Bir Bankanın Reklamındaki Anlam Dizisi

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş döneminde, Atatürk’ün direktifleriyle kurulan ilk özel banka. Çek, yatırım hesabı ve yatırım fonunu Türkiye’ye getiren, Türkiye’de kumbarayı yaygınlaştıran, ilk  ATM’yi kullanıma açarak ‘bankamatik’ sözcüğünün Türkçe’ye girmesini sağlayan, bu yıl 89. Yılını kutlayacak bu banka; Türkiye İş Bankası. Bir banka olmasının yanı sıra bu bankanın reklamlarındaki anlamlara  hiç dikkat ettiniz mi ?

İş Bankası’nın 2013 yılındaki reklamlarının ilki Cem Yılmaz’ın rol aldığı “Servet Bey’in tasarruf hikayesi” konulu reklamı oldu.“Önemli olan filmi İş Bankasına yakışır bir şekilde çekebilmek” böyle başlıyordu reklam. Bu cümle pazarlamanın özlerinden bir parçayı yansıtıyor. “Güvenilen ve itibar sahibi olan marka isen yaptığın her işte buna uygun davranman gerekir.” Aslında İş Bankası bu sözlerle reklama başlayarak şunu diyor : “Ben itibar sahibi bir bankayım ve bu itibara uygun davranıyorum.” Peki  bu reklamın ve içeriğin Cem Yılmaz ile ilişkilendirilmesi tesadüf mü? Burada ise devreye  pazarlama iletişimi giriyor. Reklamlarda uygulanan garanti yöntemlerden biri de  popüler kültür unsurlarından yararlanmaktır. Cem Yılmaz  gibi Türk halkının toleransını ve sempatisini kazanmış biri ile itibar bu kadar güzel ilişkilendirilebilirdi. Reklamların algı yönetimi olduğunu ele alırsak İş Bankası’nın bu algıyı iyi yönlendirdiğini söyleyebiliriz.

http://www.youtube.com/watch?v=sucj38CmI7U

Reklamda tasarruf konusunu ele alan banka, bunu ilk defa yapmıyor, yalnızca  sözcüklerini değiştirerek mesajını hatırlatıyor bize. Daha öncesinde  “Bu parayı bugün harcarsan günün iyi geçer, biriktirirsen bütün hayatın.” dediği gibi. Bu da bankanın reklamları üzerinde istikrarlı bir pazarlama stratejisinin olduğunu gösterir.

http://www.youtube.com/watch?v=cRNcmeVGyos

“Bankacılık sadece rakam işi değil, ‘İş’ Türkiye’nin bankası olmakta” diyen İş Bankası bakalım reklamlarında bu istikrarı sürdürmeye devam edebilecek mi ? Sosyal medyada vurguladığı gibi önünde hayalleri olanların yanlarında yer alabilecek mi?

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Esasen gönlünü pazarlamaya vermiş bu genç düz yazıya da bir o kadar meraklıdır, yazmayı sever,etrafındaki her olay, her nesnede pazarlamayı arar, bulur, yorumlar.

1 Comment

  1. güzel ve anlamlı bir yazı olmuş..böyle bir konuya değindiğin için kutluyorum seni..inşallah iş bankasıyla ilgili güzel bir gelecek bizleri bekler..

Bir Cevap Yazın

Burger King, Suudi Arabistan’daki Kadın Şoförlere Ücretsiz Hamburger Veriyor

  • Suudi Arabistan’da geçtiğimiz seneye kadar kadınlar araba kullanamıyordu ve Burger King bu yasağın kalkmasını kutlamak için bir kampanya başlattı.
  • Burger King 24 Temmuz’a kadar Suudi Arabistan’daki kadın şoförlere bedava hamburgerleriyle destek verecek.
  • İlgili yazı; Coca-Cola’dan Suudi Arabistan’nın Kadın Şoförlerine Destek

Hatırlarsanız geçtiğimiz senenin Eylül ayında Suudi Arabistan’daki kadınların araba kullanma yasağı kalkmıştı. Bazı markalar buna yönelik bazı çalışmalar yapmışlardı. Bu kez kadın şoförlere destek Burger King’den geldi.

Burger King kadınların araba kullanmalarını kutlamak için restoranlarına araba sürerek gelen tüm kadınlara bedava hamburger veriyor.

Kampanya 24 Haziranda başlamıştı ve 24 Temmuz’da bitecek.

Burger King aynı zamanda Whopper Burger’ın ismini WhoppHer olarak değiştirdi ve hem Arapça hem İngilizce olarak “Kadınlarımızın araba sürmesini kutluyoruz” mesajını ekledi.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Güney Afrika KFC, Neymar’ın Sakatlanma Hareketiyle Dalga Geçti

2 Temmuz’da oynanan 2018 Dünya Kupası Meksika – Brezilya maçında Neymar’ın bileğine basılmasıyla yaşadığı sakatlık ve sonrasında gösterdiği tepki çok konuşulmuştu.

Maçının son bölümlerinde Neymar, Miguel Layun’un topu almak için yanına geldiği esnada, Meksikalı oyuncunun ayağına basması nedeniyle acı içinde bağırdı. Sosyal medyada birçok futbolsever, Sambacı yıldızın rakibinin kırmızı kart görmesini sağlamak için böyle bir harekette bulunduğunu iddia etti.

Bileğine basılıktan sonra Neymar çimde bağırarak birkaç kez yuvarlandı. Alışılandan fazla ve değişik tepki gösteren Neymar’ın bu hareketi hem eleştirildi hem de sosyal medyada komik taklitlere sebep oldu. Sosyal medyadan gelen tepkilerin yanı sıra Güney Afrika KFC de bu furyaya katıldı ve Neymar’ın hareketiyle dalga geçen bir reklam yayınladı.

Reklam filminde sahada sakatlanan bir futbolcunun Neymar gibi yuvarlanarak KFC restoranına kadar gittiğini görüyoruz. Futbolcunun arkasından sürekli bir kamera koşuyor ve kamera onu yakaladığında futbolcu KFC’ye gelmiş oluyor. Ardından kasadaki kadına elindeki KFC torbasını gösteriyor ve “Make a meal of it” sloganı beliriyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link