardan biri. Vogue moda dergisinde yayınlanan ve aşağıda yer alan afiş kadınlara Maybeline markasının 40 farklı renkteki ojesini tırnaklarında deneme şansı veriyor. Uygulamayı açtığınızda sizden tırnaklarınızı ekranda çıkan görsele yerleştirmenizi ve oje rengini seçmenizi istiyor daha sonrasında online platformda size seçtiğiniz oje renginin elinizde nasıl durduğunu gösteren görseli oluşturuyor.

unnamed (1)

Ülkemizin sevilen markası Ülker de artırılmış gerçeklik furyasına katılanlardan. Markası Cafe Crown için hazırlanan interaktif afişte Selçuk Erdem’in karikatürleri ile işbirliğine gidilmiş. Uygulamayı açıp afişi tarattığınızda öncelikle önünüze 3 boyutlu bir Cafe Crown bardağı çıkarak sizlerden sevdiğiniz kahveyi yapmanızı istiyor daha sonrasında ise fotoğrafınızı seçtiğiniz bir Selçuk Erdem Karikatürüne entegre ederek oluşturulan görseli sosyal medya hesaplarınızda paylaşma şansı veriyor.

unnamed

Son olarak ise BBC Music Magazine’in kapak çalışmasında kullandığı artırılmış gerçekliği örnek vermek istiyorum. Afişi tarattığınız zaman “Henry Wood ile selfie çekmek için buraya dokunun” butonunun çıkması Türkiye’deki dergi kapakları için de yapılsa eminim büyük beğeni alırdı.

unnamed (2)

Pazarlama gün geçtikte daha yaratıcı ve interaktif olmaya başlarken, basılı yayınlarla yapılan reklamcılık yavaş yavaş etkisini yitiriyordu ama artırılmış gerçeklik uygulamasının basılı yayın mecrasına entegresi ile bu alana yeni bir soluk geleceğini düşünüyorum. Eğer sizde benim gibi bu konuyu ilginç bulup hakkında daha fazla örnek incelemek istiyorsanız https://blippar.com/tr/ adresine bir bakın derim.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Bir Cevap Yazın

Barcelona Oyuncuları Beko İle Mutfakta

Birkaç gün önce Beko‘nun Barcelona‘nın üç ana sponsorundan biri olarak sponsorluk sözleşmesini 3 yıl daha uzattığını sizlerle paylaşmıştık. Yenilenen anlaşma kapsamında, Beko logosu FC Barcelona formasının sol omzunda yer almaya devam ederken, Beko dünya çapında 300 milyonu aşkın taraftarı bulunan FCB’nin Resmi Ev Aletleri ve Resmi Antrenman Ortağı da oldu.

Bu sponsorluk kapsamında Beko ve FCB’nin kısa süre önce duyurduğu küresel sosyal girişimi ‘Şampiyonlar Gibi Beslen’ (Eat Like a Pro) projesi de yeni sponsorluk döneminin temel odaklardan biri olacak. ‘Şampiyonlar Gibi Beslen’ girişimi, çocukların hayran oldukları sporcuları örnek alarak sağlıklı beslenmelerini ve sporu hayatlarının bir parçası haline getirmeyi amaçlıyor. Beko, “Şampiyonlar gibi beslen” girişimine yönelik Barcelona futbolcularının yer aldığı bir reklam filmi de yayımladı.

Reklam filminde çocuğuna sağlıklı yemek pişirmek isteyen bir anne ve bundan memnun olmayan küçük bir çocuk görüyoruz. Anne çocuk için brokoli pişireceğini söylediğinde çocuk bundan hiç de memnun olmuyor. Ancak yemeği pişirme aşamasında mutfağa birden Barcelona’nın oyuncuları doluşuyor ve annenin yemek pişirmesine eğlenceli bir şekilde yardımcı oluyorlar.

Yemek pişirme kısmı çocuğun çok hoşuna gidiyor ve mutfaklarında olanları gülerek seyrediyor. Her şey bittiğinde son derecede sağlıklı olan yemeği önüne geliyor ve dünyanın en önemli oyuncularının annesiyle birlikte hazırladıkları yemeği afiyetle yiyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

İlişkinizin Son Kullanma Tarihini Söyleyen Black Mirror Uygulaması Kullanıma Sunuldu

Gün geçmiyor ki, Netflix‘in popüler dizisi Black Mirror‘da rastladığımız bir teknoloji ya da uygulama gerçeğe dönüşmesin. Daha önce sizlere bu kapsamda, Pizza Hut’ın otonom pizza teslimat araçları, İsveçli seyahat şirketinin yolculara kullanma imkanı sunduğu mikroçip implantları ve Black Mirror’daki sosyal skor uygulamasının bir benzerinin Çin’de hayata geçeceğinden bahsetmiştik. Şimdi de yeni bir örnekle karşınızdayız.

Bu seferki Black Mirror teknolojisinin bir benzerini bizzat Black Mirror’ın kendisi hayata geçirdi. Black Mirror, dizinin hayranları tarafından en çok sevilen bölümlerinden biri olan, dördüncü sezonunun “Hang the DJ” isimli dördüncü bölümünde yer alan ilişki uygulamasının basit bir versiyonunu Sevgililer Günü’ne özel olarak kullanıma sundu.

Dün Black Mirror’ın resmi Twitter hesabından coach.dating isimli internet sitesinin tanıtımını yapan bir video yayımlandı. Bu internet sitesine girdiğinizde, dizide yer alan uygulamanın basit bir versiyonu sizleri karşılıyor. Dizide bu uygulama, insanları uyumluluklarına göre eşleştiriyordu ve onlara ilişkilerinin ne zaman sona ereceğini söylüyordu. İlişkileri biten kişiler ise uygulamanın belirlediği ideal eşleşmeyi bulana kadar farklı kişilerle buluşmak zorunda kalıyorlardı.

Coach Dating uygulamasının internet sitesine giriş yaptığınızda, uygulama size partnerinizle paylaşmanız gereken bir link veriyor. Bu link aracılığıyla aynı anda siteye giriş yaptığınızda ise uygulama ilişkinizin ne kadar süreceğini tahmin ediyor.

Black Mirror’ın dizinin hayranları için güzel bir Sevgililer Günü sürprizi yaptığını söyleyebiliriz. Tabii, sevgilisi olmayanlar ve ilişkisinin çok uzun sürmeyeceğini öğrenenler hariç.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
19 Nisan'da Uniq Istanbul'da Sophia'nın da katılımı ile Marketing Meetup'ta buluşuyoruz.
close-link